Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Επιμένουμε και ξανα επιμένουμε.. Πες μου ρε συ Στέφανε σε αυτή την φωτογραφία που ακριβώς υπάρχει συνωστισμός;; Είναι μια φωτογραφία τραβηγμένη οριακά σε σημείο που να φαίνεται όλη η παραλία, είναι δεν είναι 500-700 άτομα, όλα αυτά σε ακτίνα 1,5 χιλιομέτρου. Και βρέθηκε αυτό αφορμή για να κλείσουν με κιγκλιδώματα την Παραλία.
Μπορει να πεσει κανεις μεσα στην θαλασα και να πνιγει. Αυτο το σκεφτηκατε τεντιμποηδες? :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
[QUOTE="paefstra, post: 782033, member: 10670"
Αφου προβλεφθηκαν προστιμα 150 ευρω, γιατι δεν επιβαλλονται στη Θεσσαλονικη?
Δεν ξέρω για την Θεσσαλονίκη πάντως ο Παπαδάκης το πρωί έδειχνε επιβολή προστίμων live στην ουρά τράπεζας.Ένας είχε βγει χωρίς sms, ούτε χαρτί και του έκοβαν πρόστιμο επιτόπου.
[/QUOTE]
Θα ηταν χρησιμο να μαθαιναμε ποαα προστιμα επεσαν στην παραλια Θεσσαλονικης η τελικα η πολιτεια επιλεκτικα εχει ρολο απλου παρατηρητη και διοχετευσης σεναριων για "απειθαρχους". Η Παραλια κατοικειται στα 50 μετρα, σιγουρα καποιοι ειχαν απολυτο δικαιωμα να βρισκονται εκει και με τον νομο. Για τους ασχετους, ας εφαρμοστει ο νομος.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Δήμαρχε αντί να κλείσεις την παραλία μετά τις 14.00 προτείνω να εφαρμόσεις την τακτική των Ινδών για τους απείθαρχους. Να τους μαζεύεις έξω από το μέγαρο μουσικής και να τους ψεκάζεις!!
https://www.news247.gr/kosmos/koron...psekasan-me-apolymantiko-ergates.7612952.html
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τσιμπολογάτε ό,τι νάναι από φωτό για να στηλιτεύσετε μια αποτελεσματική αντιμετώπιση που κατα ομολογία επιστημόνων φαίνεται να αποτρέπει χειρότερες καταστάσεις. Αφού η νοημοσύνη συμπεραίνει ότι οι οδηγίες είναι τιμωρία- με κάποιο ομιχλώδη σκοπό- και όχι προστασία και αποτροπή διασποράς- γιατί μόνο δύο φορές έξω?
ότι να'ναι φωτογραφίες οι φωτογραφίες από την σύσκεψη σε περιοχή χωριά της οποίας είναι αποκλεισμένα;
Δεν γίνεται εμάς να μας κουνάνε το δάχτυλο όλη μέρα και εκείνοι να μένουν στο απυρόβλητο.
'Οπως δεν γίνεται συντονισμένα να χρησιμοποιούν παλιότερες φωτογραφίες και να μας τις παρουσιάζουν ως σημερινές.

Δες αυτό το βίντεο και ελπίζω να το ψάξει κάποιος να δούμε αν ισχύει

Εγώ είμαι συνηθισμένος σε τέτοιες καταστάσεις καραντίνας, δεν νοιώθω την ανάγκη να βγω, αν το νιώσω θα βγω αλλά και πάλι αυτά που γράφω δεν τα γράφω για να δείξω πως οι οδηγίες είναι τιμωρία αλλά να μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο.

Η νοημοσύνη μας δεν εξευτελίζεται από αυτούς που φοράνε jean, κρατάνε καφέ στο χέρι με ένα μηνυμαματάκι ότι κάνουν σωματική άσκηση?
Καταλαβαίνω πως το λες αλλά μπορεί κάποιος να θέλει απλά να περπατήσει, πρέπει να βγει έξω με την προυπόθεση να τρέχει σε μαραθώνιο;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
ότι να'ναι φωτογραφίες οι φωτογραφίες από την σύσκεψη σε περιοχή χωριά της οποίας είναι αποκλεισμένα;
Δεν γίνεται εμάς να μας κουνάνε το δάχτυλο όλη μέρα και εκείνοι να μένουν στο απυρόβλητο.
'Οπως δεν γίνεται συντονισμένα να χρησιμοποιούν παλιότερες φωτογραφίες και να μας τις παρουσιάζουν ως σημερινές.

Δες αυτό το βίντεο και ελπίζω να το ψάξει κάποιος να δούμε αν ισχύει

Εγώ είμαι συνηθισμένος σε τέτοιες καταστάσεις καραντίνας, δεν νοιώθω την ανάγκη να βγω, αν το νιώσω θα βγω αλλά και πάλι αυτά που γράφω δεν τα γράφω για να δείξω πως οι οδηγίες είναι τιμωρία αλλά να μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο.



Καταλαβαίνω πως το λες αλλά μπορεί κάποιος να θέλει απλά να περπατήσει, πρέπει να βγει έξω με την προυπόθεση να τρέχει σε μαραθώνιο;
Κουραστικό να συνειδητοποιείς ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο στη ζωή. Κιόσο σκέφτομαι ότι μου έχουν κρατήσει από το φθινόπωρο μερικά κιλά τσιπουρο διπλοβρασμένο στο Δαμάσι και όλο το ανέβαλλα όλο το ανέβαλλα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ευκαιρία για αδυνάτισμα, να κλείσουν και τα σουπερμάρκετ.

https://www.cnn.gr/news/ellada/stor...-i-ora-na-min-vgainoyme-katholoy-apo-to-spiti«Αυτό που έρχεται είναι το δύσκολο κομμάτι της επιδημίας. Ήρθε η ώρα να μη βγαίνουμε καθόλου από το σπίτι μας με καμία δικαιολογία», ανέφερε και πρόσθεσε ότι φοβάται ενδεχόμενο χαλάρωσης των πολιτών.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κουραστικό να συνειδητοποιείς ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο στη ζωή. Κιόσο σκέφτομαι ότι μου έχουν κρατήσει από το φθινόπωρο μερικά κιλά τσιπουρο διπλοβρασμένο στο Δαμάσι και όλο το ανέβαλλα όλο το ανέβαλλα...
Θα το έχουν πιει για αντισηπτικό τώρα και δεν θα έχουν και άδικο.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Κοίταζα ένα ενδιαφέρον διάγραμμα στην wikipedia:

https://en.wikipedia.org/wiki/2019–...confirmed-cases-vs-total-confirmed-deaths.png
Καμία χώρα με πάνω από περίπου 50 νεκρούς μέχρι στιγμής δεν έχει ποσοστό επιβεβαιωμένων θανάτων/επιβεβαιωμένων κρουσμάτων χαμηλότερο από 0.7% με (χοντρικά) τις περισσότερες χώρες να έχουν μεταξύ 5% και 10%. (σωστά με διόρθωσε ο @x7777 στη συνέχεια, κοίταζα στο πολύ πάνω τμήμα, δεν ισχύει αυτό που έγραψα).
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Κουραστικό να συνειδητοποιείς ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο στη ζωή. Κιόσο σκέφτομαι ότι μου έχουν κρατήσει από το φθινόπωρο μερικά κιλά τσιπουρο διπλοβρασμένο στο Δαμάσι και όλο το ανέβαλλα όλο το ανέβαλλα...
Δώσε μου διεύθυνση να πάω να το πάρω κι εσύ συνέχισε να το αναβαλεις. :)
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Δεν ξέρω για την Θεσσαλονίκη πάντως ο Παπαδάκης το πρωί έδειχνε επιβολή προστίμων live στην ουρά τράπεζας.Ένας είχε βγει χωρίς sms, ούτε χαρτί και του έκοβαν πρόστιμο επιτόπου.
Θα ηταν χρησιμο να μαθαιναμε ποσα προστιμα επεσαν στην παραλια Θεσσαλονικης η τελικα η πολιτεια επιλεκτικα εχει ρολο απλου παρατηρητη και διοχετευσης σεναριων για "απειθαρχους". Η Παραλια κατοικειται στα 50 μετρα, σιγουρα καποιοι ειχαν απολυτο δικαιωμα να βρισκονται εκει και με τον νομο. Για τους ασχετους, ας εφαρμοστει ο νομος.
[/QUOTE]

Γιατί πολύ απλά αν υπήρχε αστυνομία με σκοπό την επιβολή προστίμων αυτο θα ήταν αυτόματα μία απόδειξη για το αν πραγματικά υπήρχε προβληματική κατάσταση ή όχι... αφέθηκε λοιπόν στα κανάλια να αναλάβουν τον κλασικό τους ρόλο, να δικάσουν δλδ και να βγάλουν απόφαση...και την επόμενη μέρα επισημοποιήθηκε...τυχαίο??
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom