Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε την αντιληψη οτι η Δημοκρατια ειναι ενα μουσειο στο οποιο δεν μιλαμε και δεν διαμαρτυρομαστε.
Ε, όχι δα. Ειδικά στην Ελλάδα κυρίως μιλάμε και κυρίως διαμαρτυρόμαστε. Υπερπαραγωγή διαδηλώσεων και υψωμένης γροθιάς έχουμε.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εσύ έγραψες για κατάλυση της δημοκρατίας από τον λαό που είναι στους δρόμους και δεν σέβεται την πλειοψηφία. Οκ, αφού το γράφει το σύνταγμα είναι σεβασμός της πλειοψηφίας. Δημοκρατία-λάστιχο.
Απάντησα στις γραφικότητες ότι οι Γάλλοι θεωρούν τον Μακρόν δικτάτορα και ότι καταλύει τη δημοκρατία. Δεν το θεωρούν οι Γάλλοι. Το θεωρούν αυτοί που σκούζουν πάντα για την "αέναη επιστροφή του φασισμού', και βλέπουν έναν φασίστα σε όποιον τολμάει να λέει κάτι που δεν τους αρέσει. Στην πραγματικότητα έχουν οι ίδιοι φασιστοειδείς αντιλήψεις, πολύ περισσότερο όταν βλέπουν τη βία ως θεμιτό μέσο αγώνα και ανατροπής όποιας κατάστασης δεν γουστάρουν (μόνο) οι ίδιοι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν αμφισβήτησα τη συνταγματικότητα των διαδηλώσεων, τη συχνότατη γελοιότητα και υποκρισία των κινήτρων τους επισήμανα.
Ενταξει, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Δεν φτιαχνεται το Συνταγμα κατα τα γουστα του καθε πολιτη.
Συνταγματικα κατοχυρωμενη η διαμαρτυρια λοιπον, ας βγουν να διαμαρτυρηθουν.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Ενταξει, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Δεν φτιαχνεται το Συνταγμα κατα τα γουστα του καθε πολιτη.
Συνταγματικα κατοχυρωμενη η διαμαρτυρια λοιπον, ας βγουν να διαμαρτυρηθουν.
Ας βγουν. Με δύο επισγμάνσεις. Ότι το να σπάνε και να καταστρέφουν δημόσια και ιδιωτική περιουσία δεν είναι καθόλου συνταγματικό. Και ότι και εμείς μπορούμε να έχουμε γνώμη για τα πραγματικά τους κίνητρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ας βγουν. Με δύο επισγμάνσεις. Ότι το να σπάνε και να καταστρέφουν δημόσια και ιδιωτική περιουσία δεν είναι καθόλου συνταγματικό. Και ότι και εμείς μπορούμε να έχουμε γνώμη για τα πραγματικά τους κίνητρα.
Αυτο ειναι αλλο θεμα. Νομιζα οτι λιγα sec πιο πριν ηταν "γελοια η συχνοτητα και υποκριτικα τα κινητρα". Εχετε καταληξει τι σας ενοχλει τελικα?
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Αυτο ειναι αλλο θεμα. Νομιζα οτι λιγα sec πιο πριν ηταν "γελοια η συχνοτητα και υποκριτικα τα κινητρα". Εχετε καταληξει τι σας ενοχλει τελικα?
Μα είπα η υποκρισία στα κίνητρα, που οδηγεί σε γελοιωδώς μεγάλη συχνότητα διαδηλώσεων για κάθε πιθανό και απίθανο ζήτημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μα είπα η υποκρισία στα κίνητρα, που οδηγεί σε γελοιωδώς μεγάλη συχνότητα διαδηλώσεων για κάθε πιθανό και απίθανο ζήτημα.
Ε τωρα, στο τελος θα μας πειτε οτι ενοχλει το Συνταγμα και παει αλλου το θεμα με την καταλυση του Συνταγματος. Το Συνταγμα λεει οποτε θελουν και επιτρεπεται και πανω απο 3 ατομα συγκεντρωση.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Ε τωρα, στο τελος θα μας πειτε οτι ενοχλει το Συνταγμα και παει αλλου το θεμα με την καταλυση του Συνταγματος. Το Συνταγμα λεει οποτε θελουν και επιτρεπεται και πανω απο 3 ατομα συγκεντρωση.
Εξακολουθείτε να λέτε άλλο πράγμα. Εσείς το γυροφέρνετε γύρω από την κατάλυση του Συντάγματος. Εγώ λέω ότι αυτοί μπορούν να διαδηλώνουν (φυσικά χωρίς τη χρήση βίας) και εγώ μπορώ να έχω τη γνώμη μου για το κατά πόσο διαδηλώνουν αυθόρμητα και ειλικρινά ή ως κομματικά υποκινούμενοι και για άλλους σκοπούς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Διαβάζοντας κανείς κάποια από τα τελευταία μηνύματα θα νομίζει πως οι δημοκρατίες γεννήθηκαν από αυτούς που συμφωνούσαν με τα προηγούμενα καθεστώτα και συνέχιζαν αμέριμνοι τη ζωή τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εξακολουθείτε να λέτε άλλο πράγμα. Εσείς το γυροφέρνετε γύρω από την κατάλυση του Συντάγματος. Εγώ λέω ότι αυτοί μπορούν να διαδηλώνουν (φυσικά χωρίς τη χρήση βίας) και εγώ μπορώ να έχω τη γνώμη μου για το κατά πόσο διαδηλώνουν αυθόρμητα και ειλικρινά ή ως κομματικά υποκινούμενοι και για άλλους σκοπούς.
Τα κομματα ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενα. Αλλο αν δεν σας αρεσουν κι αυτα.
Πολυ δυσκολος ανθρωπος ειστε, αδερφε μου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom