Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Προσπερνώ το σχόλιο για τους clash,
10- 16 τους λες προέφηβους- έφηβους σε κάθε εποχή σε αυτή την ηλικία ακούς ότι νάναι, δεν ξυπνάς ένα πρωί 12 χρονών και ανακαλύπτεις τις ''τρύπες'' μη λέμε ότι θέλουμε. Κανένα είδος σχεδόν από αυτά που ανέφερες δεν αγαπήθηκε σε αυτές τις ηλικίες, και η μουσική θέλει εκπαίδευση δεν έρχεται με επιφοίτηση από τον θεό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως που μεγαλωσα με λιγο πανκ, μετα το γυρισα σε Ramones, Clash, D.Mode, U2, τρυπες, παπαζογλου, Ξυλινα Σπαθια η και εγω δεν ξερω τι αλλο, ακουγοντας απο απο Κατσιμιχα ((που η μανα μου ελεγε θα σε πιασει κατατθλιψη τι ειναι αυτα) μεχρι Ειδικες δυναμεις (και δεν εννοω τον στρατο) και Active Member και δεν συμμαζευεται, ακουγοντας πολλες φορες και σαβουρες και τρεχοντας σε οτι συναυλιες μπορουσα, ποτε δεν μου βγηκε η αισθηση που βγαζουν αυτα τα τραγουδια της τραπ τα οποια εσκεμμενα δεν τα ακουω εκτος αν εχω φαει κατι που ισως με στειλει στο νοσοκομειο και πρεπει οπωσδηποτε να ξερασω.
και ποτε οτι μουσικη και αν ακουσα δεν μου βγηκε συναισθμα παρε ενα αμαξι ,ενα οπλο και αρχισε να συμπεριφερεσαι σαν κατι τυπακια στο Brooklyn και στις γυναικες σαν να ειναι κουνελες....(sic)

PS το μονο που μου δημιουργησαν τα τραγουδια που ακουγα ηταν τασεις φυγης αλλα αυτο ισως ειναι στον αντθrωπο
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Τελικά όσες γενιές και να περάσουν, οι νέοι δεν θα μπορούν να ακούν κάτι χωρίς να τους τραβάνε το αυτί οι μεγαλύτεροι. Ήταν η ροκ, η πανκ, η μέταλ, η τέκνο, η χιπ χοπ, τώρα είναι η τραπ.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Και δεν χρειάζεται καμμιά ηθικολογία εναντίον της τραπ. Οτι υποκινεί τάχα μου σε βία ενώ η πανκ εκφράζει ανώτερες ιδέες. Γενικά η η ηθικολογία είναι επικίνδυνη στη τέχνη και μπορεί να αποτελέσει αιτιολογία μέχρι και για λογοκρισία.

Εεε κατά τ' άλλα καμμία σχέση η τραπ είναι απλά σαχλαμάρα ούτε επικίνδυνη ούτε σοκαριστική είναι, ίσα ίσα ιδιαίτερα ανώδυνη είναι κατά τη γνώμη μου, όχι μη υγιής που λέει η Μποφίλιου. Ούτε ανήθικη ούτε τίποτα άλλο, απλά παιδική είναι, φαίνεται και από το ηλικιακό γκρουπ που απευθύνεται όπως πολύ σωστά είπε και ο Μπορεαλις, η πανκ δεν είναι/ήταν σαχλή όπως και να το κάνουμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.949
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γενικά η η ηθικολογία είναι επικίνδυνη στη τέχνη και μπορεί να αποτελέσει αιτιολογία μέχρι και για λογοκρισία.
Συμφωνώ σ' αυτό και γενικότερα σε οποιοδήποτε σκουπίδι. Πρέπει να κρίνεται, να φιλτράρεται και να απορρίπτεται ώριμα, ακόμα και από τα παιδιά γιατι εν προκειμένω η τραπ απευθύνεται σ' αυτά κατά μεγάλο ποσοστό.
Εεε κατά τ' άλλα καμμία σχέση η τραπ είναι απλά σαχλαμάρα ούτε επικίνδυνη ούτε σοκαριστική είναι, ίσα ίσα ιδιαίτερα ανώδυνη είναι κατά τη γνώμη μου
Οχι ακριβώς. Δυνητικά επικίνδυνη μπορεί να γίνει όταν οι «αξίες» που περνάει αφομοιώνονται από νέους ανθρώπους. Βέβαια δε μας φταίει η τραπ αν η κοινωνία που χτίσαμε είναι για τα σκουπίδια, η τραπ είναι απλά το αποτέλεσμα.

Και δεν αγιοποιούμε αυτά που ακούμε έναντι των άλλων εννοείται, απλά κρίνουμε το σήμερα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Κανένα είδος σχεδόν από αυτά που ανέφερες δεν αγαπήθηκε σε αυτές τις ηλικίες
Όχι απλά έχουν αγαπηθεί αυτά τα είδη μουσικής σε αυτές τις ηλικίες υπάρχει ολόκληρο φεστιβαλ στην Αθήνα με σχολικές μπάντες που παίζουν αυτή τη μουσική, το schoolwave! Πήγαινα απ'το λύκειο μέχρι τα πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο. Χαμός γινόταν από αυτές τις ηλικίες.

Οι Sex Pistols διαλύθηκαν το 1978.
Ακόμα και να δεχτώ ότι από αναρχικός έγινε συντηρητικός, ο Sid Vicious για να προκαλεί κυκλοφορούσε με μπλούζα με σβάστικα. Ξέρω ξέρω άλλες εποχές άλλα ήθη και έθιμα.

Εεε κατά τ' άλλα καμμία σχέση η τραπ είναι απλά σαχλαμάρα ούτε επικίνδυνη ούτε σοκαριστική είναι, ίσα ίσα ιδιαίτερα ανώδυνη είναι κατά τη γνώμη μου, όχι μη υγιής που λέει η Μποφίλιου. Ούτε ανήθικη ούτε τίποτα άλλο, απλά παιδική είναι, φαίνεται και από το ηλικιακό γκρουπ που απευθύνεται όπως πολύ σωστά είπε και ο Μπορεαλις, η πανκ δεν είναι/ήταν σαχλή όπως και να το κάνουμε.
Συμφωνώ με μια υποσημείωση ότι σαχλή δεν είναι για εμένα που μου αρέσει. Δεν θα εκπλαγώ αν κάποιος που ακούει όπερα (παράδειγμα φέρνω βάλε οποιοδήποτε είδος μουσικής) πει τι σάχλες είναι αυτές.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Πάντως βλέπω πολλούς να συγκινούνται ταυτόχρονα από μουσικές που έχουν χαώδεις χρονικές και κοινωνικές διαφορές π.χ Δημοτικά, Σμυρναίικα, ρεμπέτικα, Καζαντζίδη, Νταλάρα, Βανδή, Ξύλινα Σπαθιά, Χατζηγιάννη, λογικά σκεπτόμενα κανείς θα ήταν σίγουρος ότι θα τους άρεσε και κάτι από την τραπ, ή όχι?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Όχι απλά έχουν αγαπηθεί αυτά τα είδη μουσικής σε αυτές τις ηλικίες υπάρχει ολόκληρο φεστιβαλ στην Αθήνα με σχολικές μπάντες που παίζουν αυτή τη μουσική, το schoolwave! Πήγαινα απ'το λύκειο μέχρι τα πρώτα χρόνια στο πανεπιστήμιο. Χαμός γινόταν από αυτές τις ηλικίες.
Αν και ηλικιακά ανήκουν στο ανώτατο επίπεδο των τραπ-φαν, παραδέχομαι ότι όντως η ύπαρξη χιλιάδων ιδιωτικών και κρατικών ωδείων και μουσικών σχολείων τα τελευταία 20 χρόνια έχει φέρει αποτελέσματα. Ακόμα και έτσι όμως αποτελούν την θλιβερή μειοψηφία στο ατέλειωτο τρας που απολαμβάνουν οι συμμαθητές τους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ακόμα και να δεχτώ ότι από αναρχικός έγινε συντηρητικός, ο Sid Vicious για να προκαλεί κυκλοφορούσε με μπλούζα με σβάστικα. Ξέρω ξέρω άλλες εποχές άλλα ήθη και έθιμα.
Μην κολλάς, κανείς δεν είπε ότι το παιδί ήταν τέρας ευφυίας και ναι η πρόκληση ήταν βασικό συστατικό των Sex Pistols και ναι χρησιμοποιούσαν ενίοτε σβάστικες στα outfits. Το κρίνω και δεν το επικροτώ. Άλλωστε είμαι περισσότερο clash-ική.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οι clash δεν προβόκαραν, νομίζω ότι δεν παραδέχονταν καν ότι παίζουν πανκ ή ότι εκφράζουν πολιτικές θέσεις.



Φυσικά.



Απο ποιον αφήνεται να εννοηθεί;



Δηλαδή η τραπ κυριολεκτεί στους στίχους ενώ στην πανκ υπάρχει βαθύτερο νόημα; Σωστά κατάλαβα;



Όπως στη φωτογραφία που έβαλα παραπάνω με τον τραγουδιστή των sex pistols που στήριζε Τραμπ; Τέτοια αλλαγή εννοείς;

Τελικά όσες γενιές και να περάσουν, οι νέοι δεν θα μπορούν να ακούν κάτι χωρίς να τους τραβάνε το αυτί οι μεγαλύτεροι. Ήταν η ροκ, η πανκ, η μέταλ, η τέκνο, η χιπ χοπ, τώρα είναι η τραπ.
Δεν κατάλαβες. Δεν τραβάει κανείς το αυτί στους νέους. Στους τραπερ το τραβάμε. Δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν ως πρότυπα στους νέους. Ούτε αυτοί ούτε η δουλειά τους (γιατί τέχνη αυτό δεν το λες). Από κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να ακούει και να ακολουθεί όποιον θέλει.

Ειδικά στη χώρα που έχει υπουργό τον Μπουμπουκο, τον ξυλοκόπο και το κακό συναπάντημα σιγά μην τραβήξουμε το αυτί σε 10χρονα που ακούν Τραπ. Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα καταδικασμένα είναι από τη γενιά μας πριν ακόμη γεννηθούν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom