Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Αναρωτιέμαι τελικά η πίστη μας είναι τόσο ρηχή ώστε η συμμετοχή σε μια τελετή της Εκκλησίας να συγκρίνετε με την επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ που γίνεται καθαρά για πρακτικούς λόγους? Τελικά οι χριστιανοί βρίσκουν τον Θεό και την πλήρωση μόνο μέσα σε μια εκκλησία? Κρίμα για την Εκκλησία που αφήνεται σε αυτό τον εξευτελισμό τον δικό της, των λειτουργών της και των πιστών της. Μια θρησκεία που δεν μπορεί να υπάρξει έξω από βιτρίνες και τελετές δεν έχει να προσφέρει τίποτα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.894
Likes
26.988
Κρίμα για την Εκκλησία που αφήνεται σε αυτό τον εξευτελισμό τον δικό της,
Σου υπενθυμίζω ότι η απόφαση της Ιεράς συνόδου είναι στην στήριξη των μέτρων.Μεμονωμένες αντιδράσεις κάποιων ιερέων δεν εξευτελίζει την εκκλησία.Και σιγά μην σ έπιασε ο πόνος για την εικόνα της εκκλησίας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Και σιγά μην σ έπιασε ο πόνος για την εικόνα της εκκλησίας.
Είμαι πολίτης της χώρας φορολογούμενος και χριστιανός ορθόδοξος, δεν νομίζω να έχεις εσύ κανένα μεγαλύτερο πόνο από μένα για την Εκκλησία.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αναρωτιέμαι τελικά η πίστη μας είναι τόσο ρηχή ώστε η συμμετοχή σε μια τελετή της Εκκλησίας να συγκρίνετε με την επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ που γίνεται καθαρά για πρακτικούς λόγους? Τελικά οι χριστιανοί βρίσκουν τον Θεό και την πλήρωση μόνο μέσα σε μια εκκλησία? Κρίμα για την Εκκλησία που αφήνεται σε αυτό τον εξευτελισμό τον δικό της, των λειτουργών της και των πιστών της. Μια θρησκεία που δεν μπορεί να υπάρξει έξω από βιτρίνες και τελετές δεν έχει να προσφέρει τίποτα.

Αυτό που ενοχλεί κάποιους είναι η υπερπροβολη μεμονωμένων περιστατικών σε ναούς όταν σε τράπεζες σούπερ μάρκετ λαϊκές γινεται συνωστισμος και παραβιάζονται οι οδηγίες των ειδικών και ασχολούμαστε πολύ λιγότερο αν και ο κινδυνος ειναι πολυ μεγαλυτερος, εκτός κι αν πιστεύεις ότι κινδυνεύουμε πχ από την πίστη στη Χίο που τη συνέλαβε μια διμοιρια
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Αυτό που ενοχλεί κάποιους είναι η υπερπροβολη μεμονωμένων περιστατικών σε ναούς όταν σε τράπεζες σούπερ μάρκετ λαϊκές γινεται συνωστισμος και παραβιάζονται οι οδηγίες των ειδικών και ασχολούμαστε πολύ λιγότερο αν και ο κινδυνος ειναι πολυ μεγαλυτερος, εκτός κι αν πιστεύεις ότι κινδυνεύουμε πχ από την πίστη στη Χίο που τη συνέλαβε μια διμοιρια
Ο καθένας κρίνεται για τα του οίκου του, την υπερπροβολή που λες την βλέπουν αυτοί που είναι όλη την ώρα στην τηλεόραση, εγώ προσωπικά είμαι στο ''που είναι στον κόσμο'' , σε αυτό το φόρουμ. Πάντως αυτή τη συνεχή σύνδεση των εκκλησιαστικών θεμάτων με τα των εμπορικών καταστημάτων να την προσέξετε, νομίζω υπάρχουν ανάλογες ιστορίες στην Καινή Διαθήκη, όμως τι λέω, εσείς έχετε την σφραγίδα του χριστιανού στο κούτελο και τα ξέρετε καλύτερα αυτά!
 

James

Member
Μηνύματα
1.004
Likes
5.339
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ολη η επιχειρηματολογια μαζεμενη σε ενα συγκλονιστικο βιδεο: μας κλεινουν τις εκκλησιες οι αλητες, αισχος, ντροπη στους αρχιερείς, θα ερθει η οργη και η καταρα του θεου στα κεφαλια μας, ειναι μια απλη γριπη, τα λεει ο προφεσορ ιοανιδις, ολα ειναι απατη. Στο τελος κανει και το σταυρο του, εδω τον εκανα κι εγω απο φοβο.
Και κάνω ζάπινγκ που λέτε και πέφτω πάνω σε αυτό, στο σημείο που ο παππάς επαναλαμβάνει το "αίσχος, αίσχος". Πετάγεται ο 5χρονος γιος μου και λέει: "πολύ κακός παππάς αυτός". Ε από μικρό και από τρελό.....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο καθένας κρίνεται για τα του οίκου του, την υπερπροβολή που λες την βλέπουν αυτοί που είναι όλη την ώρα στην τηλεόραση, εγώ προσωπικά είμαι στο ''που είναι στον κόσμο'' , σε αυτό το φόρουμ. Πάντως αυτή τη συνεχή σύνδεση των εκκλησιαστικών θεμάτων με τα των εμπορικών καταστημάτων να την προσέξετε, νομίζω υπάρχουν ανάλογες ιστορίες στην Καινή Διαθήκη, όμως τι λέω, εσείς έχετε την σφραγίδα του χριστιανού στο κούτελο και τα ξέρετε καλύτερα αυτά!
Προσωπικα η τηλεορααη μου είναι μόνιμα κλειστή αλλά διαβάζω site το φορουμ κλπ.
Κατά τα λοιπά ο καθένας κρίνεται γενικά και ο καθένας μας και εδώ μέσα κρίνεται
Καλή Ανάσταση σε εσένα και σε όλους.
Υγεία αγάπη και καλά ταξίδια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.069
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.reuters.com/article/us-...ver-coronavirus-pandemic-orders-idUSKCN21Y2IGIn complaints filed on Tuesday and Wednesday, several Michigan residents and one business accused the Democratic governor of violating their constitutional rights by imposing her “Stay Home, Stay Safe” order.

The plaintiffs in Wednesday’s lawsuit “reasonably fear that the draconian encroachments on their freedom set forth in this complaint will, unfortunately, become the ‘new norm,’” according to their complaint.

Both lawsuits say Whitmer’s order deprives residents of their constitutional right to associate with other people under the First Amendment and their right to due process.

One lawsuit says the order amounts to an unconstitutional taking, while the other says the closing of gun shops violates the Second Amendment right to bear arms.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.894
Likes
26.988
Είμαι πολίτης της χώρας φορολογούμενος
Εγώ μπορεί να μην είμαι πολίτης,αλλά είμαι φορολογούμενος
και χριστιανός ορθόδοξος,
Είσαι σε καλό δρόμο.Να ακούς την ηγεσία της εκκλησίας σου.Αυτή εκφράζει την εκκλησία,όχι οι μεμονωμένοι παππάδες.
δεν νομίζω να έχεις εσύ κανένα μεγαλύτερο πόνο από μένα για την Εκκλησία.
Μην κάνεις σαν τον Βασιλάκη Καιλα.
εγώ προσωπικά είμαι στο ''που είναι στον κόσμο'' , σε αυτό το φόρουμ.
Και να συνεχίζεις να είσαι εκεί γιατί με τα μέτρα που πήραν,θα έρθει τέτοια ύφεση
που θα κάνεις καιρό να τον δεις τον κόσμο live.
υγ
Εγώ σταματώ εδώ.
Και μια και είσαι χριστιανός όπως λες σου εύχομαι ο Χριστός να αναστηθεί στην καρδιά σου.
Χριστός ανέστη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σας χτυπησαν κι εσας το κουδουνι για να σας δωσουν "αγιο" φως;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Εγώ μπορεί να μην είμαι πολίτης,αλλά είμαι φορολογούμενος

Είσαι σε καλό δρόμο.Να ακούς την ηγεσία της εκκλησίας σου.Αυτή εκφράζει την εκκλησία,όχι οι μεμονωμένοι παππάδες.

Μην κάνεις σαν τον Βασιλάκη Καιλα.

Και να συνεχίζεις να είσαι εκεί γιατί με τα μέτρα που πήραν,θα έρθει τέτοια ύφεση
που θα κάνεις καιρό να τον δεις τον κόσμο live.
υγ
Εγώ σταματώ εδώ,γιατί έφαγαν αρκετοί μπανάρισμα και δεν θέλω να το συνεχίσω.
Και μια και είσαι χριστιανός όπως λες σου εύχομαι ο Χριστός να αναστηθεί στην καρδιά σου.
Χριστός ανέστη.
Δεν αναφέρθηκα σε σένα, είμαι ίσος με τα εκατομμύρια Ελλήνων χριστιανών και θα συνεχίζω να έχω λόγο όσο δεν αποβάλλομαι από την Εκκλησία.
Ποτέ δεν ήμουν υπάκουος στις ''ηγεσίες'' πολύ περισσότερο σε πνευματικά θέματα, ειδικά όταν βλέπω ότι διαλέγουν ρόλους άλλους από αυτούς που ετάχθησαν.
Τον κόσμο τον ζω live και τον καταλαβαίνω ακόμη και μέσα από το κλουβί μου, ίσως αυτή είναι η πραγματική διαφορά μας
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν αναφέρθηκα σε σένα, είμαι ίσος με τα εκατομμύρια Ελλήνων χριστιανών και θα συνεχίζω να έχω λόγο όσο δεν αποβάλλομαι από την Εκκλησία.
Κακως...Με αυτα που γραφεις επρεπε να εχεις αφοριστει ηδη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.283
Μηνύματα
886.602
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom