Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Εγω ειπα μεσες ακρες οτι ειναι πολυ νωρις για τετοια μετρα βεβαια μπορει να κανω και λαθος θα δειξει...

Στην Ιταλία που δεν τα πήραν νωρίς βλέπεις τι γίνεται.
Το θέμα είναι να μείνουμε μέσα, να μην κυκλοφορούμε χωρίς ιδιαίτερο αιτία έξω. Όχι τώρα που έκλεισαν τα σχολεία να γεμίσουν οι καφετέριες.
Υπάρχει και η προσωπική ευθύνη την οποία πρέπει να αναλογιστούμε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Στην Ιταλία που δεν τα πήραν νωρίς βλέπεις τι γίνεται.
Το θέμα είναι να μείνουμε μέσα, να μην κυκλοφορούμε χωρίς ιδιαίτερο αιτία έξω. Όχι τώρα που έκλεισαν τα σχολεία να γεμίσουν οι καφετέριες.
Υπάρχει και η προσωπική ευθύνη την οποία πρέπει να αναλογιστούμε.
Συμφωνοι απο την στιγμη που αποφασιστηκαν αυτα τα μετρα καλο θα ειναι να κανουμε οτι μπορουμε ο καθενας για να περιοριστει οσο πιο αισθητα γινεται ο ιος και να μην χρειαστει να παρουμε επιπλεον μετρα και αν ειναι δυνατον να μην χρειαστουν ουτε καν αυτα παραταση! Απλα σε αλλες χωρες που εχουν ηδη νεκρους και περισσοτερα κρουσματα εχουν παρει λιγοτερα μετρα, αυτο λεω!
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Αν εξαλοιφε η ζεστη τον ιο, γιατι να σκοτωνονται οι φαρμακευτικες να βρουν εμβολιο εστω σε 12 μηνες?
Κανενας σε αυτο το επιπεδο δεν δουλευει τζαμπα.
μα η φαρμακευτικες δε θα κλεισουν τα μαγαζακια τους για το καλοκαιρι.στο νοτιο ημισφαιριο που θα αρχισει σιγα σιγα να κρυωνει ο καιρος θα εχουνε δουλιτσα και μετα τουμπαλιν για το βορειο παλι.αλλωστε τα επιστημόνια εχουν πει πως,οπως και απο το 2009 και μετα με το HIN1 που σαν ιος ξεκουραζεται το καλοκαιρι και καθε χειμωνα μετα μας την πεφτει ετσι θα γινει και με τον κοροναιο.μαλλον θα πρεπει να ζουμε και με αυτο πια.καθε φθινοπωρο θα ειμαστε για εμβολιο παλι.οταν και αν αυτο βγει βεβαια...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
εδώ πάντως στην δουλειά μου, ένας συνάδελφος είναι σπίτι σε καραντίνα επειδή ο γιος του στο σχολειό έχει ένα συμμαθητή που είχε τον ιο...
τώρα είμαστε εν αναμονή...
αν ο γιος έχει, k ο πατέρας (συνάδελφος) επίσης, πάμε σπίτια μας...μετά πρέπει k η γυναικα μου (?), k ίσως ο παιδικός που πάει ο γιος μου κλπ κλπ....

καλά για την oik. ζημια δεν το συζητάω...
" αν ο γιος έχει, k ο πατέρας (συνάδελφος) επίσης, πάμε σπίτια μας...μετά πρέπει k η γυναικα μου (?), k ίσως ο παιδικός που πάει ο γιος μου κλπ κλπ.... " χμμμ.. καπως ετσι δηλαδη

Εδώ κάνεις μεγάλο λαθος..στην Αμερική ας πούμε ούτε τα σκουπίδια δεν μπορείς να πετάξεις κ να αφήσεις κάτω από 16 χρόνων ανήλικα στο σπίτι..είναι κακούργημα..
και πρεπει να το εχουμε σαν αφετηρια αυτο δηλ?γιατι να μην εχουμε σαν αφετηρια το περιπολικο που σταματαει σε παιδικη χαρα και ριχνουν εν ψυχρω σε 10χρονο που κραταει ενα ψευτικο οπλο σαν αυτο που τα περισσοτερα αγορια απο εμας ειχαμε μικροι? οι "god bless america" αμερικανοι ειναι ναι μεν συναισθηματικος λαος αλλα για τους τελειως λαθος,στρεβλους και πλανους λογους.
γι αυτο ακομα το παιδακι ας πουμε https://www.protothema.gr/world/art...hroni-oi-sparaktikes-ekkliseis-tou-koritsiou/ τι θα μας πεις? χειροπεδες σε 6χρονο αλλα δε μπορεις να πεταξεις σκουπιδια και να αφησεις 16χρονο μονο? τα θελεις και παραθετεις τετοια παραδειγματα? ε τοτε θα πω κι εγω οτι(καταλαβαινω κι ασ μη συμφωνω) που το 6χρονο τωρα που ειναι ανημπορο οταν θα γινει 16-17 χρονων κτλ θα μπει ενδεχομενως με κανα αυτοματο σε κανα σχολειο να θερισει οποιον βρει μπροστα του. θα αναρωτηθει ομως κανεις τι εγινε 10 χρονια πριν?πως αυτο το παιδι ξεφτιλιστηκε,ταπεινωθηκε κτλ μπροστα σε ολους?
Γι αυτο ας προσεχουμε λιγο τι λεμε.δεν ειναι τα παντα το ιδιο.ουτε υπαρχουν οι ιδιες συνθηκες,ουτε και οι προυποθεσεις για τις ιδιες λυσεις.
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Να ρωτησω κι εγω κατι;κι ακουω τις απαντησεις σας...σαφως κανεις δεν ξερει τι μας περιμενει,τα σχολεια εκλεισαν και οι επομενες εβδομαδες ειναι κρισιμες...στην περιπτωση που κλεισουν λιμανια κι αεροδρομια τι γινεται;εγραφα χαριτολογωντας ωραια περναμε εν λεστινιτσι...αλλα αν βρεθει εστω κι ενα κρουσμα σ ενα μικρο νησι...θα μας αποτελειωσουν απο πατμο σας γραφω...λεφτα για τροφιμα σε ποσοτητες δεν υπαρχουν,ισα να βγαινει η βδομαδα μεχρι να μπει το επομενο επιδομα.αεροδρομιο το νησι δεν εχει ουτε νοσοκομειο...ηδη με μια κακοκαιρια τα νησια εχουν ελλειψεις.η κορη μου βρισκεται στην αθηνα το πανεπιστημιο εκλεισε κι αυτο.ηταν να παμε στην βουδαπεστη 1 απριλη αλλα χλωμο το βλεπω.η ερωτηση μου ειναι η εξης.να παρω τον γιο μου και τα γατονια και να παμε στην αθηνα;εκει τουλαχιστον εχει νοσοκομεια αν χρειαστει.ή να πω στην κορη μου να ερθει πατμο που δεν εχει κρουσματα;αν γινει στραβη στο νησι θα μας απομονωσουν κι αυτο φοβαμαι.δευτερη σπιναλογκα θα γινουμε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο εγώ νομίζω ότι τώρα που θα επιστρατευθουν παππούδες και γιαγιάδες για νταντεμα και θα πάνε τα παιδιά στα χωριά να μείνουν μαζί τους θα έχουμε θύματα; Ή τουλάχιστον περισσότερα θύματα από αυτά που θα ειχαμε;
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Μόνο εγώ νομίζω ότι τώρα που θα επιστρατευθουν παππούδες και γιαγιάδες για νταντεμα και θα πάνε τα παιδιά στα χωριά να μείνουν μαζί τους θα έχουμε θύματα; Ή τουλάχιστον περισσότερα θύματα από αυτά που θα ειχαμε;
Συμφωνω κι εγω...τελικα το να μετακινηθουμε ολοι μαζι για πολεις και χωρια δε θα ναι κι οτι καλυτερο...ελεγα να πηγαιναμε στην αθηνα με τον γιο μου απο φοβο μηπως αποκλειστουμε εδω στο νησι...την κορη μου που την ρωτησα δεν ψηνεται να ρθει εδω...αρα θα μεινουμε οπως ειμαστε για την ωρα και βλεπουμε.παντως το ταξιδι για βουδαπεστη δεν το εχω ακυρωσει ακομα.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
" αν ο γιος έχει, k ο πατέρας (συνάδελφος) επίσης, πάμε σπίτια μας...μετά πρέπει k η γυναικα μου (?), k ίσως ο παιδικός που πάει ο γιος μου κλπ κλπ.... " χμμμ.. καπως ετσι δηλαδη


και πρεπει να το εχουμε σαν αφετηρια αυτο δηλ?γιατι να μην εχουμε σαν αφετηρια το περιπολικο που σταματαει σε παιδικη χαρα και ριχνουν εν ψυχρω σε 10χρονο που κραταει ενα ψευτικο οπλο σαν αυτο που τα περισσοτερα αγορια απο εμας ειχαμε μικροι? οι "god bless america" αμερικανοι ειναι ναι μεν συναισθηματικος λαος αλλα για τους τελειως λαθος,στρεβλους και πλανους λογους.
γι αυτο ακομα το παιδακι ας πουμε https://www.protothema.gr/world/art...hroni-oi-sparaktikes-ekkliseis-tou-koritsiou/ τι θα μας πεις? χειροπεδες σε 6χρονο αλλα δε μπορεις να πεταξεις σκουπιδια και να αφησεις 16χρονο μονο? τα θελεις και παραθετεις τετοια παραδειγματα? ε τοτε θα πω κι εγω οτι(καταλαβαινω κι ασ μη συμφωνω) που το 6χρονο τωρα που ειναι ανημπορο οταν θα γινει 16-17 χρονων κτλ θα μπει ενδεχομενως με κανα αυτοματο σε κανα σχολειο να θερισει οποιον βρει μπροστα του. θα αναρωτηθει ομως κανεις τι εγινε 10 χρονια πριν?πως αυτο το παιδι ξεφτιλιστηκε,ταπεινωθηκε κτλ μπροστα σε ολους?
Γι αυτο ας προσεχουμε λιγο τι λεμε.δεν ειναι τα παντα το ιδιο.ουτε υπαρχουν οι ιδιες συνθηκες,ουτε και οι προυποθεσεις για τις ιδιες λυσεις.
Εγώ αναφέρω πως κανένας γονιός δεν μπορεί να αφήσει παιδιά μόνα στο σπίτι .η Αμερική όπου έμενε η ξαδέρφη μου είναι απλώς ένα παράδειγμα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μόνο εγώ νομίζω ότι τώρα που θα επιστρατευθουν παππούδες και γιαγιάδες για νταντεμα και θα πάνε τα παιδιά στα χωριά να μείνουν μαζί τους θα έχουμε θύματα; Ή τουλάχιστον περισσότερα θύματα από αυτά που θα ειχαμε;
Ελπιζω να μην συμβει κατι τετοιο, αλλα αμφιβαλω για την αποτελεσματικοτητα του μετρου. Μετρο που παρθηκε στα κουτουρου και κατω απο την πιεση των σοσιαλ μιντια.
Η ιστορια της Ιταλιας και μετα απο τις συνεντευξεις των Ιταλων νοσοκομειακων γιατρων που εχουν δει το φως της δημοσιοτητας τις τελευταιες μερες, δειχνει πως ο τραγικα μεγαλος αριθμος νεκρων στη χωρα οφειλεται στις ελλειψεις του συστηματος υγειας αλλα και στην κακη ενημερωση του κοινου και του προσωπικου των νοσοκομειων που δεν ειχε ενημερωση (στην αρχη τουλαχιστον) για το πως να διαχειριστει τους πιθανους ασθενεις.

Η Ελλαδα λοιπον αν δεν θελει να φτασει στο χαλι της Ιταλιας πρεπει να προετοιμασει το συστημα υγειας της που μπαζει απο παντου συμφωνα με τις καταγγελιες των γιατρων. Επιπλεον οι υπευθυνοι (αν υπαρχουν τετοιοι στην Ελλαδα) πρεπει να τοποθετηθουν ξεκαθαρα προς το λαο για τα μετρα προστασιας και τους κινδυνους πρακτικων οπως η θεια κοινωνια, τα φιλια, οι αγκαλιες, τα τσαρλατανιστικα φαρμακα κλπ.

Ο,τι μετρα και να παρουν αν δημοσιες δηλωσεις, οπως της Ιερας Συνοδου, του Αμβροσιου, του Βελοπουλου, της Ραπτη, της Γιαμαρελου και αλλων, που γινονται πιστευτες απο υπερβολικα μεγαλο κομματι των πολιτων δεν διαψευδονται κατηγορηματικα και με σαφηνεια απο την κυβερνηση και τους αρμοδιους φορεις (και οχι με ηξης αφηξης και μετα απο ερωτησεις δημοσιογραφων και κοινωνικη κατακραυγη) ας μην περιμενουμε πως θα αποφυγουμε τα χειροτερα.

Ασχετο αλλα σου εχω στειλει pm. Οταν εχεις χρονο και διαθεση απαντα πληζζζζζζ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom