Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι γνωστο το κολλημα των αμερικανών με την υπεράσπιση των εστιών τους, βλέπουν απόπειρες εισοδου στα σπιτια τους παντου.
Τις δηλώσεις τις άκουσες, αγγλικά λες ότι ξέρεις, οπότε προφανώς οι σχεδιασμοί του ΠΟΥ λογικά θα περιλαμβάνουν και ελέγχους σε σπίτια, αλλιώς ο Executive Director δε θα το ανέφερε σε συνέντευξη τύπου.

Εσύ δηλαδή θα άφηνες έναν κρατικό λειτουργό να μπει στο διαμέρισμά σου για να ελέγξει εσένα ή άλλα άτομα που μένουν μαζί σου, ώστε αν βρεθεί κάποιος θετικός να απομακρυνθεί προς απομόνωση;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
Τις δηλώσεις τις άκουσες, αγγλικά λες ότι ξέρεις, οπότε προφανώς οι σχεδιασμοί του ΠΟΥ λογικά θα περιλαμβάνουν και ελέγχους σε σπίτια, αλλιώς ο Executive Director δε θα το ανέφερε σε συνέντευξη τύπου.

Εσύ δηλαδή θα άφηνες έναν κρατικό λειτουργό να μπει στο διαμέρισμά σου για να ελέγξει εσένα ή άλλα άτομα που μένουν μαζί σου, ώστε αν βρεθεί κάποιος θετικός να απομακρυνθεί προς απομόνωση;
Ε άνθρωπε αγγλομαθη, ο αξιωματούχος πουθενά δεν αναφέρεται σε έφοδο σε σπίτια. Λέει remove and isolate with respect. Αυτό κάλλιστα μπορεί να σημαίνει προτροπή προς αυτούς ή τους συγγενείς τους να το κάνουν. Την μπαρούφα που αναφέρεις, περί εφόδου, την πέταξε δημοσιογράφος του FOX news μετά το πέρας της δήλωσης άγνωστο για πιο λόγο...
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Εκτός εάν και το fox news είναι κολλημενό και αυτό και βλέπει απόπειρες εισόδου
Μπορει τι να πω. Εγώ λέω αυτό που ακούω, η εισοδος σε σπίτια δεν ειπώθηκε.

Τις δηλώσεις τις άκουσες, αγγλικά λες ότι ξέρεις, οπότε προφανώς οι σχεδιασμοί του ΠΟΥ λογικά θα περιλαμβάνουν και ελέγχους σε σπίτια, αλλιώς ο Executive Director δε θα το ανέφερε σε συνέντευξη τύπου.

Εσύ δηλαδή θα άφηνες έναν κρατικό λειτουργό να μπει στο διαμέρισμά σου για να ελέγξει εσένα ή άλλα άτομα που μένουν μαζί σου, ώστε αν βρεθεί κάποιος θετικός να απομακρυνθεί προς απομόνωση;
Εγώ γενικώς δε νομίζω ότι με κυνηγάνε. Λεπτομερέστερα σου απάντησε ο arabickostas.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ε άνθρωπε αγγλομαθη, ο αξιωματούχος πουθενά δεν αναφέρεται σε έφοδο σε σπίτια. Λέει remove and isolate with respect. Αυτό κάλλιστα μπορεί να σημαίνει προτροπή προς αυτούς ή τους συγγενείς τους να το κάνουν. Την μπαρούφα που αναφέρεις, περί εφόδου, την πέταξε δημοσιογράφος του FOX news μετά το πέρας της δήλωσης άγνωστο για πιο λόγο...
Αφού ο φορέας θα βρίσκεται ήδη στο διαμέρισμά του σε καραντίνα, η προτροπή προς τους συγγενείς, όπως λες, συνίσταται σε τι ακριβώς; Να τον διώξουν απ' το διαμέρισμά του και να τον στείλουν καραντίνα σε κρατική δομή; Μα αφού ήδη βρίσκεται σε καραντίνα σπίτι του, θα χρειαστεί εισαγγελική εντολή για να απομακρύνεις δια της βίας άτομο απ' το χώρο εστίας του, εκτός κι αν η χούντα των γιατρών προετοιμάζει κάτι τέτοιο.

Υ.Γ. Περί της μπαρούφας που λες, ο δημοσιογράφος του Fox News σαν Αμερικανός βάζω στοίχημα ότι ξέρει καλύτερα αγγλικά από σένα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εδώ ολόκληρος πρωθυπουργός είπε τις μπαρούφες για αγέλη και τώρα έχει κάνει δέκα πέντε κωλοτούμπες πρώτου βρεθεί στην εντατική και εσυ πιάνεσαι από ένα αξιωματούχο του ΠΟΥ. Πώς λέγεται ο κύριος είπαμε? Επισης αμπελοφιλοσοφιες και πλανα μπορω και εγω να λεω, εφαρμοσιμα ειναι ? Ή στη τελικη τι προτείνουμε για να αποφύγουμε την εισβολή του ΠΟΥ στα σπίτια, όλοι έξω πονταρωντας τα λεφτά μας στην ανοσία της αγέλης? Ο μόνος που έχει προτείνει κάτι, κατ' εμέ μη εφαρμόσιμο λόγω κουλτούρας Ελλήνων αλλά οκ άποψη είναι αυτή, είναι ο @Yorgos .
(Πως συνδέεται η κωλοτούμπα του Τζόνσον με το να πιαστείς ή όχι από τα λόγια "ενός αξιωματούχου του ΠΟΥ, δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου...)

Λύσεις έχουν ειπωθεί, είναι λογικό να έχουν χαθεί σε 316 σελίδες νήμα..

Το ζητούμενο είναι ότι αυτή την στιγμή το να μιλάμε για το τι έπρεπε να κάνουμε και τι όχι δεν εχει κανένα απολύτως νόημα.
Ξημερώνει 9η Απριλίου, είμαστε σε καθεστώς απαγόρευσης κυκλοφορίας εδώ και σχεδόν 20 μέρες και περιορισμών εδώ και 30+ μέρες. Υπάρχει αστυνομία σε όλα τα διόδια εξόδου της Αθήνας και σε αρκετά σημεία εθνικών οδών, έλεγχοι σε λιμάνια και αερόδρομια, νομίζω ότι έχουν πάρει πολύ καλά μέτρα για τον περιορισμό της κίνησης για το Πάσχα και για εμένα, το κάνουν πολύ καλά.

Από εκεί και πέρα όμως, τα νούμερα δείχνουν να είναι συγκρατημένα, ο κόσμος στις ΜΕΘ αρχίζει να μειώνεται αντί για να αυξάνεται, αυτό είναι το πιο σημαντικό στατιστικό απ'όλα. Οποιαδήποτε άλλη αυστηροποίηση των μέτρων δεν θα έχει απολύτως καμία ουσία, θα φέρει μόνο εκνευρισμό..

Μετά το πέρας των ημερών του Πάσχα, πρέπει να εμφανιστεί σχέδιο αποκλιμάτωσης των μέτρων, όπως φαίνεται να θέλει να ακολουθήσει η υπόλοιπη Ευρώπη (με πολύ χειρότερα στατιστικά από τα δικά μας)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μπορει τι να πω. Εγώ λέω αυτό που ακούω, η εισοδος σε σπίτια δεν ειπώθηκε.
Εσυ καλου κακου ντοκτορ αν γινει αυτο ετοιμασου να κανεις συστασεις στους αστυνομικους πως θα μαζευουν τον κοσμο απο τα σπιτια τους να παρεις το αιμα σου πισω!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
(Πως συνδέεται η κωλοτούμπα του Τζόνσον με το να πιαστείς ή όχι από τα λόγια "ενός αξιωματούχου του ΠΟΥ, δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου
Ο συλλογισμός έχει σαν βάση ότι αφού τα λόγια ένος πρωθυπουργού έγιναν κωλοτούμπα, δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε τα λόγια ένος αξιωματούχου του ΠΟΥ να έχουν την βαρύτητα του στυλ , είναι σίγουρο ότι θα γίνει ή πρέπει να γίνει. Η αίσθηση είναι ότι όλα είναι ρευστά. Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
Υ.Γ. Περί της μπαρούφας που λες, ο δημοσιογράφος του Fox News σαν Αμερικανός βάζω στοίχημα ότι ξέρει καλύτερα αγγλικά από σένα.
Αγγλικά ξέρει σίγουρα καλύτερα από μένα. Εσύ μπορείς να πιστέψεις ότι αυτό που λέει είναι μετάφραση και όχι σχόλιο δικό του γιατι εμενα το δευτερο μου μοιαζει. Τωρα αν εσυ βλεπεις χουντες γιατρων, αστυνομικών κτλ , μη ξαναπας σε γιατρο. Η χειρότερη χούντα είναι των ψαροτουφεκαδων ....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να θυμίσουμε ότι τη σεζόν 2015-2016 επί Τσίπρα και Πολάκη (και δε μιλάω σα φαν του Σύριζα για όσους θυμούνται τις κόντρες μας στα πολιτικά) λόγω εποχικής γρίπης έμπαιναν επί 6 βδομάδες (εβδομάδα 2 έως εβδομάδα 7) πάνω από 40 άτομα στη ΜΕΘ ανά εβδομάδα, συνολικά γύρω στα 350. Tότε το σύστημα λειτουργούσε.

Μέχρι τώρα έχουμε 84 άτομα σε ΜΕΘ και το σύστημα είναι έτοιμο να καταρρεύσει. Τα συμπεράσματα δικά σας.

http://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2019/01/FLU_etisia_ekthesi_2016.pdf View attachment 306190
Με 84 ή 90 άτομα στις ΜΕΘ κανείς δεν είπε ότι το σύστημα έχει καταρρεύσει.
Αντιθέτως άκουσα εκπρόσωπο των νοσοκομειακών γιατρών να λέει ότι θα αρχίσουμε να έχουμε πρόβλημα όταν ξεπεράσουμε τα 250 κρούσματα κορωνοϊού να νοσηλεύονται στις ΜΕΘ.
Και αυτό γιατί όπως αντιλαμβάνεστε δεν θα διατεθεί το σύνολο των ΜΕΘ της Ελλάδας στους ασθενείς του κορονωϊού.
Αυτή τη στιγμή οι περισσότερες κλινικές στα δημόσια νοσοκομεία υπολειτουργούν γιατί γίνονται εισαγωγές μόνο στα επείγοντα περιστατικά.
Στα δε ιδιωτικά μάλλον παίζουν μπιρίμπα από την αναδουλειά και δίνουν υποχρεωτικά κανονική άδεια στο νοσηλευτικό και διοικητικό προσωπικό...
Καμμία κατάρρευση της δημόσιας δευτεροβάθμιας περίθαλψης δεν διαφαίνεται προς το παρόν...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εδω σε χωρες με 5πλασιους νεκρους απο μας συζητανε χαλαρωση των μετρων ηδη. Αν ειχαμε αντι για 80 νεκρους, 800, τι θα λεγαμε, καραντινα μεχρι τον Αυγουστο επειδη εδω ειμαστε το λικνο της ζωης σε αντιθεση με την ακαρδη ψυχρη Δυση ;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δε σε εξετάζω στα αγγλικα. Εξακολουθω να θεωρω ότι δεν προκυπτει απο κάπου εισοδος σε διαμερισματα που γραφεις παραπανω.
Δυστυχώς, έτσι ακριβώς το ερμηνεύει και ο δημοσιογράφος στην εισήγησή του... Ότι μπορεί να χρειαστεί να εισέλθουν στα σπίτια (enter into the home) και να απομακρύνουν με τη βία άτομα που νοσούν...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Ξέρετε κάποιους στο περιβάλλον σας γνωστούς η φίλους που να έχουν τον ιό; Εγώ δε ξέρω. Το ίδιο και όσους ρώτησα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom