Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586

Εξαιρετικά κατατοπιστική συνέντευξη του Κορεάτη 'Τσιόδρα'. Είναι κοντά μισή ώρα αλλά αξίζει πραγματικά τον κόπο...(στο 13.30 ξεκαθαρα αναφέρει οτι σε outdoor environments ειναι απίθανο να κολλήσεις...).
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Προφανώς δεν κατάλαβες που πήγαινε το άφωνος αλλά δεν πειράζει δεν θέλω να συμμετέχω σε αυτή τη συζήτηση. Ο ιός θα απελευθερώσει πολλά από τα άσχημα ένστικτα που φυλάσσονταν επιμελώς αόρατα.
Ναι δεν κατάλαβα το άφωνος που είπες.Ίσως σε άφησε άφωνο ο υπερδραστηριος πιτσιρικάς που σαλταρε τρεις εβδομάδες στο σπίτι και έκανε βόλτα με το ποδήλατο.Η η κοπέλα που δεν μπορούμε να ξέρουμε την περίπτωση της και αντί να πηδήξει από το μπαλκόνι βγήκε να τρέξει.Έπρεπε να φάνε και ξύλο,όπως φώναζε ο κόσμος.
Έχω να δουλέψω από 25 /2 Η γυναίκα μου από 7/3 Έχω πληρώσει όλους τους συνεργάτες μου,ακόμα και για δουλειές που μου ακυρώθηκαν,που μου ακυρώθηκαν μέχρι τον Οκτώβριο.Μάλλον για σένα είναι καλύτερο να τινάξει τα μυαλά του στο σπίτι,παρά να πάει μια βόλτα να μην σαλτάρει.Έτσι για να μην χάσεις την φωνή σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Imperial College, Μην τα ξαναλεμε, κατανταει βαρετο.
Επειδή απλά αναφέρεις ένα όνομα πανεπιστημίου και κάποιοι μπορεί να βαριούνται να κάτσουν να διαβάσουν 20 σελίδες, θα αναφέρω ότι αυτή η εισήγηση καταλήγει ότι τα μέτρα καταστολής πρέπει να διαρκέσουν 18 μήνες ή και περισσότερο έως ότου βρεθεί εμβόλιο και αυτό να είναι και αποδοτικό.

The major challenge of suppression is that this type of intensive intervention package – or something equivalently effective at reducing transmission – will need to be maintained until a vaccine becomes available (potentially 18 months or more) – given that we predict that transmission will quickly rebound if interventions are relaxed.

The main challenge of this approach is that NPIs (and drugs, if available) need to be maintained – at least intermittently - for as long as the virus is circulating in the human population, or until a vaccine becomes available. In the case of COVID-19, it will be at least a 12-18 months before a vaccine is available3. Furthermore, there is no guarantee that initial vaccines will have high efficacy.

To avoid a rebound in transmission, these policies will need to be maintained until large stocks of vaccine are available to immunise the population – which could be 18 months or more.
(Πηγή https://www.travelstories.gr/community/threads/Νέος-κοροναϊος-Και-τώρα-τι.63122/post-779253)


Έχεις καμία ιδέα τι θα σήμαινε αυτό για την οικονομία ή κάποιοι πιστεύετε ότι το κράτος θα μας πληρώνει αιώνια έστω και με ένα στοιχειώδες επίδομα; Κάποια στιγμή το πουγκί αδειάζει και θα πρέπει να βγούμε απ' τις καραντίνες.

Οπότε μην αναφέρεις ξανά αυτή την εισήγηση του Imperial College, γιατί καταντάει πράγματι βαρετό.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Έχεις καμία ιδέα τι θα σήμαινε αυτό για την οικονομία ή κάποιοι πιστεύετε ότι το κράτος θα μας πληρώνει αιώνια έστω και με ένα στοιχειώδες επίδομα; Κάποια στιγμή το πουγκί αδειάζει και θα πρέπει να βγούμε απ' τις καραντίνες.

Οπότε μην αναφέρεις ξανά αυτή την εισήγηση του Imperial College, γιατί καταντάει πράγματι βαρετό.
Επειδη καποιος ανεφερε πιο πριν την "αρνηση", εισαι σε αρνηση. Αυτο που θα σημαινε ειναι καταστροφη και εχει ηδη συμβει. Accept it και παμε παρα κατω. Το που παρακατω δεν το ξερει κανεις.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ναι δεν κατάλαβα το άφωνος που είπες.Ίσως σε άφησε άφωνο ο υπερδραστηριος πιτσιρικάς που σαλταρε τρεις εβδομάδες στο σπίτι και έκανε βόλτα με το ποδήλατο.Η η κοπέλα που δεν μπορούμε να ξέρουμε την περίπτωση της και αντί να πηδήξει από το μπαλκόνι βγήκε να τρέξει.Έπρεπε να φάνε και ξύλο,όπως φώναζε ο κόσμος.
Έχω να δουλέψω από 25 /2 Η γυναίκα μου από 7/3 Έχω πληρώσει όλους τους συνεργάτες μου,ακόμα και για δουλειές που μου ακυρώθηκαν,που μου ακυρώθηκαν μέχρι τον Οκτώβριο.Μάλλον για σένα είναι καλύτερο να τινάξει τα μυαλά του στο σπίτι,παρά να πάει μια βόλτα να μην σαλτάρει.Έτσι για να μην χάσεις την φωνή σου.
Ξέρεις κάτι, ο ίδιος πολεμάς τον εαυτό σου υιοθετώντας τις πιο αντιδραστικές ιδέες που κυκλοφορούν εδώ μέσα άκριτα. Η δουλειά σου δεν θα χαθεί εάν το πράγμα μπορούσε να καταπολεμηθεί άμεσα με την εθελοντική συμμετοχή όλων. Οι παππούδες που πεθαίνουν μας έλεγαν ο λύκος στην αντάρα χαίρεται.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Επειδη καποιος ανεφερε πιο πριν την "αρνηση", εισαι σε αρνηση. Αυτο που θα σημαινε ειναι καταστροφη και εχει ηδη συμβει. Accept it και παμε παρα κατω. Το που παρακατω δεν το ξερει κανεις.
Νομίζω κάποιοι την έχετε βρει με την καραντίνα και βρίσκεστε σε άρνηση να συνεχίσετε τη ζωή σας εκτός διαμερίσματος. Δηλαδή βάζω στοίχημα ότι θα σας λένε βγείτε, τέλειωσε η καραντίνα και εσείς δε θα θέλετε να πάτε στη δουλειά σας.

Δεν εξηγείται αλλιώς η επίκληση ανεφάρμοστων εισηγήσεων για 18μηνη καραντίνα λες και ζούμε σε βιολογικό πόλεμο. Χαλαρώστε λίγο δεν έγινε επίθεση με άνθρακα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Δεν εξηγείται αλλιώς η επίκληση ανεφάρμοστων εισηγήσεων για 18μηνη καραντίνα λες και ζούμε σε βιολογικό πόλεμο. Χαλαρώστε λίγο δεν έγινε επίθεση με άνθρακα.
A propo η Aegean εβαλε προοπτικη 18 μηνων εξαργυρωσης για τα voucher. Σατανικο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ο πιο ύπουλος ιός απ'όλους.. Ο φόβος... Οι μέρες περνάνε και τελικά αντί να βρίσκουμε λύσεις, είμαστε μέσα στην αβεβαιότητα.. Αντί να σκεφτόμαστε πιο καθαρά, έχουμε αποστειρωθεί ΠΛΗΡΩΣ σαν κοινωνία... Όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα, παντού.. Ζούμε καταστάσεις παγκοσμίως λες και βρισκόμαστε σε πυρηνικό πόλεμο..

Είναι 2ώρα το βράδυ, θέλω να πάω μια βόλτα με το αμάξι μόνος μου να ξελαμπικάρω και δεν μπορώ να το κάνω γιατί πολύ απλά δεν έχω "δικαιολογία" για το τι μήνυμα θα στείλω ή τι χαρτί θα δείξω στην αστυνομία άμα με σταματήσει.. Εν έτει 2020... Συγνώμη, μου φαίνονται αδιανόητα όλα αυτά.

Be alert, not fearful...

 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ψάχνω μια λογική δικαιολογία γιατί να απαγορεύεται η βόλτα το βράδυ που στατιστικά κυκλοφορεί ελάχιστος κόσμος και οι ηλικιωμένοι κοιμούνται (αυτοί δηλαδή που ανήκουν στις λεγόμενες ευπαθείς ομάδες) άρα ελάχιστη έως ανύπαρκτη πιθανότητα μόλυνσης απ' τον ιό και η μόνη που βρίσκω είναι αυτή για την οποία απαγορεύεται η κυκλοφορία όταν γίνεται πόλεμος, για να σπάσει το ηθικό του πληθυσμού, να καταλάβει ότι η ελευθερία του περιορίζεται επειδή κάποιος άλλος το αποφάσισε και να ακολουθεί πιστά τις εντολές κίνησης τις περιορισμένες ώρες της ημέρας που μπορεί να κινηθεί εκτός σπιτιού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Είναι 2ώρα το βράδυ, θέλω να πάω μια βόλτα με το αμάξι μόνος μου να ξελαμπικάρω και δεν μπορώ να το κάνω γιατί πολύ απλά δεν έχω "δικαιολογία" για το τι μήνυμα θα στείλω ή τι χαρτί θα δείξω στην αστυνομία άμα με σταματήσει.. Εν έτει 2020... Συγνώμη, μου φαίνονται αδιανόητα όλα αυτά.
Δεν εχεις περασει εμπειρια λεχωνας θηλαζουσας γι αυτο :p.
Πλακα κανω. Εισαι απολυτα ελευθερος να το κανεις. Κοστιζει 150 ευρω. Απλα πιο πριν ηταν δωρεαν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κοστίζει 150 ευρώ γιατί έτσι γουστάρουν ή γιατί υπάρχει κάποιος αντικειμενικός κίνδυνος να διασπείρει τον ιό ή να κολλήσει κάποιος που βγει μια βόλτα στις 3 το πρωί μόνος του στην ύπαιθρο ή στο δρόμο; Γιατί αν κοστίζει 150 ευρώ επειδή έτσι γουστάρουν, αρχίζουμε να ξυπνάμε και να κατανοούμε σιγά σιγά ποια μέτρα δεν έχουν παρθεί για την αντιμετώπιση του κορώνα αλλά για την αντιμετώπιση των πολιτών, ε;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν εχεις περασει εμπειρια λεχωνας θηλαζουσας γι αυτο :p.
Πλακα κανω. Εισαι απολυτα ελευθερος να το κανεις. Κοστιζει 150 ευρω. Απλα πιο πριν ηταν δωρεαν.
[/QUOTE]
Λάθος κάνεις μέχρι πριν τρεις μέρες έκανα αμέτρητες βόλτες με το αμάξι Χανιά-Σούδα, Χανιά- Πλατανιά και κάποιες ενδιάμεσα και κανένας δεν με σταμάτησε, εγώ εντωμεταξύ είχα ετοιμάσει χιλιάδες δικαιολογίες στο μυαλό μου. Προφανώς έχουν πάρει οδηγίες να επεμβαίνουν με εξακρίβωση όταν η κίνηση μοιάζει υπερβολικά αυξημένη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom