Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δημοσίευσε ένα βίντεο η κα Μπομπα πώς έκανε το τεστ επειδή συναντήθηκαν με το σύζυγό της με άνθρωπο που μετέπειτα βρέθηκε θετικός στον ιό...κ πώς η ίδια το μόνο που έχει είναι δέκατα κ λίγο βαρύ κεφάλι κ τίποτε άλλο ! Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι τα κρούσματα είναι πιθανότατα αναρίθμητα! Και η ίδια το τεστ λέει το έκανε ιδιωτικά.
Οπότε διακαιωνεστε όσοι λέτε πως προφανώς κ στατιστικά δεν γίνεται αυτό που συμβαίνει να εμφανίζονται δηλ θετικοί πολιτικοί κ διάσημοι. Ακόμα κ μεις που γράφουμε ίσως είμαστε άρρωστοι κ δεν το ξέρουμε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Ολο αυτο το ζητημα, του πως ενα ατομο σε μια κλειστη η ανοιχτη κοινοτητα αλληλεπιδρα με τους αλλους και μεταφερει πληροφοριες η οτιδηποτε αλλο, δεν ειναι αντικειμενο του Internet Of Things.?
Ετσι νομιζω, δεν εχω μεγαλη ιδεα απο αυτα. Αυτοι θα μπορουσαν να βγαλουν μοντελα μεταδοσης ακομη και για τον επιβατη της Ryan με 9,90 η τον Προεδρο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@North66 Προσεξε κανεις οτι η Νορβηγια ειναι σε δεινη θεση πλεον, η δευτερη μετα την Ιταλια στην Ευρωπη.ως προς τη διασπορα των κρουσματων; 129/εκ κατοικων σημερα και ανεβαινει. Αυτη δεν ειναι πολυ αραιοκατοικημενη χωρα?
Γιατί η Ισλανδία με 282 κρούσματα ανά εκατομμύριο κατοίκων; Αυτό πώς το εξηγείς; Γιατί εγώ το εξηγώ ότι σε πιο αραιοκατοικημένες χώρες μπορούν να ιχνηλατήσουν ευκολότερα τα κρούσματα άρα καταγράφονται πιο κοντινά νούμερα κρουσμάτων σε σχέση με την πραγματικότητα. Εκτός κι αν κάποιος πραγματικά πιστεύει ότι στη χαοτική Αθήνα των 4 εκατομμυρίων θα μπορέσουν να βρουν όλα τα άτομα που ήρθαν σε επαφή με ένα συγκεκριμένο κρούσμα στο βάθος χρόνου προς το παρελθόν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.219
Η Ολλανδία που το αντιμετώπιζε "χαλαρά", έχει πάνω από 500 κρούσματα καταγεγραμμένα και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα, δεδομένου πως εμφάνισε το πρώτο κρούσμα μετά την Ελλάδα. Και μετά τις προτροπές του Ρούτε για αποφυγή των χειραψιών, νομίζω πως μάλλον θα ακούσουμε σύντομα για λήψη μέτρων σε χώρες που ήταν "χαλαροί"...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Η Ολλανδία που το αντιμετώπιζε "χαλαρά", έχει πάνω από 500 κρούσματα καταγεγραμμένα και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα, δεδομένου πως εμφάνισε το πρώτο κρούσμα μετά την Ελλάδα. Και μετά τις προτροπές του Ρούτε για αποφυγή των χειραψιών, νομίζω πως μάλλον θα ακούσουμε σύντομα για λήψη μέτρων σε χώρες που ήταν "χαλαροί"...
Oχι απαραιτητα. Μπορει να ακολουθησουν το μοντελο της Ν. Κορεας. Τα μετρα που βλεπουμε στην Ιταλια και στην υπολοιπη Ευρωπη ειναι η πιο γρηγορη και απλη μεθοδος. Αν δεν αποδωσουν σε 15 μερες, τοτε τι; Ποιο ειναι το επομενο βημα; Το εχω απορια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.751
Likes
15.219
Τα μετρα που βλεπουμε στην Ιταλια και στην υπολοιπη Ευρωπη ειναι η πιο γρηγορη και απλη μεθοδος. Αν δεν αποδωσουν σε 15 μερες, τοτε τι; Ποιο ειναι το επομενο βημα; Το εχω απορια.
Επειδή ακριβώς είναι η πιο γρήγορη και απλή μέθοδος τα εφαρμόζουν. Πάντως η κατάσταση στην γειτονική Ιταλία είναι πολύ άσχημη. Σήμερα το πρωι μιλούσε σε κάποιο κανάλι μια γυναίκα που ζει Πάρμα(τοξικολόγος αν θυμάμαι καλά,όχι πως έχει μεγάλη σημασία). Πέρα από τα γνωστά πως έχουν κλείσει καφέ, εστιατόρια, παμπ κλπ. και βγαίνουν μόνο για φαρμακείο και σουπερμάρκετ,πως πολύς κόσμος δεν πάει ούτε στην δουλειά του, έλεγε πως πια έχουν σοβαρά περιστατικά που απαιτούν αυξημένη φροντίδα όχι όπως νομίζαμε σε 60ρηδες, 70ρηδες, 80ρηδες, αλλά και σε 50ρηδες ακόμα και 40ρηδες.
Δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλά περισσότερα να κάνουν διαφορετικά στην κατάσταση που έχουν περιέλθει οι άνθρωποι. Όταν ακους να λένε πως αναγκάζονται οι γιατροί να επιλέξουν ποιόν θα σώσουν, με βάση πόσες πιθανότητες έχει, γιατί δεν υπάρχει πια δυνατότητα για εντατικές, κρεβάτια κλπ. για όλους, ε, ποιός έχει διάθεση να το ρισκάρει;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Είναι δεδομένο ότι νοσούν σε όλες τις χώρες παραπάνω άτομα από τα καταγεγραμμένα κρούσματα.
Τα νοσοκομεία και συστήματα υγειας κάθε χωρας δεν επαρκούν να εξετάσουν ΟΛΟΥΣ τους υποψήφιους φορείς. Στον κύκλο μου ξέρω ήδη δύο άτομα που έχουν ηπια συμπτωματα, πήραν στον ΕΟΔΥ, ο οποίος τους παρέπεμψε στον γιατρό τους και αυτός τους είπε να προσέχουν, να περιορίσουν μετακινήσεις αλλά όχι να πάνε σε νοσοκομείο, αν δεν παρουσιάσουν πιο έντονα συμπτωματα. Αυτοι λοιπόν και κάποιες ακόμη χιλιάδες ανά τον κόσμο μπορεί να νοσούν και να μην το ξέρουν.
Αυτοί δε διατρέχουν κινδυνο, αλλα οι συναναστρέφοντες αυτούς που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες κινδυνεύουν. Για αυτό οι παγκόσμιοι περιορισμοί, για να μειωθεί ο ρυθμός εξάπλωσης και να μην καταρεύσουν τα συστήματα υγείας και δεν υπάρχει κλίνη στην ΜΕΘ μετά πχ ούτε για πολυτραυματία από τροχάιο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Σε σχεση μ' αυτο που ανεφερα, οτι η καραντινα (quarantine) ειναι η πιο απλη και ευκολη λυση, η λεξη καραντινα προερχεται απο τις 40 μερες αποκλεισμου στον οποιο υπεβαλαν επι μεσαιωνα τα πλοια για να προστατευτουν οι πολεις απο την πανωλη. Ειναι καπως θλιβερο οτι εχουμε 2020 και καταφευγουμε σε αυτη τη μεθοδο (οκ 14 μερες), οταν ξερω γω το 1960 η ανθρωποτητα ελεγε πως το 2020 θα εχουμε ιπταμενα αυτοκινητα κλπ.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.800
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μη με κρσξετε...πήγα λιντλ για ψώνια με το λογαριασμό μου έδωσαν κουπόνια κερδίζουν λέει ταξίδι!!! Με έπιασε νευρικό γέλιο. Λέω τι ταξίδι; Ταξίδι από τα λιντλ; Λογικά Ιταλία θα είναι! Η ταμίας δε γέλασε...μου έριξε δολοφονικό βλέμμα. Δίκιο είχε η γυναίκα μέσα στην κούραση της αλλά ρε παιδιά....ταξίδι;;;;;
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
εγω το μονο που περιμενω ειναι να δω ποιος θα κερδισει απο το οικονομικο κραχ....

αμα δεν ειχε αναφερει κανεις τιποτα ποτε απλα οι 96.000 νεκροι απο την γριπη θα ηταν 100.000.

Καθολου τρομολαγνεια και διασπορα φοβου.... δεν ειναι δα και καμια σοβαρη γριπη,,,, εδω υπαρχει κοσμος που την κολλαει και δεν περναει καν τα συμπτωματα... οι ευπαθεις ομαδες ειναι πιο ευπαθεις στην κανονικη γριπη, με μεγαλυτερη θνησιμοτητα...

τεσπα ο καθενας πιστευει οτι θελει, για μενα ειναι ολα υπερβολες και περιμενω να δω τον κερδισμενο απο το κραχ των 2.4 τρισεκατομμυριων...

και για να μην ξεχνιομαστε σημερινα νουμερα

FOOD
841,487,207 Undernourished people in the world
1,690,277,962 Overweight people in the world

22,940 People who died of hunger today
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.556
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom