Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
το κειμενο εινια αυτοβιογραφικο?
Ναι ρε φιλε εχει περιπου 20 χρονια απο την τελευταια μερα της θερινης σεζον που δεν δουλεψα. Εχω χασει τα Καλοκαιρια μου και το συνειδητοποιω τωρα. Περισσοτερα απο 29 χρονια που δουλευω στον τουρισμο. Απο τα 9 μου. Αν δεν εχει δουλεια φετος το Καλοκαιρι και ληξει η καραντινα θα ειναι για μενα ενα απο τα μεγαλύτερα και πιο αναπαντεχα δωρα. Σκεφτομαι ομως τους ανθρωπους που θα μεινουν χωρις δουλεια και το δυσκολο χειμωνα και δεν θελω να γινει κατι τετοιο. Με καποιους μετά απο τοσα χρονια στη δουλεια ειμαστε οικογενεια. Συμμεριζομαι τους φοβους και την αγωνια τους. Ειναι πολυ ψυχοφθορο και μονο η θαλασσα με ηρεμει. Και η γυναικα μου, αρκεί να κοιμουνται τα μικρα. Γιατι αν ειναι ξυπνια ασε...
 
Last edited:

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Καλη σας μέρα. Σχετικά με τη συζήτηση για σχολεία, απουσίες, πρόνοιες , εισαγγελείς, γραμματείς και φαρισαίους. Λοιπόν, έχουμε και λέμε: στη δευτεροβάθμια οι απουσίες είναι 114. Δεν υπάρχει διάκριση δικαιολογημένων-αδικαιολογητων. Δεν υπαρχει το bonus+50 που υπηρχε αν καποιος μαθητης εβγαζε πανω απο 15 μεσο ορο και ταυτοχρονα ειχε χαρτι απο γιατρο ή νοσοκομειο.114 και πάπαλα. Οι γονείς δεν δικαιολογούν τις απουσίες τηλεφωνικά(!!!) όπως έγραψε κάποιος παραπάνω. Υπάρχουν ειδικές προβλέψεις για νοσηλεία σε νοσοκομείο και για χειρουργική επέμβαση. Κατά τ' άλλα ο μόνος λόγος που θα πρέπει να έρθει ο γονιός να δικαιολογήσει είναι από τέλη Γενάρη και μέχρι μέσα με τέλη Μάρτη για απουσίες μέχρι 5 ημερών που θα γίνουν συγκεκριμένα και λόγω ΜΟΝΟ γρίπης (πχ Η1Ν1). Αυτές οι απουσίες θα καταχωριστούν κανονικά στο myschool αλλά δε θα προσμετρηθουν. (Είναι άλλο η καταχώριση και άλλο η προσμετρηση. Για ενα μαθητή που δεν είναι στην τάξη καταχωρείται όπως και να έχει η απουσία, γιατί μπορεί να του συμβεί οτιδήποτε έξω και αυτός να φαίνεται ότι είναι στην τάξη. Και τότε ξέρετε ποιος θα την πληρώσει...) Για κανέναν άλλο λόγο δεν δικαιολογούνται απουσίες. 114 και κοβεσαι. Από τότε που ισχύει το νέο μέτρο, τα παιδιά κάνουν πολύ περισσότερες απουσίες. Πολλά ήθελαν 1-2 ακόμα για να μείνουν στις 11 Μάρτη που έκλεισαν τα σχολεία. Οπότε αυτούς το κλείσιμο των σχολείων τους ευεργέτησε και γι αυτόν τον λόγο, πέρα από την διαφύλαξη της δημόσιας υγείας που είναι το κυριότερο. Αυτο που έχει υποχρέωση να κάνει ο εκπαιδευτικός είναι να ενημερώνει το γονιό μέσα στις 5 πρώτες μέρες κάθε μήνα για τις απουσίες του παιδιού του ή να τον ενημερώνει και σε οποιαδήποτε άλλη στιγμή εφόσον το παιδί λείπει για 3 συνεχόμενες μέρες. Πρόνοιες, εισαγγελείς και λοιποί δεν έρχονται. Υπενθυμίζω ότι το Λύκειο δεν ανήκει στην υποχρεωτική εκπαίδευση (Δυστυχώς...Αλλά δεν είναι αυτό το μόνο "Δυστυχώς"....) Για το τι ισχύει στην πρωτοβάθμια ας σας πληροφορήσει κάποιος ειδικότερος από εμένα. Ένιωσα την ανάγκη να δώσω αυτές τις πληροφορίες γιατί διαβάζω σελίδες επί σελίδων εδώ μέσα, γράφει κάτι κάποιος που δεν ισχύει, το παίρνει μετά κάποιος άλλος, το τεντώνει, έρχεται ένας τρίτος και το τερματίζει κ.ο.κ. και δεν είναι καθόλου κακό να μη γνωρίζει κάποιος τη νομοθεσία που υπάρχει στα σχολεία, και δεν κουνάω το δάχτυλο γι αυτό, με ενοχλεί όμως να βλέπω να γράφονται πράγματα (Και όχι μόνο για το θέμα του σχολειου) που δεν ισχύουν, ο εκάστοτε αναγνώστης που δεν είναι και γνωστης να τα παίρνει ως δεδομένα, να τα αναπαράγει με τη σειρά του και κάπως έτσι διαμορφώνεται αυτή η ρημάδα η κοινή γνώμη... προφανώς για όσα έγραψα παραπάνω αναλαμβάνω την ευθύνη των λεγόμενων μου ότι ισχύουν καθώς και εγώ η ίδια έχω κληθεί να τα διεκπεραιώσω λόγω της ιδιότητας μου ουκ ολίγες φορές. Εκπαιδευτικός στη δευτεροβάθμια είμαι. Καλή σας μέρα και πάλι.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.095
Likes
1.710
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η Aegean βγήκε στη ζητιανά για μίλια για να προσφέρει εισιτήρια στο ιατρονοσηλευτικό προσωπικό.
Τι άλλο θα διαβάσουμε;
Θα μαζέψει του κόσμου τα μίλια για 34 εισιτήρια εσωτερικού γιατί 2 εισιτήρια σε κάθε νοσοκομείο αναφοράς δίνει....
Σα δε ντρέπονται!
https://el.aegeanair.com/milesandbo...ntent=mainIamge&utm_campaign=mb_CovidDonation
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Η Aegean βγήκε στη ζητιανά για μίλια για να προσφέρει εισιτήρια στο ιατρονοσηλευτικό προσωπικό.
Τι άλλο θα διαβάσουμε;
Θα μαζέψει του κόσμου τα μίλια για 34 εισιτήρια εσωτερικού γιατί 2 εισιτήρια σε κάθε νοσοκομείο αναφοράς δίνει....
Σα δε ντρέπονται!
https://el.aegeanair.com/milesandbo...ntent=mainIamge&utm_campaign=mb_CovidDonation
My thoughts exactly όταν διάβασα το mail!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
628
Likes
2.857
Δίνει 2 εισιτήρια σε κάθε εργαζόμενο των νοσοκομείων. Άρα δε είναι 34.
Δε συμφωνώ όμως με τη ζήτηση μιλίων.
Ας έλεγε 10 15 διπλά εισιτήρια για κάθε νοσοκομείο με κλήρωση
Ούτως ή άλλως ούτε όλοι μπορούν να πάρουν αλλά και να μπορούσαν δε θα υπήρχαν διαθέσιμα εισιτήρια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.419
Likes
14.402
Η Aegean βγήκε στη ζητιανά για μίλια για να προσφέρει εισιτήρια στο ιατρονοσηλευτικό προσωπικό.
Τι άλλο θα διαβάσουμε;
Θα μαζέψει του κόσμου τα μίλια για 34 εισιτήρια εσωτερικού γιατί 2 εισιτήρια σε κάθε νοσοκομείο αναφοράς δίνει....
Σα δε ντρέπονται!
https://el.aegeanair.com/milesandbo...ntent=mainIamge&utm_campaign=mb_CovidDonation
My thoughts exactly όταν διάβασα το mail!
Σε κάθε εργαζόμενο δίνει 2 εισιτήρια(20.000 μίλια).Το διευκρινίζει.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.095
Likes
1.710
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δίνει 2 εισιτήρια σε κάθε εργαζόμενο των νοσοκομείων. Άρα δε είναι 34.
Δε συμφωνώ όμως με τη ζήτηση μιλίων.
Ας έλεγε 10 15 διπλά εισιτήρια για κάθε νοσοκομείο με κλήρωση
Ούτως ή άλλως ούτε όλοι μπορούν να πάρουν αλλά και να μπορούσαν δε θα υπήρχαν διαθέσιμα εισιτήρια.
Να δεις που θα τους βάλει να πληρώσουν και τους φόρους,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.146
Likes
41.470
Να δεις που θα τους βάλει να πληρώσουν και τους φόρους,
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Kαι σιγουρα θα εξαιρειται το διαστημα 40 μερες πριν και μετα τα Χριστουγεννα, το Πασχα, τον Δεκαπενταυγουστο, οχι πρωτομαγια, οχι 25η Μαρτη, Οχι 28η Οκτωβρη κλπ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.282
Μηνύματα
886.530
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom