Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
https://www.google.gr/amp/s/www.nytimes.com/2020/03/11/world/coronavirus-news.amp.htmlΠάνε και οι πτήσεις για Αμέρικα, για ένα μήνα το λιγότερο είπε! Να ζήσουμε να τις θυμόμαστε! Εξαιρείται η Αγγλία. Το μέτρο θα εφαρμοστεί από Παρασκευή βράδι, δηλαδή στις 13 Μαρτίου και εγώ πετάω 13/4! Πάνω στην αλλαγή! Να παίξω τζόκερ; Θα πετάξω, δε θα πετάξω, θα το μάθω έγκαιρα; Έλεος κάπου!!!!
απορω αν μεχρι το σαββατο θα υπαρχει χωρα που να μας δεχεται
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αδιανοητα γελοια τα μετρα του πορτοκαλι μπαμπουινου που κατοικει στον Λευκο Οικο.

Οι ΗΠΑ εχουν ηδη 400 καταγεραμμενα κρουσματα, και μαλλον πολυ πολυ περισσοτερα επειδη ειχαν εντολες να μην τεσταρουνε κόσμο σε καποιες πολιτειες, σε αλλες δεν εχουν testing kits, γενικα η γραμμη ειναι "κρατατε χαμηλα το νουμερο που δημοσιευουμε". Μια γιατρος στο Σιατλ εκανε τεστ κοντρα στις οδηγιες CDC (ομοσπονδιακης κυβερνησης δηλαδη) ετσι δε μπορεσαν να το κρατησουν οσο χαμηλα θελανε.

Εφοσον εχουν ηδη τοσα κρουσματα ποιο το νοημα να απαγορεψεις το ταξιδι απ ολη την Ευρωπη ; Κανενα, απλα οι τυπου που ψηφιζουν τον Τραμπ ειναι ξενοφοβικοι βλαχοχωριατες με αισθημα υπεροχης της Αμερικης εναντι ολων των αλλων κρατων που αυτα θελουν να ακουνε, οτι μας το φερε η Ευρωπη , "foreign virus", "Chinese virus". Εξαιρεσε το Ηνωμενο Βασιλειο λογω Murdoch, Brexit και επειδη νομιζει οτι ετσι την "μπαινει" στους Ευρωπαιους. Αρες μαρες κουκουναρες, οπως καθε αποφαση του πορτοκαλι μπαμπουινου ολη την 4ετια.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Αδιανοητα γελοια τα μετρα του πορτοκαλι μπαμπουινου που κατοικει στον Λευκο Οικο.

Οι ΗΠΑ εχουν ηδη 400 καταγεραμμενα κρουσματα, και μαλλον πολυ πολυ περισσοτερα επειδη ειχαν εντολες να μην τεσταρουνε κόσμο σε καποιες πολιτειες, σε αλλες δεν εχουν testing kits, γενικα η γραμμη ειναι "κρατατε χαμηλα το νουμερο που δημοσιευουμε". Μια γιατρος στο Σιατλ εκανε τεστ κοντρα στις οδηγιες CDC (ομοσπονδιακης κυβερνησης δηλαδη) ετσι δε μπορεσαν να το κρατησουν οσο χαμηλα θελανε.

Εφοσον εχουν ηδη τοσα κρουσματα ποιο το νοημα να απαγορεψεις το ταξιδι απ ολη την Ευρωπη ; Κανενα, απλα οι τυπου που ψηφιζουν τον Τραμπ ειναι ξενοφοβικοι βλαχοχωριατες με αισθημα υπεροχης της Αμερικης εναντι ολων των αλλων κρατων που αυτα θελουν να ακουνε, οτι μας το φερε η Ευρωπη , "foreign virus", "Chinese virus". Εξαιρεσε το Ηνωμενο Βασιλειο λογω Murdoch, Brexit και επειδη νομιζει οτι ετσι την "μπαινει" στους Ευρωπαιους. Αρες μαρες κουκουναρες, οπως καθε αποφαση του πορτοκαλι μπαμπουινου ολη την 4ετια.
Αρχικά τα κρούσματα δεν είναι 400 αλλά 1300 . Επίσης οι νεκροί στο σύνολο τους είναι στη Δυτική ακτή, προφανώς τυχαίο το γεγονός ότι οι πολιτείες αυτές είναι μπλε, όπως και η ΝΥ με πολλά κρούσματα. Βασικά πέρα από το ότι αυτές οι πολιτείες έχουν πολλούς Ασιάτες, έχουν και πολύ έντονη επιχειρηματική δραστηριότητα με ταξίδια επαγγελματικά, κοσμο που πηγαινοερχεται κτλ, κτλ. Με δεδομένο ότι το χάος της Ιταλίας έχει γίνει γνωστό, ένας ένας βλέπεις ότι παίρνουν μέτρα. Πολλές χώρες σε διάφορα μέρη απαγορεύουν την είσοδο σε πολιτες απο μια σειρά απο ευρωπαϊκά κρατη. Αυτό με τη Βρετανία είναι παράλογο, αλλα οι σχεσεις παντα ηταν διαφορετικες. Εν τέλει να ξέρεις ότι η απόφαση αυτή δεν πηγάζει από αυτό το αίσθημα υπεροχής που αναφέρεις ότι οι Χιλυμπηλιδες υποστηρικτές του βαψομαλλια έχουν. Άλλωστε δεν υπάρχει πια αυτό το αίσθημα αν θες τη γνώμη μου τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια, και ο μέσος υποστηρικτής του είναι αυτός που τον νοιάζουν μόνο τα markets... Τώρα, μέτρα παιρνονται παντού, πχ με την ίδια λογική γιατί η Ιταλία να μπει σε καραντίνα, αφού ότι έγινε έγινε τώρα πια δεν έχει νόημα... Θα αναφέρω μόνο μια φράση που έμαθα κάποτε πριν πολλά χρόνια.."ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πόσο άσχημα μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα"...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αρχικά τα κρούσματα δεν είναι 400 αλλά 1300 . Επίσης οι νεκροί στο σύνολο τους είναι στη Δυτική ακτή, προφανώς τυχαίο το γεγονός ότι οι πολιτείες αυτές είναι μπλε, όπως και η ΝΥ με πολλά κρούσματα. Βασικά πέρα από το ότι αυτές οι πολιτείες έχουν πολλούς Ασιάτες, έχουν και πολύ έντονη επιχειρηματική δραστηριότητα με ταξίδια επαγγελματικά, κοσμο που πηγαινοερχεται κτλ, κτλ. Με δεδομένο ότι το χάος της Ιταλίας έχει γίνει γνωστό, ένας ένας βλέπεις ότι παίρνουν μέτρα. Πολλές χώρες σε διάφορα μέρη απαγορεύουν την είσοδο σε πολιτες απο μια σειρά απο ευρωπαϊκά κρατη. Αυτό με τη Βρετανία είναι παράλογο, αλλα οι σχεσεις παντα ηταν διαφορετικες. Εν τέλει να ξέρεις ότι η απόφαση αυτή δεν πηγάζει από αυτό το αίσθημα υπεροχής που αναφέρεις ότι οι Χιλυμπηλιδες υποστηρικτές του βαψομαλλια έχουν. Άλλωστε δεν υπάρχει πια αυτό το αίσθημα αν θες τη γνώμη μου τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια, και ο μέσος υποστηρικτής του είναι αυτός που τον νοιάζουν μόνο τα markets... Τώρα, μέτρα παιρνονται παντού, πχ με την ίδια λογική γιατί η Ιταλία να μπει σε καραντίνα, αφού ότι έγινε έγινε τώρα πια δεν έχει νόημα... Θα αναφέρω μόνο μια φράση που έμαθα κάποτε πριν πολλά χρόνια.."ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πόσο άσχημα μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα"...
Μα τι νοημα εχει που απαγορεψε τις πτησεις απο την Ευρωπη αλλα οχι την Αγγλια και την Κορεα που εχουν εξισου πολλα κρουσματα ; Ειναι αποφαση για γελια !

Οι ευρωπαικες χωρες εχουν κλεισει συνορα μονο με την Ιταλια, με κανενα αλλο κρατος.

Η Αμερικη εχει πολυ περισσοτερα κρουσματα απ οσα εχουν καταγραφει γιατι σε πολλες πολιτειες (ολες στο Νοτο και στο Midwest) δεν κανουνε τεστ. Και στις μπλε πολιτειες στις 2 ακτες δεν εχουν αρκετα γιατι ο σοφος προεδρος δεν ηθελε να γινονται τεστ, ετσι τεστ κανουν οσες πολιτειες εχουν μεγαλα πανεπιστημιακα νοσοκομεια και επιστημονικα ιδρυματα (δηλαδη ΝΥ, Καλιφορνια, Ιλινοις, Μασαχουσετη, Οχαιο, Ουασινγκτον και 2-3 ακομα). Ηδη οι μπλε κυβερνητες και βουλευτες φωναζουνε ολη μερα οτι δεν τους δινει testing kits στις πολιτειες τους ο Τραμπ γιατι θελει να κραταει το νουμερο χαμηλα. Μπορω να σου πω ιστοριες που θα γεμιζουν σελιδες και θα μοιαζουν λες και ειναι απ το The Onion για τη λογικη με την οποια (δεν) κινειται συνηθως ο Τραμπ απο γνωστο μου που δουλευει για τον κυβερνητη Cuomo της Νεας Υορκης. Ο ανθρωπος ειναι καραγκιοζης.

Επισης δεν απαγορεψε την εισοδο σε πολιτες ευρωπαικων χωρων, απλα σε πτησεις απο Σενγκεν ! Μπορεις να πεταξεις με transit στο Λονδινο κανονικοτατα. Ειναι ο γνωστος παραλογισμος του Τραμπ. Το μονο καλο που θα βγει απ αυτη την ιστορια ειναι αμα σε καμια swing state γινει ο κακος χαμος με τον ιο απο αμελεια και χασει τις εκλογες απ αυτο.

Edit : Ευρωπαιοι διπλωματες λενε οτι δεν ειχαν καμια ενημερωση για την αποφαση του Τραμπ, θα προκαλεσει χαος σε χιλιαδες ατομα που εχουν πτησεις αυριο-μεθαυριο, ή προγραμματιζαν πτησεις, μην αναφερω την οικονομικη ζημια που θα προκαλεσει...
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Δυστυχώς αδερφέ στις ΗΠΑ υπάρχει μια γενική αποχαβλωση και αυτά που λες για Σένγκεν κτλ φαίνονται κινέζικα. Πόλεμος απλα εντυπώσεων ώστε όταν θα σκάσει η Αμερικανική "Ιταλια" θα λέει, φεικ Νιους ή τπτ του στυλ φταίνε οι κακοί Ευρωπαίοι. Και να ξέρεις πολλοί, ας πούμε όχι ακραίοι υποστηρικτές του , είναι στο στυλ καλά κάνει να μας προστατεψει κτλ...Το χειρότερο απ όλα είναι ότι εγώ προβλέπω με τα χάλια των άλλων, αλλά 5 χρόνια απο τωρα το βαψομαλια να τουιταρει...
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Είμαστε στην ταβέρνα (συνάντηση συμμαθητών - σιγά μην κάτσουμε μέσα... βαράτε μας!) και χτυπάει το κινητό του παραδιπλανού... "Ρε, τι περίεργο ήχο έχει στο κινητό του ο Γιάννης... και δεν είναι και κανένας χειρούργος, να χτυπήσει emergency" σκέφτομαι.

Και μετά, βλέπω και τον άλλο Γιάννη απέναντί μου, να κοιτάει το δικό του... και μετά κι ο Στέργιος. "Ρε, τι γίνεται;", λέω. Στο καπάκι κι ο σερβιτόρος: "Χτύπησαν τα κινητά σας;". Κοιτάζω το δικό μου, στην τσέπη του μπουφάν, δεν είχα ακούσει τίποτα. Το μήνυμα ήταν εκεί.

ΟΚ, σφίξαν οι κώλοι. Το καταλάβαμε. Θα το ακυρώσουμε το ρημαδιασμένο το ταξίδι μας. Μπορείτε να μας αφήσετε και λίγο στην ρημαδο-ησυχία μας; Τις τηλεοράσεις τις έχουμε κλειστές εδώ και χρόνια, θα το κλείσουμε και το ιντερνετ και θα πάμε να σπείρουμε βρούβες. Έλεος πια με τον παρανο-ιό σας!
Μαλλον δεν το καταλάβατε καλα γι αυτο δεν ακυρώσετε την «συναντηση συμμαθητών».....
.....οσονουπω θα το καταλάβουμε ολοι!
Φιλικά παντα..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Διαβάζοντας μηνύματα ανθρώπων που γράφουν εδώ ή στα social που ποστάρουν ότι είναι ταξίδι, η βγήκαν για καφέ - φαγητό, ακόμη και κάποιο που πήγαν σε ετήσιους χορούς πίτες κτλ. νιώθω μια ¨αγανάκτηση" (δεν είναι η κατάλληλη λέξη) αλλά κάπως έτσι. Ξέρω πως δεν περνάει απο το χέρι μου η προστασία τόσο της δικής όσο και της δημοσιάς υγείας. Ξέρω πως πρέπει όλοι να προσέξουμε και φυσικά βλέπω πως ο αντιληπτός κίνδυνος δεν είναι ο ίδιος για όλους. Η αξιολόγηση μιας κατάστασης είναι προσωπική υπόθεση και εξαρτάται από πολλές παραμέτρους κάποιες είναι
γνωστικές (πόσες πληροφορίες έχω κτλ) κάποιες ψυχολογικές (είμαι αισιόδοξος ή όχι) προηγούμενες εμπειρίες κουλτούρα κτλ...
Απο χτες λοιπόν προσπαθώ να μη σχολιάζω τίποτα στο φβ ή αλλού γιατί νιώθω ξανά αυτό που ένιωσα το 2015 με το δημοψήφισμα (θυμάστε φαντάζομαι συζητήσεις -διαφωνίες- καβγάδες ακόμη και μέσα στα σπίτια μας<) . Εγώ που αξιολογώ ως σοβαρή την κατάσταση και δυνητικά επικίνδυνη δεν μπορώ να την ελέγξω και πρέπει να υποστώ στη συνέχεια τις συνέπειες της συμπεριφοράς των άλλων.
Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα πράγματα π.χ. ταχύτητα στο δρόμο/ τροχαία κτλ . Κάποια στιγμή ας αποφασίσουμε όλοι μαζί πως σεβασμός κάποιες φορές σημαίνει να ακολουθώ κάποιες οδηγίες και ας πιστεύω πως είμαι υπεράνω !!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενουμε τοσο πολυ με τα στατιστικα θνησιμοτητας και τους θανατους σε σχεση με το αγνωστο νουμερο των μολυσμενων. Τι νοημα εχει? Ειναι μια ασθενεια που κολλαει πανευκολα κ πολλοι ανθρωποι πεθαινουν. Τωρα ποια αρρωστεια σκοτωνει περισσοτερο ή λιγοτερο, συγκρισεις χωρις κανενα νοημα. Κοσμος πεθαινει. Και αυτο ειναι πολυ θλιβερο.
Επιμένουμε με τα ποσοστά θνησιμότητας γιατί αν ο ιός έχει διασπαρεί σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού (όπως εξηγεί το άρθρο) και αυτό πολύ απλά δεν καταγράφεται γιατί στους περισσότερους κάνει καθόλου ή ήπια συμπτώματα, τότε η θνησιμότητα είναι πολύ μικρή ίσως και στα επίπεδα της κοινής γρίπης. Και αν είναι στα επίπεδα της κοινής γρίπης και αφού με την κοινή γρίπη που πεθαίνουν αρκετοί κάθε χρόνο δεν κάναμε ποτέ κανένα shutdown, ούτε κλείσαμε όλα τα σχολεία, ούτε παραλύσαμε την οικονομία, πραγματικά προσπαθώ να εξηγήσω όλο αυτόν τον πανικό.

Να θυμίσω ότι σύμφωνα με το άρθρο τα κρούσματα στο Ιράν ίσως να είναι της τάξης των 2,000,000 (αλλιώς δε θα εξηγούνταν στατιστικά πώς με 400 κρούσματα σε μια χώρα 80+ εκατομμυρίων θα μπορούσαν να έχουν τόσους πολιτικούς με ιό) , οπότε με 350 νεκρούς, θα μιλούσαμε για θνησιμότητα (0.02%) κάτω της κοινής γρίπης.

Υ.Γ. Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα στις ΗΠΑ. Άντε εξήγησέ μου ποια η πιθανότητα σε μια χώρα 250 εκατομμυρίων με 1000 κρούσματα, ένα απ' αυτά να είναι ο Τομ Χανκς, εκτός κι αν ο ιός για κάποιο ανεξήγητο λόγο αγαπάει πολιτικούς, υπουργούς, σταρ του Χόλιγουντ. Δεν κολλάνε όλα αυτά στατιστικά.
 
Last edited:

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Συγνώμη να ρωτήσω αν κι εύχομαι να μην σας αφορά άμεσα... ενοχλεί κανέναν αυτή η ανεκδιήγητη βλακεία του να θεωρεί μια χώρα οτι οι υπάλληλοι που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες δεν δικαιούνται ειδική άδεια;
Ο γονιός ενός 15 χρονου που θα μπορούσε να τον κάνει και παππού/γιαγιά εδώ και χρόνια με ποιο σκεπτικό δικαιούται;
Μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα αλλά δεν είναι κραυγαλέο;
Το γελοίο είναι οτι ουτε αναρρωτική μπορείς να πάρεις φυσικά προκαταβολικά.
Κ να έχεις μαζέψει επιτέλους μίλια με τη ρημαδοκάρτα της aegean και να μην μπορείς να φύγεις απο την μπ^&*#$χώρα :harakiri:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγνώμη να ρωτήσω αν κι εύχομαι να μην σας αφορά άμεσα... ενοχλεί κανέναν αυτή η ανεκδιήγητη βλακεία του να θεωρεί μια χώρα οτι οι υπάλληλοι που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες δεν δικαιούνται ειδική άδεια;
Ο γονιός ενός 15 χρονου που θα μπορούσε να τον κάνει και παππού/γιαγιά εδώ και χρόνια με ποιο σκεπτικό δικαιούται;
Μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα αλλά δεν είναι κραυγαλέο;
Το γελοίο είναι οτι ουτε αναρρωτική μπορείς να πάρεις φυσικά προκαταβολικά.
Κ να έχεις μαζέψει επιτέλους μίλια με τη ρημαδοκάρτα της aegean και να μην μπορείς να φύγεις απο την μπ^&*#$χώρα :harakiri:
Εμενα με ενοχλει. Ειναι το πρωτο μετρο που θα επρεπε να παρουν. Αλλωστε οταν θα υπαρξει εξαρξη αυτες οι ομαδες ειναι που θα γεμισουν τα νοσοκομεια.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom