Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ σήμερα στον Πειραιά ήρθα σε χρόνο ρεκόρ, στην Τράπεζα που πήγα δεν υπήρχε ζώσα ψυχή.
Αύριο θα βγω περισσότερο και θα σας πω. Πανικός δεν επικρατεί, αλλά ένα μάγκωμα και περιορισμός σίγουρα


Σε άλλα νέα

https://www.enikos.gr/society/707094/koronoios-kleinoun-ta-dikastiria-tora
Γενικώς τα πράγματα φαίνονται σοβαρότερα από ότι πολλοί πιστεύουν και γενικά έχουν πληγεί πάρα πολλοί κλάδοι στην οικονομία της χωρας
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτη τη στιγμη αυτο που προεχει ειναι η υγεια. Πρεπει να αποφυγουμε να νοσησουν οι ευπαθεις ομαδες. Αν δε υπαρχουν παιδια για να μεταφερουν τον ιο στο σπιτι τοτε οι ευπαθεις κινδυνευουν λιγοτερο.
Τι ειναι ποιο σημαντικο; να μη δουλεψω διπλοβαρδια η να μην κινδυνεψει ο 70χρονος πατερας του συναδελφου που εχει παιδια;
Sorry σου απαντάω, στην τελευταία φράση, αν και ήδη σου έχω απαντήσει, γιατί έκανες edit το μήνυμά σου: Θα δουλέψω διπλοβάρδιες και θα κινδυνεύσουν και οι υπερήλικες γονείς μου. Σου είπα οι παράμετροι είναι πολλές και υπάρχουν πολλές άλλες περιπτώσεις πουξεφεύγουν από την κλασσική οικογένεια: παππούδες, γονείς, παιδιά, αλλά που κινδυνεύουν, ίσως και περισσότερο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω πάρα πολλούς φίλους και συγγενείς στον Πειραιά και οι μαγαζάτορες κλαίνε. Πάντως στην τηλεόραση πριν λίγο έδειχνε το σουβλατζίδικο του Μπαιρακτάρη στο μοναστηράκι και εγώ τουλάχιστον όσα χρόνια κυκλοφορώ, τέτοιες εικόνες δεν είχε τύχει να δω. Αυτός έλεγε πως βαράνε μύγες και πρόκειται για οικονομική καταστροφή.
Αλλά και την Γλυφάδα τόσο άδεια δεν την έχω ξαναδεί εδώ και χρόνια. Σε ένα από τα γνωστότερα κομμωτήρια καμιά 12ρια υπάλληλοι και μόνο μία πελάτισσα και μετά από λίγο καμιά. Από αυτά που δεν έβρισκες ποτέ ραντεβού την ίδια μέρα, μπορεί ούτε καν την επόμενη.
Λογικο να εχει πεσει η κινηση σε ολες τις επιχειρησεις αλλα και τα παραδειγματα της τηλεορασης ειναι τελειως αποτυχημενα (ή επιτυχημενα αφου ειναι περισσοτερο εντυπωσιακα). Ενα τουριστικο σουβλατζιδικο εννοειται πως θα εχει χασει πολυ πελατεια και απο την αλλη στο κομμωτηριο τι να πανε να κανουν πλεον οι περισσοτεροι;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
στο κομμωτηριο τι να πανε να κανουν πλεον οι περισσοτεροι;

Ακριβώς.Πάει αλυσιδωτά.Αν δεν κυκλοφορείς γενικά, δεν βγαίνεις, δεν διασκεδάζεις δεν πας και στο κομμωτήριο.Εξάλλου η εικόνα είναι όπως την περιέγραψαν και οι πιο πάνω. Στα ΜΜΕ, στους δρόμους, στα εμπορικά κέντρα. Ο κόσμος μειώνει τις μετακινήσεις παντού.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενας ΔΥ σε περιοδο κρισης επιστρατευεται μολις κριθει αναγκαιο. Γνωριζω ακομη οτι πολλοι βοηθησαν εθελοντικα μετα την πυρκαγια στο Ματι ενω ηταν σε αδεια, μεσα στα αποκαιδια. ΕΙμαι σιγουρη οτι θα το ξανανακανουν εθελοντικα, εφοσον χρειαστει, αλλα και υποχρεωτικα αν επιστρατευτουν. ΕΙναι υποχρεωση τους στη δευτερη περιπτωση.
Απο ανθρωπια δεν αμφιβαλω πως βοηθησαν οι ΔΥ αλλα δεν ειναι και ο κλαδος που σκοτωνεται στη δουλεια.
Τελοσπαντων δεν εχω κανενα καημο να δουλεψει κανεις παραπανω απ' οσο δουλευει αλλα νομιζω πως οταν παιρνεις ενα μετρο παιρνει να τα υπολογιζεις ολα. Δεν βρισκω λογικη να κανει διπλοβαρδιες ( με ο,τι αυτο συνεπαγεται) ο υπαλληλος χωρις παιδια για να μην αρρωστησει ο 70χρονος. Που παρα πολλοι 70χρονοι γεμιζουν καφενεια και εκκλησιες και δεν νομιζω πως θα σταματησουν να το κανουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Απο ανθρωπια δεν αμφιβαλω πως βοηθησαν οι ΔΥ αλλα δεν ειναι και ο κλαδος που σκοτωνεται στη δουλεια.
Κατι μπερδευεις εδω. Οι ωρες και οι μερες που δουλευουν ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενες. Το δε προσωπικο των Δημοσιων νοσοκομειων πχ παντα θα μας εκπλησσει με την υπερπροσπαθεια του σε δυσκολες συνθηκες. Τωρα αν εσυ ερχεσαι καπου καπου Ελλαδα και βγαζεις συμπερασματα, καλο ειναι να μη θαβεις κοσμο που προσφερει πολλα και περισσοτερα απο οσα μπορει.
Μπορει να τελειωσει εδω ο κοινωνικος αυτοματισμος στο φορουμ και μαλιστα απο ατομα που ζουν αλλου; ΕΙναι αστειο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.033
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Οι παιδότοποι πάντως ήταν επιτακτική ανάγκη να κλείσουν. Σας παραθέτω μια εναλλακτική πρόταση για τις ατέλειωτες ώρες με τα παιδάκια στο σπίτι (από τις εκδόσεις Καστανιώτη,με σημερινή τους ανακοίνωση)https://www.kastaniotis.com/press/785
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μα οποιος γονιος με τις παρούσες συνθηκες πήγαινε το παιδί του σε παιδότοπο ήταν το λιγότερο ανεύθυνος.

Απλά σοβαρά τωρα νομίζω ότι όλα τα μέτρα πρέπει να ανακοινωθούν μαζί και όχι ανά δύο ώρες να κλείνει και ένας κλάδοε
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Οι παιδότοποι πάντως ήταν επιτακτική ανάγκη να κλείσουν. Σας παραθέτω μια εναλλακτική πρόταση για τις ατέλειωτες ώρες με τα παιδάκια στο σπίτι (από τις εκδόσεις Καστανιώτη,με σημερινή τους ανακοίνωση)https://www.kastaniotis.com/press/785
Τέλειο. Μπραβο τους
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.033
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μα οποιος γονιος με τις παρούσες συνθηκες πήγαινε το παιδί του σε παιδότοπο ήταν το λιγότερο ανεύθυνος.

Απλά σοβαρά τωρα νομίζω ότι όλα τα μέτρα πρέπει να ανακοινωθούν μαζί και όχι ανά δύο ώρες να κλείνει και ένας κλάδοε
Διάβασα ότι επίκειται και το κλείσιμο των δικαστηρίων...Λόγω ειδικότητας,ελπίζω να κλείσουν οι πολεοδομιες και λοιπές υπηρεσίες σύντομα,γιατί τις 2 τελευταίες μέρες έχει βγει στην επιφάνεια όλος ο υποχόνδριος εαυτός μου:haha:
 

katerinavama

Member
Μηνύματα
44
Likes
76
Διάβασα ότι επίκειται και το κλείσιμο των δικαστηρίων...Λόγω ειδικότητας,ελπίζω να κλείσουν οι πολεοδομιες και λοιπές υπηρεσίες σύντομα,γιατί τις 2 τελευταίες μέρες έχει βγει στην επιφάνεια όλος ο υποχόνδριος εαυτός μου:haha:
Και έμενα μου ακούμπησε μια κυρία την συσκευασία με τις ντοματούλες μου στο σούπερ μάρκετ και ήθελα να της πω τι κάνεις εκεί πήγαινε ένα μετρό μακρυά...Και μετα μου λέει τα σκόρδα δικά σας και έκανα να της πω να σκοτώνουν τα μικρόβια:haha::haha::haha::haha:

:cool::cool::cool:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom