Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Σωστό αυτό και έπρεπε παράλληλα να το ανακοινώσουν. Είναι χιλιάδες οικογένειες με εργαζόμενους και τους δύο γονείς που δεν έχουν νταντάδες, ούτε παππούδες, γιαγιάδες.
Πρέπει να προβλεφθεί ειδική άδεια στον ένα γονέα μετ' αποδοχών
Το βρίσκετε παράλογο;
Ποιο το βρίσκει παράλογο; Αν κάποιος δεν έχει παιδιά ή έχει και είναι καθηγητής είναι μάλλον τσάμπα μάγκας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Ποιο το βρίσκει παράλογο; Αν κάποιος δεν έχει παιδιά ή έχει και είναι καθηγητής είναι μάλλον τσάμπα μάγκας.
Και οι εκπαιδευτικοι μεχρι να εισαχθει το παιδι τους στην τυπικη εκπαιδευση στα 5 εχουν πληρωσει μια περιουσια για παιδοφυλαξη.
Προφανως ειναι σοκαριστικο να ανακοινωνεται Τριτη απογευμα. Οι γονεις επιβιωσαν σε απεργια 1,5 μηνα των εκπαιδευτικων το 2005. Ψυχραιμια. Και τοτε κατεβαζαν καντηλια οι γονεις.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ποιο το βρίσκει παράλογο; Αν κάποιος δεν έχει παιδιά ή έχει και είναι καθηγητής είναι μάλλον τσάμπα μάγκας.
Στο @Sevro πήγαινε το ερώτημα.
Η περίσταση είναι έκτακτη και αφού ήταν ενδεχόμενο που το μελέταγαν μέρες, καλό θα ήταν τουλάχχστον να ανακοινώσουν και τα μέτρα για τους εργαζόμενους και να μην τους φέρνει σε κόντρα με εργοδότες.
Από τη στιγμή που είναι επιλογή του κράτους να τα κλείσει πρέπει να βοηθήσει και τους εργαζόμενους. Αλλο πράγμα οι προγραμματισμένες σχολικές διακοπές Πάσχα, καλοκαίρι κλπ και άλλο να του πεις από αύριο κλέινω τα σχολεία και βρεφικούς σταθμούς για 14 ημέρες

Τελοσπάντων είπε οτι θα ανακοινώσει αμεσα μέτρα, οπότε ας περιμένουμε λίγο
Αυριο αναμένεται και διάγγελμα-ανακοίνωση μέτρων από τον πρωθυπουργό αλλωστε
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.649
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ΑΠΕΙΡΑ like. Να πεις στο εξωτερικο (και δε μιλαω για την Ιταλια) οτι ειναι προβλημα το "δεν εχω που ν αφησω τα παιδια" θα σε κοιτανε σαν τον τρελο του χωριου αν τα παιδια σου δεν ειναι 4 χρονων.
Ασε που απο πολυ μικροτερη ηλικια μπορουν να μενουν μονα τους, ειναι ανεξαρτητα, κινουνται με ΜΜΜ κλπ. Εδω στην Ελλαδα μας αρεσει το νταντεμα. Δεν ειναι δουλεια του κρατους αυτο.
Δεν ξέρω τι μένος είναι αυτό προς τους γονείς, αλλά νομίζω ότι λίγη ενσυναίσθηση δε βλάπτει.
Όσοι δεν είμαστε γονείς (αλλά και όσοι γονείς είναι εκπαιδευτικοί) οφείλουμε στην παρούσα φάση να δείξουμε κατανόηση δεδομένου ότι μιλάμε από την ΠΡΟΝΟΜΙΑΡΑ μας.
Σίγουρα το κράτος δεν είναι baby sitter, αλλά δεν είναι υποχρεωμένος και ένας μονογονέας με βασικό μισθό και χωρίς υποστηρικτικό δίκτυο να είναι στο πόστο του αύριο πρωί πρωί για να μην περιμένεις εσύ για ώρα στο ταμείο του σουπερμάρκετ.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στο @Sevro πήγαινε το ερώτημα.
Η περίσταση είναι έκτακτη και αφού ήταν ενδεχόμενο που το μελέταγαν μέρες, καλό θα ήταν τουλάχχστον να ανακοινώσουν και τα μέτρα για τους εργαζόμενους και να μην του φέρνει σε κόντρα με εργοδότες.
Από τη στιγμή που είναι επιλογή του κράτους να τα κλείσει πρέπει να βοηθήσει και τους εργαζόμενους. Αλλο πράγμα οι προγραμματισμένες σχολικές διακοπές Πάσχα, καλοκαίρι κλπ και άλλο να του πεις από αύριο κλέινω τα σχολεία και βρεφικούς σταθμούς για 14 ημέρες,

Τελοσπάντων είπε οτι θα ανακοινώσει αμεσα μέτρα, οπότε ας περιμένουμε λίγο
Αυριο αναμένεται και διάγγελμα-ανακοίνωση μέτρων από τον πρωθυπουργό αλλωστε
Δεν γινονται ολα επι τοπου. Ξεκινανε με ο,τι κρινουν πιο αμεση αναγκη. Επισης να σου πω κατι, αν το παιδι δεν ειναι πολυ μικρο (νηπιαγωγειου, μικρες ταξεις δημοτικου), ε δε μπορει να κατσει μονο του στο σπιτι ; Δε μιλαμε για μωρα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν γινονται ολα επι τοπου. Ξεκινανε με ο,τι κρινουν πιο αμεση αναγκη. Επισης να σου πω κατι, αν το παιδι δεν ειναι πολυ μικρο (νηπιαγωγειου, μικρες ταξεις δημοτικου), ε δε μπορει να κατσει μονο του στο σπιτι ; Δε μιλαμε για μωρα.
Και σου επαναλαμβάνω για τις περιπτώσεις βρεφών, νηπίων, και πολύ μιρκών παιδιών δεν θα έπρεπε το κράτος να έχει ήδη ενα πλάνο; Τα σχολεία αργά η γρήγορα θα έκλειναν. Στην οικογένεια μου δεν υπάρχει θέμα αλλα ξέρω παρά πολλές οικογένειες στον κύκλο μου πόυ δεν έχουν λύση και δουλεύουν στον ιδιωτικό τομεά
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Και σου επαναλαμβάνω για τις περιπτώσεις βρεφών, νηπίων, και πολύ μιρκών παιδιών δεν θα έπρεπε το κράτος να έχει ήδη ενα πλάνο. Τα σχολεία αργά η γρήγορα θα έκλειναν. Στην οικογένεια μου δεν υπάρχει θέμα αλλα ξέρω παρά πολλές οικογένειες στον κύκλο μου πόυ δεν έχουν λύση
Τι πλανο ζητας ομως ; Να προσλαβει εν μια νυκτι χιλιαδες ντανταδες ; Και να τις διανειμει με βαση κριτηρια ποιος εχει συγγενεις να φυλανε παιδια και ποιος οχι ; Δεν γινονται τοσο ευκολα αυτα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΑΠΕΙΡΑ like. Να πεις στο εξωτερικο (και δε μιλαω για την Ιταλια) οτι ειναι προβλημα το "δεν εχω που ν αφησω τα παιδια" θα σε κοιτανε σαν τον τρελο του χωριου αν τα παιδια σου δεν ειναι 4 χρονων.
Ασε που απο πολυ μικροτερη ηλικια μπορουν να μενουν μονα τους, ειναι ανεξαρτητα, κινουνται με ΜΜΜ κλπ. Εδω στην Ελλαδα μας αρεσει το νταντεμα. Δεν ειναι δουλεια του κρατους αυτο.
Αυτο που λες για το εξωτερικο δεν θα ελεγα πως ισχυει απαραιτητα για ολους. Σιγουρα ομως ισχυει σχεδον για ολα τα παιδια απο μια ηλικια 10 ετων και πανω. Πολλα βεβαια ειναι ανεξαρτητα απο τα 6-7 αλλα εχει να κανει και με το μερος που ζεις, τη φοβια των γονιων και αλλους παραγοντες. Και στην Ελλαδα νομιζω πανω κατω ετσι ειναι. Ανετα ενα παιδι 10 ετων μενει μονο στο σπιτι. Λογικα μιλαμε για γονεις που εχουν παιδια σε νηπιαγωγεια και πρωτες ταξεις δημοτικου.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τι πλανο ζητας ομως ; Να προσλαβει εν μια νυκτι χιλιαδες ντανταδες ; Και να τις διανειμει με βαση κριτηρια ποιος εχει συγγενεις να φυλανε παιδια και ποιος οχι ; Δεν γινονται τοσο ευκολα αυτα...
Δε διάβασες παραπάνω; Ειδική άδεια μετ' αποδοχών στον ένα γονέα με παράλληλη υπεύθυνη δήλωση του αλλου ότι δεν θα ασκήσει το ίδιο δικαίωμα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom