Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κοίταζα ένα ενδιαφέρον διάγραμμα στην wikipedia:

https://en.wikipedia.org/wiki/2019–20_coronavirus_pandemic#/media/File:Covid-19-total-confirmed-cases-vs-total-confirmed-deaths.png

Καμία χώρα με πάνω από περίπου 50 νεκρούς μέχρι στιγμής δεν έχει ποσοστό επιβεβαιωμένων θανάτων/επιβεβαιωμένων κρουσμάτων χαμηλότερο από 0.7% με (χοντρικά) τις περισσότερες χώρες να έχουν μεταξύ 5% και 10%.
Οι περισσότερες είναι κάτω από 5% και αρκετές κάτω από 2%
Αλλά αυτή τη στιγμή ο δείκτης total confirmed case είναι μάλλον άχρηστος για συμπεράσματ (έχει το μεγαλύτερο σφάλμα μεροληψίας (bias) βάση του αριθμού τεστ που κάνει η πλειοψηφία των χωρών). Ουσιαστικά με τον τρόπο που γίνονται οι έλεγχοι έχουν σημαντικό σφάλμα υποεκτίμησης του πραγματικού αριθμού κρουσμάτων.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Κιόσο σκέφτομαι ότι μου έχουν κρατήσει από το φθινόπωρο μερικά κιλά τσίπουρο διπλοβρασμένο στο Δαμάσι και όλο το ανέβαλλα όλο το ανέβαλλα...
Ότι πιο λυπηρό διάβασα σήμερα...
Μόλις το Σάββατο προμηθεύτηκα για κάνα 2 μήνες.. Το θέμα είναι ότι έμαθε και η γυναίκα μου να το πίνει που μέχρι τώρα έπινε 2 γουλιές κρασί όλο όλο.. αυτό δεν είναι καλό ειδικά τώρα.. Αλλά μη τα παραλέμε υπάρχει λύση πάντα..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.. "Απευθείας" βίντεο στη Θεσσαλονίκη, με δέντρα που δεν υπάρχουν στο σημείο εκείνο της παραλιακής, ποδηλάτες που καταλήγουν στην θάλασσα στο 17 δευτερόλεπτο.. Έχει πέσει πολύ κράξιμο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά το αποτέλεσμα όμως είναι αυτό που μετράει.. Η παραλιακή της Θεσσαλονίκης έκλεισε μέσα σε μια μέρα και έρχονται και άλλα περιοριστικά μέτρα..

 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Το να βγει κανείς να περπατήσει κρατώντας τις απαραίτητες αποστάσεις είναι φυσιολογικό . Είναι καλό για την ψυχική υγεία γιατί αλλιώς σε λίγο θα φουνταρουν από τα μπαλκόνια κ τις ταράτσες οι περισσότεροι.. η υπερβολή σε τίποτα δεν κάνει καλό..όσο για τον εξευτελισμό των 400€ δεν έχω τι να προσθέσω..αφού ο υπουργαρας ζει με 200 το μήνα τότε να του κοπούν τα υπόλοιπα ώστε να το διαπιστώσουμε κ εμεις
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Δημήτρης X. said:
Η νοημοσύνη μας δεν εξευτελίζεται από αυτούς που φοράνε jean, κρατάνε καφέ στο χέρι με ένα μηνυμαματάκι ότι κάνουν σωματική άσκηση? Σε αυτό το ποστ αναφέρομαι..εγώ ποτέ δεν πήγα γυμναστήρια κ ποτέ δεν ετρεξα..πάντα όμως περπατάω με καφέ στην παραλία. Δεν έχω θέμα με κιλα .το κάνω γιατί δεν με αφήνει στάσιμη στον καναπέ ,γιατί με βοηθάει με ψυχική ανάταση,γιατί ηρεμώ από το αγχος της ημέρας για πολλούς λόγους..μου στερούν κ αυτό σε ανοιχτό χώρο.. παιδιά αλήθεια τώρα::ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ..δεν παλεύεται άλλο..από τις 14/3 είμαστε κλειστά..θέλω να γυρίσω στην κανονική μου ζωή..
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δημήτρης X. said:
Η νοημοσύνη μας δεν εξευτελίζεται από αυτούς που φοράνε jean, κρατάνε καφέ στο χέρι με ένα μηνυμαματάκι ότι κάνουν σωματική άσκηση? Σε αυτό το ποστ αναφέρομαι..εγώ ποτέ δεν πήγα γυμναστήρια κ ποτέ δεν ετρεξα..πάντα όμως περπατάω με καφέ στην παραλία. Δεν έχω θέμα με κιλα .το κάνω γιατί δεν με αφήνει στάσιμη στον καναπέ ,γιατί με βοηθάει με ψυχική ανάταση,γιατί ηρεμώ από το αγχος της ημέρας για πολλούς λόγους..μου στερούν κ αυτό σε ανοιχτό χώρο.. παιδιά αλήθεια τώρα::ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ..δεν παλεύεται άλλο..από τις 14/3 είμαστε κλειστά..θέλω να γυρίσω στην κανονική μου ζωή..
Καταλαβαίνω ότι το να είμαστε κλεισμένοι μέσα ειναι πάρα πολύ δύσκολο αλλά μιλάμε για καραντίνα! Μόνο για απαραίτητο λόγο πρέπει να βγαίνουμε έξω. Ακόμα και αυτό που έχουν βγάλει για φυσική άσκηση είναι απαράδεκτο γτ βλέπουμε όλοι πως τον εκμεταλαυονται κάποιοι. Πρέπει να καταλάβουμε τι γίνεται στις άλλες χώρες και δυστυχώς εικόνες σαν αυτές στις Θεσσαλονίκη δείχνουν ότι δεν έχουμε καταλάβει τίποτα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ

Τα ιδια λεει κι ενας φιλος μου μεταναστης κι ακομα να παρει υπηκοοτητα! Σοβαρευτειτε λιγακι δεν ειναι λογικα πραγματα αυτα. Ακου θελω να παω δουλεια, εκνευριστηκα απογευματιατικο! :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καταλαβαίνω ότι το να είμαστε κλεισμένοι μέσα ειναι πάρα πολύ δύσκολο αλλά μιλάμε για καραντίνα! Μόνο για απαραίτητο λόγο πρέπει να βγαίνουμε έξω. Ακόμα και αυτό που έχουν βγάλει για φυσική άσκηση είναι απαράδεκτο γτ βλέπουμε όλοι πως τον εκμεταλαυονται κάποιοι.
Η φυσική άσκηση προβλέπεται στη φόρμα του εξοδόχαρτου. Στο λινκ που δημοσίευσα έως το 80% αυτών που βρίσκονται σε ΜΕΘ στην Ολλανδία λόγω κορώνα είναι υπέρβαροι. Οπότε όσο κάθεσαι μέσα χωρίς να κινείσαι τόσο θα επιβαρύνεις το εθνικό σύστημα υγείας.
 
Last edited by a moderator:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ο Χαρδαλιας τωρα ειπε οτι αναστελλονται σε Καστορια και Ξανθη οι αδειες να βγαινεις για βοηθεια σε ηλικιωμενους, τζοκινγκ και βολτα κατοικιδιου.

Δηλαδη οι σκυλοι δε θα βγουν βολτες 14 μερες ; Παμε καλα ;

Αυτοι που φροντιζουν ηλικιωμενους τους ειπαν να σταματησουνε να τους φροντιζουν και να τους φροντιζει ο δημος. Ειναι σοβαρα πραματα αυτα τωρα ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καταλαβαίνω ότι το να είμαστε κλεισμένοι μέσα ειναι πάρα πολύ δύσκολο αλλά μιλάμε για καραντίνα! Μόνο για απαραίτητο λόγο πρέπει να βγαίνουμε έξω. Ακόμα και αυτό που έχουν βγάλει για φυσική άσκηση είναι απαράδεκτο γτ βλέπουμε όλοι πως τον εκμεταλαυονται κάποιοι. Πρέπει να καταλάβουμε τι γίνεται στις άλλες χώρες και δυστυχώς εικόνες σαν αυτές στις Θεσσαλονίκη δείχνουν ότι δεν έχουμε καταλάβει τίποτα.
Εικόνες σαν αυτές της Θεσσαλονίκης, εννοείς αυτές που ήταν τραβηγμένες πριν 10 μέρες και βαφτίστηκαν σαν χθεσινές;;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom