Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.744
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτησω και κατι ασχετο; Που τις πουλανε; Στα φαρμακεια; Μπαινω μεσα και ζηταω μια μασκα ο,τι να ναι;
Πουλάει κάτι καλές ο Βελόπουλος από τηλεοράσεως, δεν ξέρω αν είναι και σε προσφορά με τις κηραλοιφές του Αγίο Όρους "που κάνουν και για τον κορωνοϊό" (κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα) ή με τις επιστολές του Ιησού ("ο ίδιος ο Χριστός μας, ο Θεός μας τις έγραψε!"). Αν βγάλει πακέτο και τα τρία θα γίνει πάταγος.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Να ρωτησω και κατι ασχετο; Που τις πουλανε; Στα φαρμακεια; Μπαινω μεσα και ζηταω μια μασκα ο,τι να ναι;
Ε οχι οτι να 'ναι ρε τριπακια μην σου δωσουν και μασκα ομορφιας! Ειπαμε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Να ρωτησω και κατι ασχετο; Που τις πουλανε; Στα φαρμακεια; Μπαινω μεσα και ζηταω μια μασκα ο,τι να ναι;
Ναι εχει επιλογες, συνηθως πανω απο μια. Θελετε να ανεβασω πατρον ραπτικης για υφασματινες;
Κυκλοφορουν στο youtube μεθοδοι των Κουβανων αλλα τον τελευταιο καιρο βγηκαν κι αλλα σχεδια κατασκευης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι εχει επιλογες, συνηθως πανω απο μια. Θελετε να ανεβασω πατρον ραπτικης για υφασματινες;
Κυκλοφορουν στο youtube μεθοδοι των Κουβανων αλλα τον τελευταιο καιρο βγηκαν κι αλλα σχεδια κατασκευης.
Οχι, δεν θελω να ραψω, να αγορασω θελω. Μιας χρησεως ειναι;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ένα βίδεο ενός γιατρού που εξηγεί κάποια facts για τον κορώνα. Είναι στα ισπανικά αλλά στις ρυθμίσεις μπορούν να μπουν αγγλικοί υπότιτλοι.

Μεταξύ άλλων αυτά που λέει είναι ότι ένας άρρωστος μπορεί μέχρι και 50 μέρες μετά την μόλυνση να βγαίνει θετικός στο τεστ, χωρίς να γνωρίζουν αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μεταδώσει και τον ιό. Η ασθένεια μπορεί να έχει επιπτώσεις στην καρδιά, όπως θρόμβοι και ίνωση. Για να φτάσουμε να είμαστε προστατευμένοι χωρίς εμβόλιο, άρα να κυκλοφορούμε άνετοι, πρέπει το 70% του πληθυσμού (νόμιζα το 60 αλλά αυτός λέει το 70) να νοσήσει. Αυτή τη στιγμή σε μία έρευνα δείχνεται ότι στη Γαλλία, στις περιοχές που επλήγησαν πιο πολύ από τον ιό, έχει νοσήσει το 15%, άρα μένει ένα 55%. Δεδομένου ότι σε κάθε χώρα δε νοσούν όλες οι περιοχές το ίδιο, αν στις περισσότερο χτυπημένες περιοχές μας απομένει ένα 55%, φανταστείτε τι γίνεται στις υπόλοιπες (λέει ο γιατρός).

Στη συνέχεια εξηγεί τι μπορούμε να κάνουμε προσωπικά ώστε σε περίπτωση επανεμφάνισης του ιού (αν φύγει ποτέ χωρίς εμβόλιο) να είμαστε προστατευμένοι. Γάντια, μάσκες, καλό πλύσιμο χεριών και ενίσχυση της άμυνας του οργανισμού μεταξύ άλλων. Γενικά μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά.

 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Το είπε ο άνθρωπος, αυτό που σας λέω είναι η προσωπική μου άποψη, αλλά υπάρχει επιτροπή ειδικών που θα αποφανθεί. Τι να βγει το κλιμάκιο και να πει; Τον καταγγέλουμε που μας άκουσε;


Αν χρησιμοποιηθούν λάθος μπορεί και να είναι επικίνδυνες, αλλά θα περιμένω την εισήγηση της επιτροπής των ειδικών. Ε αποφάσισε η επιτροπή και δέχθηκε την εισήγησή τους, ενδεχομένως να υπήρξαν και άλλα δεδομένα στο μεταξύ. Δε βλέπω κάτι το περίεργο.
Την πρώτη φορά που είπε πως ήταν επικίνδυνες συμφωνουσε μαζί του η Επιτροπή του ΕΟΔΥ ή διαφωνούσε;


Και σε σχέση με την καινούρια δήλωση, δηλαδή τώρα ο κόσμος έμαθε να τις χρησιμοποιεί σωστά; Προκύπτει από κάπου πως αυτή είναι η δικαιολογία ή το λες προς υπεράσπισης της άποψης σου;

Ρωτάω από περιέργεια να ξέρω ποια γραμμή να ακολουθήσω, τι είναι επικίνδυνο και τι όχι.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Τόσο καιρό δεν έχω βάλει μάσκα. Κάθε φορά που έβλεπα κάποιον με μάσκα σκεφτόμουν ή ότι είναι ευπαθής ομάδα, οπότε ένιωθα οίκτο, ή βλαμμένος, οπότε πάλι ένιωθα οίκτο. Τώρα αυτό θα είναι η νόρμα; Θα φοράω κι εγώ μάσκα; Και αυτή τη γελοιότητα που φοράνε τη μάσκα στο κεφάλι ή στο πηγούνι θα σταματήσουμε να τη βλέπουμε τουλάχιστον; Τα γάντια λες και πρόκειται να χειρουργήσουν ή να χειριστούν ωμά κοτόπουλα; Αυτά θα συνεχίσουν να υπάρχουν;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τόσο καιρό δεν έχω βάλει μάσκα. Κάθε φορά που έβλεπα κάποιον με μάσκα σκεφτόμουν ή ότι είναι ευπαθής ομάδα, οπότε ένιωθα οίκτο, ή βλαμμένος, οπότε πάλι ένιωθα οίκτο. Τώρα αυτό θα είναι η νόρμα; Θα φοράω κι εγώ μάσκα; Και αυτή τη γελοιότητα που φοράνε τη μάσκα στο κεφάλι ή στο πηγούνι θα σταματήσουμε να τη βλέπουμε τουλάχιστον; Τα γάντια λες και πρόκειται να χειρουργήσουν ή να χειριστούν ωμά κοτόπουλα; Αυτά θα συνεχίσουν να υπάρχουν;
Ναι, θα φορας μασκα κι αμα σε βλεπουμε θα λεμε να η βλαμμενη!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
626
Likes
2.854
αρα το θεμα δε ειναι αν θα κολησουμε αλλα το ποτε οπως λενε
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.476
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom