Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Τα καταστήματα οπτικών και άλλων για επισκευή ανοίγουν με ραντεβού (ήταν μία από τις εξαιρέσεις που ανακοινώθηκαν κάποια στιγμή αργότερα απ' ότι θυμάμαι και υπήρχε "πρόβλημα" πως θα το δηλώσεις στο μήνυμα, καταλλήξανε να το γράψεις στο χαρτί). Απλά πρέπει να ξέρεις το τηλέφωνο του μαγαζιού να συνεννοηθείς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οταν ανεξαρτητοποιηθει απο το κρατος και χρηματοδειται απο τον οβολο των πιστων τοτε θα το βουλωσουμε οσο πληρωνεται απο τους φορους μας μια χαρα λογο εχουμε για το τι πιστευουμε οτι πρεπει να κανει!
εισαι οφ τοπικ. Η εκκλησιαστικη περιουσια εγινε περιουσια του κρατους κ υπηρξαν συμφωνιες. Πιθανως αν δεν πληρωναμε τωρα την Εκκλησια να πληρωναμε το Σουλτανο. Πολλοι θα το προτιμουσαν βεβαια αλλα αυτο ας συζητηθει σε αλλο θεμα.
Οσο βλεπω τσικνα κ νεολαια πηγαδακια εξω απο καφε τοσο θα υπερασπιζομαι το δικαιωμα εκατομμυριων συμπολιτων μου για ατομικη προσευχη. Η ολα κλειστα η οχι. Κ η πνευματικη αναγκη χρηζει σεβασμου, ασχετα αν δεν τη νιωθω.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Κ η πνευματικη αναγκη χρηζει σεβασμου, ασχετα αν δεν τη νιωθω.
Χρήζει ίδιου σεβασμού με την ανάγκη για εργασία? με την ανάγκη για διασκέδαση? για την ανάγκη με το π.χ. αν μένω Ηλιούπολη να κατέβω στην Γλυφάδα να περπατήσω και να δω θάλασσα? (που για εμένα είναι ψυχική γαλήνη το περπάτημα στη θάλασσα)


Ασε @Samion είμαστε άξιοι θαυμασμού τώρα (μην είσαι κοντόφθαλμος), έλα αυτό να μου το πεις όταν ο κόσμος θα έχει ψυχολογικά / κοινωνικά προβλήματα ,όταν ο κόσμος θα πεθαίνει από την πείνα και όταν θα μας πει η Γερμανία "έχετε μπει μέσα Χ ποσό, στρωθείτε στη δουλειά να με πληρώνετε τα υπόλοιπα 100 χρόνια".
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
εισαι οφ τοπικ. Η εκκλησιαστικη περιουσια εγινε περιουσια του κρατους κ υπηρξαν συμφωνιες. Πιθανως αν δεν πληρωναμε τωρα την Εκκλησια να πληρωναμε το Σουλτανο. Πολλοι θα το προτιμουσαν βεβαια αλλα αυτο ας συζητηθει σε αλλο θεμα.
Οσο βλεπω τσικνα κ νεολαια πηγαδακια εξω απο καφε τοσο θα υπερασπιζομαι το δικαιωμα εκατομμυριων συμπολιτων μου για ατομικη προσευχη. Η ολα κλειστα η οχι. Κ η πνευματικη αναγκη χρηζει σεβασμου, ασχετα αν δεν τη νιωθω.
Δεν ανηκει ολη στο κρατος ενα μερος της ανηκει και στις μονες! Αλλα το ιδιο λεμε οταν ανεξαρτητοποιηθει δηλαδη οταν δεν θα πληρωνονται οι μισθοι και τα οποια λειτουργικα εξοδα της απο τον κρατικο κορβανα δηλαδη απο τους φορους μας τοτε ας κανει οτι θελει! Τωρα αυτα περι Σουλτανου κ.τ.λ. εκτος απο το οτι δεν ισχυουν ειναι και παντελως ασχετα οποτε δεν τα απαντω καν!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Αδικη επιθεση. Δεν καταλαβαινω το προβλημα που ειναι. Θα ανακαλυψουμε τον τροχο?
Κ στο Μιλανο τωρα υπαρχουν ανοικτες εκκλησιες. Για προσωπικη προσευχη κ με αυστηρη τηρηση των κανονων του social distancing.
Δηλ ολα τα καφε, σουβλατζιδικα εδω ειναι ανοικτα κ αν ανοιξει η εκκλησια για ατομικη προσευχη γινομαστε η χωρα της φαιδροτητας? Προς το παρον ειμαστε αντικειμενο θαυμασμου κ δεν πεφτει λογος σε ασχετους τι θα κανουν οι εκκλησιες.
Να ανοιξουν τοτε 2 ωρες τη μερα και τα εστιατορια, τα καφε, τα μαγαζια ρουχων, για να πηγαινει ο κοσμος τηρωντας το social distancing.

Θα μου πεις πως θα εγγυηθεις οτι θα το τηρει ; Ουτε στην εκκλησια στο εγγυάται κανεις, και εκει μαλιστα μαζευονται ηλικιωμενοι.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να εχει ειδικο καθεστως η εκκλησια σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη επιχειρηση ή χωρο εργασιας/αναψυχης. Κανενας, εκτος απ το να χαϊδευουμε τα αυτια των θρησκων που βλεπουν "επιθεση κατα της Ορθοδοξιας"
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οσο βλεπω τσικνα κ νεολαια πηγαδακια εξω απο καφε
Σήμερα το πρωί σε κεντρική πλατεία της Ηλιούπολης, μαζεμένοι οι γέροι να συζητούν σε πηγαδάκια και να κάθονται στα παγκάκια. Αντίθετα οι νέοι ήταν 2-3 που προχωρούσαν π.χ. μπορεί να πήγαιναν σε τράπεζα, ούτε ένα πηγαδάκι από νέους.

Έκλεισε όλη η Ελλάδα, κατέρρευσε όλη η οικονομία για 90 νεκρούς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν υπαρχει κανενας λογος να εχει ειδικο καθεστως η εκκλησια σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη επιχειρηση ή χωρο εργασιας/αναψυχης.
Επαναλαμβανω: ασχετα αν πιστευει καποιος η οχι πρεπει να σεβεται αυτους που πιστευουν. Η εξισωση με σουβλακια, καφεδες κ αναψυχη ειναι προβοκατορικη. Να ξεθυμανεις αλλου, κουραζω με το κουμπι αναφορας συνεχως. Υπαρχουν σε σκρουτζομαγαζα σακοι του μποξ.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Επαναλαμβανω: ασχετα αν πιστευει καποιος η οχι πρεπει να σεβεται αυτους που πιστευουν. Η εξισωση με σουβλακια, καφεδες κ αναψυχη ειναι προβοκατορικη. Να ξεθυμανεις αλλου, κουραζω με το κουμπι αναφορας συνεχως. Υπαρχουν σε σκρουτζομαγαζα σακοι του μποξ.
Οχι δεν ειναι καθολου προβοκατορικη. Δεν ειναι καθολου διαφορετικες οι εκκλησιες απο τις υπολοιπες επιχειρησεις απο οπτικη κρατους. Δεν ειμαστε Ιραν, θειες δυναμεις δεν εχουν λογο συμμετοχης στην ληψη αποφασεων, τους νομους και την πολιτικη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα περιληπτικά, οι Έλληνες μαντρώθηκαν στα σπίτια τους για να μην κολλήσουν κυρίως άτομα τρίτης ηλικίας όμως το κράτος δεν έχει περιορίσει στο ελάχιστο τα δικαιώματα των ηλικιωμένων να βγουν έξω, να πάνε να ψωνίσουν, να πάνε να συνωστιστούν στην τράπεζα, να πάνε λαϊκή, να αθληθούν και τώρα τους δίνει και το δικαίωμα να πάνε να εκκλησιαστούν.

Παράλληλα οι νέοι απαγορεύεται να συνεχίσουν τα μαθήματά τους, να προετοιμαστούν κατάλληλα για τις εξετάσεις, να συναντήσουν τους φίλους τους, να πάνε για ένα καφέ.

Ο ενεργός πληθυσμός παραμένει σπίτι με ένα οισχνό επίδομα, οι επιχειρήσεις καταστρέφονται, οι υποχρεώσεις τρέχουν.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Η εξισωση με σουβλακια, καφεδες κ αναψυχη ειναι προβοκατορικη
Νομίζω η ψυχική υγεία για τον καθένα μας είναι διαφορετική.
Για εσένα π.χ. μπορεί να είναι το να πηγαίνεις εκκλησία, για εμένα το να περπατάω στη θάλασσα.

Γιατί η δική σου ψυχική γαλήνη είναι πιο σημαντική?

@North66 τα λες πολύ σωστά φίλε.

Το 1ο πράγμα που έπρεπε να γίνει είναι ΚΑΘΟΛΙΚΗ απαγόρευση των γέρων να κάνουν 1 βήμα εκτός σπιτιού. Ειδικά για κάτι γέρους που βγαίνουν και περπατούν χωρίς λόγο, η ποινή θα έπρεπε να είναι αφαίρεση πολιτικού δικαιώματος (καθώς είναι ηλίθιοι και αποφασίζουν για την τύχη όλων μας) επίσης πρόστιμα 4 ψήφια.

Πέστε οι γέροι του forum να με φάτε τώρα.


Μιλούσα πρόσφατα με ένα φίλο μου (λίγο μεγαλύτερο σχεδόν 32) που η γυναίκα του είναι στον 3ο μήνα (έξοδα εξετάσεις για το έμβρυο κτλ), νοικιάζουν σπίτι και εκείνος έπαιρνε 950 και η γυναίκα του 700. Τώρα θα πάρουν από 400 ο καθένας. Ελάτε οι απανταχού οπαδοί των μέτρων να μου εξηγήσετε πως θα ζήσουν?
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Νομίζω η ψυχική υγεία για τον καθένα μας είναι διαφορετική.
Για εσένα π.χ. μπορεί να είναι το να πηγαίνεις εκκλησία, για εμένα το να περπατάω στη θάλασσα.

Γιατί η δική σου ψυχική γαλήνη είναι πιο σημαντική?
Επισης δεδομενου οτι στην Ελλαδα υπαρχει ανεξιθρησκια, να μαζευτουμε 5 ατομα να ανακηρυξουμε το σουβλατζιδικο της περιοχης "τοπο λατρειας" να ειναι ανοιχτο 2 ωρες τη μερα. Οχι ;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom