Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@babaduma το άρθρο λέει να κλείσουν όλα τα σχολεία σε όλη την Ελλάδα επ αόριστον. Δε νομίζω να συμφωνείς. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε καν υποδομές για e learning.
Την εκκλησία δε νομίζω να την έκλεισε ο ΕΟΔΥ της Σιγκαπούρης.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Παμε παλι: τα σχολεια ειναι υποχρεωμενα να πανε μαθητες για εκκλησιασμο πριν την παρελαση της 25ης Μαρτιου. Αν δεν ερθει αλλη οδηγια τι κανει το σχολειο? Παρανομει? Ζηταει υπευθυνη δηλωση του 1599 οτι ο γονιος παιρνει την ευθυνη?
Οπόιος γονέας δεν θέλει δεν στέλνει το παιδι του στην εκκλησία και λαμβάνει απουσία. Απλο είναι.
Και αν πάει αν θέλει ούτε κοινωναει ούτε φιλάει εικόνες.
Εμένα και τα δύο παιδιά την άλλη εβδομάδα θα πάνε εκπαιδευτικές επισκέψεις. Το ένα σε κλειστό χώρο μάλιστα για να κάνουν κατασκευές δηλαδή θα έρθουν σε άμεση επαφή με αντικείμενα που θα πιάσουν πολλά χέρια. Τι διαφορά εχει;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@dik-7 επειδη επιμενεις οτι εκκλησια πηγαινουν ολοι απο επιλογη, εγω δεν εχω δικαιωμα να αρνηθω να εφαρμοσω τον νομο που με υποχρεωνει να συνοδεψω τα παιδια του σχολειου.
Οπόιος γονέας δεν θέλει δεν στέλνει το παιδι του στην εκκλησία και λαμβάνει απουσία. Αλλο είναι.
Και αν πάει αν θέλει ούτε κοινωναει ούτε φιλάει εικόνες.
Εμένα και τα δύο παιδιά την άλλη εβδομάδα θα πάνε εκπαιδευτικές επισκέψεις. Το ένα σε κλειστό χώρο μάλιστα για να κάνουν κατασκευές δηλαδή θα έρθουν σε άμεση επαφή με αντικείμενα που θα πιάσουν πολλά χέρια. Τι διαφορά εχει;
Το θεμα ειναι : εχω δικαιωμα να του απαγορευσω ως εκπαιδευτικος να φιλησει εικονα η να κοινωνησει αν το αποφασισει το ανηλικο? Οχι. Τρωω καταγγελια που του το επετρεψα αν κολλησει κορωνοιο στην εκκλησια και παω για ΕΔΕ? Ναι.
Φυσικα στο τελος θα καταληξουμε σε δηλωσεις του 1599 που θα λενε ποιος εχει την ευθυνη. Τοσο ομορφα πραγματα γινονται στη δουλιτσα μας
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Την εκκλησία δε νομίζω να την έκλεισε ο ΕΟΔΥ της Σιγκαπούρης.
Προφανώς όχι. Ο ΕΟΔΥ της Σιγκαπούρης δεν χρειάζεται να παρέμβη για τα αυτονόητα. Ο ΕΟΔΥ της Σιγκαπούρης φροντίζει να υπάρχουν 600 κλινικές για να παρέχουν άμεση βοήθεια σε όσους χρειάζονται, να υπάρχει επάρκεια μασκών που μοιράζεται δωρεάν σε όλους τους κατοίκους κι ένα σωρό άλλα που αν συνεχίσω να γράφω θα ξημερωθούμε...

https://www.channelnewsasia.com/new...ngapore-cluster-life-church-missions-12413396
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@dik-7 επειδη επιμενεις οτι εκκλησια πηγαινουν ολοι απο επιλογη, εγω δεν εχω δικαιωμα να αρνηθω να εφαρμοσω τον νομο που με υποχρεωνει να συνοδεψω τα παιδια του σχολειου.

Το θεμα ειναι : εχω δικαιωμα να του απαγορευσω ως εκπαιδευτικος να φιλησει εικονα η να κοινωνησει αν το αποφασισει το ανηλικο? Οχι. Τρωω καταγγελια που του το επετρεψα αν κολλησει κορωνοιο στην εκκλησια και παω για ΕΔΕ? Ναι.
Κάτσε γιατί σε χάνω τώρα. Θα φας καταγγελία αν ένα παιδί φιλήσει εικόνα και κολλήσει κοορωναιο; μάλλον κανείς πλάκα.
Καταρχήν αγαπητή συμφορουμιτισα μπορείς να μου πεις πως ο γονιός που μάλιστα έχει επιτρέψει στο ανήλικο να πάει εκκλησία θα αποδείξει ότι κόλλησε από την εικόνα ή την Θεία κοινωνία; προχώρησε η επιστήμη τόσο πολύ;
Όσο για εσένα μην πας .Πάρε άδεια κανονική αναρρωτική ή ότι άλλο θες και προβλέπει ο ΚΔΔ αφού ανησυχείς τόσο πολύ.
Δεν μου είπες τι διαφορά έχει με την εκδρομή και σε κλειστό χώρο για να μην πω για τις εκδρομές στο εξωτερικό που υποστηρίζουν πολλοί ότι κακως κόπηκαν
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κάτσε γιατί σε χάνω τώρα. Θα φας καταγγελία αν ένα παιδί φιλήσει εικόνα και κολλήσει κοορωναιο; μάλλον κανείς πλάκα.
Καταρχήν αγαπητή συμφορουμιτισα μπορείς να μου πεις πως ο γονιός που μάλιστα έχει επιτρέψει στο ανήλικο να πάει εκκλησία θα αποδείξει ότι κόλλησε από την εικόνα ή την Θεία κοινωνία; προχώρησε η επιστήμη τόσο πολύ;
Όσο για εσένα μην πας .Πάρε άδεια κανονική αναρρωτική ή ότι άλλο θες και προβλέπει ο ΚΔΔ αφού ανησυχείς τόσο πολύ.
Δεν μου είπες τι διαφορά έχει με την εκδρομή και σε κλειστό χώρο
Σορι αλλα δεν εχεις ιδεα απο την εκπαιδευτικη νομοθεσια. Αν εκθεσεις σε κινδυνο παιδια, ειναι πειθαρχικο παραπτωμα.
Παρολα αυτα αν το στηριζεις καπου, να μου το πεις να το επικαλεστω γιατι η ΠΝΠ με υποχρεωνει να καθησω σπιτι 14 μερες μετα το ταξιδι για να μην εκθεσω σε κινδυνο κανενα παιδι.
Δεν σοβαρολογεις που θα χρεωθω αδεια γιατι ο νομοθετης τομπαιζει και δεν ξεκαθαριζει τι κανουμε.
Εκδρομες και μετακινησεις εκοψε, δεν ενημερωθηκες μαλλον.
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συγγνώμη που θα στο πω γνωρίζω πάρα πολύ καλά από νομοθεσία και έχω χειριστεί δεκάδες υποθέσεις.
Θέμα θα είχες αν βγει απαγόρευση από το υπουργείο ή το πυσπε κλπ και παρανοήσεις.
Και σε ερωτώ πάλι.
1. Πώς θα αποδειχθεί ότι κόλλησε στην έκκλήσίσ και όχι στο σπίτι στο σχολείο η αλλού. Η εξετάσω θα δείξει και από ποια εικόνα κόλλησε;
2. Το εκθέσεις σε κίνδυνο στην εκκλησία και όχι στα μουσεία και παιδικα θέατρα που συνεχίζονται οι .επισκέψεις
Για πες μου σε παρακαλώ

Εκδρομές πως έκοψε; εμένα και τα 2 παιδιά θα πάνε κανονικά την Δευτέρα και Τετάρτη.
Αν έχεις την απόφαση στείλε link
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Απορώ με την υπομονή που έχει ο dik-7 και σας απαντάει....διαβάζουμε τόση σαχλαμάρα κι εξακολουθεί και ασχολείται και δίνει απαντήσεις....
Αν κλείσουν τα σχολεία τότε δεν τίθεται καν ο προβληματισμός με τον εκκλησιασμό(στα πλαίσια του σχολικού εκκλησιασμού..)όσο δεν κλεινουν...ισχύουν αυτά που σας λεει ο dik-7 και δεν καταλαβαίνετε η δεν θελετε να καταλαβετε...
με την ίδια παράλογη δική σας λογική ότι μπορεί το παιδί να κολλήσει απο την εικόνα(που κάλλιστα μπορεί και να το αποφύγει) μπορεί να κολλήσει απο κάθε λογής επιφάνειες όπου ακούμπησαν η ακουμπάν πολλά χέρια..χέρια που κανείς δεν ξέρει πριν αν ξύθηκαν σε μύτες...ακούμπησαν σε στόματα ..σάλια κλπ ...μετρό,λεωφορεία...πόμολα κλπ
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οχι το διαβασα το πρωι στα νεα....αυστριακα κ Ν.Τιρολεζικα...σκοπευα να παω στις 14 Μαρτιου κ το παρακολουθουσα ... τελικα δεν παμε (αλλα για αλλο λογο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Συγγνώμη που θα στο πω γνωρίζω πάρα πολύ καλά από νομοθεσία και έχω χειριστεί δεκάδες υποθέσεις.
Θέμα θα είχες αν βγει απαγόρευση από το υπουργείο ή το πυσπε κλπ και παρανοήσεις.
Και σε ερωτώ πάλι.
1. Πώς θα αποδειχθεί ότι κόλλησε στην έκκλήσίσ και όχι στο σπίτι στο σχολείο η αλλού. Η εξετάσω θα δείξει και από ποια εικόνα κόλλησε;
2. Το εκθέσεις σε κίνδυνο στην εκκλησία και όχι στα μουσεία και παιδικα θέατρα που συνεχίζονται οι .επισκέψεις
Για πες μου σε παρακαλώ

Εκδρομές πως έκοψα εμένα και τα 2 παιδιά θα πάνε κανονικά την Δευτέρα και Τετάρτη.
Αν έχεις την απόφαση στείλε link
Δες την ΠΝΠ λεει αναστολη στις μετακινησεις και εκδρομες επ αοριστον. Γενικα, δεν διευκρινιζει που. Εγω ανεστειλα τα παντα.
Σχετικα με το βαρος της αποδειξης αν κολλησε απο εικονα, δεν χρειαζεται να εισαι πυρηνικος φυσικος για να αποδειξεις οτι γλειφοντας 200 ατομα το ιδιο κουταλακι κατι θα κολλησεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Απορώ με την υπομονή που έχει ο dik-7 και σας απαντάει....διαβάζουμε τόση σαχλαμάρα κι εξακολουθεί και ασχολείται και δίνει απαντήσεις....
Αν κλείσουν τα σχολεία τότε δεν τίθεται καν ο προβληματισμός με τον εκκλησιασμό(στα πλαίσια του σχολικού εκκλησιασμού..)όσο δεν κλεινουν...ισχύουν αυτά που σας λεει ο dik-7 και δεν καταλαβαίνετε η δεν θελετε να καταλαβετε...
με την ίδια παράλογη δική σας λογική ότι μπορεί το παιδί να κολλήσει απο την εικόνα(που κάλλιστα μπορεί και να το αποφύγει) μπορεί να κολλήσει απο κάθε λογής επιφάνειες όπου ακούμπησαν η ακουμπάν πολλά χέρια..χέρια που κανείς δεν ξέρει πριν αν ξύθηκαν σε μύτες...ακούμπησαν σε στόματα ..σάλια κλπ ...μετρό,λεωφορεία...πόμολα κλπ
Μη διαβαζετε, αγαπητη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δες την ΠΝΠ λεει αναστολη στις μετακινησεις και εκδρομες επ αοριστον. Γενικα, δεν διευκρινιζει που. Εγω ανεστειλα τα παντα.
Σχετικα με το βαρος της αποδειξης αν κολλησε απο εικονα, δεν χρειαζεται να εισαι πυρηνικος φυσικος για να αποδειξεις οτι γλειφοντας 200 ατομα το ιδιο κουταλακι κατι θα κολλησεις
εισαι σοβαρή;;απο τον εκκλησιασμό μας το πήγες τωρα στην κοινωνία;;;που είναι καθαρά θεμα προσωπικό και ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΄μπορει καποιος να το αποφυγει
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom