Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Δηλαδή άμα μας ενημέρωναν για το προσεχές μέλλον θα τους πίστευες;; μπορεί να ήταν όλα καλοπροαίρετα αλλά εμείς πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι πλέον..εχουμε καεί βλέπεις..
Άσε τι πιστεύω εγώ,Εγώ ζω σε ένα κράτος που πληρώνουν τις επιλογές τους και προετοιμάζονται
για την επόμενη ημέρα,ίσως με κόστος.Και μάλιστα ίσως το προβάλουν.Το αντιμετωπίσαμε,το πληρώσαμε,είμαστε τώρα λιγότερο επικίνδυνοι γιατί έχουμε πληθυσμό με ανοσία (αντισώματα).
Η ζωή συνεχίζετε.Το ερώτημα μου είναι πως μπορεί να αντιμετωπισθεί η ζωή στην Ελλάδα,όταν
δεν θα μπορείς να πας από νομό σε νομό.Όταν θα γίνετε αύξηση κρουσμάτων σε κάποιο νομό
πάλι καραντίνα.Τι αντιδράσεις θα υπάρχουν στον κόσμο όταν τα διπλανά κράτη θα έχουν
πιο ελεύθερη ζωή.Μπορεί να τα αντέξει η οικονομία;Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει η Ευρώπη;
ορίστε και μια ξαφνική παράμετρος
Αυτό εννοούσα στα ερωτήματα μου.Τέτοιοι παράγοντες (εύχομαι να μην ) μπορεί να υπάρχουν
συνέχεια,ίσως και κάθε ημέρα.Θα υπάρχει καραντίνα πάλι;.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
οσοι νομιζουν επειδη ειναι σπιτι οτι υπαρχει καραντινα ειναι γελασμενοι. η αττικη εκτος απο τα μεγαρα δε εχει αλλη παραγωγη. απο που ερχονται λοιπον τα τροφιμα και τα κρεατα;
απο ΟΛΗ ΤΗ ΥΠΟΛΥΠΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
αρα υπαρχει συνδεση μεταξυ νομων εστω και μεσω των μεταφορεων των προιοντων.
που ειναι ιδιωτες η υπαλληλοι και δε τους παιρνει ακομη και αν ειναι αρρωστοι να σταματησουν τη δουλεια οπως καποιοι αλλοι.
οι υπαλληλοι των καταστηματων εχουν και αυτοι επαφη με τον κοσμο και μετα με τις οικογενειες τους.
ηθελα να ηξερα αν υπηρχε ενα πραγματικο κλεισιμο των παντων και δε μπορουσε κανεις ουτε τροφιμα να αγορασει αυτοι που πληρωνονται και ειναι χαλαροι στο σπιτι θα αντιδρουσαν τοσο πολυ σε ενα ανοιγμα της αγορας;
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
οσοι νομιζουν επειδη ειναι σπιτι οτι υπαρχει καραντινα ειναι γελασμενοι. η αττικη εκτος απο τα μεγαρα δε εχει αλλη παραγωγη. απο που ερχονται λοιπον τα τροφιμα και τα κρεατα;
απο ΟΛΗ ΤΗ ΥΠΟΛΥΠΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
αρα υπαρχει συνδεση μεταξυ νομων εστω και μεσω των μεταφορεων των προιοντων.
που ειναι ιδιωτες η υπαλληλοι και δε τους παιρνει ακομη και αν ειναι αρρωστοι να σταματησουν τη δουλεια οπως καποιοι αλλοι.
οι υπαλληλοι των καταστηματων εχουν και αυτοι επαφη με τον κοσμο και μετα με τις οικογενειες τους.
ηθελα να ηξερα αν υπηρχε ενα πραγματικο κλεισιμο των παντων και δε μπορουσε κανεις ουτε τροφιμα να αγορασει αυτοι που πληρωνονται και ειναι χαλαροι στο σπιτι θα αντιδρουσαν τοσο πολυ σε ενα ανοιγμα της αγορας;
!!!!!!!πες τα χρυσοστομε!!!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
,είμαστε τώρα λιγότερο επικίνδυνοι γιατί έχουμε πληθυσμό με ανοσία (αντισώματα).
Το ιδιο επικινδυνοι ειστε. Αμελητεα διαφορα. 3% στο Wuhan ηρθαν σε επαφη με τον ιο κ εχουν ανοσια κι αυτη οχι αποδεδειγμενη κ κατω απο 10% υπολογιζεται στην Ιταλια. Το 90% δηλ του πληθυσμου ειναι επικινδυνο να μολυνθει απο τον ιο.
https://www.wsj.com/articles/wuhan-...evel-of-immunity-from-coronavirus-11587039175https://gds.it/articoli/cronaca/202...lontana-e5e72af9-f5e8-40f5-93f6-05732f4288be/
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
οσοι νομιζουν επειδη ειναι σπιτι οτι υπαρχει καραντινα ειναι γελασμενοι. η αττικη εκτος απο τα μεγαρα δε εχει αλλη παραγωγη. απο που ερχονται λοιπον τα τροφιμα και τα κρεατα;
απο ΟΛΗ ΤΗ ΥΠΟΛΥΠΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
αρα υπαρχει συνδεση μεταξυ νομων εστω και μεσω των μεταφορεων των προιοντων.
που ειναι ιδιωτες η υπαλληλοι και δε τους παιρνει ακομη και αν ειναι αρρωστοι να σταματησουν τη δουλεια οπως καποιοι αλλοι.
οι υπαλληλοι των καταστηματων εχουν και αυτοι επαφη με τον κοσμο και μετα με τις οικογενειες τους.
ηθελα να ηξερα αν υπηρχε ενα πραγματικο κλεισιμο των παντων και δε μπορουσε κανεις ουτε τροφιμα να αγορασει αυτοι που πληρωνονται και ειναι χαλαροι στο σπιτι θα αντιδρουσαν τοσο πολυ σε ενα ανοιγμα της αγορας;
Τα γλυφουνε τα τροφιμα οι μεταφορεις;;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Να κάνω κάποιες καλοπροαίρετες ερωτήσεις.
Ας πούμε ότι κάπου στον Μάιο σιγά-σιγά αρχίζετε και βγαίνετε.Τι θα γίνει αν αρχίσουν
τα περιστατικά να αυξάνουν;Τα αγνοούμε και συνεχίζουμε;Ξανά μέσα;Τι;
Θα ανοίξουν τα σύνορα;Θα γίνονται έλεγχοι αεροπορικά,ναυτιλιακά,οδικά;Τι;
Μην ξεχνάμε με την καραντίνα το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού είναι παρθένο
σε σχέση με πχ Ιταλούς,Γάλλους,Ισπανούς που πλήρωσαν μεν μεγάλο κόστος σε ζωές
αλλά αρκετά μεγάλο μέρος του πληθυσμού σήμερα-αύριο έχει αντισώματα.
Καλοπροαίρετα ρωτάω από κάποιον ειδικό να μου πει,γιατί εγώ δεν μπορώ να δω
κάποια λύση χωρίς κόστος.(ανθρώπινο)
Υπάρχει και η στρατηγικη ανοιχτά όλα και εξαντλητικη ιχνηλάτηση των θετικών (βλ Ταιβαν).

Προυποθέτει:
-Ελεγχόμενο αριθμό κρουσμάτων (στις χωρες δλδ που εχουν ακόμα εκατοντάδες νέα κρούσματα την ημέρα είναι δυσκολότερο να γίνει).
-Επάρκεια τεστ.
-Μάσκες και αντισηπτικά (επάρκεια και κατανόηση του τροπου χρήσης).
-Τεστ σε όλους όσους εισέρχονται στη χώρα και απομόνωση των θετικών (μεγάλες επιπτώσεις στον τουρισμό)
-(Ισως ο σημαντικότερος λόγος που δεν έχει εφαρμοστεί σε δυτική χώρα ως τώρα) Κάποιου βαθμού καταπάτηση των ατομικών ελευθεριών λόγω της εντατικής ιχνηλάτησης (οι θετικοί πρέπει να κάνουν γνωστές δημόσια όλες τι κινησεις τους των προηγούμενων ημερών και σε ένα βαθμό να παρακολουθούνται).

(Δε λέω ότι έτσι πρέπει να γινει, απλά αναφέρω και αυτη τη λογική)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πλησιάζετε κοντά δυο μήνες καραντίνα και δεν σας έχει πει τα εναλλακτικά σχέδια,του τι θα γίνει;
Δεν σας έχουν ενημερώσει για το αύριο σας;Δεν ξέρω πως γίνετε η ενημέρωση σας.
Δεν υπάρχει ενημέρωση για εναλλακτικά σχέδια ή κάποιος συγκεκριμένος προγραμματισμός. Έχουμε αφεθεί στα χέρια του Κυρίου, του γιατρού-ψάλτη και του Μόσιαλου. Αν και ακούγεται ότι πάμε για το χρυσό καραντίνας στην κατηγορία "Κράτη Ευρώπης εξαιρουμένων Βαλκανίων και Ανατολικής Ευρώπης".
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Χρονια πολλα σε ολους!παρακολουθω οσο μπορω τις συζητησεις εδω και αλλου, ενα δεν εχω καταλαβει ολοι λεμε ,μηδενος εξαιρουμενου(και επιστημονες)το μακρυ και το κοντο μας !λυσεις ομως σοβαρες ,τεκμηριωμενες και υλοποιησημες δεν ακουω απο κανεναν.Με το να παραθετω καμπυλες κτλ ειναι ναχουμε να λεμε!Την φτωχεια και τα ζορια που ερχονται δεν τα λεμε?και οι μενουμε επαοριστο σπιτι τι θα φαμε δεν μου απαντα καποιος??
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Άσε τι πιστεύω εγώ,Εγώ ζω σε ένα κράτος που πληρώνουν τις επιλογές τους και προετοιμάζονται
για την επόμενη ημέρα,ίσως με κόστος.Και μάλιστα ίσως το προβάλουν.Το αντιμετωπίσαμε,το πληρώσαμε,είμαστε τώρα λιγότερο επικίνδυνοι γιατί έχουμε πληθυσμό με ανοσία (αντισώματα).
Η ζωή συνεχίζετε.Το ερώτημα μου είναι πως μπορεί να αντιμετωπισθεί η ζωή στην Ελλάδα,όταν
δεν θα μπορείς να πας από νομό σε νομό.Όταν θα γίνετε αύξηση κρουσμάτων σε κάποιο νομό
πάλι καραντίνα.Τι αντιδράσεις θα υπάρχουν στον κόσμο όταν τα διπλανά κράτη θα έχουν
πιο ελεύθερη ζωή.Μπορεί να τα αντέξει η οικονομία;Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει η Ευρώπη;

Αυτό εννοούσα στα ερωτήματα μου.Τέτοιοι παράγοντες (εύχομαι να μην ) μπορεί να υπάρχουν
συνέχεια,ίσως και κάθε ημέρα.Θα υπάρχει καραντίνα πάλι;.
Ψάχνεις για απαντησεις που κανείς νομίζω δεν μπορεί να σου δώσει με σαφήνεια και ακρίβεια..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την φτωχεια και τα ζορια που ερχονται δεν τα λεμε?και οι μενουμε επαοριστο σπιτι τι θα φαμε δεν μου απαντα καποιος??
Είναι πολύ απλό.Οι μενουμεσπιτάκηδες σαν τον Τσιόδρα, το Χαρδαλιά, τον Μητσοτάκη, τους δημοσίους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους δεν αντιμετωπίζουν τα προβλήματα που περιγράφεις γιατί είτε αμοίβονται με αρκετά χιλιάρικα κάθε μήνα είτε πληρώνονται για να κάθονται είτε πληρώνονται για να τηλεργάζονται. Οπότε έχουν άπλετο χρόνο για να αμπελοφιλοσοφούν είτε στην τηλεόραση είτε εδώ στο φόρουμ κλείνοντας την οικονομία για δέκα νέα κρούσματα ημερησίως και καταστρέφοντας τα όνειρα της νέας γενιάς και των παραγωγικών τάξεων ήδη για δύο μήνες. Αν αντιμετώπιζαν και οι δικές τους οικογένειες το φάσμα της υποχρεωτικής ανεργίας, της φτώχειας και της εξαθλίωσης να είσαι σίγουρη ότι θα είχαν ήδη άρει την καραντίνα.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Τα γλυφουνε τα τροφιμα οι μεταφορεις;;
Δεν νομιζω να το κανουν αυτο,αλλα αν θυμαμαι καλα ο γιατρος που μας ενημερωνει καθημερινα ,ειχε πει κατι οτι τα σταγονιδια αιωρουνται κατι ωρες κτλ η τα ξεχασαμε αυτα!!!οποτε μπορει να φτερνιστει πανω σε κατι πχ ψωμι ο μεταφορεας η ο παρασκευαστης !λεω εγω τωρα!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom