Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.160
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνοι το ποσοστο θνητοτητας δεν ειναι και τοσο μεγαλο! Εμενα τουλαχιστον με εχεις πεισει μιας και απ' οτι βλεπω, εχεις την καλυτερη σχεση με την στατιστικη απ'ολους μας αν ομως εχουμε 3.400 νεκρους σε 2.700.000 φορεις και δεδομενου οτι η ανοσια για να επιτευχθει χρειαζεται το 50% του πληθυσμου, αν ή οταν γινουν φορεις 27.000.000 θα εχουμε 34.000 νεκρους , πολυ δεν ειναι? Ξαναρωταω! Ακομα και συ ειπες οτι 2.500 νεκροι ειναι το ρεκορ θανατων στην Ιταλια απο κοινη γριπη! Και εμενα τα μετρα δεν μου αρεσουν και ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος απεναντι σε ολη αυτη την στερηση των ατομικων ελευθεριων αλλα δεν ειναι λιγο μεγαλος ο αριθμος των 34.000 νεκρων για να το αφησεις ολο αυτο ανεξελεγκτο?
Οχι ομως σε μια σεζον. Μπορει να παρει και δυο και τρια και παραπανω χρονια. Ολα ομως ειναι εικασιες. Με τα μεχρι στιγμης νουμερα και με τις μετριοπαθεις προβλεψεις των ειδικων για τον πραγματικο αριθμο των κρουσματων φαινεται πως η θνητοτητα ειναι αρκετα χαμηλοτερη του 1%.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Οχι ομως σε μια σεζον. Μπορει να παρει και δυο και τρια και παραπανω χρονια. Ολα ομως ειναι εικασιες. Με τα μεχρι στιγμης νουμερα και με τις μετριοπαθεις προβλεψεις των ειδικων για τον πραγματικο αριθμο των κρουσματων φαινεται πως η θνητοτητα ειναι αρκετα χαμηλοτερη του 1%.
Πολύ λιγότερο από 1% θνησιμότητα έχει και ο καρκίνος (https://www.cancer.gov/about-cancer/understanding/statistics).
Δε λέει τίποτε από μόνη της χωρίς να συμπεριλάβεις και άλλες παραμέτρους.
Αν φτάσει το 1% είναι πάρα πολύ

*Αναφέρομαι σε θνησιμότητα γιατί η πιο πάνω συζήτηση αφορά πληθυσμιακό επίπεδο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μιλάμε για κάτω του 1% ποσοστού θανάτων του κορώνα επί των κρουσμάτων όχι επί του συνολικού πληθυσμού. Επί του συνολικού πληθυσμού είναι ακόμα μικρότερο γιατί δε θα κολλήσουν όλοι κορώνα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.160
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ λιγότερο από 1% θνησιμότητα έχει και ο καρκίνος (https://www.cancer.gov/about-cancer/understanding/statistics).
Δε λέει τίποτε από μόνη της χωρίς να συμπεριλάβεις και άλλες παραμέτρους.
Αν φτάσει το 1% είναι πάρα πολύ

*Αναφέρομαι σε θνησιμότητα γιατί η πιο πάνω συζήτηση αφορά πληθυσμιακό επίπεδο.
Εγω απαντησα σε μηνυμα που αναφερεται σε θνητοτητα. Η θνησιμοτητα του covid-19 ειναι σε μηδαμινα επιπεδα προς το παρον. Ακομη και στην Ιταλια με τα βιας φτανει στο 0,005%
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εγω απαντησα σε μηνυμα που αναφερεται σε θνητοτητα. Η θνησιμοτητα του covid-19 ειναι σε μηδαμινα επιπεδα προς το παρον. Ακομη και στην Ιταλια με τα βιας φτανει στο 0,005%
Αυτή τη στιγμή με βάση τις μετρήσεις που γίνονται δε μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τη θνητότητα γιατί δεν ξέρει κανείς πόσοι νοσούν ή νόσησαν χωρίς να το καταλάβουν. Η θνητότητα είναι σίγουρα πιο κάτω από τα ποσοστά που ακούγονται αυτή τη στιγμή.
Το ζήτημα όμως δεν είναι η θνητότητα ούτε η θνησιμότητα αλλά ποιος είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος να αντιμετωπιστεί η κατάσταση ώστε να μπορεί το σύστημα υγειονομικής περίθαλψης να προσφέρει υπηρεσίες και σε αυτούς που δεν νοσούν ή δεν έχουν κίνδυνο από κορωνοϊό. Δηλαδή αν γεμίσουν οι ΜΕΘ από 70+ άτομα ή άτομα από ευπαθείς ομάδες που νοσούν, κάποιος που θα έχει για παράδειγμα ατύχημα που θα νοσηλευτεί;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.160
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτή τη στιγμή με βάση τις μετρήσεις που γίνονται δε μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τη θνητότητα γιατί δεν ξέρει κανείς πόσοι νοσούν ή νόσησαν χωρίς να το καταλάβουν. Η θνητότητα είναι σίγουρα πιο κάτω από τα ποσοστά που ακούγονται αυτή τη στιγμή.
Το ζήτημα όμως δεν είναι η θνητότητα ούτε η θνησιμότητα αλλά ποιος είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος να αντιμετωπιστεί η κατάσταση ώστε να μπορεί το σύστημα υγειονομικής περίθαλψης να προσφέρει υπηρεσίες και σε αυτούς που δεν νοσούν ή δεν έχουν κίνδυνο από κορωνοϊό. Δηλαδή αν γεμίσουν οι ΜΕΘ από 70+ άτομα ή άτομα από ευπαθείς ομάδες που νοσούν, κάποιος που θα έχει για παράδειγμα ατύχημα που θα νοσηλευτεί;
Αυτο πηγαινε πες το στους 70+ της γειτονιας σου που γυρνοβολανε. Εγω βρισκομαι σε εθελοντικη καραντινα εδω και καποιες μερες.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.050
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οχι ομως σε μια σεζον. Μπορει να παρει και δυο και τρια και παραπανω χρονια. Ολα ομως ειναι εικασιες. Με τα μεχρι στιγμης νουμερα και με τις μετριοπαθεις προβλεψεις των ειδικων για τον πραγματικο αριθμο των κρουσματων φαινεται πως η θνητοτητα ειναι αρκετα χαμηλοτερη του 1%.
Τα νουμερα τα εβγαλα με βαση τα ποσοστα που εδωσε ο Νορθ δηλαδη 3400 νεκροι σε 2.700.000 φορεις, δηλαδη με ποσοστο θνητοτητας 0,125%! Τωρα αν εχουν μολυνθει ηδη 2.700.000 φορεις δηλαδη χοντρικα το 4,5% του πληθυσμου σε 1-2 μηνες οσο ειναι τελος παντων ο χρονος που που ξεκινησε η πανδημια στην Ιταλια δεν νομιζω να επαιρνε παραπανω απο μια χρονια μην σου πω και εξαμηνο να εξαπλωθει στο 50% του πληθυσμου δεδομενου οτι οσο παραπανω φορεις τοσο πιο γρηγορα εξαπλωνεται. Κατα πασα πιθανοτητα θα αυξανοταν και το ποσοστο θνητοτητας δεδομενου οτι δεν θα υπηρχε κρεββατι για κρεββατι συν νεκρους απο αλλες ασθενειες ή ατυχηματα που ουτε αυτους θα μπορουσε να εξυπηρετησει το συστημα υγειας της Ιταλιας! Τωρα γιατι η παγκοσμια κοινοτητα αντι να διαλεξει να στειλει βοηθεια στελνοντας προσωπικο που εργαζεται στον χωρο υγειας, χρηματα αλλα και οποιαδηποτε αλλη υλικοτεχνικη στηριξη θελησε να κλεισει τον πλανητη εγω προσωπικα αδυνατω να το εξηγησω!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι αλλά όσο αυξάνονται οι φορείς τόσο αυξάνεται η ανοσία του πληθυσμού και μειώνονται οι διαθέσιμοι μελλοντικοί φορείς, άρα μειώνεται η ταχύτητα εξάπλωσης. Αλλιώς με αυτή τη λογική και με τη λογική εκθετικής αύξησης του Δασκαλάκη, κάθε ιός που πέρασε η ανθρωπότητα θα έπρεπε να μολύνει όλους τους ανθρώπους, κάτι που δε νομίζω να έχει συμβεί ποτέ.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.160
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα νουμερα τα εβγαλα με βαση τα ποσοστα που εδωσε ο Νορθ δηλαδη 3400 νεκροι σε 2.700.000 φορεις, δηλαδη με ποσοστο θνητοτητας 0,125%! Τωρα αν εχουν μολυνθει ηδη 2.700.000 φορεις δηλαδη χοντρικα το 4,5% του πληθυσμου σε 1-2 μηνες οσο ειναι τελος παντων ο χρονος που που ξεκινησε η πανδημια στην Ιταλια δεν νομιζω να επαιρνε παραπανω απο μια χρονια μην σου πω και εξαμηνο να εξαπλωθει στο 50% του πληθυσμου δεδομενου οτι οσο παραπανω φορεις τοσο πιο γρηγορα εξαπλωνεται. Κατα πασα πιθανοτητα θα αυξανοταν και το ποσοστο θνητοτητας δεδομενου οτι δεν θα υπηρχε κρεββατι για κρεββατι συν νεκρους απο αλλες ασθενειες ή ατυχηματα που ουτε αυτους θα μπορουσε να εξυπηρετησει το συστημα υγειας της Ιταλιας! Τωρα γιατι η παγκοσμια κοινοτητα αντι να διαλεξει να στειλει βοηθεια στελνοντας προσωπικο που εργαζεται στον χωρο υγειας, χρηματα αλλα και οποιαδηποτε αλλη υλικοτεχνικη στηριξη θελησε να κλεισει τον πλανητη εγω προσωπικα αδυνατω να το εξηγησω!
Μοιαζει να μην ειναι τοσο μεταδοτικος ο ιος οταν παιρνεις βασικα μετρα υγιεινης. Πλυσιμο χεριων, απολυμανση αντικειμενων, οχι φιλια και αγκαλιες, οχι συνωστισμος κλπ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτο πηγαινε πες το στους 70+ της γειτονιας σου που γυρνοβολανε. Εγω βρισκομαι σε εθελοντικη καραντινα εδω και καποιες μερες.
Μήπως γυρνοβολάνε επειδή πρέπει να δουλέψουν? και εγώ θα ήθελα ν' αράξω σπίτι αλλά δυστυχώς μπορώ να το κάνω μόνο την Κυριακή. Απόλαυσε την πολυτέλεια που έχεις λοιπόν με λιγότερες κρίσεις.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.764
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom