Συζήτηση για τη φωτογραφική gallery

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η φωτογραφική μας γκάλερυ που βρίσκεται εδώ: https://www.travelstories.gr/community/gallery/albums

έχει σχεδόν 60.000 φωτογραφίες, ωστόσο βλέπω ότι δέχεται πολύ λίγες επισκέψεις, και γενικά έχει πολύ μικρή χρήση σε σχέση με τα φόρουμ. Ασφαλώς πάντα τα φόρουμ θα έχουν τη μερίδα του λέοντος όσον αφορά την επισκεψιμότητά μας, αλλά μου φαίνεται δυσανάλογα μικρό το ενδιαφέρον για τη γκάλερυ (πχ όλες αυτές οι φωτογραφίες έχουν 3 χιλιάδες σχόλια όλα κιόλα)

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τη γνώμη σας για τη γκάλερυ που έχουμε, αν έχει κάποια θέματα που σας αποτρέπουν από το να τη χρησιμοποιείτε, αν απλά δε σας ενδιαφέρει, ή αν μπορούμε να τη βελτιώσουμε κάπως ή να την αλλάξουμε εντελώς με κάτι που θα έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα.

Γενικά όποιος θέλει να καταθέσει τις σκέψεις του, θα το εκτιμούσα. :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Προσωπικά, κοιτάζω τις φωτογραφίες που έχει κάποιος στην εκάστοτε ταξιδιωτική του ιστορία, είτε είναι φωτοιστορία, είτε κανονική. Πολύ σπάνια θα μπω να δω απλά φωτογραφίες, βασικά έχω ξεχάσει ακόμη και τι φωτογραφίες είχα ανεβάσει εγώ εκεί. Από όσα είπες, πιο πολύ κλίνω στο ότι δε με ελκύει πολύ να δω απλά φωτογραφίες, ακόμη και τις φωτοιστορίες τις βαριέμαι λιγουλάκι. :)
Συμπληρώνω: Ίσως και το ότι υπάρχουν πάρα πολλές φωτογραφίες που ανεβαίνουν από κάποιο μέλος, κάτι αντίστοιχο με το να ανεβάσω στο facebook ας πούμε ένα άλμπουμ με 50-60 φωτογραφίες με τη μία, δεν παίζει να το ανοίξω να τις δω όλες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχεις δίκιο. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ανέβασα πάρα πολλά άλμπουμ και από ένα σημείο και μετά παράτησα την φωτογραφική γκαλερί του travelstories. O βασικός λόγος είναι ότι προτιμώ να έχω τα άλμπουμ μου στην γκαλερί
της google και από εκεί παίρνω τα link για να προσθέσω φωτογραφίες στις ιστορίες μου. Νομίζω πως όλοι θέλουμε να ανεβάζουμε τις φωτογραφίες μας σε ένα μόνο site. Οπότε πλέον δεν με ενδιαφέρει. Επειδή οι περισσότερες ιστορίες περιλαμβάνουν και φωτογραφίες δεν υπάρχει περίπτωση να μπω στην γκαλερί να χαζέψω φωτογραφίες.

Δεν είναι κακή η φωτογραφική γκαλερί του travelstories όμως ίσως χρειάζεται μια καλή ανακαίνιση! Και πάλι βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν αυξανόταν η επισκεψιμότητα της.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας ευχαριστώ και τους δύο, αυτά που λέτε είναι λίγο-πολύ αυτά που σκέφτομαι κι'εγώ.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν έχει καν λόγο ύπαρξης η gallery ή πρέπει να την αποσύρουμε, καθώς πιάνει και πάρα πάρα πολύ χώρο στο server μας.

Για να σας δώσω να καταλάβετε, κατά μέσο όρο η gallery κάνει μόλις 0,6% της συνολικής κίνησης του Travelstories!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Κάποτε είχα και εγώ φωτογραφίες στη γκαλερί, αλλά μετά σταμάτησα να ανεβάζω. Δεν έχω δει σχεδόν ποτέ άλμπουν άλλων. Δεν πιστεύω ότι έχει να δώσει κάτι στο φόρουμ. Όποιος θέλει να δει φώτο, κάνει μία αναζήτηση στο google και έχει μπόλικο υλικό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι. Βέβαια θεωρητικά επειδή εδώ έχουμε εστιασμένο ενδιαφέρον στα ταξίδια, θα έλεγε κανείς ότι οι φωτογραφίες θα είχαν κάποιο ενδιαφέρον - και έχουν, αλλά αυτό συγκεντρώνεται μέσα στα φόρουμ, είτε ποστάροντας μία φωτογραφία είτε πολλές από ένα ταξίδι.

Οπότε μάλλον οι ανάγκες που έχουμε για φωτογραφίες καλύπτονται από τα φόρουμ - και αν δω και τα νούμερα μάλλον επιβεβαιώνεται αυτό - στη γκάλερυ έχουμε κάπου 60.000 φωτογραφίες όπως είπα πριν, ενώ μέσα στα φόρουμ έχουν ανέβει πάνω από 200.000 :shock:

Μήπως τελικά ήρθε η ώρα η γκάλερυ να μας χαιρετήσει :harakiri:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν είμαι ειδικός επί τέτοιων θεμάτων, ίσως κάτι σαν poll θα βοηθήσει να δεις και τι σκέφτονται γενικά τα μέλη, αν και, με τοσο μικρή προσέλευση στη γκαλερί, ας την αποχαιρετήσουμε τιμητικά, να μην πιάνει χώρο. :D
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
875
Likes
1.939
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Tα νούμερα είναι αμείλικτα. Εφόσον πιάνει χώρο (επομένως και κόστος) και η επισκεψιμότητα είναι μηδαμινή ο λόγος ύπαρξης είναι μόνο ιστορικός. Επομένως ότι και αν επιλέξετε θα είναι δικαιολογημένο. Θα ήταν επιθυμητή ίσως μια ανακοίνωση ότι π.χ. σε ένα μήνα θα καταργηθεί και όσοι θέλουν να κατεβάσουν φωτογραφίες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το πρόβλημα είναι για όσους έχουν ανεβάσει φωτογραφίες στην γκαλερί και έχουν πάρει τα link και τα έχουν βάλει στις ιστορίες. Οπότε οι φωτογραφίες θα χαθούν μέσα στα θέματα. Ή μήπως όχι;
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Μία ιδέα για να εκμεταλλευτούμε την υπάρχουσα βάση με τις φωτογραφίες με κάποιο άλλο τρόπο είναι, να περαστούν σε όλες τις φώτο metadata ανάλογα με τον τόπο που απεικονίζουν, π.χ. "Ιορδανία" "Πέτρα". Μετά θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα mini site σε ένα subdomain του τύπου photos.travelstories.gr ή places.travelstories.gr, με ένα search bar, grid layout και infinite scroll. Έτσι με ένα απλό search term στο search bar ο επισκέπτης θα έχει μπροστά του όλες τις φώτο απο τα μέλη του TS για το μέρος που τον ενδιαφέρει. Θα μπορεί πέρα απο τις ιστορίες και άρθρα που έχει το TS να πάρει μία γρήγορη εικόνα απο το συγκεκριμένο μέρος. Το θέμα είναι πως θα περαστούν όλα αυτά τα μεταδεδομένα στις 6.000 φώτο :lol:.

Προφανώς και υπάρχουν sites που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα όπως το Flickr και το 500px, η μόνη διαφορά θα είναι οτι το υλικό θα προέρχεται αποκλειστικά απο τα μέλη του travelstories.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μία ιδέα για να εκμεταλλευτούμε την υπάρχουσα βάση με τις φωτογραφίες με κάποιο άλλο τρόπο είναι, να περαστούν σε όλες τις φώτο metadata ανάλογα με τον τόπο που απεικονίζουν, π.χ. "Ιορδανία" "Πέτρα". Μετά θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα mini site σε ένα subdomain του τύπου photos.travelstories.gr ή places.travelstories.gr, με ένα search bar, grid layout και infinite scroll. Έτσι με ένα απλό search term στο search bar ο επισκέπτης θα έχει μπροστά του όλες τις φώτο απο τα μέλη του TS για το μέρος που τον ενδιαφέρει. Θα μπορεί πέρα απο τις ιστορίες και άρθρα που έχει το TS να πάρει μία γρήγορη εικόνα απο το συγκεκριμένο μέρος. Το θέμα είναι πως θα περαστούν όλα αυτά τα μεταδεδομένα στις 6.000 φώτο :lol:.

Προφανώς και υπάρχουν sites που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα όπως το Flickr και το 500px, η μόνη διαφορά θα είναι οτι το υλικό θα προέρχεται αποκλειστικά απο τα μέλη του travelstories.
Ο Defkalion έγραψε για 60.000 φώτο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom