Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.751
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα εχεις αρχισει να τα λες καλυτερα κι απο τον Πετσα
Εγώ δεν είμαι τρομερά φαν της πολιτικής που ακολουθήθηκε, αλλά συνεπείς σε αυτό που είχαν πει είναι, αυτό λέω. Δεν βλέπω τίποτε ήξεις-αφίξεις. Που και να έβλεπα δηλαδή, δεν είναι αυτό το θέμα, ρευστή κατάσταση αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι δε θα ήθελα να είμαι στη θέση τους. Αλλά όχι, αίσθηση μπάχαλου δε μου δίνουν. Στο τέλος θα γίνει ταμείο, ας ελπίσουμε να είναι θετικό. Για μένα προσωπικά δε θα είναι, με δεδομένο ότι πήγα διακοπές Ιαν-Μαρ και θα ξεκινούσα δθουλειά από Απρ μέχρι Δεκ (μεγάλη πετυχεσιά!) το συνολικό μου εισόδημα για φέτος προβλέπεται να είναι πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ στρογγυλό, σαν τα ψιλοκαμμένα onion rings του Σταύρου σήμερα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ δεν είμαι τρομερά φαν της πολιτικής που ακολουθήθηκε, αλλά συνεπείς σε αυτό που είχαν πει είναι, αυτό λέω. Δεν βλέπω τίποτε ήξεις-αφίξεις. Που και να έβλεπα δηλαδή, δεν είναι αυτό το θέμα, ρευστή κατάσταση αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι δε θα ήθελα να είμαι στη θέση τους. Αλλά όχι, αίσθηση μπάχαλου δε μου δίνουν. Στο τέλος θα γίνει ταμείο, ας ελπίσουμε να είναι θετικό. Για μένα προσωπικά δε θα είναι, με δεδομένο ότι πήγα διακοπές Ιαν-Μαρ και θα ξεκινούσα δθουλειά από Απρ μέχρι Δεκ (μεγάλη πετυχεσιά!) το συνολικό μου εισόδημα για φέτος προβλέπεται να είναι πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ στρογγυλό, σαν τα ψιλοκαμμένα onion rings του Σταύρου σήμερα.
Καλα εσυ συγκρινεις και με Κουβα. Κι εγω παντως δεν βλεπω ηξεις αφιξεις. Αλλα πραγματα τα βλεπω ομως
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Το είπε ο ίδιος ότι η προσωπική του άποψη για τις μάσκες είναι άλλη, αλλά η εισήγηση έγινε από εξειδικευμένο κλιμάκιο την οποία και περίμενε κι απ' ό,τι φαίνεται δέχθηκε. Και για τα σχολεία είπε πως περίμενε ανάλυση δεδομένων για το αν όντως είναι μικρότερη η μετδοτικότητα των ασυμπτωματικών. Αλλαγή γενικώς πλεύσης στρατηγικής δε βλέπω.
Δηλαδή την πρώτη φορά μιλουσε προσωπικά αλλά τώρα σαν εξειδικευμένο κλιμάκιο; Και γιατί δεν βγήκε τότε το κλιμάκιο να διαψευσει την προσωπική δήλωση;

Δεν πρέπει όμως να μας δώσουν κάποια εξήγηση τι απ'τα δύο τελικά ισχύει;

Διαφωνώ πως το είναι επικίνδυνες, μη τις χρησιμοποιείται είναι ίδια άποψη με την υποχρεωτική χρήση τους. Βασικά είναι εντελώς αντίθετες απόψεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.751
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή την πρώτη φορά μιλουσε προσωπικά αλλά τώρα σαν εξειδικευμένο κλιμάκιο; Και γιατί δεν βγήκε τότε το κλιμάκιο να διαψευσει την προσωπική δήλωση;
Το είπε ο άνθρωπος, αυτό που σας λέω είναι η προσωπική μου άποψη, αλλά υπάρχει επιτροπή ειδικών που θα αποφανθεί. Τι να βγει το κλιμάκιο και να πει; Τον καταγγέλουμε που μας άκουσε;

Διαφωνώ πως το είναι επικίνδυνες, μη τις χρησιμοποιείται είναι ίδια άποψη με την υποχρεωτική χρήση τους.
Αν χρησιμοποιηθούν λάθος μπορεί και να είναι επικίνδυνες, αλλά θα περιμένω την εισήγηση της επιτροπής των ειδικών. Ε αποφάσισε η επιτροπή και δέχθηκε την εισήγησή τους, ενδεχομένως να υπήρξαν και άλλα δεδομένα στο μεταξύ. Δε βλέπω κάτι το περίεργο.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
626
Likes
2.854
το θεμα με τις μασκες ειναι οτι ολοι εχουν παρει ενα διατρητο χαρτι η ενα πανι και το εχουν βαλει στο προσωπο τους. το πιανουν απο μπροστα το ανεβαζουν το κατεβαζουν με τα χερια και το εχουν ολη μερα. αυτο ειναι τελειως λαθος. ασε που η μασκα δε φιλτραρει τον ιο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.751
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλα εσυ συγκρινεις και με Κουβα. Κι εγω παντως δεν βλεπω ηξεις αφιξεις. Αλλα πραγματα τα βλεπω ομως
Δε συγκρίνω με την Κούβα, όχι. Αλλά κι αν σύγκρινα, είναι πάρα πολύ κοντά σε στρατηγική (αλλά πολεμάνε με εντελώς διαφορετικά μέσα, υπάρχει και χάος ανάμεσα στις δυνατότητες της οικονομίας και του συστήματος υγείας των δύο χωρών).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Δηλαδή την πρώτη φορά μιλουσε προσωπικά αλλά τώρα σαν εξειδικευμένο κλιμάκιο; Και γιατί δεν βγήκε τότε το κλιμάκιο να διαψευσει την προσωπική δήλωση;

Δεν πρέπει όμως να μας δώσουν κάποια εξήγηση τι απ'τα δύο τελικά ισχύει;

Διαφωνώ πως το είναι επικίνδυνες, μη τις χρησιμοποιείται είναι ίδια άποψη με την υποχρεωτική χρήση τους. Βασικά είναι εντελώς αντίθετες απόψεις.
Υπαρχουν τεραστιες διαφωνιες σε ολο τον Δυτικο Κοσμο.
Εγω ξερω πως στην Κινα ηταν αυτονοητες. Και ειναι μια χωρα δις κατοικων που ξεμπλεξε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή την πρώτη φορά μιλουσε προσωπικά αλλά τώρα σαν εξειδικευμένο κλιμάκιο; Και γιατί δεν βγήκε τότε το κλιμάκιο να διαψευσει την προσωπική δήλωση;

Δεν πρέπει όμως να μας δώσουν κάποια εξήγηση τι απ'τα δύο τελικά ισχύει;

Διαφωνώ πως το είναι επικίνδυνες, μη τις χρησιμοποιείται είναι ίδια άποψη με την υποχρεωτική χρήση τους. Βασικά είναι εντελώς αντίθετες απόψεις.
Δεν ειπε ποτε πως "ειναι επικινδυνες μην τις χρησιμοποιειτε". Ειπε "ειναι επικινδυνες επειδη δεν ξερετε πως να τις χρησιμοποιειτε". Τωρα θα μας εκπαιδευσουν πως να βαζουμε δυο λαστιχακια στα αυτια. Ολο και καποιο ΚΕΚ θα εχει ετοιμασει μαθηματα για ενα τοσο δυσκολο αντικειμενο.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Προχθές νομίζω, το είπε, ο καλός μπάτσος ( ο Τσιόδρας, ο κακός είναι ο Χαρδαλιάς) ότι θα πρέπει να γίνεται σωστή χρήση μάσκας γιατί αλλιώς μπορεί να είναι επικίνδυνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Δεν ειπε ποτε πως "ειναι επικινδυνες μην τις χρησιμοποιειτε". Ειπε "ειναι επικινδυνες επειδη δεν ξερετε πως να τις χρησιμοποιειτε". Τωρα θα μας εκπαιδευσουν πως να βαζουμε δυο λαστιχακια στα αυτια. Ολο και καποιο ΚΕΚ θα εχει ετοιμασει μαθηματα για ενα τοσο δυσκολο αντικειμενο.
Μια βασικη διαφωνια που παιζει απο τον ΠΟΥ ειναι πως δημιουργει μια ψευδαισθηση ασφαλειας που κανει την κινητικοτητα των ανθρωπων πιο εντονη.
Εγω εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ειναι απαραιτητες αλλα μην ειστε yolo επειδη φορατε μασκες
Επισης επρεπε να κανουμε οικονομια σε μασκες και ισως τωρα εχουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια βασικη διαφωνια που παιζει απο τον ΠΟΥ ειναι πως δημιουργει μια ψευδαισθηση ασφαλειας που κανει την κινητικοτητα των ανθρωπων πιο εντονη.
Εγω εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ειναι απαραιτητες αλλα μην ειστε yolo επειδη φορατε μασκες
Επισης επρεπε να κανουμε οικονομια σε μασκες και ισως τωρα εχουμε.
Να ρωτησω και κατι ασχετο; Που τις πουλανε; Στα φαρμακεια; Μπαινω μεσα και ζηταω μια μασκα ο,τι να ναι;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom