Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.851
Δηλαδή εγώ που κάποιες φορές ξεκινάω 3.30 για την δουλειά και κάποιες άλλες 5 θα πρέπει να έχω χαρτί;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Εντάξει αν είναι για δουλειά δεν θα σου πουν κάτι. Υπάρχει αυστηρή σύσταση για περιορισμο μετακινήσεων μετά τα μεσάνυχτα. Δεν εχω ακούσει για πρόστιμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
σε πληροφορω οτι εδω εχουν κ δικη τους εκπομπη...

View attachment 311324
Η οικογενεια Geiss ειναι μια πλουσια οικογενεια που θεωρειται πλουσια σε οποια χωρα του κοσμου και να βρεθει. Ειτε Γερμανια, ειτε Μονακο. Τι σχεση εχει με την wannabe που ποσταρα εγω;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τριπακιας παεφστρα ρε θα μας τρελανετε? Σε λιγο θα μπει κι ο Νορθ να πει απαραδεκτο που ανοιγουν τοσο νωρις τα σχολεια!
Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ!! Ότι μας τρολάρουν!
Αυτοί που μέχρι πριν λίγες εβδομάδες φώναζαν για άρση του lock down τώρα να προβληματίζονται για το άνοιγμα των σχολείων!!!
1ον. Το 80% των μαθητών της Γ Λυκείου ΔΕΝ θα πατήσουν στο σχολείο γιατί έχουν κρατήσει τις απουσίες τους για το τελευταίο δίμηνο του σχολικού έτους, όπως κάνουν ΠΑΝΤΑ.
2ο. Οι μαθητές της Α και Β Λυκείου είναι ήδη έξω κανονικά με τις παρέες τους εδώ και εβδομάδες!! Με αλυσίδες τους κρατήσαμε αρχικά μέσα και τις τελευταίες μέρες αλωνίζουν κατά δεκάδες!
3ο. Στο σχολείο θα πηγαίνουν οι μισοί μαθητές κάθε τάξης και δεν θα λειτουργήσουν τα κυλικεία.
4ο. Το 20% των καθηγητών θα επικαλεστούν ότι λόγο μπορείς να φανταστείς και δεν θα εμφανιστούν καν στα σχολεία. Από άσθμα μέχρι ευπαθή άτομο στο σπίτι.
Που ακριβώς είδατε τον συγχρωτισμό στα σχολεία;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Δηλαδή εγώ που κάποιες φορές ξεκινάω 3.30 για την δουλειά και κάποιες άλλες 5 θα πρέπει να έχω χαρτί;
λενε για αυστηρη συσταση,οχι απαγορευση.οτι ψαρια πιασουν δηλαδη. ισως επειδη τα περισσοτερα "οργανα της ταξεως" εχουν σχολασει ως τις 12 ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εν τω μεταξύ η απαγόρευση κυκλοφορίας 00:00-06:00 τι ρόλο παίζει; Έχει κάποιο νόημα; Τη νύχτα ο ιός είναι πιο επικίνδυνος; Τα αντίθετα αποτελέσματα θα φέρει αυτό το μέτρο.
Το έχω μεγάλη απορία κι εγώ αυτό.
Μήπως, αγαπητοί μου κορωνολάγνοι του παρόντος θέματος που τίποτα δεν σας ξεφεύγει, ξέρει κανείς πώς προέκυψε/πού βασίζεται αυτή η σύσταση;
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Είμαι ο μόνος που βλέπει όλη μέρα τα παιδιά 8-18 χρονών σε μεγάλες παρέες σε πάρκα, πλατείες, μπροστά από σουβλατζίδικα και καφέ ντελίβερι? Τίποτα δεν θα συμβεί στο σχολείο νομίζω, ίσα ίσα που μπορεί και να συμμαζευτούν λίγο.
Δεν είσαι ο μόνος!
Την ίδια εικόνα έχουμε όλοι όσοι ζούμε σε περιοχές όπου υπάρχουν πάρκα και χώροι άθλησης.
Στη Θεσσαλονίκη ζω και η εικόνα στις αυλές των σχολείων είναι κάπως έτσι...
Τα παιδιά άνοιξαν τα σχολεία πριν από την Κεραμέως.
Η φωτογραφία είναι σημερινή σε μεγάλο σχολικό συγκρότημα με 2 λύκεια και 1 γυμνάσιο. Στην μία αυλή έπαιζαν μπάσκετ, στην άλλη ποδοσφαιρο, στην τρίτη καθόταν ανά δεκάδες!
20200429_201617.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει θα τρελαθώ με αυτά που ακούω και δεν καταλαβαίνω γιατί περνούν στο απυρόβλητο.

Τόσο καιρό δεν μας έλεγαν πως τα παιδιά είναι αυτά που μεταφέρουν ευκολότερα τον ιό κτλ κτλ; Τώρα πως γίνεται να λένε τα αντίθετα; Ή πως λένε οι μάσκες υποχρεωτικές σε μμμ, σούπερ μάρκετ και άλλους κλειστούς χώρους ενώ στα σχολεία για τους μαθητές που μετά θα πάνε στο σπίτι δεν είναι;

Επίσης για το θέμα της μάσκας, αντιγράφω από το λινκ https://www.iefimerida.gr/ygeia/sotiris-tsiodras-lathos-maska-genikos-plithysmos ''Ο κ.Τσιόδρας κατέληξε επαναλαμβάνοντας αυτό που είπε και χθες, ότι οι μάσκες είναι χρήσιμες σε όσους έχουν συμπτώματα ή νοσούν από κορωνοϊό αλλά και σε αυτούς που τους φροντίζουν κι όχι για τους υγιείς.''
Είναι τελευταία φορά που θα κάνω τον υπερασπιστή του Τσιοδρα, αλλά απάντησε και στα δύο. Ειδικά για τα παιδιά εδώ και μέρες είπε πως έχουν μετρήσεις από 4 χώρες που συμφωνουν πως η μεταδοτικότητα είναι πολύ χαμηλότερη ανάμεσα στους ασυμπτωματικους, περίπου 5 φορές κάτω από τους υπόλοιπους. Και για τις μάσκες τα εξήγησε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το έχω μεγάλη απορία κι εγώ αυτό.
Μήπως, αγαπητοί μου κορωνολάγνοι του παρόντος θέματος που τίποτα δεν σας ξεφεύγει, ξέρει κανείς πώς προέκυψε/πού βασίζεται αυτή η σύσταση;
Μαλλον εχει να κανει με το ωραριο λειτουργιας των νυχτερινων καταστηματων. Να μη μαζευονται τα ρεμαλια και μπεκροπινουν μετα τα μεσανυχτα. Αν δεν σκεφτεσαι δεξιοτροπα ειναι δυσκολο να το αντιληφθεις. Απο τοτε που το διαβασα προσπαθω να το αποκωδικοποιησω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μαλλον εχει να κανει με το ωραριο λειτουργιας των νυχτερινων καταστηματων. Να μη μαζευονται τα ρεμαλια και μπεκροπινουν μετα τα μεσανυχτα. Αν δεν σκεφτεσαι δεξιοτροπα ειναι δυσκολο να το αντιληφθεις. Απο τοτε που το διαβασα προσπαθω να το αποκωδικοποιησω.
Τα μπάρ, εστιατόρια κλπ ανοίγουν από 1η Ιουνίου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Είναι τελευταία φορά που θα κάνω τον υπερασπιστή του Τσιοδρα, αλλά απάντησε και στα δύο. Ειδικά για τα παιδιά εδώ και μέρες είπε πως έχουν μετρήσεις από 4 χώρες που συμφωνουν πως η μεταδοτικότητα είναι πολύ χαμηλότερη ανάμεσα στους ασυμπτωματικους, περίπου 5 φορές κάτω από τους υπόλοιπους. Και για τις μάσκες τα εξήγησε.
5 φορες κατω. Αρα υπαρχει. Π.χ. εκει που 5 συμπτωματικοι κολλουν 5 ακομη ατομα. Αν ειναι ασυμπτωματικοι θα κολλησουν μονο εναν. Ομως σε πολλες χωρες ειδαμε πως αρκει μονο ενα κρουσμα για να προκαλεσει χιλιαδες θανατους.

Οχι τιποτε αλλο, τα γραφω για να σε αναγκασω να τον ξαναυπερασπιστεις τον εθνικο μας γιατρο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.472
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom