Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καθε μεσημερι, αφου πεσουν τα παιδια για υπνο, βαζω παπουτσια και κατηφοριζω προς τη θαλασσα. "Γυμνος", διχως μασκα (δεν χρησιμοποιω, δεν εχω, δεν ξερω ουτε καν που τις πουλανε) . Ποτε με τη γυναικα μου και ποτε μονος. Μερικες εκατονταδες μετρα αποσταση μα τοσο αγνωστη, τοσο ξεχασμενη, τοσο αλλαγμενη απο την ιδια διαδρομη των παιδικων μου χρονων. Σταματαω στα φραγκοσυκα κατω απο το λοφο του Κουτσομυλου που εκοβα παιδι καθως γυρνουσα σπιτι απο τη θαλασσα. Στην πηγη που ξεπλενα τα ποδια μου και ξεδιψουσα με το παγωμενο της νερο. Τα δειχνω στη γυναικα μου και της διηγουμαι ιστοριες και μυθους που τα συνοδευουν. Κλεβω ματιες προς τη θαλασσα που ισα ισα φαινεται μεσα απο την πυκνη βλαστηση της Ανοιξης. Καπου καπου περνουν και μερικα οχηματα και σπανια καποιος πεζος. Περνωντας απο τα σκαλοπατια της Παναγιτσας μου ερχεται υποσυνειδητα η μυρωδια του λιβανιου. Παντα μου εφερνε αλλεργια το λιβανι. Μα αντιθετα με το διαβολο το αγαπω γιατι μου θυμιζει τα χρωματα των λουλουδιων και το Δεκαπενταυγουστο, τα παιδικα μου Καλοκαιρια. Πιο κατω στις Βαρκες οπου συχναζουν οι ψαραδες του χωριου, οι βαρκες αδειες και ερημες. Η θαλασσα ως αλλος μαγνητης με ελκει κοντα της. Η παραλια χωρις ομπρελες και ξαπλωστρες και το σημαντικοτερο χωρις σκουπιδια. Το μπεζ της αμμου, το τιρκουαζ της θαλασσας, το πρασινο των δεντρων, το γαλαζιο του ουρανου και το χρυσο του ηλιου συνθετουν τον πινακα που εβλεπαν παλια τα παιδικα μου ματια. Γυρναω το κεφαλι μου ψηλα να δω το χωριο. Καποτε μετρουσα τα σπιτια που κρεμονταν στο Βραχο, τωρα αμετρητα, ουτε καν ξερω ποιοι μενουν στα περισσοτερα απο αυτα. Επιστρεφω στη θαλασσα, ειναι η μονη που κινειται κοντα μου μαζι μ' ενα γλυκο αερακι που με χαιδευει ποτε ποτε. Ανθρωποι σε μεγαλες αποστασεις. Λιγοι και σκορπιοι. Καμια φορα ακουγεται κανα τρυπανι ή σφυρι απο καποιον που κανει μερεμετια. Μα η θαλασσα αποσβενει τους ενοχλητικους θορυβους. Μονο το κυμα της και μερικα κελαηδισματα πουλιων επιτρεπω να ακουω. Και καθομαι ξυπολυτος μπροστα της περιμενοντας ποτε θα γλειψει τα γυμνα μου δαχτυλα. Για να ζεστανει με το κρυο της νερο την καρδια μου. Αφου ειναι η μονη που μπορει να με αγγιξει.
το κειμενο εινια αυτοβιογραφικο?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Φιλε μου ασε το rockwave. Eγω μιλαω για απλες περπτωσεις : θα ερθει ο τουιστας ξεροντας οτι μπορει να του κανουν τεστ και αν βγει ασυμπτωματικος αντι για διακοπες θα τον κλεισουν 2 βδομαδες σε ενα δωματιο ξενοδοχειου σε απομονωση ;
Θα παει να αραξει σε παραλιες, μπαρ κλπ για να ναι alert ποσο τον πλησιαζουν οι αλλοι ; Φυσικα και οχι.
ο τουριστας ομως κ παλι δεν θα ερθει (ασχετα τι παιζει ελλαδα) αν γυρνωντας στην πατριδα του πρεπει εκει να κατσει δυο βδομαδες καραντινα....
δεν ειναι μονο τι κανουμε εμεις...ειναι κ τι λενε οι αλλοι
εκτος φυσικα αν μιλαμε μονο για ελλ. τουριστες οποτε οκ.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.017
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
το κειμενο εινια αυτοβιογραφικο?
Ετσι υποτιθεται αλλα εγω πιστευω οτι καπου εχει κρυμμενα διηγηματα του Μυριβηλη, τα ξεπατικωνει, τα αλλαζει λιγο και μας τα φερνει εδω και τα λανσαρει σαν δικα του η μουσιτσα!
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.287
Likes
8.041
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
.................το ΕΛΒΕΝ έχει εξαίρεση για πτήσεις από και προς Γερμανία........
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Επιβεβαιωνω και εγω οτι μηδεν κοστος, ευγενια, αφοσιωση κλπ! ! Σε αντιθεση με αλλα κρατη.. Συνεργατης μου, ως ιδιωτης, ταξιδι σε συγγενεις του στη Γερμανια, μενει ενα 8μηνο εκει, γιατι βοηθαει τα παιδια του με τα εγγονια, δεν εχει ταξιδιωτικη ασφαλιση, επεσε στο σπιτι.. Καλουν το αντιστοιχο 166.. 600 ευρω επι τοπου πληρωμη μονο για το ασθενοφορο. Αιμορραγικο εγκεφαλικο επεισοδιο.. Εαν δεν ειχε τα χρηματα θα εμπαιναν στη δηλωση του γιου...
βασικα λαθος του...οταν πας σε μια αλλη χωρα της ΕΕ, πρεπει να βγαλεις την καρτα Ευρωπαικης Ασφαλισης....
αλλιως πρεπει να πληρωσεις κ να παρεις τα λεφτα σου μετα πισω απο το Ταμειο Υγειας στην Ελλαδα (εδω γελαμε)
 

Alkon

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
βασικα λαθος του...οταν πας σε μια αλλη χωρα της ΕΕ, πρεπει να βγαλεις την καρτα Ευρωπαικης Ασφαλισης....
αλλιως πρεπει να πληρωσεις κ να παρεις τα λεφτα σου μετα πισω απο το Ταμειο Υγειας στην Ελλαδα (εδω γελαμε)
Ετσι ακριβως οπως το γραφεις..
Ο άνθρωπος δεν ειναι απο χωρα της ε.ε
 

Alkon

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
Μασκες να φοραει οποιος φοβαται. Αντε γιατι κουρασανε οι γιατροι και οι διαφοροι αλλοι που φοβουνται τον ισκιο τους. Ουτε μασκα προκειται να φορεσω, ουτε να εχω εγνοια ποσο κοντα με πλησιαζει ο αλλος στην παραλια, ουτε θα ασχοληθω με το αν εχω περασει τον ιο ή οχι για να μπω σε πλοιο ή αεροπλανο. Θελουν να με εμποδισουν ; Ας τα νομοθετησουν οτι ειναι παρανομα ολα αυτα, και ας προσλαβουν αρκετους αστυνομικους να περιπολουν ολη την Ελλαδα το καλοκαιρι, good luck with that. Δε σωζεται το καλοκαιρι και τα ολα εσοδα της Ελλαδας απ αυτη την εποχη ουτε με ημιμετρα, ουτε με..αποστασεις και ...ορια πελατων. Ειτε μαντρωνεις ολο τον κοσμο μεσα το καλοκαιρι (με ολα τα ψυχολογικα και οικονομικα αποτελεσματα που θα φερει), ειτε γυριζεις σε business as usual (εστω χωρις να το παραδεχτεις, απλα αποδεχεσαι οτι δε μπορεις να επιβαλλεις τα μετρα social distansing). Call της κυβερνησης ειναι.
1. Τα παιδιά είναι η πιο ανθεκτική ομάδα ανθρώπων.
2. Το δικό μου το συνδικάτο όπως και όλων όσων δουλεύουμε μάλλον δε ενδιαφέρεται για τη ζωή και δε έχει δώσει οδηγίες για αποχή.
3. Ο κλάδος ο τουριστικός πρέπει να ξεκινήσει όχι για να βγάλει κέρδη αλλά για να μπορέσει να συνεχίσει να υπάρχει και του χρόνου.

Χωρίς νούμερο
Μια κυβέρνηση όχι μόνο η δική μας αλλά και άλλων χωρών που δε ενδιαφέρεται για τη ζωή και τη υγεία των πολιτών τα τελευταία 10 χρόνια, που ακόμη και τώρα περνάει μέτρα που ούτε καν με τα μνημόνια δε πέρασαν πως γίνεται ξαφνικά να ενδιαφέρεται για τη υγεία των πολιτών;
Δε ζω σε άλλο πλανήτη. Ζω από τον ιδιωτικό τομέα. Ο οποίος στην Ελλάδα αλλά και Ισπανία σε αυτά τα 10 χρόνια δεινοπαθησε. Δε αναφερομαι για τα μέτρα για τον ιό.
Αναφέρομαι για τα μέτρα λιτότητας όλα αυτά τα χρόνια.
Ψηφίζετε τώρα νόμος για 50% μείωση αποδοχών.
Αλλά εμείς μένουμε σπίτι υγιής.
Αύριο θα πεθάνουμε από την πείνα.
Δε πειράζει.
Το βασικό είναι να μη πάμε από το ιό.
Έχεις τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης να λέει είναι αρκετά τα 300€ αφού μέ....
Εχω την εντυπωση πως το 18μηνο που προβλεπει η ΠΝΠ οδηγει στο συμπερασμα πως η αποκατασταση της κανονικοτητας ακριβως οπως πριν θα εξασφαλιστει απολυτα με το εμβολιο, ρεαλιστικο ειναι το 18μηνο για μαζικους εμβολιασμους. Για 18 μηνες θα περιοριστουμε σε μια σχετικη "κανονικοτητα" με πολλους περιορισμους και κραταμε στην ακρη του μυαλου πιθανη καταβαραθρωση του ΑΕΠ 10-20%, πραγμα που σημαινει μικροτερα εισοδηματα για τους περισσοτερους, ανεργια, πιθανον νεο μνημονιο. Δεν ειναι σπουδαιο προβλημα η μασκα, κατα τη γνωμη μου.
Ν 4675/2020
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ετσι ακριβως οπως το γραφεις..
Ο άνθρωπος δεν ειναι απο χωρα της ε.ε
τοτε τρεχα γυρευε....λογικο ειναι τοτε....εγω νομιζα οτι ειναι κατοικος ελλαδας κ ασφαλισμενος στην ελλαδα
εγω ειχα πληρωσει για μια ακτινογραφια κ λιγη voltarain 240 ευρω μια φορα στην Αυστρια σε ιδιωτη γιατρο....την αλλη μερα πηγα σε κλινικη συμβεβλημενη με το ταμειο μου κανανε κ μαγνητικη κ ολα δωρεαν...αλλα οταν πονας τρεχεις οπου βρεις
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
μια και εκανες το κοπο να μας δωσεις το νομο δε λες και με λιγα λογια τι λεει;

και μια ιδεα πως αντιμετωπιζει μια κυβερνηση τους πολιτες της οταν πραγματικα ενδιαφερετε. και μαλιστα με αναλογο πληθυσμο και οικονομικη κατασταση.
https://tvxs.gr/news/eyropi-eop/i-portogaliki-apantisi-stin-pandimia
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Εγώ βλέπω ότι συζητάμε ένα μήνα τώρα κ λέμε υπομονή κ λέμε τι θα ήταν καλό κ τι όχι..και ναι δώσαμε χρόνο στο σύστημα να ετοιμαστεί,κάτσαμε μέσα όλοι,σταμάτησαν όλα ,και ΤΙ ΕΓΙΝΕ τελικά?είδε κανείς σας καμία προετοιμασία για την επόμενη μέρα? Γιατί εγώ σήμερα άκουσα ότι μέχρι το 2021 θα ζούμε έτσι (ειδήσεις) κ θα αποφασίζουν ποτέ θα κάνουν lockdown όταν τ α νούμερα αλλαζουν..αυτό είναι απογοητευτικο κ πολύ στενάχωρο...εγώ δεν βλέπω δυστυχώς καμία πράξη για προετοιμασία σχολείων ,δραστηριοτήτων κ κανονικότητας..βλέπω ότι μένουν στο περίφημο μείνετε σπίτι..
 

Alkon

Member
Μηνύματα
5
Likes
12
μια και εκανες το κοπο να μας δωσεις το νομο δε λες και με λιγα λογια τι λεει;

και μια ιδεα πως αντιμετωπιζει μια κυβερνηση τους πολιτες της οταν πραγματικα ενδιαφερετε. και μαλιστα με αναλογο πληθυσμο και οικονομικη κατασταση.
https://tvxs.gr/news/eyropi-eop/i-portogaliki-apantisi-stin-pandimia
Εδω..
 

Attachments

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.098
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom