Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το βαλα εγω, το βαλε κι ο @hydronetta , στρωσε τον πωπο και διαβασε την αναλυση και μη λες ο,τι να ναι. Στα χωρια του Μιλανου τους θερισε, κι εκει μολυνση ειχανε;
Καλα κυρια. Ετσι επιβαλλεσαι και στα παιδια;
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Όλα παίζουν ρόλο. Δεν είναι τυχαίο που συνιστάται περπάτημα 1 ώρας ημερησίως σε μέρη όχι ιδιαίτερα μολυσμένα όπως αραιοκατοικημενα προάστια με πολύ πράσινο και περιοχές δίπλα στη θάλασσα. Στατιστικά μειώνει την πιθανότητα νοσησης από ιούς όπως και την διάρκεια της ίωσης αν προσβληθεί κάποιος.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εδω μεσα γινονται τα υστερα του κοσμου..επιστημονες θα πρεπει να ασχοληθουν με την επιδραση του ιου σε διαφορα μελη.πχ η μεταλλαξη του μελους North σε σχεδον κομμουνιστη,αλλα μελη να συμφωνουν αναφανδον και το μελος paefstra να αντιπολιτευεται..Διαβαζω ολες τις αποψεις και πληροφοριες προσεκτικα οντας σε κατ οικον περιορισμο που λεγαμε στη χουντα.Ειναι πρωτογνωρο ολο αυτο αλλα θελω να ειμαι αισιοδοξη..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.540
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
100.000 αστυνομικοι απο αυριο στους γαλλικους δρομους. Οσοι μετακινουνται θα πρεπει να αποδεικνυουν το λογο που βρισκονται εξω αλλιω θα ερχονται αντιμετωποι με προστιμα απο 38 εως 130 ευρω. Οι μετακινησεις επιτρεπονται μονο απο και προς το χωρο εργασιας (οταν δεν υπαρχει δυνατοτητα τηλεεργασιας), για την πραγματοποιηση ειδων πρωτης αναγκης απο κοντινα καταστηματα που επιτρεπεται να ειναι ανοιχτα, για επισκεψη σε επαγγελματια υγειας, για φυλαξη παιδιων ή για υποστηριξη ανθρωπων που ανηκουν σε ευαλωτες ομαδες, για ασκηση γυρω απο το σπιτι και μονοι και μακρυα απο αλλους.

https://www.lemonde.fr/politique/li...idemie-due-au-coronavirus_6033200_823448.html
Ce qu'il faut retenir de l'intervention de Christophe Castaner :



  • Toutes les personnes qui circuleront devront être "en mesure de justifier leur déplacement", sous peine d'amende de 38 euros, laquelle pourrait aller « rapidement » jusqu'à 130 euros.
  • Ces déplacements seront autorisés sur attestation uniquement pour : se déplacer de son domicile à son lieu de travail dès lors que le télétravail n’est pas possible / faire ses achats de première nécessité dans les commerces de proximité autorisés / se rendre auprès d’un professionnel de santé / se déplacer pour la garde de ses enfants et soutenir les personnes vulnérables / faire de l’exercice physique uniquement à titre individuel, autour du domicile et sans aucun rassemblement
  • Un dispositif de contrôle sera mis en place par les forces de l'ordre afin de veiller à l'application de ces mesures : des points de contrôle fixes et mobiles sur les axes principaux et secondaires. Ce dispositif mobilisera plus de 100 000 policiers et gendarmes.
  • Les résultats du premier tour des municipales seront "sanctuarisés"

Σε αυτό το λινκ γράφει ότι όλες οι μετακινήσεις μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών σταματάνε!

IMG-20200316-WA0001.jpg


Εύχομαι να μην χρειαστεί να τεσταρουμε τι πραγματικά ισχύει...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε αυτό το λινκ γράφει ότι όλες οι μετακινήσεις μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών σταματάνε!

View attachment 301264

Εύχομαι να μην χρειαστεί να τεσταρουμε τι πραγματικά ισχύει...
Λεει πιο πανω sauf cas exceptionel=εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων (το υπογραμμισμενο)
Φανταζομαι εαν ειναι καποιος ξενος που πρεπει να γυρισει στην πατριδα του θα μπορει
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...η μεταλλαξη του μελους North σε σχεδον κομμουνιστη...
Ο παρακάτω νόμος του 2002 είχε ψηφιστεί στη Μινεζότα για να αντιμετωπίσουν επιθέσεις άνθρακα εκείνη την περίοδο. Σήμερα γίνεται επίκαιρος γιατί μπορεί να εφαρμοστεί λόγω του κορώνα.

https://www.revisor.mn.gov/statutes/cite/144.419
2.General requirements.
(a) The commissioner of health or any person acting under the commissioner's authority shall comply with paragraphs (b) to (h) when isolating or quarantining individuals or groups of individuals.
(b) Isolation and quarantine must be by the least restrictive means necessary to prevent the spread of a communicable or potentially communicable disease to others and may include, but are not limited to, confinement to private homes or other private or public premises.
(c) Isolated individuals must be confined separately from quarantined individuals.
(d) The health status of isolated and quarantined individuals must be monitored regularly to determine if they require continued isolation or quarantine. To adequately address emergency health situations, isolated and quarantined individuals shall be given a reliable means to communicate 24 hours a day with health officials and to summon emergency health services.
(e) If a quarantined individual subsequently becomes infectious or is reasonably believed to have become infectious with a communicable or potentially communicable disease, the individual must be isolated according to section 144.4195.
(f) Isolated and quarantined individuals must be immediately released when they pose no known risk of transmitting a communicable or potentially communicable disease to others.
(g) The needs of persons isolated and quarantined shall be addressed in a systematic and competent fashion, including, but not limited to, providing adequate food, clothing, shelter, means of communication between those in isolation or quarantine and those outside these settings, medication, and competent medical care.
(h) Premises used for isolation and quarantine shall be maintained in a safe and hygienic manner and be designed to minimize the likelihood of further transmission of infection or other harms to persons isolated and quarantined.
Subd. 3.Termination.
The isolation or quarantine of a person must terminate automatically on the expiration date of a court order authorizing isolation or quarantine that is issued according to section 144.4195, or before the expiration date if the commissioner of health determines that isolation or quarantine of the person is no longer necessary to protect the public.
Subd. 4.Right to refuse treatment.
Any person who is isolated or quarantined according to this section and section 144.4195 has a fundamental right to refuse medical treatment, testing, physical or mental examination, vaccination, participation in experimental procedures and protocols, collection of specimens, and preventive treatment programs. A person who has been directed by the commissioner of health or any person acting under the commissioner's authority to submit to medical procedures and protocols because the person is infected with or reasonably believed by the commissioner or by the person acting under the commissioner's authority to be infected with or exposed to a communicable disease and who refuses to submit to them may be subject to continued isolation or quarantine according to the parameters set forth in section 144.4195.
Subd. 5.Restricted entry.
(a) No person, other than a person authorized by the commissioner of health or authorized by any person acting under the commissioner's authority, shall enter an isolation or quarantine area. If, by reason of an unauthorized entry into an isolation or quarantine area, a person poses a danger to public health, the person may be subject to isolation or quarantine according to this section and section 144.4195.
(b) A family member or health care agent of a person isolated or quarantined has a right to choose to enter into an isolation or quarantine area. The commissioner of health must permit the family member or health care agent entry into the isolation or quarantine area if the family member or health care agent signs a consent form stating that the family member or health care agent has been informed of the potential health risks, isolation and quarantine guidelines, and the consequences of entering the area. The family member or health care agent may not hold the Department of Health, the commissioner of health, or the state responsible for any consequences of entering the isolation or quarantine area. If, by reason of entry into an isolation or quarantine area under this paragraph, a person poses a danger to public health, the person may be subject to isolation or quarantine according to this section and section 144.4195.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.883
Likes
26.818
Εδω μεσα γινονται τα υστερα του κοσμου..επιστημονες θα πρεπει να ασχοληθουν με την επιδραση του ιου σε διαφορα μελη.πχ η μεταλλαξη του μελους North σε σχεδον κομμουνιστη,αλλα μελη να συμφωνουν αναφανδον και το μελος paefstra να αντιπολιτευεται..Διαβαζω ολες τις αποψεις και πληροφοριες προσεκτικα οντας σε κατ οικον περιορισμο που λεγαμε στη χουντα.Ειναι πρωτογνωρο ολο αυτο αλλα θελω να ειμαι αισιοδοξη..
Το σχεδόν κομμουνιστής μου κάνει εντύπωση.Εδώ πλήττεται το κεφάλαιο και οι κομουνιστές θα έκαναν πάρτι.Περιορίζονται οι ελευθερίες και τα κομμουνιστικά καθεστώτα δεν φημίζονται για τις ελευθερίες.Ποιο πολύ τον βλέπω για ορθολογιστή.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Δυστυχως οι συνεπειες του Κορωνοιου θα ειναι δραματικες, οποτε και η μεγαλη κριση περασει. Ηδη τα χρηματιστηρια δειχνυον το γενικοτερο κλιμα. Ειδικα για τις αεροπορικες εταιριες η χασουρα θα ειναι πρωτογνωρη...Στις ΗΠΑ η Αμερικαν Αιρλαινς ζητα απο αεροσυνοδους να δηλωσουν, οσοι επιθυμουν, εθελουσια αδεια για μεχρι ενα ετος. Οι υπολογισμοι τους δειχνουν προφανως γενικη καθιζηση. Το σκαμπιλι στη κατηγορια θα ειναι χωρις προηγουμενο ειδικα εκει που εχουν επιχειρηθει ανοιγματα....
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στο διαγγελμα του ο Ολλανδος πρωθυπουργος Ρουτε ειπε λιγο πολυ οτι θα ακολουθησει μια light μορφή της βρετανικης πολιτικης herd immunity, με καποια μετρα αλλα οχι καραντινες και γενικο κλεισιμο. Δε θα το ανεχονταν αυτο οι Ολλανδοι ουτως ή αλλως.

Και η Σουηδια παει με αντιστοιχη πολιτικη (και εχει περασει στα ψιλα αυτη) να μην κλεισουμε τα παντα, σε πληρη αντιθεση με τις γειτονικες της Δανια και Νορβηγια.

Ενδιαφερον οτι αυτες οι 3 χωρες εχουν και κυβερνησεις διαφορετικων ιδεολογιων, ο Τζονσον ειναι στη λαικιστικη δεξια (με τις βρετανικες ιδιαιτεροτητες), η Σουηδια κυβερναται απο συνασπισμο σοσιαλοδημοκρατων-πρασινων και η Ολλανδια απο συνασπισμο φιλελευθερων-κεντροδεξιας.

Α και εχουμε και το Μεξικό επίσης, που έχει μυρίσει ευκαιρία να αυξήσει τον τουρισμό του και δεν κανει ουτε καν ελεγχους. Δεν δηλωνει καν περιπτωσεις νομιζω, δεν κανει τεστ. Ο προεδρος εδινε τα χερια με ενα ενθουσιωδες πληθος χτες. Edit : δηλώνει κρούσματα απο χτες τελικα.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τα ασανσέρ πώς τους ξέφυγαν; Eίναι στην ουσία σα μίνι καμπίνες αεροπλάνου μόνο που είναι πολύ μικρότερα, χωρίς εξαερισμό και φίλτρα και με περισσότερα άτομα μέσα.

Πιστεύω επίσης ότι θα μας ενισχύσει το αναπνευστικό σύστημα να ανεβοκατεβαίνουμε κάθε μέρα τις σκάλες.

Επίσης, πρέπει τα πεζοδρόμια να γίνουν μονής κατεύθυνσης, άνοδος πεζών στη μία μεριά, κάθοδος πεζών στην απέναντι.
Στο μυαλό μου είσαι;;;το σκεφτόμουν ολες αυτές τις μέρες...
Απορώ πως δεν έβγαλαν ανακοίνωση ΚΑΙ γι αυτό!δηλαδή γυρνάς απο το σούπερ μάρκετ (όπου επικρατεί "στρατιωτικός νόμος"και στην είσοδο και στα ταμεία ακόμα και όταν ψωνίζεις αντί για μουσική ακους να λενε παρακαλώ τηρείστε τις αποστάσεις κλπ)γυρνάς στο σπίτι σου με τα ψώνια και πρέπει να ανέβεις στον Χ όροφο με το ασανσέρ όπου μπορεί να εξελιχθούν πολλά σενάρια...συναντάς (φορτωμένος τώρα μπροστά του)και άλλους που το περιμένουν και σκέφτεσαι μμμ να απομακρυνθώ να πάω που;;να μην είμαι δίπλα τους;;σκέψεις διάφορες να βγώ λίγο απ έξω...
κάποιος που δεν έχει ψώνια και μπορεί(αν δεν έχει καποιο θέμα με αναπνοές και είναι σε σχετικά χαμηλό όροφο)θα πάει ίσως από τις σκάλες...
ας περιμένω ουφ αραίωσε το πράγμα γιούπι ειμαι μόνος/μόνη να το πάρω να τελειώνει ν ανέβω...αλλά για κάτσε αν οι προηγούμενοι είχαν τίποτε και ο αέρας είναι μολυσμένος;;; ω ρε τι πάθαμε άσε καλύτερα ξεχνάω το ασανσέρ...είμαι και μονος στο σπίτι δεν έχω κανέναν να του πώ να μου ριξει ένα καλάθι (ξέρετε ασφαλώς και πολυκατοικίες χωρίς ασανσέρ που το τηρούν ακόμα...)να πάρει τα ψώνια κι εγω σιγά σιγά (άλλωστε δεν έχω και τίποτε άλλο να κάνω θα περάσει και η ώρα)όροφο όροφο μέχρι το μεσημέρι θά έχω φτάσει σπίτι....μμμμ θα αφήσω τα ψώνια κάτω...θα τα κουκουλώσω και με κάτι να μην μου τα πασπατέψει κάποιος και μου τα κολλήσει ...και θα πηγαινοέρχομαι με ένα ένα πράγμα η έστω δυο δύο οπότε αχ τι καλά θα γεμίσω και όλη μου τη μέρα έτσι ...θα μου περάσει και η μελαγχολία επειδή δεν είχα και τί άλλο να κάνω
αχ είμαι τόσο χαρούμενος με τη λύση που βρήκα και αυτοπροστατεύθηκα!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.257
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom