Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγνωμη που επιμενω αλλα εδω εχουμε διακριτικη αντιμετωπιση θρησκειων! Δηλαδη οι Ορθοδοξοι μπορουν ελευθερα και αυτοβουλα να εκκλησιαστουν την Κυριακη αλλα εμεις δεν μπορουμε την Πεμπτη! Αισχος ενα εχω να πω Ελλας Ελληνων ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ!

ΕDIT: Ουτε για το Καραισκακη εχουν γινει κλινικες μελετες που να αποδεικνυουν οτι ο κορονοιος κολλαει απ' οσο ξερω!
Καταλαβες τωρα γιατι αυτη η διακριση; Η κυβερνηση βλεπει μπροστα, οχι αστεια.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Ως αυτόκλητος "ειδικός" επί των θεμάτων Βιετνάμ εδώ στο φόρουμ σας ενημερώνω ότι το 34ο κρούσμα, κοπέλα 24 ετών, ανακάλυψε ότι είναι φορέας στο Λονδίνο που βρισκόταν. Επέστρεψε για να νοσηλευτεί στην χώρα της με ιδιωτικό τζετ που έστειλε ο πατέρας της στο οποίο δημιουργήθηκε φυσικά κατάλληλος χώρος καραντίνας... Μετά την άλλη που επέστρεψε first class και κόλλησε και άλλον ένα πριν μερικές μέρες έπρεπε να προσέχουν...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Παιδιά... αν κάτσω 14 μέρες σπίτι και την 15η μέρα πάω στο σουπερ μαρκετ για ψώνια κτλ θα συναντήσω 100 άτομα που έκαναν το ίδιο και είναι "virus free", που μπερδεύεστε;

Τη στιγμή που ο ιός είναι εισαγόμενος αν πρόσεχαν οι πρώτοι που πήραν το αεροπλάνο και πήγαν απο την Κίνα στην Ιταλία για παράδειγμα, υπήρχε και η αφύπνιση των δομών εκεί και κάθονταν σε κατ' οίκον παρακολούθηση έμπαιναν σε ειδική δομή αν εμφάνιζαν συμπτώματα ή έβγαιναν έξω αν ήταν καθαροί δεν θα θα ερχόταν ποτέ στην Ευρώπη κοκ.
Από την Ιταλία μιας και είναι κόμβος πήγε παντού.

Αλλά.......τη δόξα πολλοί εμίσησαν το χρήμα ουδείς! o_O

Δεν ξέρω με διακλαδώσεις πως έφτασε στη γειτονιά γιατί ακριβώς δεν έχω άγχος ούτε πανικό.

Τώρα ούτως ή άλλως είναι αργά, όλα είναι ζήτημα χρόνου. Ειδικά με σκέψεις όπως "θα πάω κι ας μου βγει και σε κακό" (εγώ το θαυμάζω) αλλά όταν γυρίσω.......ας κολλήσω συναδέλφους-wtf δεν τους συμπαθώ καν, οικογένεια-δεν πειράζει θα κάνω άλλη, εφοριακούς-γουαου παντα το ονειρευόμουν αυτό :bleh: (τρομακτικό περισσότερο απο τον ίδιο τον ιό)...

Θα δούμε τι απόδοση θα έχουν τα νέα μέτρα στην Ιταλία.
Ε wtf 10 μέρες άδεια έστω κι άνευ αποδοχών μπορούμε να την χαλαλίσουμε τόσες και τόσες φάγαμε σε εκδρομές. Τα παιδιά δεν θα πάνε σχολείο οι γονείς δεν θα πάνε ΚΑΠΗ..

Όπως και να έχει εύχομαι σε όλους τα καλύτερα παιδιά με υγεία πάνω απο όλα και χωρίς δοκιμασίες :heart:
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Ολα καλα αυτα που λες αλλα ταμπουρωνεις και την οικογενεια σου μεσα στο σπιτι;και πως εξυπηρετηστε;γιατι λυπαμαι πολυ που στο λεω αλλα ενας απο το σπιτι σου να βγει να παει σουπερ μαρκετ και να σου φερει τα ψωνια πισω,μπορει να εχει κολλησει κ να στο μεταδωσει κ σενα...εκτος αν τους πλενεις με αντισηπτικο πριν μπουν μεσα,τοτε θα εισαι μονο καλυμμενη πληρως..οσο αφορα την καραντινα βλεπω το πολυ σε 2 βδομαδες να μπαινουμε και μεις οπως ανεβαινουν τα κρουσματα
[/QUOTE]
Δεν ειπαμε να μην βγαίνουμε για ψώνια η για τα απαραίτητα....αλλά περιορίζοντας τις άσκοπες συναθροίσεις και καφέ κτλ κτλ περιοριζεις η τουλαχιστον ο βαθμός επικινδυνότητας είναι ποιο μικρός .Το να κάνεις την βόλτα σου η μια δραστηριότητα εξωτερική δεν νομίζω ότι θα έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα .
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν ειπαμε να μην βγαίνουμε για ψώνια η για τα απαραίτητα....αλλά περιορίζοντας τις άσκοπες συναθροίσεις και καφέ κτλ κτλ περιοριζεις η τουλαχιστον ο βαθμός επικινδυνότητας είναι ποιο μικρός .Το να κάνεις την βόλτα σου η μια δραστηριότητα εξωτερική δεν νομίζω ότι θα έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα .
Πες μου ποτε γελαμε;;;εχεις κανει συμβολαιο οτι στο σουπερ μαρκετ που θα πας δε θα εχει μεσα φορεα του ιου;ή αν πας να πληρωσεις το ρευμα πχ οτι η υπαλληλος δε θα ειναι φορεας επισης;μη λεμε χαζομαρες σας παρακαλω,ειπαμε μπορεις να το κολλησεις ειτε πας ταξιδι,ειτε πας να παρεις 1 κιλο τυρι του τοστ,ειτε πας για καφεδακι...το θεμα ειναι να κανεις οτι μπορεις για να προστατευθεις εσυ ο ιδιος,γιατι πιστεψε με μεχρι και σημερα βλεπω ατομα να βηχουν και να φτερνιζονται και οπου παει..και σε σουπερ μαρκετ μεσα και σε καφε...
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Πες μου ποτε γελαμε;;;εχεις κανει συμβολαιο οτι στο σουπερ μαρκετ που θα πας δε θα εχει μεσα φορεα του ιου;ή αν πας να πληρωσεις το ρευμα πχ οτι η υπαλληλος δε θα ειναι φορεας επισης;μη λεμε χαζομαρες σας παρακαλω,ειπαμε μπορεις να το κολλησεις ειτε πας ταξιδι,ειτε πας να παρεις 1 κιλο τυρι του τοστ,ειτε πας για καφεδακι...το θεμα ειναι να κανεις οτι μπορεις για να προστατευθεις εσυ ο ιδιος,γιατι πιστεψε με μεχρι και σημερα βλεπω ατομα να βηχουν και να φτερνιζονται και οπου παει..και σε σουπερ μαρκετ μεσα και σε καφε...
Εάν βρω να κάνω τα άκρως απαραίτητα πιστεψε με στατιστικά θα έχω λιγότερες πιθανότητες αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσω.....αυτό είναι το νόημα του περιορισμού. Το ρευμα που μου λες δεν είναι στα άκρως απαραίτητα υπάρχουν τρόποι να πληρωθεί.Εδω Βόλο που είμαι όλο το σκ δεν υπήρχε ούτε σκαμπό να κάτσεις στα καφέ και τα τσίπουραδικα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χαίρομαι ειλικρινά που ένα 24χρονο παιδί αρθρώνει τέτοιον λόγο! Μπράβο που σκέφτεσαι και γράφεις όπως γράφεις, το μέλλον σου ανήκει και είμαι σίγουρος ότι και στην επιστήμη σου (υποθέτω ότι είσαι γιατρός) θα γίνεις από τους καλύτερους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Οι αλλοι πηγαν στο συλλαλητηριο του κομματος στην Ισπανια και φιλουσε ο ενας τον αλλον. Και απο χθες δεν σταματαει να μετραει θετικους στον ιο η Ισπανια.

https://elpais.com/sociedad/2020-03...-y-piden-perdon-por-su-mitin-del-domingo.html
Εδώ στην Βαρκελώνη τα πάντα είναι ανοιχτά,σχολεία ,μουσεία κλπ.
Μάλιστα πολλά σχολεία πήγαν την εκπαιδευτική τους εκδρομή σε κλειστούς χώρους κλπ.
IMG_20200310_101649.jpg
IMG_20200310_110056.jpg

Το ίδιο και τα καπή κυκλοφορούν κανονικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά... αν κάτσω 14 μέρες σπίτι και την 15η μέρα πάω στο σουπερ μαρκετ για ψώνια κτλ θα συναντήσω 100 άτομα που έκαναν το ίδιο και είναι "virus free", που μπερδεύεστε;
Δηλαδη τι προτεινεις; Να κλειστουμε ολοι για 14 μερες στα σπιτια; Και τι θα τρωμε; Τις υποχρεωσεις μας προς το κρατος, τραπεζες κλπ πως θα τις πληρωνουμε; Κι ετσω οτι το κανουμε αφου ο ιος μενει σε αντικειμενα για αρκετες μερες πως ειμαστε σιγουροι πως μετα απο δυο εβδομαδες δεν θα υπαρξουν κι αλλοι ασθενεις; Κι αντε ξανα μανα 14 μερες καραντινα και αλλες 14 και αλλες 14. Τωρα αυτα ειναι σοβαρες προτασεις;
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ας αναμένουμε και τις ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας για το εναλλακτικό σχέδιο για την αναπλήρωση των μαθημάτων, όπως και ότι θα ληφθεί μέριμνα για τους εργαζόμενους γονείς και επιχειρήσεις που ειπε ο κικιλιας
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom