Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.146
Likes
41.470
Ουπς, δεν πειράζει επανάληψη μητηρ μαθήσεως. Δεν ξέρω αν πόσταρες την ελληνική μετάφραση αλλά οι εγχώριοι δημοσιογράφοι ακομα δεν έχουν καταλάβει τη διαφορά μεταξύ θνητότητας και θνησιμότητας. Θνησιμότητα από κορωνoϊό 6.6% στην Ιταλία θα σήμαινε ~500,000 νεκροί. Ισπανική γρίπη ένα πράγμα.
Επί τη ευκαιρία: Όταν η Ελλάδα ήρθε αντιμέτωπη με την σπανική γρίππη (πηγή: lifo.gr)
Δεν ηξερα καν οτι μεταφραστηκε. Στα αγγλικα το εβαλα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν ηξερα καν οτι μεταφραστηκε. Στα αγγλικα το εβαλα.
Το βρήκα σε ιστοσελίδα ελληνικής εφημερίδας αλλά αναζήτησα την πηγή για να σιγουρευτώ ότι δεν χάθηκα στη μετάφραση
 

patrizia

Member
Μηνύματα
191
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Οπότε τώρα με την απαγόρευση ακυρώνονται και οι πτήσεις Ελλάδας με οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ και παίρνουμε τα λεφτά μας πίσω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπότε τώρα με την απαγόρευση ακυρώνονται και οι πτήσεις Ελλάδας με οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ και παίρνουμε τα λεφτά μας πίσω;
Γιατι δεν απαγορευεται να πεταξεις εντος ΕΕ απο Ελλαδα. Μονο Ισπανια και Ιταλια δεν μπορεις
 

patrizia

Member
Μηνύματα
191
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Οκ εννοεί τα χερσαία σύνορα μόνο;
Αφού είπε ότι επιτρέπονται μόνο τα ταξίδια για δουλειά ή επαναπατρισμο

Θέλω να πω εάν με αυτό είναι υποχρεωμένες οι αεροπορικές να επιστρέψουν χρήματα
 

Pel

Member
Μηνύματα
766
Likes
4.121
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έκλεισαν τα εξωτερικά σύνορα ΕΕ / Σένγκεν, δεν θα μπορεί να μπει κάποιος από τρίτη χώρα προς τα μέσα (λογικά θα υπάρξει πρόβλεψη για πολίτες με ιθαγένεια, μόνιμη διανομή κτλ). Επίσης καταλαβαίνω ότι κάποιος θα μπορεί να βγει από ΕΕ / Σένγκεν και να πάει προς τρίτη χώρα.

Δεν είπε ότι κλείνουν τα εσωτερικά σύνορα μεταξύ χωρών της ΕΕ / Σένγκεν (εκτός από τα κράτη που ούτως ή άλλως ήδη το έχουν κάνει μόνα τους).

Η απορία μου εμένα είναι τι ισχύει με μετακινήσεις από Αγγλία, που τώρα είναι σε μεταβατική φάση αλλά πάντως από την ΕΕ έχουν βγει. Στη Σένγκεν είναι ακόμα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οκ εννοεί τα χερσαία σύνορα μόνο;
Αφού είπε ότι επιτρέπονται μόνο τα ταξίδια για δουλειά ή επαναπατρισμο
Για Γαλλια μιλουσαμε, οχι για Ελλαδα

Έκλεισαν τα εξωτερικά σύνορα ΕΕ / Σένγκεν, δεν θα μπορεί να μπει κάποιος από τρίτη χώρα προς τα μέσα (λογικά θα υπάρξει πρόβλεψη για πολίτες με ιθαγένεια, μόνιμη διανομή κτλ). Επίσης καταλαβαίνω ότι κάποιος θα μπορεί να βγει από ΕΕ / Σένγκεν και να πάει προς τρίτη χώρα.

Δεν είπε ότι κλείνουν τα εσωτερικά σύνορα μεταξύ χωρών της ΕΕ / Σένγκεν (εκτός από τα κράτη που ούτως ή άλλως ήδη το έχουν κάνει μόνα τους).

Η απορία μου εμένα είναι τι ισχύει με μετακινήσεις από και προς Αγγλία, που τώρα είναι σε μεταβατική φάση αλλά πάντως από την ΕΕ έχουν βγει. Στη Σένγκεν είναι ακόμα;
Σενγκεν δεν ηταν ποτε το UK
 

Pel

Member
Μηνύματα
766
Likes
4.121
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Οκ, άρα λογικά σταματάνε και οι μετακινήσεις από Αγγλία προς το εσωτερικό της ΕΕ.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
191
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Η Γερμανία (που με ενδιαφέρει) έκλεισε τα χερσαία με τις γειτονικές χώρες αλλά για τις πτήσεις δεν ξέρω τι ισχύει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν γνωριζω για Γερμανια. Καποιο απο τα παιδια που ζουν εκει θα ξερουν καλυτερα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.498
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom