Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μην σε μπερδευει ο διακαης ποθος των μενοσπιτακηδων να κλειδαμπαρωθουμε εσαει στα σπιτια μας. Απο εδω και περα αρχιζουν τα δυσκολα στη διαχειριση.
Δυστυχώς αυτό πιστεύω και εγώ, ότι τα δύσκολα είναι μπροστά μας.

Επίσης δεν νομίζω ότι θα ξανά κλείσει τίποτα (παρόλο που άφησαν ανοιχτό παράθυρο) διότι ως γνωστόν με μηδενικό ή ελάχιστο ταμείο δεν μπορείς να δώσεις και πολλά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δυστυχώς αυτό πιστεύω και εγώ, ότι τα δύσκολα είναι μπροστά μας.

Επίσης δεν νομίζω ότι θα ξανά κλείσει τίποτα (παρόλο που άφησαν ανοιχτό παράθυρο) διότι ως γνωστόν με μηδενικό ή ελάχιστο ταμείο δεν μπορείς να δώσεις και πολλά.
Μακαρι να μην χρειαστει να ξανακλεισει. Αν δυστυχως χρειαστει θα τα ξανακλεισουν. Αν πραξουν διαφορετικα θα οοδηγησουν τη χωρα στην ανοσια της αγελης.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aυτά που λέει ο @Sevro θα βοηθήσουν να εξαφανιστεί ο ιός γιατί περισσότερος κόσμος θα νοσήσει και αποκτήσει ανοσία. Το να κρύβεται κάποιος επ' άπειρο στο σπίτι του απλά παρατείνει τη μελλοντική στιγμή που θα κολλήσει εκτός κι αν ζει σε μια κοινωνία που θα έχει μεγάλο ποσοστό ανοσίας άρα μπορεί και να γλιτώσει (και σίγουρα δε μιλάω για την Ελλάδα του Τσιόδρα με τα ανύπαρκτα ποσοστά ανοσίας).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
552
Likes
4.080
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κι αυτα γινονται και ειναι απαραδεκτα, να τα λεμε κι αυτα. Μια διορθωση μονο τουλαχιστον οσο αφορα την εργασια δεν μιλαμε για πλεοψηφια αλλα για σημαντικη αλλα μικρη μειοψηφια. Και οι φορολογικες κλιμακες του υποργειου οικονομιας υπολογιζουν και τη φοροδιαφυγη γι αυτο και δεν υπαρχει αφορολογητο στους ελευθερους επαγγελματιες και στις επιχειρησεις. Λογικη win win
Με τα προστιμα που υπαρχουν τα τελευταια χρονια, ναι η αδηλωτη εργασια ειναι μεοψηφια. Η δηλωμενη ως τετραωρη και ειδικα σε επαγγελματα που δεν ειναι ευκολο να υπαρξει ελεγχος οπως στις φουκαριαρες τις καμαριερες που και ημιδημωμενες ή αδηλωτες και κακοπληρωμενες ειναι τις περισσοτερες φορες αστα. Μια εχω ως υπαλληλο αλλα και με αλλες που μιλω τρελη εξαιρεση ειμαι και στα λεφτα που δινω και στα ενσημα και στις ωρες εργασιας που την βαζω να δουλευει. Βεβαια εγω ειμαι αλλου παπα ευαγγελιο εγω την πληρωνω και τωρα που ειμαι σχεδον κλειστος γιατι κριμα ειναι να μην εχει μισθο. Βεβαια και αυτη ειναι κομπλε ατομο και μου ζητησε να μην πληρωθει, φυσικα δεν το δεχτηκα. Κυνηγιομαστε καθε μηνα να της δωσω παραπανω απο αυτα που παιρνει. Αλλα ο κανονας δεν ειναι αυτος, μην τρελαθουμε. ΟΛΕΣ παραπονεμενες ειναι! Και μπορω να σου μιλησω και για αλλες κατηγοριες επαγγελματων. Απλα στον τουρισμο ξερω καλυτερα τι συμβαινει.

η συγκριση ειναι μεταξυ εργαζομενων. και απο τη αρχη διευκρίνισα οτι δε ισχιει για ολους.
οι ελευθεροι επαγγελματιες δε ειναι εργαζομενοι. οι υπάλληλοι τους ομως δηλωμενοι η αδηλωτοι πανε και φευγουν στη ωρα τους.
Οι υπαλληλοι στον ιδιωτικο τομεα, οντως ειναι η πιο αδικημενη κατηγορια. Και προφανως και πρεπει να εξισωθει ο μισθος τους με αυτον στον δημοσιο τομεα, αν οχι να ειναι και μεγαλυτερος αν θελουμε τα κομματα εξουσιας να μην χρησιμοποιουν το δημοσιο ως δεξαμενη ψηφων τους. Αλλα καλο ειναι να κανουμε και εναν διαχωρισμο εδω των ΔΥ που μπηκαν με ΑΣΕΠ και αυτων που μπηκαν απο την πισω πορτα. Μην τους παιρνει ολους η μπαλα...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε παιδιά οποιαδήποτε προσπάθεια να πείσετε δημόσιο υπάλληλο(@paefstra ) ότι οι συνάδελφοί του (η πλειοψηφία) είναι τεμπέληδες θα πέσει στο κενό.

Η @paefstra είναι δημόσιος υπάλληλος και από το λίγο που έχω καταλάβει αν είναι καθηγήτρια, μιλάμε για 20 ώρες δουλειά(και πολλές λέω) με μισθό για 40 ώρες.

Ας έρθει κάποιος να δει τους δημόσιους υπαλλήλους στην Ελβετία, μόνο οι τελειωμένοι που δεν βρίσκουν δουλειά πάνε εκεί. Όσοι θέλουν καριέρα επιλέγουν ιδιωτικό τομέα.
Και στη Γαλλια το ιδιο ειναι απο τους χειροτερα αμοιβομενους τομεις και τον επιλεγουν οι πιο τεμπεληδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
Η @paefstra είναι δημόσιος υπάλληλος και από το λίγο που έχω καταλάβει αν είναι καθηγήτρια, μιλάμε για 20 ώρες δουλειά(και πολλές λέω) με μισθό για 40 ώρες.

Ας έρθει κάποιος να δει τους δημόσιους υπαλλήλους στην Ελβετία, μόνο οι τελειωμένοι που δεν βρίσκουν δουλειά πάνε εκεί. Όσοι θέλουν καριέρα επιλέγουν ιδιωτικό τομέα.
Αχ, πειτε τα μεταξυ σας οι καριεριστες.
Εμεις εχουμε τους σοφερ μας εδω, δεν ειμαστε Ελβετια, τι μας νοιαζει η Ελβετια.
Σε μια αλλη ζωη θα διαλεξουμε καριερα στην Ελβετια, αλλα δεν ενδιαφερομαστε.
Νομιζω οτι επεισα και τον @bandit650 , θα περασουμε τελεια εδω.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@tripakias από γνωστούς μου όπου έχω συζητήσει και στην Αμερική /Γερμανία κτλ το ίδιο συμβαίνει.

Βέβαια στην Ελβετία αν πας σε δημόσια υπηρεσία δεν έχει από δω από κει γραφειοκρατία και ύπνος στην καρέκλα. Αν σου κάνουν αναφορά έφυγες, όχι εδε και κτλ.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
552
Likes
4.080
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Όσοι θέλουν καριέρα επιλέγουν ιδιωτικό τομέα.
Δικαιωμα σου να θεωρεις τελειωμενους τους δημοσιους υπαλληλους. Αλλα δικαιωμα μου και μενα να θεωρω οτι πιο σιχαμερο υπαρχει εκει εξω τους καθε ειδους καριεριστες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
@tripakias από γνωστούς μου όπου έχω συζητήσει και στην Αμερική /Γερμανία κτλ το ίδιο συμβαίνει.

Βέβαια στην Ελβετία αν πας σε δημόσια υπηρεσία δεν έχει από δω από κει γραφειοκρατία και ύπνος στην καρέκλα. Αν σου κάνουν αναφορά έφυγες, όχι εδε και κτλ.
Οριστε, γιατι να παει ο @bandit650 εκει; Εδω θα μεινει, να μην εχει αγχη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.305
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom