Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η οικογενεια Geiss ειναι μια πλουσια οικογενεια που θεωρειται πλουσια σε οποια χωρα του κοσμου και να βρεθει. Ειτε Γερμανια, ειτε Μονακο. Τι σχεση εχει με την wannabe που ποσταρα εγω;
Ναι βρε...αλλα αν τους βαλεις διπλα διπλα μοιαζουν καπως....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.566
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αφου μολις τη βγαλεις μια μασκα θεωρειται μολισμενη (αρα η πετιεται η πλενεται πριν ξαναχρησιμοποιηθει) εγω πχ θελω καθε μερα 4 στην καλυτερη μονο για τη δουλεια: 1 για το μετρο να παω, 2 να αλλαξω σε καθε διαλειμμα που κανω και θα φαω/πιω, 1 στο μετρο να γυρισω.. αμα θελω να παω και σουπερ μαρκετ εκεινη τη μερα 5.. οι μιας χρησης κανουν περιπου 1 ευρω η μια πλεον.. αρα παμε σε εναπαχρησμοποιουμενες.. ψωνιζεις καμια ντουζινα και πλενεις μερα παρα μερα.. ποσοι θα το κανουν αυτο?
Στο χέρι θα τις πλύνεις; Εδώ υπάρχουν γυναίκες που χρησιμοποιούν υφασμάτινες σερβιέτες. Εκεί κόλλησες εσύ;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Στο χέρι θα τις πλύνεις; Εδώ υπάρχουν γυναίκες που χρησιμοποιούν υφασμάτινες σερβιέτες. Εκεί κόλλησες εσύ;
Ναι, εσυ βαζεις καθε μερα πλυντηριο? Οι γυναικες αυτες ομως (κι εγω μεσα σε αυτες) το επελεξαν και γι αυτο το κανουν. Ο γενικος πληθυσμος δεν θα το κανει, αυτο που θα κανει ειναι η συνταγη "πως να αυξησετε τις πιθανοτητες να μολυνθειτε".
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η Κίνα εκτός από μάσκες είχε και ΤΕΣΤ. ήξερε την πραγματική εξάπλωση στο πληθυσμό. Εμείς δε ξέρουμε η δε μας το λένε. Ήδη στη Γερμανία μιλάνε για γελοία ποσότητα τεστ και ότι όλο αυτό γίνεται για προσπάθεια να φανεί ότι είμαστε ασφαλής χώρα για προσέλκυση τουριστών.
Όλοι μιλάνε για 80% και πλέον μείωση τουρισμού.
βασικα εγω στα νεα της γερμανιας δεν διαβασα πουθενα να κατηγορουνε την ελλαδα για πολυ μικρη ποσοτητα τεστ, εκτος απο ενα αρθρο το οποιο ειναι γραμμενο απο ελληνα της γερμανιας....

το οτι υπαρχει μια ταση στην γερμανια να προτρεπουν τον κοσμο να μην παει διακοπες μακρια , ναι αυτο ισχυει....παρολα αυτα αφηνουν τον ενδεχομενο να μπορεις στο τελος να πας στις γειτονικες χωρες (αυστρια κλπ)

κ καποια αρθρα αναφερθηκαν στην ελλαδα θετικα ομως...οτι μπορει να ειναι εφικτο να πας καπου, αναλογα με την κατασταση που επικρατει στην χωρα σχετικα με τον ιο κ δωσανε σαν παραδειγμα Αυστρια, Ελλαδα κ μια ακομα μου φαινεται....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.566
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι, εσυ βαζεις καθε μερα πλυντηριο? Οι γυναικες αυτες ομως (κι εγω μεσα σε αυτες) το επελεξαν και γι αυτο το κανουν. Ο γενικος πληθυσμος δεν θα το κανει, αυτο που θα κανει ειναι η συνταγη "πως να αυξησετε τις πιθανοτητες μολυνθειτε".
Άστο, δεν το χεις...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οι μασκες που μας μοιρασε εμας η εταιρεια ηρθανε με ενα φυλλο οδηγιων....βαμβακερες ειναι πολλαπλων χρησεων
μεσα στις οδηγιες αναφερεται οτι
1. πριν τις χρησιμοποιησεις πρεπει να τις πλυνεις στους 90
2. μπορεις να τις απολυμανεις ως εξης > 1. με πλυσιμο στο πλυντηριο, 2. με βρασιμο σε ζεστο νερο σε κατσαρολα 3. στον φουρνο (οχι μικροκυματων) στους 80 βαθμους για 20 λεπτα (αλλα τα 20 λεπτα μετρανε οταν ο φουρνος ηδη εχει 80 βαθμους)

εγω κανω το 3 ως επι το πλειστον.....
τωρα ειναι σωστο λαθος δεν ξερω.....
ευτυχως παω με το αμαξι στην δουλεια οπουε εκει οταν ειμαι στο γραφειο δεν χρειαζεται να την φοραω...οταν ομως παω σε κοινοχρηστους χωρους (πχ να παρω καφε, να παω τουαλετα, να παω σε αλλο τμημα κλπ) τοτε πρεπει να την φοραω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Ναι, εσυ βαζεις καθε μερα πλυντηριο? Οι γυναικες αυτες ομως (κι εγω μεσα σε αυτες) το επελεξαν και γι αυτο το κανουν. Ο γενικος πληθυσμος δεν θα το κανει, αυτο που θα κανει ειναι η συνταγη "πως να αυξησετε τις πιθανοτητες να μολυνθειτε".
Βραστο νερακι απο τον βραστηρα, σαπουνι, απλωμα. Μια σταλια υφασμα. Σαν να πλενεις πιατα. Την καταστροφη φερνετε.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
626
Likes
2.854
@turms
Την ίδια ώρα η Deutsche Welle μεταδίδει δημοσιεύματα γερμανικών εφημερίδων σύμφωνα με τα οποία η ελληνική κυβέρνηση παρουσιάζει μια «εξωραϊσμένη πραγματικότητα» για την υγειονομική κατάσταση της χώρας, το ποσοστό των τεστ στον πληθυσμό χαρακτηρίζεται «γελοία χαμηλό» και η όλη εικόνα της ασφάλειας «έχει ως στόχο την προσέλκυση τουριστικής πελατείας».
ειμαστε προτελευταίοι στη λιστα με τα τεστ. πρεπει να στο πει αλλος για να καταλαβεις οτι ειναι ανεπαρκη ποσοτητα για να εχεις σωστη εικονα;
 
Last edited:

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Παιδια εγω δεν λεω οτι δεν γινεται η οτι ειναι πολυς κοπος, αυτο που λεω ειναι οτι ο κοσμος δεν θα το κανει και το κρατος θα επρεπε να ειχε επενδυσει περισσοτερο στην σωστη ενημερωση του ωστε να εχει αποτελεσμα αντι απειλωντας τον με προστιμα να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδια εγω δεν λεω οτι δεν γινεται η οτι ειναι πολυς κοπος, αυτο που λεω ειναι οτι ο κοσμος δεν θα το κανει και το κρατος θα επρεπε να ειχε επενδυσει περισσοτερο στην σωστη ενημερωση του ωστε να εχει αποτελεσμα αντι απειλωντας τον με προστιμα να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα
Δεν ειμαι τοσο σιγουρος πως καποιοι θελουν να το καταλαβουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.395
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom