Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Ερωτηση:

Διαβασα το παρακατω και εχω μια μικρη ανησυχια για το τι μπορει να συμβαινει:
  • Passengers with visa permitted stay is less than 14days are allowed to enter the country but have to be self-quarantine at hotel/house until departure date.
Από εδώ πήρες την πληροφορία;
https://rj.com/en/international-regulations-related-to-coronavirus
Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό:
https://www.bangkokpost.com/thailan...ountries-must-declare-self-quarantine-detailsΑλλά αφορά μόνο τις 4 καυτές χώρες: China, Iran, Italy, South Korea
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μες στα σοσιαλ πανικός, έξω ο κόσμος κυκλοφορεί μια χαρά χαλαρός, γεμάτα τα καφέ και τα μαγειρειά και γενικότερα η εστίαση! Ρε μήπως μας κάνετε τους πανικόβλητους στέλνοντας μας μηνύματα από το κινητό σας αραχτοί από τα καφέ της γειτονιάς σας! :)
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ναι απο εδω. Ζηταω συγνωμη αλλα εκ παραδρομης δεν εβαλα την πηγη...

Αυτο με τις απαγορευσεις στις 4 χωρες τις εχεις μερες. Απλα σημερα διαβαζω και το συγκεκριμενογια το οποιο καταλαβαινω οτι βαζουν σε «καραντινα» τον οποιοδηποτε;; Εχει βαση αυτο;;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Κατάλαβαν ότι τους πήρε χαμπάρι όλος ο κόσμος κ είπαν να ανακοινώσουν ένα κρούσμα για ξεκάρφωμα;

Ακριβώς αλλά και τώρα δεν νομίζω να βρει και πολλούς που θα πιστέψουν ότι μια χώρα σαν την Τουρκία κοντά στα 84 εκατομμύρια με πυκνοκατοικημένες περιοχές, τεράστιο αεροδρόμιο με πτήσεις από κάθε γωνιά του κόσμου έχει μόνο ένα κρούσμα. Πάλι χαμπάρι τους έχουν πάρει για όλα.Όχι τίποτα άλλο τζάμπα κι η συζήτηση που έκαναν δημοσίως για το "τούρκικο γονίδιο" και τους λόγους που δεν κολλάνε. :haha:

Πάντως η Βόρεια Κορέα με την απομόνωση σε μεγάλο βαθμό που έχει, είναι πιο λογικό και πιστευτό να μην έχει κρούσμα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Μες στα σοσιαλ πανικός, έξω ο κόσμος κυκλοφορεί μια χαρά χαλαρός, γεμάτα τα καφέ και τα μαγειρειά και γενικότερα η εστίαση! Ρε μήπως μας κάνετε τους πανικόβλητους στέλνοντας μας μηνύματα από το κινητό σας αραχτοί από τα καφέ της γειτονιάς σας! :)

Στο κέντρο της Αθήνας πριν λίγο έδειχνε η τηλεόραση δρόμο με τόσο λίγο κόσμο, όσο δεν έχω δει εδώ και χρόνια. Στα νότια προάστια μαγαζιά και δρόμοι έχουν λιγότερη κίνηση από ποτέ. Γνωστά μαγαζιά στην Γλυφάδα που είναι πάντα γεμάτα, τώρα είναι άδεια, ενώ και σε γειτονιές του Πειραιά παρομοίως.
Επίσης ούτε οι παλιατζήδες που περνούσαν κάθε μέρα δεν έχουν περάσει εδώ και τουλάχιστον μια βδομάδα. Όσο για μεγάλο εμπορικό πασίγνωστο στην Αττική όπου δουλεύει φίλη, συζητούσαν να βρουν πρόφαση να το κλείσουν για λίγες μέρες γιατί τόσο άδειο δεν ήταν ποτέ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι ειναι ποιο σημαντικο; να μη δουλεψω διπλοβαρδια η να μην κινδυνεψει ο 70χρονος πατερας του συναδελφου που εχει παιδια;
Πολυ σωστα. Αφου προεχει η υγεια του 70χρονου να αναπληρωσουν τα κενα στους χωρους εργασιας οι εκπαιδευτικοι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Στο κέντρο της Αθήνας πριν λίγο έδειχνε η τηλεόραση δρόμο με τόσο λίγο κόσμο, όσο δεν έχω δει εδώ και χρόνια. Στα νότια προάστια μαγαζιά και δρόμοι έχουν λιγότερη κίνηση από ποτέ. Γνωστά μαγαζιά στην Γλυφάδα που είναι πάντα γεμάτα, τώρα είναι άδεια, ενώ και σε γειτονιές του Πειραιά παρομοίως.
Επίσης ούτε οι παλιατζήδες που περνούσαν κάθε μέρα δεν έχουν περάσει εδώ και τουλάχιστον μια βδομάδα. Όσο για μεγάλο εμπορικό πασίγνωστο στην Αττική όπου δουλεύει φίλη, συζητούσαν να βρουν πρόφαση να το κλείσουν για λίγες μέρες γιατί τόσο άδειο δεν ήταν ποτέ.
Για τις άλλες περιοχές δεν ξέρω μιας και έχω να περάσω μέρες αλλά για τις γειτονιές Ά και 'Β Πειραιά που κυκλοφορώ καθημερινά βλέπω κόσμο δεν είμαι και στις ταμειακές τους για να επιμείνω στην άποψη μου ή να ξέρω την ακριβή μείωση του τζίρου τους αλλά αν ξέρεις κάτι παραπάνω, πάω πάσο! Πάντως νεκρά δεν το λες! Αλλά θα κοιτάξω πιο προσεκτικά από περιέργεια αυτή την φορά! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ιταλός κουμπάρος(ηλικίας 66) φίλης μου που ζεί στο Τορίνο μας μετέφερε τα εξής...".Η πραγματικότητα ξεπερνά αυτα που γράφουν.Είμαστε κλεισμένοι σπίτια μας.Τα νοσοκομεία είναι φίσκα.Εχουν σταματήσει επεμβάσεις,επισκεψεις και ασχολούνται μόνο με καρκινοπαθείς.Ολους τους υπόλοιπους τους εχουν παρατήσει για το μέλλον.Και στην εντατική επιλέγουν ποιόν θα βάλουν γιατί τα κρεββάτια και το προσωπικό δεν επαρκούν.Δίνουν προτεραιότητα στους πιό νέους.Από 65 χρονών και πάνω απαγορεύτεται να βγούμε έξω ούτε για ψώνια,γιατί αν αρρωστήσουμε όπως σας είπα,δεν θα μας φροντίσουν.Απαγορεύτηκαν οι γάμοι και οι κηδείες με κόσμο.Εστιατόρια κλειστά,ανοιχτα΄μόνο σούπερ μάρκετ αλλά με έλεγχο στην είσοδο.Ενας με δύο τη φορά γιατί είναι υποχρεωτικό βάσει νόμου να τηρείς την απόσταση ενός μέτρου από τον πλησίον.Εννοείται ότι σχολεία κλειστά και απαγορεύονται οι μετακινήσεις από την μία πόλη στην άλλη"'
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ σήμερα (καθότι κυκλοφορώ με ΜΜΜ και εργάζομαι δίπλα στην Πανεπιστημιούπολη του ΕΚΠΑ) έφτασα δουλειά σε χρόνο dt! Πολύ μειωμένος ο κόσμος τόσο στο δρόμο και στο μετρό, όσο και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΑ στα εφιαλτικά λεωφορεία που συνήθως μεταφέρουν πολυάριθμους φοιτητές και συνταξιούχους κατά τα αραιά τους δρομολόγια, δημιουργώντας ιδιαίτερα δυσάρεστες συνθήκες συνωστισμού για όσους έχουμε την ατυχία να αναγκαζόμαστε να τα χρησιμοποιούμε (και που αποτελούν ντροπή για οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα). Έφτασα δουλειά σε ήρεμη ψυχική κατάσταση και αυτό ήταν μεγαλύτερο δώρο και από το σχετικό αίσθημα ασφάλειας που δημιουργεί τέτοιες μέρες ένα λεωφορείο του οποίου οι επιβάτες δεν είναι κολλημένοι ο ένας στον άλλο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Για τις άλλες περιοχές δεν ξέρω μιας και έχω να περάσω μέρες αλλά για τις γειτονιές Ά και 'Β Πειραιά που κυκλοφορώ καθημερινά βλέπω κόσμο δεν είμαι και στις ταμειακές τους για να επιμείνω στην άποψη μου ή να ξέρω την ακριβή μείωση του τζίρου τους αλλά αν ξέρεις κάτι παραπάνω, πάω πάσο! Πάντως νεκρά δεν το λες! Αλλά θα κοιτάξω πιο προσεκτικά από περιέργεια αυτή την φορά! :)

Έχω πάρα πολλούς φίλους και συγγενείς στον Πειραιά και οι μαγαζάτορες κλαίνε. Πάντως στην τηλεόραση πριν λίγο έδειχνε το σουβλατζίδικο του Μπαιρακτάρη στο μοναστηράκι και εγώ τουλάχιστον όσα χρόνια κυκλοφορώ, τέτοιες εικόνες δεν είχε τύχει να δω. Αυτός έλεγε πως βαράνε μύγες και πρόκειται για οικονομική καταστροφή.
Αλλά και την Γλυφάδα τόσο άδεια δεν την έχω ξαναδεί εδώ και χρόνια. Σε ένα από τα γνωστότερα κομμωτήρια καμιά 12ρια υπάλληλοι και μόνο μία πελάτισσα και μετά από λίγο καμιά. Από αυτά που δεν έβρισκες ποτέ ραντεβού την ίδια μέρα, μπορεί ούτε καν την επόμενη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Πολυ σωστα. Αφου προεχει η υγεια του 70χρονου να αναπληρωσουν τα κενα στους χωρους εργασιας οι εκπαιδευτικοι.
Ενας ΔΥ σε περιοδο κρισης επιστρατευεται μολις κριθει αναγκαιο. Γνωριζω ακομη οτι πολλοι βοηθησαν εθελοντικα μετα την πυρκαγια στο Ματι ενω ηταν σε αδεια, μεσα στα αποκαιδια. ΕΙμαι σιγουρη οτι θα το ξανανακανουν εθελοντικα, εφοσον χρειαστει, αλλα και υποχρεωτικα αν επιστρατευτουν. ΕΙναι υποχρεωση τους στη δευτερη περιπτωση.
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Καλησπέρα σε όλους εχθές επιστρέψαμε από ένα ταξίδι 18 ημερών σε Χονγκ Κονγκ Σιγκαπούρη και Ταϊλάνδη! Και στις τρεις αυτές χώρες τα μέτρα ήταν αυστηρά με τελευταία να έρχεται η Ταϊλάνδη που ακόμα και εκεί στα αεροδρόμια και σε διάφορα σημεία υπήρχε έλεγχος θερμοκρασίας! Δε συζητώ για Χονγκ Κονγκ και Σιγκαπούρη που σε έλεγχαν κατά την είσοδο σε οποιαδήποτε εμπορικό ξενοδοχείο κλπ! Μετά έκπληξης διαπίστωσα κατά την άφιξη μας στο αεροδρόμιο πως από το αεροπλάνο (400 άτομα περίπου) δεν ελέγχθηκε ουδείς! Ούτε μια θερμική κάμερα! Είχαμε γκρουπ Ιταλών Γάλλων κλπ χωρίς μάσκες και απλά βγήκαν από το αεροδρόμιο και μπήκαν απευθείας στο μετρό!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom