Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδη τι προτεινεις; Να κλειστουμε ολοι για 14 μερες στα σπιτια; Τωρα αυτα ειναι σοβαρες προτασεις;
Σοβαροτατες. Αφου μονο ετσι θα ανακοπει καπως το επιδημικο κυμα. Οπως ειπε ο κυβερνητης της Λομβαρδιας σε αμφισβητιες οπως εσενα: αφου τα μετρα δεν λειτουργουν κ ο κοσμος αντι να κατσει σπιτι παει για σοπινγκ δεν μενει τιποτε αλλο απο το στοπ σε καθε ΜΜΜ. Κι αυτο απλα γιατι οι δομες υγειας δεν αντεχουν. Δεν υπαρχουν κλινες για το 60% του πληθυσμου ουτε ΜΕΘ φυσικα. Οποτε απο το να πεθανεις αβοηθητος σπιτι κατσε σπιτι να μην κολλησεις για 15 μερες να ανακοπει το κυμα κ να ελαφρυνθουν οι δομες υγειας. Ειναι δυσκολο να γινει αντιληπτο?
Σου λενε βγες για τα απαραιτητα σουπερ μαρκετ (με περιορισμενο αριθμο πελατων μεσα- πολλα εχουν ντελιβερι σπιτι) κ φαρμακα. Οι υποχρεωσεις, οικονομικες, πανε για αναστολη. Αν παρολα αυτα ο κοσμος παει να αγορασει καλτσες...ε καθηστε λιγο σπιτι.
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Μόλις ανακοινώθηκε ότι κλείνουν όλα τα σχολεία και τα πανεπιστήμια της Ελλάδας για 14 μερες
Εγω παλι δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος εκτός να περιέχουν που έχουν κρούσματα ,και δεν με ενοχλεί που θα έχω τα παιδιά σπιτάκι μου!!! Απλα ειμαι σιγουρη πως πολλες μανουλες θα τα κανουν βολτα να πανε για καφε σε παιδότοπους και μετά θα τα πάνε στην γιαγιά ...Τα πιο μεγάλα παιδιά θα πάνε και αυτά στις καφετερίες κ.τ.λ. Τι να πω υγειά παιδιά να έχουμε ..Μόλις το ανακοίνωσα στην κόρη μου και στεναχωρήθηκε ...ελπιζω να πανε τα πραγματα καλα
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγω παλι δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος εκτός να περιέχουν που έχουν κρούσματα ,και δεν με ενοχλεί που θα έχω τα παιδιά σπιτάκι μου!!! Απλα ειμαι σιγουρη πως πολλες μανουλες θα τα κανουν βολτα να πανε για καφε σε παιδότοπους και μετά θα τα πάνε στην γιαγιά ...Τα πιο μεγάλα παιδιά θα πάνε και αυτά στις καφετερίες κ.τ.λ. Τι να πω υγειά παιδιά να έχουμε ..Μόλις το ανακοίνωσα στην κόρη μου και στεναχωρήθηκε ...ελπιζω να πανε τα πραγματα καλα

Για να τα λέμε σωστά η Πολιτεία λαμβάνει τα μέτρα της. Τώρα αν εσύ ή εγώ τα τρέχουμε σε παιδότοπους δεν φταίει η Πολιτεία

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι συνεδρίασαν την Κυριακή και είπαν όχι στο κλείσιμο όλων των σχολείων και ξαφνικά ούτε 48 ώρες αργότερα με μόνο 5 νέα κρούσματα (4 επαφές παλαιών συν τον Μαρινάκη) άλλαξαν άρδην απόφαση.

Μακάρι να πράττουν τα σωστα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απλα ειμαι σιγουρη πως πολλες μανουλες θα τα κανουν βολτα να πανε για καφε σε παιδότοπους και μετά θα τα πάνε στην γιαγιά ...Τα πιο μεγάλα παιδιά θα πάνε και αυτά στις καφετερίες κ.τ.λ.
Να εισαι σιγουρη οτι αν δεν ανακοπει η επιδημια θα κλεισουν ολα αυτα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Εγω παλι δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος εκτός να περιέχουν που έχουν κρούσματα ,και δεν με ενοχλεί που θα έχω τα παιδιά σπιτάκι μου!!! Απλα ειμαι σιγουρη πως πολλες μανουλες θα τα κανουν βολτα να πανε για καφε σε παιδότοπους και μετά θα τα πάνε στην γιαγιά ...Τα πιο μεγάλα παιδιά θα πάνε και αυτά στις καφετερίες κ.τ.λ. Τι να πω υγειά παιδιά να έχουμε ..Μόλις το ανακοίνωσα στην κόρη μου και στεναχωρήθηκε ...ελπιζω να πανε τα πραγματα καλα
Ειναι απαραιτητο μετρο οταν κλιμακωνεις τα μετρα προληψης, κατι που απο χθες εκαναν η Αλβανια, η Τσεχια, η Ρουμανια και η Ισπανια (σε καποιες περιοχες) και αναμενονται κι αλλες. Ευκαιρια τα παιδια μας να σοβαρευτουν λιγο και να σκεφτουν το κοινωνικο συνολο. Μεγαλο μαθημα κι αυτο, μην το υποτιματε.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Σκέφθηκα το εξής αστείο.. Στον Έβρο θα αναστραφούν τωρα οι όροι και θα γίνουν τα πράγματα ανάποδα .. θα πηγαίνουμε μετανάστες στην Τουρκία αφού δεν έχει κορονοιό (ίσως η μοναδική μεγάλη χώρα πληθυσμιακά στον πλανήτη)..
Ερντογάν σε εκλιπαρούμε ..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Χαίρομαι ειλικρινά που ένα 24χρονο παιδί αρθρώνει τέτοιον λόγο! Μπράβο που σκέφτεσαι και γράφεις όπως γράφεις, το μέλλον σου ανήκει και είμαι σίγουρος ότι και στην επιστήμη σου (υποθέτω ότι είσαι γιατρός) θα γίνεις από τους καλύτερους.
Δεν είμαι γιατρός, έχω φίλους ειδικευόμενους γιατρούς σε διάφορες χώρες.

Πληροφορήθηκα ότι οι ελληνικες ΜΕΘ εχουν το ιδιο προβλημα με τις ιταλικες. Δεν μπορουν να αντεξουν εκατονταδες ατομα ταυτοχρονα. Αυτο θα ειναι προβλημα, το οποιο δεν καταλαβαινω γιατι δεν εχει αντιμετωπιστει εδω και 1 μηνα.

Κρουσμα νεου και υγιους νεκρου δεν πρεπει να εχει υπαρξει ουτε 1 στην Ιταλια, το 0,2 περιπου στις ηλικιες 0-50 ειναι ατομα με χρονια νοσηματα (διανητη, καρκινο, καρδιοπαθειες κλπ). Αυτο μονο αν προσεχανε λιγο περισσοττερο οι τρομολαγνοι θα υπηρχε πολυ μεγαλυτερη ηρεμια και ταξη. Οτι η 1η εγνοια του πολιτη θα πρεπει να ειναι να μην ερθει σε επαφη με ηλικιωμενους αυτη την περιοδο, και του ηλικιωμενου να ειναι 10 φορες προσεκτικος. Τωρα αν ο ηλικιωμενος εχει μυαλο κολλημενο και θελει να προκαλει την τυχη του ή να πιστευει τη Ραπτη και τον Αμβροσιο, δε του φταιει κανενα κρατος. Εμενα η γιαγια μου αυτο δε το κανει παντως. Εγω και να κολλησω δε θα παθω τιποτα.

Εκλεισαν τα σχολεια και βγηκαν ηδη αυτοι που λενε και που θα αφησουμε τα παιδια μας. Εχουμε μαθει να χουμε ενα κρατος-πατερουλη που θα πρεπει να δινει τη λυση στα παντα. Καμια σοβαροτητα. Αρα να δωσει αδεια και στους γονεις ; Και ποιος θα τρεχει το κρατος μετα ; Και οι γονεις που ειναι γιατροι, νοσοκομοι, αστυνομικοι, πυροσβεστες, οδηγοι ασθενοφορων ; Αυτοι που δουλευουν στη συντηρηση του δικτυου ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερου ; Αυτοι που ειναι ανεφοδιαστες πρατηριων, σουπερ μαρκετ ; Οι φαρμακοποιοι ;

Ειδα καποια απαραδεκτα σχολια για τον Μαρινακη. Μην διαβαζετε πολυ zougla και Έθνος, έλεος κάπου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω παλι δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος εκτός να περιέχουν που έχουν κρούσματα ,και δεν με ενοχλεί που θα έχω τα παιδιά σπιτάκι μου!!! Απλα ειμαι σιγουρη πως πολλες μανουλες θα τα κανουν βολτα να πανε για καφε σε παιδότοπους και μετά θα τα πάνε στην γιαγιά ...Τα πιο μεγάλα παιδιά θα πάνε και αυτά στις καφετερίες κ.τ.λ. Τι να πω υγειά παιδιά να έχουμε ..Μόλις το ανακοίνωσα στην κόρη μου και στεναχωρήθηκε ...ελπιζω να πανε τα πραγματα καλα
Μπορει να βγει και ο στρατος να επιβαλλει την ταξη. Οποιος μαθητης παει καφετερια θα ξυριζεται με την ψιλη και θα τιμωρειται συμφωνα με το νομο περι τεντιμποισμου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σοβαροτατες. Αφου μονο ετσι θα ανακοπει καπως το επιδημικο κυμα. Οπως ειπε ο κυβερνητης της Λομβαρδιας σε αμφισβητιες οπως εσενα: αφου τα μετρα δεν λειτουργουν κ ο κοσμος αντι να κατσει σπιτι παει για σοπινγκ δεν μενει τιποτε αλλο απο το στοπ σε καθε ΜΜΜ. Κι αυτο απλα γιατι οι δομες υγειας δεν αντεχουν. Δεν υπαρχουν κλινες για το 60% του πληθυσμου ουτε ΜΕΘ φυσικα. Οποτε απο το να πεθανεις αβοηθητος σπιτι κατσε σπιτι να μην κολλησεις για 15 μερες να ανακοπει το κυμα κ να ελαφρυνθουν οι δομες υγειας. Ειναι δυσκολο να γινει αντιληπτο?
Σου λενε βγες για τα απαραιτητα σουπερ μαρκετ (με περιορισμενο αριθμο πελατων μεσα- πολλα εχουν ντελιβερι σπιτι) κ φαρμακα. Οι υποχρεωσεις, οικονομικες, πανε για αναστολη. Αν παρολα αυτα ο κοσμος παει να αγορασει καλτσες...ε καθηστε λιγο σπιτι.
Προφανως και δεν εχεις ιδεα πως λειτουργει η καθημερινοτητα στα χωρια. Αλλο πραγμα να βγαινεις για τα απαραιτητα κι αλλο να μην κυκλοφορεις καθολου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.309
Πληροφορήθηκα ότι οι ελληνικες ΜΕΘ εχουν το ιδιο προβλημα με τις ιταλικες. Δεν μπορουν να αντεξουν εκατονταδες ατομα ταυτοχρονα. Αυτο θα ειναι προβλημα, το οποιο δεν καταλαβαινω γιατι δεν εχει αντιμετωπιστει εδω και 1 μηνα.
Είναι που ήταν πανέτοιμο το σύστημα υγείας σύμφωνα με τον Υπουργό μας.

Εκλεισαν τα σχολεια και βγηκαν ηδη αυτοι που λενε και που θα αφησουμε τα παιδια μας. Εχουμε μαθει να χουμε ενα κρατος-πατερουλη που θα πρεπει να δινει τη λυση στα παντα. Καμια σοβαροτητα. Αρα να δωσει αδεια και στους γονεις ; Και ποιος θα τρεχει το κρατος μετα ; Και οι γονεις που ειναι γιατροι, νοσοκομοι, αστυνομικοι, πυροσβεστες, οδηγοι ασθενοφορων ; Αυτοι που δουλευουν στη συντηρηση του δικτυου ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερου ; Αυτοι που ειναι ανεφοδιαστες πρατηριων, σουπερ μαρκετ ; Οι φαρμακοποιοι ;
Το κλεισιμο των σχολείων είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα για εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες και το κράτος οφείλει να μεριμνήσει και μάλιστα άμεσα, από σήμερα κι όλας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.728
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom