Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.025
Θύμισέ μας ποιος έχει γράψει το άρθρο που το παρουσιάζεις σαν το Ευαγγέλιο και ποια είναι η ειδικότητά του. Γιατί είχαμε κι άλλον που μίλαγε για εκθετικές αυξήσεις και εκατομμύρια κρούσματα, αλλά εξαφανίστηκε όταν είδε ότι τα νούμερα δε βγαίνανε.
θα προσπαθησω να απαντήσω ηρεμα και απλα.

Το αρθρο γραφει:
Countries have two options: either they fight it hard now, or they will suffer a massive epidemic.
1. If they choose the epidemic, hundreds of thousands will die. In some countries, millions.
2. If we fight hard now, we will curb the deaths.
We will relieve our healthcare system.
We will prepare better.

We will learn.

Επισης ο Δασκαλάκης έγραψε:
Η εξάπλωση του κοροναϊού είναι μια ύπουλη εκθετική αύξηση. ........ Στην Ελλάδα τα κρούσματα είναι τώρα περίπου 200. Αν καθόμαστε όλοι κλεισμένοι σπίτια μας, τότε σε ένα καλό σενάριο μετά από πέντε-έξι-εφτά μέρες τα κρούσματα θα έφταναν περίπου τα 1000 μεγαλώνοντας εκθετικά μέχρι τότε, ΑΛΛΑ μετά θα βλέπαμε τον αριθμό νέων κρουσμάτων να πέφτει, αν ΣΥΝΕΧΙΖΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ στα σπίτια μας. Μετά από ακόμα δύο-τρεις βδομάδες, δηλαδή σε ένα μήνα από τώρα ίσως και να είχαμε 0 καινούρια κρούσματα. Πηγή: www.lifo.gr

Παντου επιλέχθηκε το δευτερο σενάριο και οι προβλέψεις του δευτερου σεναριου επιβεβαιώνονται.
Ευτυχώς δεν ξέρουμε τι θα γινόταν χωρίς μετρα, αν θα πεθαιναν εκατομυρια ή μόνο εκατοντάδες χιλιάδες.


Ξερουμε βέβαια τι γινόταν παντού μέχρι να ληφθουν τα μέτρα. Εκθετικη αυξηση των κρουσμάτων. *

Επίσης ξέρουμε ποιος παρά τα μέτρα έχει ήδη διαψευστει: αυτός που προέβλεπε 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ, οι οποιοι θα χάνονταν αναμέσα στους χιλιάδες της γρίπης.
https://www.statnews.com/2020/03/17...e-are-making-decisions-without-reliable-data/
*Για να προλάβω το επιχείρημα της Σουηδίας που δεν έχει εκθετική αυξηση, και η Σουηδία έχει πάρει κάποια μέτρα. Και είναι η ισως η μόνη χωρα στη δυτική Ευρώπη που δεν έχει περάσει σε φάση μείωσης των ημερήσιων κρουσμάτων, ενω παραμένει σε φαση αυξησης των ημερήσιων θανατων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Όσο συνεχίζετε να χρησιμοποιείτε τον όρο Ιοαννίντες, αδυνατώ να συζητήσω.
To καταλαβαινω, αλλα ειναι πολυ βαρυ για μενα να χρησιμοποιησω το ελληνικο του ονομα οταν προσβαλλει δημοσια τη χωρα, τους ψηφοφορους και το πολιτευμα της που επιλεγει δημοκρατικα (ειτε μας αρεσουν ειτε δεν μας αρεσουν, ετσι ειναι η δημοκρατια) τους ηγετες της χαρακτηριζοντας τους "εμπορους ναρκωτικων" και γι αυτο τον εχουν στην απ' εξω. Καλυτερα να κρατω εστω γλωσσικες αποστασεις απο αυτες τις πολιτικοτατες δημοσιες αντιδημοκρατικες αποψεις που ταιριαζουν περισσοτερο σε συζητησεις στην παρεα , οχι δημοσια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
. Καλυτερα να κρατω εστω γλωσσικες αποστασεις απο αυτες τις πολιτικοτατες δημοσιες αντιδημοκρατικες αποψεις που ταιριαζουν περισσοτερο σε συζητησεις στην παρεα , οχι δημοσια.
Γιατι καρντια μου; Τι ταρρεις πως ειμαστε εντω το παγκοσμιο πολιτικο φορουμ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Γιατι καρντια μου; Τι ταρρεις πως ειμαστε εντω το παγκοσμιο πολιτικο φορουμ;
Κατι παρεξηγησες. Ο περι ου ο λογος εκφραστηκε ετσι για το πολιτευμα σε ομιλια TEDX. Ειναι αναρτημενη δημοσια, ειναι λογικο να υποστει κριτικη.
Εκτος αν ειναι και συμφορουμιτης, ξερεις κατι και δεν το λες;;; :p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
θα προσπαθησω να απαντήσω ηρεμα και απλα.
Δεν απαντάς στο τι είναι αυτός που τα γράφει όλα αυτά. Είναι γιατρός, είναι ψάλτης, είναι διαιτολόγος, έχει πολιτικά κίνητρα, δουλεύει σε εταιρείες που έχουν συμφέροντα απ' τη σημερινή κατάσταση, τι είναι και θα πρέπει να ακολουθούμε τα γραφόμενά του ευλαβικά; Γιατί αυτός o VicePresident Growth (sic) σε μια πλατφόρμα e-learning έχει ταπεινότερα κίνητρα από έναν καθηγητή του Στάνφορντ;

https://www.linkedin.com/in/tomaspueyo/
VP Growth
Course Hero
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.025
Δεν απαντάς στο τι είναι αυτός που τα γράφει όλα αυτά. Είναι γιατρός, είναι ψάλτης, είναι διαιτολόγος, τι είναι και θα πρέπει να ακολουθούμε τα γραφόμενά του ευλαβικά;
1. Δεν ξερεις να γκουγκλαρεις;
2. Σου ειπα εγώ να ακολουθησεις καποιον και μαλιστα ευλαβικα;
3. Τι είναι και τι λέει ο καθένας, ιδιως δημόσια, κρινεται εκ του αποτελέσματος
(για αυτο μερικοι δεν ακολουθουμε κανεναν ευλαβικα)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατι παρεξηγησες. Ο περι ου ο λογος εκφραστηκε ετσι για το πολιτευμα σε ομιλια TEDX. Ειναι αναρτημενη δημοσια, ειναι λογικο να υποστει κριτικη.
Περα απο μια ντυο συνεντευξεις που εχω δει στο youtube ντεν τον εχω παρακολουτησει. Απο αυτα που εχω ντει μου φαινεται σομπαρος και συγκροτημενος ο λογος του. Ντεν ειμαι και ειντικος να ξερω αν τα στοιχεια που παρατετει ειναι αλητινα ή οχι.
Οι κατηγοριες για το οτι χρησιμοποιει ιντιο μοτιμπο σε ολες τις εργασιες του μου τυμιζουν το "οσα ντεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".
Σχετικα με το αν επεσε εξω σε προμπλεψεις: Επιστημονας ειναι, οχι μεντιουμ. Υπαρχει υπουργος πχ της κυμπερνησης που ως ντημοσκοπος εχει κανει κατα καιρους πολλες λατος προμπλεψεις κι ομως σημερα κρατα στα χερια του τη ντιοικηση της χωρας. Ντεν ειναι κακο να ανατεωρεις.
Ντεν ειναι πολιτικος ο ιοαννιντες αλλα αν ητελε να γινει ντικαιωμα του. Ουτε ο πρωτος, ουτε ο τελευταιος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1. Δεν ξερεις να γκουγκλαρεις;
E τότε προτιμώ να διαβάζω ένα σχετικό γιατρό καθηγητή του Στάνφορντ από έναν απόφοιτο που ασχολείται με μια πλατφόρμα e-learning η οποία, ακολουθώντας τις συμβουλές σου και γκουγκλάροντας, έμαθα ότι κατηγορείται μεταξύ άλλων για παραβίαση copyright, μη προστασία ατομικών δεδομένων και κυριότερα student cheating. Να τον προσλάβουν στην Ελλάδα να στήσει τα τεστ των μαθητών από απόσταση, οπότε και οι μαθητές θα αριστεύσουν και οι δάσκαλοι θα συνεχίσουν απρόσκοπτα τις διακοπές τους.

https://en.wikipedia.org/wiki/Course_HeroAs Course Hero allows students to post previous homework and exam solutions from their classes, the website is often cited as an aid to student cheating. Subscribers can download complete papers that were submitted by previous students, and submit them as their own work. Additionally, the site allows students to upload homework and get completed work from the site's contracted workers.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Περα απο μια ντυο συνεντευξεις που εχω δει στο youtube ντεν τον εχω παρακολουτησει. Απο αυτα που εχω ντει μου φαινεται σομπαρος και συγκροτημενος ο λογος του. Ντεν ειμαι και ειντικος να ξερω αν τα στοιχεια που παρατετει ειναι αλητινα ή οχι.
Οι κατηγοριες για το οτι χρησιμοποιει ιντιο μοτιμπο σε ολες τις εργασιες του μου τυμιζουν το "οσα ντεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".
Σχετικα με το αν επεσε εξω σε προμπλεψεις: Επιστημονας ειναι, οχι μεντιουμ. Υπαρχει υπουργος πχ της κυμπερνησης που ως ντημοσκοπος εχει κανει κατα καιρους πολλες λατος προμπλεψεις κι ομως σημερα κρατα στα χερια του τη ντιοικηση της χωρας. Ντεν ειναι κακο να ανατεωρεις.
Ντεν ειναι πολιτικος ο ιοαννιντες αλλα αν ητελε να γινει ντικαιωμα του. Ουτε ο πρωτος, ουτε ο τελευταιος.
Ωραια τα λενε στη Huffington post, με τα λιγα ελληνικα που ξερεις θα τα καταλαβεις :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραια τα λενε στη Huffington post, με τα λιγα ελληνικα που ξερεις θα τα καταλαβεις :p
Ντεν με εντιαφερουν οι κοντρες μεταξυ επιστημονων που ειναι απειρες και ο ενας αναιρει τον αλλον σε ενα τεμα που ντεν γνωριζω.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.025
E τότε προτιμώ να διαβάζω έναν σχετικό γιατρό καθηγητή του Στάνφορντ από έναν απόφοιτο που ασχολείται με μια πλατφόρμα e-learning η οποία, ακολουθώντας τις συμβουλές σου και γκουγκλάροντας, έμαθα ότι κατηγορείται μεταξύ άλλων για παραβίαση copyrights, προστασία ατομικών δεδομένων και κυριότερα student cheating.

https://en.wikipedia.org/wiki/Course_HeroAs Course Hero allows students to post previous homework and exam solutions from their classes, the website is often cited as an aid to student cheating. Subscribers can download complete papers that were submitted by previous students, and submit them as their own work. Additionally, the site allows students to upload homework and get completed work from the site's contracted workers.
Διαβαζε οτι θες. Κι εγω αυτο κανω.

Για τα υπολοιπα κανενα σχόλιο; Περιμένουμε και το σχολιασμο στο διαγραμμα της ιταλικης στατιστικής υπηρεσίας (που δημοσιευσε ο @Samion) και τα υπολοιπα σχετικά με το excess mortality.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Δε καταλαβαίνω γιατί η αντιπαράθεση έχει μεταφερθεί σε υπέρ του ενός και κατά του άλλου. Δε πιστεύω ότι έχει ολο το δίκιο ο ένας η ο άλλος. Πάντα κάπου στη μέση είναι η αλήθεια.
Είμαστε ενήλικες. Ας βάλουμε το μυαλό να δουλέψει. Δε πρέπει να ακολουθούμε πιστά κάποιον.
Το πίστευε και μη ερευνά ήταν και είναι για χαζούς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom