Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δες τη νοτιοαφρικάνικη ταινία Skin.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.422
Απορία που πάντα την είχα. Αφού Αδάμ και Εύα ήταν λευκοί πως γεννηθηκαν οι μαυροι, οι κίτρινοι κλπ?

ο Αδάμ και η Εύα αναφέρονται μέσα στην Παλαιά Διαθήκη ως λευκοί ;; Δεν νομίζω..

Ακόμα και η μορφή του Χριστού θα ήταν πιο κοντά σε αυτή λένε οι επιστήμονες




παρά στη Τζεφιρέλικη μορφή που τόσο μας έλκει



Με λίγα λόγια σήμερα η πρώτη μορφή θα πάλευε ως μετανάστης στο τείχος του Τράμπ να περάσει στο USA ενώ η δεύτερη πιθανόν να είχε καλύτερη τύχη..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.770
Απορία που πάντα την είχα. Αφού Αδάμ και Εύα ήταν λευκοί πως γεννηθηκαν οι μαυροι, οι κίτρινοι κλπ?
Μια λάθος απορία είχες πάντα.Πουθενά ,(όπως είπε ο Χρήστος) δεν αναφέρεται το χρώμα.Το πιο πιθανό να ήταν μελαχρινοί.
Ο Νώε είχε τρία παιδιά,τους Σημ ,Χαμ και Ιάφεθ.Στα εβραικά το Χαμ προέρχεται από μια Εβραική λέξη που σχετίζεται με το μαύρο αλλά και το θερμό.Ο Χαμ ήταν γενάρχης των Χαμιτών, κατοίκων της Αφρικής.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλη η ταινία"ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΙΒΛΙΟ"(θα αναφερθώ και στην κινημ.κουβέντα)!!!που παίζεται τωρα στους κινηματογράφους...
Θίγει ακριβώς τα ζητήματα ρατσισμού!! τα θέματα ...που συζητάμε στην κουβέντα μας.και πρόκειται και για αληθινή ιστορία..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ομολογώ πως είχα ξεχάσει την καταστροφή του Νώε και την ιστορία της Βαβέλ. Δεν μου είναι εύκολο να θυμάμαι όλα τα παραμύθια. Έτσι ναι, εξηγείται η πληθώρα φύλων και εθνών στον πλανητη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ καλη η ταινία"ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΙΒΛΙΟ"(θα αναφερθώ και στην κινημ.κουβέντα)!!!που παίζεται τωρα στους κινηματογράφους...
Θίγει ακριβώς τα ζητήματα ρατσισμού!! τα θέματα ...που συζητάμε στην κουβέντα μας.και πρόκειται και για αληθινή ιστορία..
Το ειδα χθες. Ωραια ταινια...Η ταινια πιστευω πως αναδεικνυει δυο κυριαρχα μηνυματα. Το πρωτο ειναι πως οι ανθρωποι που εχουν βιωσει καποια μορφη ρατσισμου λυγιζουν και αποδεχονται τη διαφορετικοτητα πολυ ευκολοτερα σε σχεση με τους αλλους. Το δευτερο πως οσο πετυχημενος κι αν ειναι ενας μαυρος δεν θα παψει ποτε να ειναι "ενας μαυρος".

Και μπορει οι σημερινες λευκες κοινωνιες να ειναι πιο ανεκτικες σημερα (λογω ανθρωπων που εδωσαν μαχη για να τις αλλαξουν αλλα και λογω καποιων πολιτικων που τολμησαν να πανε κοντρα στις λαικες μαζες) αλλα το σμηγμα του ρατσισμου παραμενει καλα κολλημενο στα μυαλα μας. Ο Ομπαμα, η Οπρα, ο Αντεντοκουμπο, οι αδερφες Williams και αλλοι πολλοι μαυροι εχουν πεσει θυματα ρατσισμου απλως επειδη ειναι μαυροι.

Το μισο χρονο της ζωης μου τον περναω σε μια χωρα οπου περιπου το 8% του πληθυσμου και σε μια πολη οπου περιπου το 20% των κατοικων της ειναι μαυροι. Ειναι πολυ πιο ευκολο για εναν λευκο μεταναστη να βρει σημερα σπιτι και εργασια στη Γαλλια παρα για εναν μαυρο Γαλλο πολιτη. Στη χωρα που τοσο πολυ περηφανευεται για τη δημοκρατια της και την υπερασπιση των ανθρωπινων δικαιωματων, στη χωρα των 5 εκατομμυριων μαυρων πολιτων, δεν υπαρχει ουτε ενας μαυρος υπουργος, κανενας μαυρος γερουσιαστης, μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου οι μαυροι αναμεσα στους 577 βουλευτες της Γαλλικης Εθνοσυνελευσης, κανενας μαυρος πρεσβης, κανενας μαυρος CEO αναμεσα σε αυτους των 100 μεγαλυτερων επιχειρησεων της χωρας, κανενας μαυρος αναμεσα στους 100 ανωτερους αξιωματικους των γαλλικων ενοπλων δυναμεων.

Απο την αλλη μερια στο χωρο του θεαματος θα συναντησει κανεις πληθωρα μαυρων Γαλλων. Γιατι υπαρχει ομως αυτη η δυσαναλογια; Πως γινεται ενω θαυμαζουμε εναν μαυρο καλλιτεχνη ή τραγουδιστη να δισταζουμε να του εμπιστευτουμε την εξουσια; Γιατι αναγνωριζουμε το ταλεντο τους αλλα μεχρι εκει;

Την απαντηση την δινει ο Δρ Σιρλει στην ταινια οπου λεει χαρακτηριστικα "Ναι! ζω σε ενα παλατι Τονι ολομοναχος! Και οι πλουσιοι με πληρωνουν να παιζω πιανο για τους αυτους , επειδη αυτο τους κανει να νιωθουν πολιτισμενοι! Ομως μολις κατεβω απο αυτην τη σκηνη ειμαι απλα και παλι αλλος ενας νεγρος γι αυτους!"

Επειδη αυτο μας κανει να νιωθουμε πολιτισμενοι...
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ζω στη Δουνκέρκη περισσότερο από ένα χρόνο πλέον και μου έχει κάνει θετική εντύπωση που οι κάτοικοι εδώ φαίνεται να έχουν ενσωματώσει τους Αφρικάνους και τους μουσουλμάνους στην κοινωνία τους χωρίς προβλήματα. Ξέρω αρκετούς Αφρικάνους, Ινδούς και μουσουλμάνους εδώ και κανένας απ'ότι λένε δεν έχει δεχθεί την παραμικρή ρατσιστική συμποεριφορά. Όμως τα ποσοστά της Λε Πεν στην περιοχή στις περασμένες εκλογές ήταν πολύ υψηλά. Αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η Ελληνική επαρχία που πολλοί παίρνουν μετανάστες σαν εργάτες, μπορεί να τους συμπεριφέρονται πάρα πολύ καλά, να τους δείχνουν σεβασμό, να τους βοηθάνε όποτε έχουν ανάγκη (με αποτέλεσμα αρκετοί να σκέφτονται με νοσταλγία την Ελλάδα, αν κάποιος έχει γνωρίσει μετανάστη που πέρασε απ΄την Ελλάδα πιθανώς να το έχει ακούσει αυτό) και ταυτόχρονα να λένε "έξω οι μετανάστες" και να ψηφίζουν νεοναζιστικά κόμματα. Ο κρυφορατσισμός/κρυφοφασισμός είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα, μπορεί να ξεκινήσει με το δε ψηφίζω κάποιον γιατί είναι ..... και να φτάσει στο δεν είναι κακοί οι φασίστες τουλάχιστον αγαπάνε την πατρίδα.

Δεν θα μπω σε διάλογο για το αν αυτός που ψηφίζει Λε Πεν στη Γαλλία ή χρυσή αυγή στην Ελλάδα είναι ρατσιστής/φασίστας. Νομίζω ότι υποτιμά τη νοημοσύνη μας κάτι τέτοιο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ζω στη Δουνκέρκη περισσότερο από ένα χρόνο πλέον και μου έχει κάνει θετική εντύπωση που οι κάτοικοι εδώ φαίνεται να έχουν ενσωματώσει τους Αφρικάνους και τους μουσουλμάνους στην κοινωνία τους χωρίς προβλήματα. Ξέρω αρκετούς Αφρικάνους, Ινδούς και μουσουλμάνους εδώ και κανένας απ'ότι λένε δεν έχει δεχθεί την παραμικρή ρατσιστική συμποεριφορά. Όμως τα ποσοστά της Λε Πεν στην περιοχή στις περασμένες εκλογές ήταν πολύ υψηλά. Αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η Ελληνική επαρχία που πολλοί παίρνουν μετανάστες σαν εργάτες, μπορεί να τους συμπεριφέρονται πάρα πολύ καλά, να τους δείχνουν σεβασμό, να τους βοηθάνε όποτε έχουν ανάγκη (με αποτέλεσμα αρκετοί να σκέφτονται με νοσταλγία την Ελλάδα, αν κάποιος έχει γνωρίσει μετανάστη που πέρασε απ΄την Ελλάδα πιθανώς να το έχει ακούσει αυτό) και ταυτόχρονα να λένε "έξω οι μετανάστες" και να ψηφίζουν νεοναζιστικά κόμματα. Ο κρυφορατσισμός/κρυφοφασισμός είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα, μπορεί να ξεκινήσει με το δε ψηφίζω κάποιον γιατί είναι ..... και να φτάσει στο δεν είναι κακοί οι φασίστες τουλάχιστον αγαπάνε την πατρίδα.
.
Είναι πολυδιάστατο το πρόβλημα ,χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο της άλλης πλευράς απλά να παραθέσω και μιά άλλη οπτική....Πολλές φορές εκ των περιστάσεων κάποιος γίνεται ρατσιστής ..όταν συμβαίνουν παραβατικές-εγκληματικές συμπεριφορές γύρω του απο αλλοδαπούς,όταν στο σπίτι κάποιου μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και του το κάνουν ρημαδιό και όλες τις φορές τυχαίνει να είναι αλλοδαποί,όταν καταπατούν την περιουσία του το σπίτι του και δεν μπορεί να τους βγάλει ουτε με τη βοήθεια της αστυνομίας ...επόμενο είναι να γίνεται πιό συγκρατημένος και σκεπτικιστής ,για να το πω κομψά, απέναντι τους.
Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λές δηλ να είναι κάποιοι ευχαριστημένοι απο τους μετανάστες που έχουν στη δούλεψη τους να έχουν καλές σχέσεις και οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δηλ κανένα λόγο να λένε"εξω οι μετανάστες".Δεν ξυπνάς μια ωραία πρωία και ξαφνικά χωρίς λόγο γίνεσαι ρατσιστής (μιλάω συγκεκριμένα για μας τους Ελληνες όπως αναφέρθηκες).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ο Μακρον ειχε μαυρη υπουργο των σπορ την οποια και γνωρισα λιγο πριν παραιτηθει!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Είναι πολυδιάστατο το πρόβλημα ,χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο της άλλης πλευράς απλά να παραθέσω και μιά άλλη οπτική....Πολλές φορές εκ των περιστάσεων κάποιος γίνεται ρατσιστής ..όταν συμβαίνουν παραβατικές-εγκληματικές συμπεριφορές γύρω του απο αλλοδαπούς,όταν στο σπίτι κάποιου μπαίνουν και ξαναμπαίνουν και του το κάνουν ρημαδιό και όλες τις φορές τυχαίνει να είναι αλλοδαποί,όταν καταπατούν την περιουσία του το σπίτι του και δεν μπορεί να τους βγάλει ουτε με τη βοήθεια της αστυνομίας ...επόμενο είναι να γίνεται πιό συγκρατημένος και σκεπτικιστής ,για να το πω κομψά, απέναντι τους.
Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λές δηλ να είναι κάποιοι ευχαριστημένοι απο τους μετανάστες που έχουν στη δούλεψη τους να έχουν καλές σχέσεις και οι ίδιοι άνθρωποι χωρίς δηλ κανένα λόγο να λένε"εξω οι μετανάστες".Δεν ξυπνάς μια ωραία πρωία και ξαφνικά χωρίς λόγο γίνεσαι ρατσιστής (μιλάω συγκεκριμένα για μας τους Ελληνες όπως αναφέρθηκες).
Δεν ξυπνάς ένα πρωί, απλά εισαι, και δυστυχώς πολλοί Έλληνες ειναι ρατσιστές. Ρατσιστές ήταν κι όταν ήρθαν οι Αλβανοί στην Ελλάδα, και δούλευαν με μεροκάματα πείνας ενώ κοιμόταν σε αποθήκες. Τώρα μας χαλάει που έφτιαξαν τις ζωές τους ή που στέλνουν λεφτά στην πατρίδα τους. Κι επειδή μεγάλωσα σε αγροτική περιοχή, μια χαρά ξέρω αρκετό κόσμο που είναι ακριβώς όπως αναφέρθηκε. "Καλοί οι μετανάστες, όσο δουλεύουν χωρίς να μιλανε" , αλλά οι πεποιθήσεις φουλ ρατσιστικές.
Για εγκληματικές πράξεις κτλ κτλ, δε θα σχολιάσω. Εφόσον υπάρχει μίξη ανθρώπων και πολιτισμών, υπάρχουν όλων των ειδών, από ΟΛΕΣ τις πλευρές. Αν αμφιβάλλεις, κοίτα ποιοι ήταν τα κεφάλια της μαφίας στην Αμερικη μετά τη μετανάστευση, παντωε όχι ντόπιοι. Το βασικό ερώτημα είναι, αν εσένα σου κλέψουν το σπίτι 10 φορές, και είναι και τις 10 αλλοδαποί, θα μισείς τους αλλοδαπους; Αν είναι Έλληνες; Θα μισεις κι αυτούς;
Προσωπικά, δεν τα έχω με κανένα λαό.
Απλά είναι ευκολότερο να είσαι ρατσιστής, παρά να μην είσαι. Κι αυτό ισχύει νομίζω για όλες τις χώρες. Το πιο εύκολο είναι να το παίζεις άνετος μεταξύ "ομοίων", παρά να δείχνεις ανοχή στο διαφορετικό
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Μακρον ειχε μαυρη υπουργο των σπορ την οποια και γνωρισα λιγο πριν παραιτηθει!
Υπηρχαν κι αλλοι μαυροι υπουργοι και πολιτικοι κατα το παρελθον. Σημερα δεν υπαρχει κανενας και σε καθε περιπτωση η εκπροσωπηση τους δεν ειναι αναλογικη. Η Flessel, η υπουργος στην οποια αναφερεσαι ειναι ενας μυθος της παγκοσμιας ξιφασκιας και η πιο πετυχημενη Γαλλιδα αθλητρια σε Ολυμπιακους αγωνες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξυπνάς ένα πρωί, απλά εισαι, και δυστυχώς πολλοί Έλληνες ειναι ρατσιστές. Ρατσιστές ήταν κι όταν ήρθαν οι Αλβανοί στην Ελλάδα, και δούλευαν με μεροκάματα πείνας ενώ κοιμόταν σε αποθήκες. Τώρα μας χαλάει που έφτιαξαν τις ζωές τους ή που στέλνουν λεφτά στην πατρίδα τους. Κι επειδή μεγάλωσα σε αγροτική περιοχή, μια χαρά ξέρω αρκετό κόσμο που είναι ακριβώς όπως αναφέρθηκε. "Καλοί οι μετανάστες, όσο δουλεύουν χωρίς να μιλανε" , αλλά οι πεποιθήσεις φουλ ρατσιστικές.
Για εγκληματικές πράξεις κτλ κτλ, δε θα σχολιάσω. Εφόσον υπάρχει μίξη ανθρώπων και πολιτισμών, υπάρχουν όλων των ειδών, από ΟΛΕΣ τις πλευρές. Αν αμφιβάλλεις, κοίτα ποιοι ήταν τα κεφάλια της μαφίας στην Αμερικη μετά τη μετανάστευση, παντωε όχι ντόπιοι. Το βασικό ερώτημα είναι, αν εσένα σου κλέψουν το σπίτι 10 φορές, και είναι και τις 10 αλλοδαποί, θα μισείς τους αλλοδαπους; Αν είναι Έλληνες; Θα μισεις κι αυτούς;
Προσωπικά, δεν τα έχω με κανένα λαό.
Απλά είναι ευκολότερο να είσαι ρατσιστής, παρά να μην είσαι. Κι αυτό ισχύει νομίζω για όλες τις χώρες. Το πιο εύκολο είναι να το παίζεις άνετος μεταξύ "ομοίων", παρά να δείχνεις ανοχή στο διαφορετικό

Ουτε εγώ τα έχω προσωπικά με κανένα λαό.αλλά προσπαθώ να μπώ ψυχολογικά και στη θέση ατόμων που έχουν πληγεί και μάλιστα πολλές φορές και ανεπανόρθωτα...

Εξ ίσου εύκολο μ αυτό που λες στο τέλος είναι να το παίζει κανείς άνετος εκ του ασφαλούς και εκφράζοντας μια άποψη από τον καναπέ του στο ιντερνετ(όπως καλή ώρα κανουμε κι εμεις τώρα)παρά να βρίσκεται σε πραγματικά δεινή θέση και να ζεί ένα γεγονός...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom