Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.802
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εγω το μονο που περιμενω ειναι να δω ποιος θα κερδισει απο το οικονομικο κραχ....

αμα δεν ειχε αναφερει κανεις τιποτα ποτε απλα οι 96.000 νεκροι απο την γριπη θα ηταν 100.000.

Καθολου τρομολαγνεια και διασπορα φοβου.... δεν ειναι δα και καμια σοβαρη γριπη,,,, εδω υπαρχει κοσμος που την κολλαει και δεν περναει καν τα συμπτωματα... οι ευπαθεις ομαδες ειναι πιο ευπαθεις στην κανονικη γριπη, με μεγαλυτερη θνησιμοτητα...

τεσπα ο καθενας πιστευει οτι θελει, για μενα ειναι ολα υπερβολες και περιμενω να δω τον κερδισμενο απο το κραχ των 2.4 τρισεκατομμυριων...
Ωραία το θέτεις κ γω έχω παρσξενευτει άπειρα πώς έγινε τέτοια παγκόσμια κινητοποίηση για έναν ιό που σκοτώνει κυρίως ηλικιωμένους όπως η κοινή γρίπη κ επειδή δεν πείθομαι εύκολα ότι οι κυβερνήσεις έχουν τέτοια ευαισθησία για την υγεία των πρεσβυτέρων με τέτοιο μάλιστα οικονομικό κόστος μήπως βοηθάει η μελλοντική μείωση του πληθυσμού; Η λύνει το συνταξιοδοτικό; Η μία νέα τάξη πραγμάτων όπως λες κ συ; Θα δείξει η ιστορία ....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Μη με κρσξετε...πήγα λιντλ για ψώνια με το λογαριασμό μου έδωσαν κουπόνια κερδίζουν λέει ταξίδι!!! Με έπιασε νευρικό γέλιο. Λέω τι ταξίδι; Ταξίδι από τα λιντλ; Λογικά Ιταλία θα είναι! Η ταμίας δε γέλασε...μου έριξε δολοφονικό βλέμμα. Δίκιο είχε η γυναίκα μέσα στην κούραση της αλλά ρε παιδιά....ταξίδι;;;;;
Η Κινα αντικειμενικα ειναι η πιο ασφαλης χωρα αυτη τη στιγμη. Εγω θα πηγαινα.
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Ωραία το θέτεις κ γω έχω παρσξενευτει άπειρα πώς έγινε τέτοια παγκόσμια κινητοποίηση για έναν ιό που σκοτώνει κυρίως ηλικιωμένους όπως η κοινή γρίπη κ επειδή δεν πείθομαι εύκολα ότι οι κυβερνήσεις έχουν τέτοια ευαισθησία για την υγεία των πρεσβυτέρων με τέτοιο μάλιστα οικονομικό κόστος μήπως βοηθάει η μελλοντική μείωση του πληθυσμού; Η λύνει το συνταξιοδοτικό; Η μία νέα τάξη πραγμάτων όπως λες κ συ; Θα δείξει η ιστορία ....
Για την ακριβεια καποιοι θεωρουν πανδημια αυτο .

7,770,398,269Current World Population
World Population:
  • has reached 7 billion on October 31, 2011.
  • is projected to reach 8 billion in 2023, 9 billion in 2037, and 10 billion people in the year 2055.
  • has doubled in 40 years from 1959 (3 billion) to 1999 (6 billion).
  • is currently (2020) growing at a rate of around 1.05 % per year, adding 81 million people per year to the total.
  • growth rate reached its peak in the late 1960s, when it was at 2.09%.
  • growth rate is currently declining and is projected to continue to decline in the coming years (reaching below 0.50% by 2050, and 0.03% in 2100) .
  • a tremendous change occurred with the industrial revolution: whereas it had taken all of human history up to the year 1800 for world population to reach 1 billion, the second billion was achieved in only 130 years (1930), the third billion in 30 years (1960), the fourth billion in 15 years (1974), the fifth billion in 13 years (1987), the sixth billion in 12 years (1999) and the seventh billion in 12 years (2011). During the 20th century alone, the population in the world has grown from 1.65 billion to 6 billion.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.protothema.gr/greece/ar...-thanatoi-se-mia-evdomada-stous-90-oi-nekroi/
Σύμφωνα με νεότερα επιδημιολογικά δεδομένα του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), την εβδομάδα 2-8 Μαρτίου στην Ελλάδα καταγράφηκαν 6 νέοι θάνατοι, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των που έχουν χάσει τη ζωή τους λόγω επιπλοκών της εποχικής γρίπης στους 90.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.802
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επομένως Άνετα συνιστά βολικοτατο βιολογικό όπλο ο ιός ....φυσικά όλα τα συναφή είναι απλά εικασίες.
Κλείνουν και τα υπόλοιπα που είχαν μείνει ανοιχτά ακούω τώρα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.049
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ωραία το θέτεις κ γω έχω παρσξενευτει άπειρα πώς έγινε τέτοια παγκόσμια κινητοποίηση για έναν ιό που σκοτώνει κυρίως ηλικιωμένους όπως η κοινή γρίπη κ επειδή δεν πείθομαι εύκολα ότι οι κυβερνήσεις έχουν τέτοια ευαισθησία για την υγεία των πρεσβυτέρων με τέτοιο μάλιστα οικονομικό κόστος μήπως βοηθάει η μελλοντική μείωση του πληθυσμού; Η λύνει το συνταξιοδοτικό; Η μία νέα τάξη πραγμάτων όπως λες κ συ; Θα δείξει η ιστορία ....
Εεεεε καλα μην το παμε και σε θεωριες συνωμοσιας και εγω πιστευω πως ειναι πολυ περισσοτερα τα ακαταγραφα κρουσματα και στο ποσοστο θνησιμοτητας στο τελος θα βγει πολυ πολυ πολυ μικροτερο! Αλλα τι να κανει η επιστημονικη κοινοτητα οταν εμφανιζεται ενας νεος ιος που μεταδιδεται πολυ ταχυτερα απο την κοινη γριπη να μην το ψαξει καθολου και να πει δεν τρεχει τιποτα για να μην πανικοβληθουν καποιοι; Eεεεε δεν γινεται αυτο! Οφειλει να το ψαξει! Τωρα τα μετρα λαμβανονται αναλογα με το πως το βλεπει η καθε κυβερνηση! Στην Ιταλια το εκαναν υποθετω για να προλαβουν καπως την εξαπλωση του ωστε να ανταπεξελθει το συστημα υγειας τους! Στην Ελλαδα για να μην αναλαβουν το πολιτικο κοστος του να μην παρουν μετρα σε περιπτωση που εξαπλωθει οπως στην Ιταλια ή ισως και για προληπτικους λογους δεν εχει και πολυ σημασια σε αυτη την συζητηση, στην Ολλανδια καπως πιο χαλαρα μιας και ο λαος εκει ειναι διαφορετικος απο τους Ελληνες και τουσ Ιταλους, οι Ιαπωνες κια οι Νοτιοκορεατες ειναι και αυτη αλλη φαση, Ο Τραμπ ειναι sui generis κ.ο.κ. Τωρα να εφτιαξε η νεα ταξη εναν νεο ιο σε καποιο κρυφο εργαστηριο που ειναι συνηθως σχεδον ασυμπτωματικος για τα παιδια και προσβαλλει ασχημα μονο ηλικιωμενους για να λυσει το ασφαλιστικο και να απελευθερωσουν πορους για τις επιχειρησεις τους μου κανει τελειως κουφο!

Υ.Γ. : Αν και απορριπτω ολες τις θεωριες συνωμοσιας εν τη γενεσει τους αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο να το εχει κανει ολο αυτο η νεα ταξη για να πληξει τον Ολυμπιακο (το πιο γνησιο λαικο κινημα) και να παιξει χωρις τους φιλαθλους του στο ισως πιο κρισιμο ματς της χρονιας! :)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.802
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εεεεε καλα μην το παμε και σε θεωριες συνωμοσιας και εγω πιστευω πως ειναι πολυ περισσοτερα τα ακαταγραφα κρουσματα και στο ποσοστο θνησιμοτητας στο τελος θα βγει πολυ πολυ πολυ μικροτερο! Αλλα τι να κανει η επιστημονικη κοινοτητα οταν εμφανιζεται ενας νεος ιος που μεταδιδεται πολυ ταχυτερα απο την κοινη γριπη να μην το ψαξει καθολου και να πει δεν τρεχει τιποτα για να μην πανικοβληθουν καποιοι; Eεεεε δεν γινεται αυτο! Οφειλει να το ψαξει! Τωρα τα μετρα λαμβανονται αναλογα με το πως το βλεπει η καθε κυβερνηση! Στην Ιταλια το εκαναν υποθετω για να προλαβουν καπως την εξαπλωση του ωστε να ανταπεξελθει το συστημα υγειας τους! Στην Ελλαδα για να μην αναλαβουν το πολιτικο κοστος του να μην παρουν μετρα σε περιπτωση που εξαπλωθει οπως στην Ιταλια ή ισως και για προληπτικους λογους δεν εχει και πολυ σημασια σε αυτη την συζητηση, στην Ολλανδια καπως πιο χαλαρα μιας και ο λαος εκει ειναι διαφορετικος απο τους Ελληνες και τουσ Ιταλους, οι Ιαπωνες κια οι Νοτιοκορεατες ειναι και αυτη αλλη φαση, Ο Τραμπ ειναι sui generis κ.ο.κ. Τωρα να εφτιαξε η νεα ταξη εναν νεο ιο σε καποιο κρυφο εργαστηριο που ειναι συνηθως σχεδον ασυμπτωματικος για τα παιδια και προσβαλλει ασχημα μονο ηλικιωμενους για να λυσει το ασφαλιστικο και να απελευθερωσουν πορους για τις επιχειρησεις τους μου κανει τελειως κουφο!

Υ.Γ. : Αν και απορριπτω ολες τις θεωριες συνωμοσιας εν τη γενεσει τους αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο να το εχει κανει ολο αυτο η νεα ταξη για να πληξει τον Ολυμπιακο (το πιο γνησιο λαικο κυμα) και να παιξει χωρις τους φιλαθλους του στο ισως πιο κρισιμο ματς της χρονιας! :)
Μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Κ γω είμαι ΑΡΗΣ κ μεις λέμε τώρα που πάμε για το κύπελλο μόνο ο Αρμαγεδδών δεν ήρθε ακόμη :bleh:
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Εεεεε καλα μην το παμε και σε θεωριες συνωμοσιας και εγω πιστευω πως ειναι πολυ περισσοτερα τα ακαταγραφα κρουσματα και στο ποσοστο θνησιμοτητας στο τελος θα βγει πολυ πολυ πολυ μικροτερο! Αλλα τι να κανει η επιστημονικη κοινοτητα οταν εμφανιζεται ενας νεος ιος που μεταδιδεται πολυ ταχυτερα απο την κοινη γριπη να μην το ψαξει καθολου και να πει δεν τρεχει τιποτα για να μην πανικοβληθουν καποιοι; Eεεεε δεν γινεται αυτο! Οφειλει να το ψαξει! Τωρα τα μετρα λαμβανονται αναλογα με το πως το βλεπει η καθε κυβερνηση! Στην Ιταλια το εκαναν υποθετω για να προλαβουν καπως την εξαπλωση του ωστε να ανταπεξελθει το συστημα υγειας τους! Στην Ελλαδα για να μην αναλαβουν το πολιτικο κοστος του να μην παρουν μετρα σε περιπτωση που εξαπλωθει οπως στην Ιταλια ή ισως και για προληπτικους λογους δεν εχει και πολυ σημασια σε αυτη την συζητηση, στην Ολλανδια καπως πιο χαλαρα μιας και ο λαος εκει ειναι διαφορετικος απο τους Ελληνες και τουσ Ιταλους, οι Ιαπωνες κια οι Νοτιοκορεατες ειναι και αυτη αλλη φαση, Ο Τραμπ ειναι sui generis κ.ο.κ. Τωρα να εφτιαξε η νεα ταξη εναν νεο ιο σε καποιο κρυφο εργαστηριο που ειναι συνηθως σχεδον ασυμπτωματικος για τα παιδια και προσβαλλει ασχημα μονο ηλικιωμενους για να λυσει το ασφαλιστικο και να απελευθερωσουν πορους για τις επιχειρησεις τους μου κανει τελειως κουφο!

Υ.Γ. : Αν και απορριπτω ολες τις θεωριες συνωμοσιας εν τη γενεσει τους αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο να το εχει κανει ολο αυτο η νεα ταξη για να πληξει τον Ολυμπιακο (το πιο γνησιο λαικο κινημα) και να παιξει χωρις τους φιλαθλους του στο ισως πιο κρισιμο ματς της χρονιας! :)
καλα εννοειτε πως αποκλειω το να ειναι ιος για μειωση πληθυσμου και καλα, γιατι εχει ελαχιστη θνησιμοτητα.... τον οικονομικα κερδισμενο περιμανω....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.051
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο Τσιοδρας λέει τωρα αυτό που ειπα προηγουμένως να μην μένουμε στους αριθμούς. Θέλουν να καθυστερήσουν τα μαζικά βαρια περιστατικα. Χρειάζονται τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες, όπως είπε για να δούμε την αποτελεσματικότητα των μέτρων.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.562
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom