Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.119
Έχεις εμμονές.Την ζωή τους σκεφτόμαστε.
Εχει νοημα αυτη η συζητηση; Αφου οι αποφασεις ειναι αλλες τελικα; Μαλλον δεν ειναι δικες μου εμμονες, αλλα αυτων που δεν πραγματοποιηθηκε η επιλογη τους για τη "λυση" του προβληματος. Το θεμα εχει ληξει προ πολλου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και μια άλλη διάσταση των επιπτώσεων της καραντίνας. Μόνο το 2017 υπήρξαν 2300 θάνατοι στις ΗΠΑ λόγω ενδοοικογενειακής βίας.. Πως είναι άραγε η ζωή για αυτούς τους ανθρώπους αυτές τις μέρες;;

https://eu.usatoday.com/story/news/...ce-shelters-prepare-hotlines-open/5067349002/
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και μια άλλη διάσταση των επιπτώσεων της καραντίνας. Μόνο το 2017 υπήρξαν 2300 θάνατοι στις ΗΠΑ λόγω ενδοοικογενειακής βίας.. Πως είναι άραγε η ζωή για αυτούς τους ανθρώπους αυτές τις μέρες;;

https://eu.usatoday.com/story/news/...ce-shelters-prepare-hotlines-open/5067349002/
Οι επιπτώσεις της καραντίνας είναι αδύνατον να προβλεθουν γιατί δεν υπάρχει προηγούμενο ώστε να έχουμε κάτι σαν βάση.
Επισης άραγε ποσο επιβαρυντικό είναι για την υγεία των ηλικιωμένων να ακουν και να βλέπουν συνεχεια στις ειδήσεις για αυτο το θέμα? Δεν θα έχει κάποια επιτωση πχ στη πιεση? Δεν ξερω, γιατρός δεν είμαι αλλα αν βλέπεις συνεχεια αυτο θες δεν θες θα αγχωθείς έστω και λιγο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Και μια άλλη διάσταση των επιπτώσεων της καραντίνας. Μόνο το 2017 υπήρξαν 2300 θάνατοι στις ΗΠΑ λόγω ενδοοικογενειακής βίας.. Πως είναι άραγε η ζωή για αυτούς τους ανθρώπους αυτές τις μέρες;;

https://eu.usatoday.com/story/news/...ce-shelters-prepare-hotlines-open/5067349002/
Υπάρχει είπαν στο ράδιο μια μικρή αύξηση στα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας σύμφωνα με τα τηλέφωνα που ζήτησαν υποστήριξη από τις αρχές.Και είμαστε στην αρχή.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.016
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Υπάρχει είπαν στο ράδιο μια μικρή αύξηση στα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας σύμφωνα με τα τηλέφωνα που ζήτησαν υποστήριξη από τις αρχές.Και είμαστε στην αρχή.
Ααααχ βρε Μαρακι ακους ραδιο, ρεεε? Πηγες και με παρατησες με τον αλλον τον μαλ... και θα περναγαμε τοσο ωραια με τις μπατσες μας με τις σφαλιαρες μας, κλεισμενοι μες στο σπιτι τοσο καιρο! Βασιλισσα θα σε ειχα! Αλλα εφυγες και τα 'κανες μανταρα! :) :) :) :) :p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Ααααχ βρε Μαρακι ακους ραδιο, ρεεε? Πηγες και με παρατησες με τον αλλον τον μαλ... και θα περναγαμε τοσο ωραια με τις μπατσες μας με τις σφαλιαρες μας, κλεισμενοι μες στο σπιτι τοσο καιρο! Βασιλισσα θα σε ειχα! Αλλα εφυγες και τα 'κανες μανταρα! :) :) :) :) :p
Ομολογώ πως το διάβασα τρεις φορές για να το πιάσω.;)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μπορεις εσυ να απομονωσεις τη μανα σου σε ενα ιδρυμα για μηνες; αλλο διαμερισμα; ποσοι εχουν δευτερο σπιτι; εδω μενουν οικογενειες σε 2αρια. Και να την αφησεις να κοπανιεται μονη της με το φοβο του θανατου (που, σκεψου, τον εχει συνηθως ο υπερηλικας).
Απορω, οι γονεις σας ειναι ρομποτακια να τους προγραμματιζετε να μη νιωθουν; να μη βαρανε καταθλιψη; Απορω. Τα εγγονια θα καταλαβουν οτι πρεπει να σωθει το Δημοσιο Ταμειο αν δουν τους παππουδες τους να απομακρυνονται βιαια απο το σπιτι;
Αν ο ψυχακιας ο Μπορις εκανε πισω, δεν γινεται.
Δεν καταλαβαίνω το μήνυμα σου.... Αυτο ακριβώς έγραψα πως για να απομονώσω τους ευπαθείς έπρεπε να φροντίσω χρόνια πριν. Κατι "έχασες" απο αυτά που έγραψα....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εδω σουπερ ευπαθης της πρωτης γραμμης.Διαβαζω οτι μπορω απο τις αποψεις σας,δεδομενου οτι τα μαθηματικα δεν ειναι το φορτε μου,καπου εχασα τη μπαλλα.Αλλωστε και να καταλαβαινα,δεν αλλαζει κατι.Μενω μεσα,αλλα βγαινω και περπαταω στην ερημη Αρεοπαγιτου και στο Φιλοπαππο.Αυτο με κραταει.Σημερα πρωτη μερα βγηκα με την ταυτοτητα στο στομα και την υπευθυνη δηλωση στην τσεπη..Ψυχη ζωσα γυρω μου.Ξαφνικα σκεφτηκα τον πατερα μου που αρνιοταν να κανει δηλωση για να γυρισει απο την εξορια...Ντραπηκα που υπογραψα εγω οχι για να αποφυγω το αποσπασμα αλλα το βλαχο μπατσο της εξουσιας σε διαταγες της πρωθυπουργαρας.Κατα καποιο τροπο,αυτο με πειραξε πιο πολυ απο την ερημια,το φοβο,την ανασφαλεια..Δεν ξερω τι πρεπει να γινει,οπως ολοι πλεω σε αγνωστα νερα.Και κατι που οι δικοι σας ευπαθεις πιθανον δεν θα σας πουν ποτε..Δεν μας αρεσει να νοιωθουμε ευαλωτοι και χρεωμα,προσπαθουμε να το παλεψουμε καμμια φορα πανω απο τις δυναμεις μας και ψαχνουμε οτι σωσιβιο μας πετανε..μη μας_τους μαλωνετε...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Δεν μας αρεσει να νοιωθουμε ευαλωτοι και χρεωμα,προσπαθουμε να το παλεψουμε καμμια φορα πανω απο τις δυναμεις μας και ψαχνουμε οτι σωσιβιο μας πετανε..μη μας_τους μαλωνετε...
Γλυκιά μου κοκο,είναι θέμα δούναι και λαβείν.Και δεν μιλάω για χρήματα.Μιλάω για αγάπη.Άσε τις μη ευπαθείς ομάδες να επιστρέψουν αγάπη,απο αυτή που έλαβαν.Μην το βλέπεις σαν φόρτωμα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ευχαριστω Παναγιωτη,δεν παραπονιεμαι,νοιωθω τυχερη μεσα στο απολυτο χαος που βιωνουμε,τα παιδια μου και οι δικοι μου ανθρωποι ειναι διπλα μου με οποιο τροπο μπορουν,ζω σ ενα χωρο που μου αρεσει ,σ ενα τοπο που μου αρεσει και τα οποια προβληματα υγειας υπο ελεγχο..επιπλεον,για να μην ειμαστε αχαριστοι,αμεσο οικονομικο δεν υπαρχει...σεμνα βεβαια.Η μικρη μου κορη μου εστειλε με το ασανσερ μερικα πραγματακια,πιο πολυ για να με φτιαξει,και μεσα ειχε ενα γραμμα.Μεταξυ αλλων μου εγραψε πως δεν περιμενε ποτε πως η μεγαλυτερη αποδειξη αγαπης απο μεριας της θα ηταν να μενει μακρυα μου...Εκει καταλαβα ποσο υποφερουν τα παιδια μας..Σα μανα νοιωθω ακομα υπευθυνη για την ευτυχια των ενηλικων παιδιων μου και συχαινομαι να τους προκαλω αναστατωση...Κι ας υποφερω που βλεπω σε βιντεοκληση την πενταμηνη εγγονη μου να μου κανει ναζια με μια τεραστια ροζ κορδελλα στο κεφαλι σαν μεγαλη καραμελα και να μην μπορω να την αγγιξω...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.046
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom