Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.525
Αυτό που αναφέρεις @paefstra (ή ψεύτρα :haha:) σχετικά με το κύκλο που κάνει ο ιός και το οτι το σημάδι της Κίνας ίσως σημαίνει κάτι, έχει πολλή βάση. Όπως αναφερθηκε τα κρούσματα στη Κίνα τείνουν εντυπωσιακά πτωτικά ενώ απ οτι φαινεται στην Ευρώπη κορυφώνονται. Για να δούμε αυτό το "cool" των Γιανκηδων σιγά σιγά αρχίζει να αλλάζει γιατί σιγά σιγά και εδω άρχισαν να σφίγγουν τα γάλατα. Προβλέπω ότι σε ένα μήνα το πολύ μια "Ιταλια" θα έχει σκασει και στις ΗΠΑ . Αλλά όπως είπε και ο βαψομαλλιας. Φεικ Νιους MAGES....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Αυτό που αναφέρεις @paefstra (ή ψεύτρα :haha:) σχετικά με το κύκλο που κάνει ο ιός και το οτι το σημάδι της Κίνας ίσως σημαίνει κάτι, έχει πολλή βάση. Όπως αναφερθηκε τα κρούσματα στη Κίνα τείνουν εντυπωσιακά πτωτικά ενώ απ οτι φαινεται στην Ευρώπη κορυφώνονται. Για να δούμε αυτό το "cool" των Γιανκηδων σιγά σιγά αρχίζει να αλλάζει γιατί σιγά σιγά και εδω άρχισαν να σφίγγουν τα γάλατα. Προβλέπω ότι σε ένα μήνα το πολύ μια "Ιταλια" θα έχει σκασει και στις ΗΠΑ . Αλλά όπως είπε και ο βαψομαλλιας. Φεικ Νιους MAGES....
Καλα, δεν εννοω κατι απο βιολογικης αποψης, που να ξερω αλλωστε, εδω δεν ξερουν οι ειδικοι. Εννοω οτι αυτοι που βλεπουν ολη την εικονα ισως παιρνουν τις πιο αποτελεσματικες αποφασεις και τον ελεγξουν. Ισως.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Κορωνοϊός στην Κύπρο: Σε καραντίνα όσοι ταξιδεύουν από την Ελλάδα

isxyei???
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Δημοσιογραφος στη Ρωμη μου αναφερει δεν επιτρεπεται σε κανενα και για κανενα λογο η μετακινηση εκτος πολης παρα μονο με Εγγραφη Αδεια απο τoυς Carabinieri που στηνουν μπλοκα και συλαμβανουν κοσμο εκτος αν εχεις εγγραφη αδεια πιστοποιημενη απο την αστυνομια (για λογους εργασίας ή Υγείας)...

τα αυτονοητα δλδ!!!

Επισης 2η φιλη στην Βορεια Ιταλια μου εξηγει με μεγαλο πονο οτι εχουν αποκλειστει ολοι στα σπιτια τους και απαγορευετε πασα μετακινηση ακομη και εντος πολης!
...μου εξηγει στο μυνημα της την ανοησια που εκαναν μεχρι πριν 2 βδομαδες οταν ειχαν ακομη 400 κρουσματα και δεν καταλαβαν το τσουναμι που ερχεται με ποσο Αφελεια διακομωδόυσαν και κοροιδευνα ολα αυτα που συνεβαιναν στην Κινα........

(κατι μου θυμιζει αυτο)
ESvGChRWoAUw34v.jpg
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.604
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Κατσε βρε συ αν δεν εχει συμπτωματα θα μπει σε καραντινα και αυτος και μια ολοκληρη πολη προληπτικα; Ενταξει προφανως δεν θα παω Ιταλια διακοπες και μετα θα ρθω επισκεψη σπιτι σου , αλλα αν σε πετυχω στο λεωφορειο ή στο σινεμα ειναι δικη σου ευθυνη! Εσυ που ξερεις οτι εισαι ανοσοκατασταλτικη πρεπει να προσεχεις τις επαφες με τους αλλους ανθρωπους δεν μπορω να κλειστω εγω σπιτι για κανενα εξαμηνο μεχρι να τελειωσουν ολα! Και χτες που χερησιμοποιησα το λεωφορειο μπορει να κολλησα και να μην εχω εμφανισει συμπτωματα ακομα και να μην το ξερω! Τι να κανω να κατσω σπιτι μεχρι να εξαφανιστει ο ιος; Το καταλαβαινω οτι ανησυχεις και δεν θελω να ειμαι σκληρος αλλα το να μπει μια ολοκληρα πολη εθελοντικα σε καραντινα για τις ευπαθεις ομαδες ειναι λιγο δυσκολο! Οι ευπαθεις ομαδες πρεπει αν οχι να μπουν σε καραντινα να προσεχουν περισσοτερο, παντως με μασκες σχεδον αποκλειστικα νεους βλεπω!
14 μέρες θα μείνεις σπίτι δεν είναι και χαριστική βολή. Αν το σκεφτείς δουλεύουμε ζούμε και ταξιδεύουμε για να έχουμε ενα σπίτι να βλέπουμε να χαιρόμαστε να εκτιμάμε, τόσο τραγικό είναι να μείνεις στο σπίτι σου 2 βδομάδες;
Όπως είχα γράψει πριν λίγο καιρό εδώ, ήμουν Λονδίνο λίγο πριν το μεγάλο μπαμ, ήμουν με μάσκα εκεί κι όσο προσεκτική γίνεται..πρώτη φορά εντυπωσιαστηκα αρνητικά με τη συμπεριφορά των Λονδρέζων μιας και μου έτυχε να βλέπω γέλια ..well who's laughing now guys? :eek:
Όταν γύρισα ήμουν επίσης προσεκτική, έμεινα σπίτι δεν ήθελα να εισάγω τον ιο στην Ελλάδα. Θα έπρεπε να περάσω απο τη δουλειά σου, μήπως να πάω απο το σχολείο του παιδιού σου;Δεν είχα συμπτώματα...
Υπάρχει και η άλλη λύση...Καιάδας ασθενικοί, ηλικιωμένοι κοκ όλοι :shark1:εκεί.

Ο Χ θα τη γλυτώσει αλλά θα χρειαστεί νοσοκομείο ειδική μονάδα που θα βρεθεί;Στο Ελλαδισταν ζούμε...Πόσοι θα χωρέσουν;

Πολύ το ανέλυσα σταματάω εδώ, είναι ζήτημα χρόνου η καραντίνα της Ιταλίας παντού να έρθει κι εδώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
14 μέρες θα μείνεις σπίτι δεν είναι και χαριστική βολή. Αν το σκεφτείς δουλεύουμε ζούμε και ταξιδεύουμε για να έχουμε ενα σπίτι να βλέπουμε να χαιρόμαστε να εκτιμάμε, τόσο τραγικό είναι να μείνεις στο σπίτι σου 2 βδομάδες;
Όπως είχα γράψει πριν λίγο καιρό εδώ, ήμουν Λονδίνο λίγο πριν το μεγάλο μπαμ, ήμουν με μάσκα εκεί κι όσο προσεκτική γίνεται..πρώτη φορά εντυπωσιαστηκα αρνητικά με τη συμπεριφορά των Λονδρέζων μιας και μου έτυχε να βλέπω γέλια ..well who's laughing now guys? :eek:
Όταν γύρισα ήμουν επίσης προσεκτική, έμεινα σπίτι δεν ήθελα να εισάγω τον ιο στην Ελλάδα. Θα έπρεπε να περάσω απο τη δουλειά σου, μήπως να πάω απο το σχολείο του παιδιού σου;Δεν είχα συμπτώματα...
Υπάρχει και η άλλη λύση...Καιάδας ασθενικοί, ηλικιωμένοι κοκ όλοι :shark1:εκεί.

Ο Χ θα τη γλυτώσει αλλά θα χρειαστεί νοσοκομείο ειδική μονάδα που θα βρεθεί;Στο Ελλαδισταν ζούμε...Πόσοι θα χωρέσουν;

Πολύ το ανέλυσα σταματάω εδώ, είναι ζήτημα χρόνου η καραντίνα της Ιταλίας παντού να έρθει κι εδώ.
Καλως ή κακως καποιοι ανθρωποι δεν θα εχουν να ζησουν αν δεν πανε στη δουλεια τους. Αλλοι δεν εχουν καποιον να τους κανει τα ψωνια, νατους παρει το παιδι απο το σχολειο και αλλα. Δεν κυκλοφορουν ολοι χωρις λογο εξω.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
@cacao Γιατί πρέπει να μείνει ο άλλος σπίτι; Για να μπορείς εσύ (και όποιος άλλος) που έχεις πρόβλημα να κυκλοφορείς ελεύθερα;
Δε έχεις μάθει ότι ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΜΕ ΜΑΣΚΑ ΟΤΑΝ ΕΊΜΑΣΤΕ ΥΓΙΉΣ;;
γι'αυτό γελούσαν στο Λονδίνο μαζί σου. Και εγώ ήμουν Λονδίνο αρχές Φλεβάρη και γελούσα με όσους φορούσαν μάσκα
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
14 μέρες θα μείνεις σπίτι δεν είναι και χαριστική βολή. Αν το σκεφτείς δουλεύουμε ζούμε και ταξιδεύουμε για να έχουμε ενα σπίτι να βλέπουμε να χαιρόμαστε να εκτιμάμε, τόσο τραγικό είναι να μείνεις στο σπίτι σου 2 βδομάδες;
Όπως είχα γράψει πριν λίγο καιρό εδώ, ήμουν Λονδίνο λίγο πριν το μεγάλο μπαμ, ήμουν με μάσκα εκεί κι όσο προσεκτική γίνεται..πρώτη φορά εντυπωσιαστηκα αρνητικά με τη συμπεριφορά των Λονδρέζων μιας και μου έτυχε να βλέπω γέλια ..well who's laughing now guys? :eek:
Όταν γύρισα ήμουν επίσης προσεκτική, έμεινα σπίτι δεν ήθελα να εισάγω τον ιο στην Ελλάδα. Θα έπρεπε να περάσω απο τη δουλειά σου, μήπως να πάω απο το σχολείο του παιδιού σου;Δεν είχα συμπτώματα...
Υπάρχει και η άλλη λύση...Καιάδας ασθενικοί, ηλικιωμένοι κοκ όλοι :shark1:εκεί.

Ο Χ θα τη γλυτώσει αλλά θα χρειαστεί νοσοκομείο ειδική μονάδα που θα βρεθεί;Στο Ελλαδισταν ζούμε...Πόσοι θα χωρέσουν;

Πολύ το ανέλυσα σταματάω εδώ, είναι ζήτημα χρόνου η καραντίνα της Ιταλίας παντού να έρθει κι εδώ.
Μα αυτό σου λέω δεν θα μείνω δύο εβδομάδες, θα μείνω όσο κρατήσει όλο αυτό γιατί κάθε μέρα παίρνω λεωφορειο, επίσης ασχολούμαι με τον τουρισμό οπότε ανά πάσα στιγμή μπορεί να κολλήσω, ειδικοί φοβούνται ότι μπορεί να κολλήσει μέχρι και το 70 τοις εκατό! Οι ευπαθείς ομάδες πρέπει να είναι πιο προσεκτικές προφανώς! Τώρα αυτά περί Καιάδων δεν τα καταλαβαίνω! Δηλαδή μου προτείνεις να ταμπουρωθώ σπίτι για όσο κρατήσει αυτό για να κυκλοφορείς εσύ ελεύθερη?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν ανήκεις σε ομάδες υψηλού κινδύνου (όχι απλά ευπαθείς πχ ηλικιωμένοι) αλλα πχ με θεραπεία ανοσοκαταστολής, καρκινοπαθής κλπ δεν είναι κακό να φοράς μάσκα όπου κρίνεις εσύ ότι βοηθάει
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
[/QUOTE]
14 μέρες θα μείνεις σπίτι δεν είναι και χαριστική βολή. Αν το σκεφτείς δουλεύουμε ζούμε και ταξιδεύουμε για να έχουμε ενα σπίτι να βλέπουμε να χαιρόμαστε να εκτιμάμε, τόσο τραγικό είναι να μείνεις στο σπίτι σου 2 βδομάδες;
Όπως είχα γράψει πριν λίγο καιρό εδώ, ήμουν Λονδίνο λίγο πριν το μεγάλο μπαμ, ήμουν με μάσκα εκεί κι όσο προσεκτική γίνεται..πρώτη φορά εντυπωσιαστηκα αρνητικά με τη συμπεριφορά των Λονδρέζων μιας και μου έτυχε να βλέπω γέλια ..well who's laughing now guys? :eek:
Όταν γύρισα ήμουν επίσης προσεκτική, έμεινα σπίτι δεν ήθελα να εισάγω τον ιο στην Ελλάδα. Θα έπρεπε να περάσω απο τη δουλειά σου, μήπως να πάω απο το σχολείο του παιδιού σου;Δεν είχα συμπτώματα...
Υπάρχει και η άλλη λύση...Καιάδας ασθενικοί, ηλικιωμένοι κοκ όλοι :shark1:εκεί.

Ο Χ θα τη γλυτώσει αλλά θα χρειαστεί νοσοκομείο ειδική μονάδα που θα βρεθεί;Στο Ελλαδισταν ζούμε...Πόσοι θα χωρέσουν;

Πολύ το ανέλυσα σταματάω εδώ, είναι ζήτημα χρόνου η καραντίνα της Ιταλίας παντού να έρθει κι εδώ.
Ολα καλα αυτα που λες αλλα ταμπουρωνεις και την οικογενεια σου μεσα στο σπιτι;και πως εξυπηρετηστε;γιατι λυπαμαι πολυ που στο λεω αλλα ενας απο το σπιτι σου να βγει να παει σουπερ μαρκετ και να σου φερει τα ψωνια πισω,μπορει να εχει κολλησει κ να στο μεταδωσει κ σενα...εκτος αν τους πλενεις με αντισηπτικο πριν μπουν μεσα,τοτε θα εισαι μονο καλυμμενη πληρως..οσο αφορα την καραντινα βλεπω το πολυ σε 2 βδομαδες να μπαινουμε και μεις οπως ανεβαινουν τα κρουσματα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν γύρισα ήμουν επίσης προσεκτική, έμεινα σπίτι δεν ήθελα να εισάγω τον ιο στην Ελλάδα. Θα έπρεπε να περάσω απο τη δουλειά σου, μήπως να πάω απο το σχολείο του παιδιού σου;Δεν είχα συμπτώματα...
Σωστά πήγες εξωτερικό, επέστρεψες και μπήκες σε καραντίνα 14 ημέρων. Ξέχασες όμως ότι τώρα έχουμε και στην Ελλάδα κρούσματα, άρα κάθε φορά που βγαίνεις έξω απ' το σπίτι, στην επιστροφή απ' τη δουλειά/ψώνια θα πρέπει να μπαίνεις πάλι σε καραντίνα 14 ημερών. Και αυτό θα πρέπει να συνεχιστεί μέχρι να τελειώσει ο ιός μπορεί σε μερικούς μήνες ή χρόνια. Άρα εσύ πρέπει να παραιτηθείς απ' τη δουλειά σου και να είσαι ταμπουρωμένη στο σπίτι για μήνες ή για χρόνια πέρα απ' τις ελάχιστες ώρες που θα βγαίνεις για προμήθειες και για ήλιο κάθε 14 μέρες. Αν ακολουθήσουν όλοι το πρόγραμμά σου, αγρότες, αστυνομικοί, γιατροί, υπάλληλοι σε εργοστάσια και σταματήσουν να δουλεύουν και μπουν όλοι σε καραντίνα σε πόσες βδομάδες πιστεύεις ότι θα σκοτωνόμαστε στο δρόμο για δυο πατάτες ή ένα λίτρο αντισηπτικό;
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.123
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom