Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Και που να έβλεπες 5 περιπολικά να κυνηγάνε 16χρόνο με ποδήλατο,την έφιππη αστυνομία να κυνηγά κοπέλα που έκανε τζόκινγκ,η δικτατορία είναι παιδικός σταθμός,σε άφηναν να κυκλοφορείς την ημέρα και σου απαγόρευαν τα βράδια.Αυτοί σ απαγορεύουν μέρα,-νύχτα.
Τοτε μαλλον ζουμε σε παραδεισο Το πρωι πηγα τραπεζα περνωντας αναμεσα απο διμοιρια αστυνομικων που ειχαν αραξει στη γειτονια, με το μηνυματακι μου και τα ολα μου. Ουτε με κοιταξαν. Μετα πηγα σουπερμαρκετ χωρις να το εχω δηλωσει, περασα μπροστα απο αστυνομικο τμημα, λεω ας παρω τα ρισκα μου. Τιποτε.
Αν ειστε ετσι, τοτε ειστε μια στιγμη πριν τον πυροβολισμο. Αυτο ειναι τελειως ηλιθιο. Και οσο πιο ηλιθιο ειναι, τοσο λιγοτερο θα κρατησει. Το μετα θα ειναι δραματικο. Οσο ειστε μεσα, θα πρεπει να μαθετε να γιατρευεστε μονοι σας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δυστυχώς είμαστε στην κορυφή του παγόβουνου.
Προφανώς δεν κατάλαβες που πήγαινε το άφωνος αλλά δεν πειράζει δεν θέλω να συμμετέχω σε αυτή τη συζήτηση. Ο ιός θα απελευθερώσει πολλά από τα άσχημα ένστικτα που φυλάσσονταν επιμελώς αόρατα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διαβάζω σήμερα κάτι περίεργα ρεπορτάζ στα ΜΜΕ για τον ιό 'ότι μεταδίδεται μέχρι τα 8μ', 'ότι ένας στους τέσσερις φορείς είναι ασυμπτωματικός', 'ότι ο ιός θα μείνει για δύο χρόνια', 'ότι γλιτώσαμε χιλιάδες ή και εκατοντάδες θύματα λόγω των ενεργειών της κυβέρνησης', μάλλον προετοιμάζουν το κοινό για σκληρό και μακρύ εγκλεισμό και με "επιστημονικές αποδείξεις" για να το χωνέψει καλύτερα (εκτός κι αν τα παραπάνω ρεπορτάζ ήταν πρωταπριλιάτικα).
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Τοτε μαλλον ζουμε σε παραδεισο Το πρωι πηγα τραπεζα περνωντας αναμεσα απο διμοιρια αστυνομικων που ειχαν αραξει στη γειτονια, με το μηνυματακι μου και τα ολα μου. Ουτε με κοιταξαν. Μετα πηγα σουπερμαρκετ χωρις να το εχω δηλωσει, περασα μπροστα απο αστυνομικο τμημα, λεω ας παρω τα ρισκα μου. Τιποτε.
Αν ειστε ετσι, τοτε ειστε μια στιγμη πριν τον πυροβολισμο. Αυτο ειναι τελειως ηλιθιο. Και οσο πιο ηλιθιο ειναι, τοσο λιγοτερο θα κρατησει. Το μετα θα ειναι δραματικο. Οσο ειστε μεσα, θα πρεπει να μαθετε να γιατρευεστε μονοι σας.
Τις προάλλες συνάδελφο της κόρης μου της ζήτησε την ταυτότητα για να ελέγξει με GPS αν είναι εντός των 100 μέτρων από το σπίτι της,γιατί τόσο επιτρέπεται να απομακρυνθείςμε το σκυλί σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Τις προάλλες συνάδελφο της κόρης μου της ζήτησε την ταυτότητα για να ελέγξει με GPS αν είναι εντός των 100 μέτρων από το σπίτι της,γιατί τόσο επιτρέπεται να απομακρυνθείςμε το σκυλί σου.
Aν με τοσο σκληρα μετρα εχετε πιασει 100.000 κρουσματα σε 20 μερες, τοτε δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν αν δεν τα παιρνατε.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/spain/
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Aν με τοσο σκληρα μετρα εχετε πιασει 100.000 κρουσματα σε 20 μερες, τοτε δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν αν δεν τα παιρνατε.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/spain/
Σήμερα που πήγα στην Τράπεζα να πάρω χρήματα,το ατμ έγραφε ότι δίνει μέχρι 600 ευρώ,αν και έχω μεγαλύτερο όριο. Λέω οκ θα τα πάρω σε 2 δόσεις.Τελικά το ατμ.Δεν είχε χρήματα.Τράπεζα Σανταντέρ.Το ίδιο και η Σαμπατελ.Τελικά μονο η bbva είχε χρήματα και πήρα.Σκέφτηκα ότι σήμερα 1του μηνός πλάκωσαν να πληρωθούν.Το βράδυ άκουσα ότι έλλειψη ρευστότητας δεν πληρώθηκαν τα ταμεία ανεργίας,αλλά η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι θα πληρωθούν την Παρασκευή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν με τοσο σκληρα μετρα εχετε πιασει 100.000 κρουσματα σε 20 μερες, τοτε δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν αν δεν τα παιρνατε.
Ποια στοιχεία σε κάνουν να πιστεύεις ότι η υβριδική καραντίνα (μπορείς να έρθεις σε επαφή με άλλους ανθρώπους) που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή μειώνει τα κρούσματα; Tι εμποδίζει τον ιό να συντηρείται μέσα σε ασυμπτωματικούς φορείς που είναι σε καραντίνα μαζί με άλλα άτομα σε διαμερίσματα και να διασπείρεται όταν ένα απ' τα μέλη του σπιτιού πάει να ψωνίσει; Kαι αυτοί οι νέοι δυνητικοί φορείς να μολύνουν τα μέλη του δικού τους σπιτιού και πάει αλυσίδα.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εγω λεω οτι θα πρεπει σε καποιες εβδομαδες να το παρουν αποφαση οι κυβερνωντες (σε καθε χωρα) οτι θα ζησουμε με τον ιο για καποιο διαστημα, θα θαβουμε πιο πολλους απ οσους θα θαβαμε σε κανονικες συνθηκες, και η ζωη πρεπει να συνεχιστει. Ειναι σε φαση αρνησης ακομα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Ποια στοιχεία σε κάνουν να πιστεύεις ότι η υβριδική καραντίνα (μπορείς να έρθεις σε επαφή με άλλους ανθρώπους) που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή μειώνει τα κρούσματα; Tι εμποδίζει τον ιό να συντηρείται μέσα σε ασυμπτωματικούς φορείς που είναι σε καραντίνα μαζί με άλλα άτομα σε διαμερίσματα και να διασπείρεται όταν ένα απ' τα μέλη του σπιτιού πάει να ψωνίσει; Kαι αυτοί οι νέοι δυνητικοί φορείς να μολύνουν τα μέλη του δικού τους σπιτιού και πάει αλυσίδα.
Imperial College, Μην τα ξαναλεμε, κατανταει βαρετο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom