Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου παραθέσεις ενα link που σε μια χώρα απαγορεύτηκε ο εκκλησιασμός.
Σας το ειπε και η @romantic woman oπως υπάρχει κινδυνος στην εκκλησία, υπάρχει και στο μουσειο, το θέατρο, το σχολείο και το αεροπλάνο, τα δικαστηρια κλο
Αν είναι να τα κλείσουμε όλα και να μείνουμε σπίτια μας.
Μιλησα για σοβαρη κρατη και σε ολα τα σοβαρα κρατη που γνωριζω υπαρχει διαχωρισμος κρατους και εκκλησιας. Πες μου αμα θες που εκλεισαν στο συνολο τους μουσεια, θεατρα, σχολεια κλπ και θα εξετασω αν εκλεισαν και οι εκκλησιες

Επισης γνωριζω καλα ελληνικα και οποιοδηποτε ελληνικο σαιτ αν διαβαζα χθες σαν πρωτο θεμα ειχε το κλεισιμο σχολειων, θεατρων, μουσειων κλπ πλην εκκλησιων σε τρεις νομους της Ελλαδας (Αχαια, Ηλεια, Ζακυνθος). Νομιζω εκει ειναι που αντεδρασαν κυριως οι περισσοτεροι. Για ποιο λογο εξαιρεθηκε η εκκλησια οταν μαλιστα τα κρουσματα που εμφανιστηκαν στην περιοχη εχουν αμεση σχεση με τους κολπους της.

Καλα κανετε και πιστευετε οσοι πιστευετε, δικαιωμα σας. Δεν θα μπω στη διαδικασια να σας αποδειξω πραγματα που για μενα ειναι αυτονοητα και δεν θα επρεπε να ειναι καν αντικειμενο συζητησης.
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για την ιστορια στη Γαλλια ειχαμε


Μιλησα για σοβαρη κρατη και σε ολα τα σοβαρα κρατη που γνωριζω υπαρχει διαχωρισμος κρατους και εκκλησιας. Πες μου αμα θες που εκλεισαν στο συνολο τους μουσεια, θεατρα, σχολεια κλπ και θα εξετασω αν εκλεισαν και οι εκκλησιες

Επισης γνωριζω καλα ελληνικα και οποιοδηποτε ελληνικο σαιτ αν διαβαζα χθες σαν πρωτο θεμα ειχε το κλεισιμο σχολειων, θεατρων, μουσειων κλπ πλην εκκλησιων σε τρεις νομους της Ελλαδας (Αχαια, Ηλεια, Ζακυνθος). Νομιζω εκει ειναι που αντεδρασαν κυριως οι περισσοτεροι. Για ποιο λογο εξαιρεθηκε η εκκλησια οταν μαλιστα τα κρουσματα που εμφανιστηκαν στην περιοχη εχουν αμεση σχεση με τους κολπους της.

Καλα κανετε και πιστευετε οσοι πιστευετε, δικαιωμα σας. Δεν θα μπω στη διαδικασια να σας αποδειξω πραγματα που για μενα ειναι αυτονοητα και δεν θα επρεπε να ειναι καν αντικειμενο συζητησης.

Αντε να το πω μια ακόμη φορά, Ουτε τα δικαστήρια, έκλεισαν, ούτε ο Δήμος, ούτε η Πολεοδομία κλπ. Μερικοί όμως επιμένετε να ξεχωρίζετε την εκκλησία. Τελευταία φορά γράφω ότι στα δικαστηρια εκατονταδες κατηγορουμενοι, μαρτυρες, διάδικοι και δικηγόροι βρέθηκαν εκεί σε αυτές τις πόλεις απο υποχρέωση. Αλλά μάλλον αν κλείσουν οι εκκλησίες θα είνια ολα καλά,
Για τα λοιπα αν πιστεεύει κάποιος, σε τι πιστεύει και γιατί, αν έχει όρεξη στο social όπως προειπα,

Καλο σου βράδυ
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Πραγματικα δεν ειναι να απορει καποιος γιατι αυτη η χωρα εχει παρει τον κατηφορο τοσα χρονια τωρα. Η εννοια μας ειναι πως δεν θα κλεισουν οι εκκλησιες και τα γηπεδα γιατι δεν τολμουμε να πουμε ξεκαθαρα οτι ο ιος κολλαει απο φιλημα εικονας η με το κουταλακι. Και κολλαει τους ανθρωπους που δεν πρεπει να κολλησουν, αυτους που ειναι κλασικα οι αδυναμοι, οι ηλικιωμενοι.
Καταλαβαινω την ψυχολογικη βοηθεια με την επιχειρηση της εκκλησιας αλλα ο ιος δεν ενδιαφερεται τι λεει ο καθε ενας που φοβαται για το τελος που πλησιαζει η για τον επιχειρηματια με τα ρασα, θα σε κολλησει οπως μπορει.
Αλλα κρατη επενδυουν σε νοσοκομεια και παιδεια και εμεις επενδυουμε σε εκκλησιες, τυχαιο με την κατασταση μας; Πιο πανω διαβασα για μαθηματα πανεπιστημιου απο το ιντερνετ, εβαλα τα γελια μολις το εκανα εικονα αυτο για την Ελλαδα. Ουτε τα εγγονια μου δεν θα το δουν να συμβαινει.
Για να ειμαι εντος θεματος, η παναγια να μας βοηθησει :)

ΥΓ Θα τρελαθουμε εδω μεσα, ποτε σε κανενα μουσειο, δικαστηριο, θεατρο ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο δεν εχω φιλησει εικονες ουτε ειχε καποιο κοινοχρηστο κουταλακι. Πως ειναι το ιδιο επικινδυνο αυτο;
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αντε να το πω μια ακόμη φορά, Ουτε τα δικαστήρια, έκλεισαν, ούτε ο Δήμος, ούτε η Πολεοδομία κλπ. Μερικοί όμως επιμένετε να ξεχωρίζετε την εκκλησία. Τελευταία φορά γράφω ότι στα δικαστηρια εκατονταδες κατηγορουμενοι, μαρτυρες, διάδικοι και δικηγόροι βρέθηκαν εκεί σε αυτές τις πόλεις απο υποχρέωση. Αλλά μάλλον αν κλείσουν οι εκκλησίες θα είνια ολα καλά,
Για τα λοιπα αν πιστεεύει κάποιος, σε τι πιστεύει και γιατί, αν έχει όρεξη στο social όπως προειπα,

Καλο σου βράδυ
στους δε Δήμους υπάγονται τα Κ.Α.Π.Η και μέσα σ αυτά εκτός των ιατρείων υπάρχουν καφενεία-ουζερί όπου συναθροίζονται και κάθονται και περνούν τις ώρες τους ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πραγματικα δεν ειναι να απορει καποιος γιατι αυτη η χωρα εχει παρει τον κατηφορο τοσα χρονια τωρα. Η εννοια μας ειναι πως δεν θα κλεισουν οι εκκλησιες και τα γηπεδα γιατι δεν τολμουμε να πουμε ξεκαθαρα οτι ο ιος κολλαει απο φιλημα εικονας η με το κουταλακι. Και κολλαει τους ανθρωπους που δεν πρεπει να κολλησουν, αυτους που ειναι κλασικα οι αδυναμοι, οι ηλικιωμενοι.
Καταλαβαινω την ψυχολογικη βοηθεια με την επιχειρηση της εκκλησιας αλλα ο ιος δεν ενδιαφερεται τι λεει ο καθε ενας που φοβαται για το τελος που πλησιαζει η για τον επιχειρηματια με τα ρασα, θα σε κολλησει οπως μπορει.
Αλλα κρατη επενδυουν σε νοσοκομεια και παιδεια και εμεις επενδυουμε σε εκκλησιες, τυχαιο με την κατασταση μας; Πιο πανω διαβασα για μαθηματα πανεπηστημιου απο το ιντερνετ, εβαλα τα γελια μολις το εκανα εικονα αυτο για την Ελλαδα. Ουτε τα εγγονια μου δεν θα το δουν να συμβαινει.
Για να ειμαι εντος θεματος, η παναγια να μας βοηθησει :)

ΥΓ Θα τρελαθουμε εδω μεσα, ποτε σε κανενα μουσειο, δικαστηριο, θεατρο ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο δεν εχω φιλησει εικονες ουτε ειχε καποιο κοινοχρηστο κουταλακι. Πως ειναι το ιδιο επικινδυνο αυτο;

Αν δεν το εμαθες ο ιος ειναι ανθεκτικός σε σκληρες επιφάνειες και όχι μόνο
οπότε ό τι και να αγγιξεις σε ολα αυτά, αν δεν λάβεις μέτρα μπορεί να κολλήσεις.
Επίσης ο πισω σου ή ο διπλά σου μπορεί να φτερνιστεί και να κολλήσεις.

Βεβαια στην εκκλησία να πάς και να μην κοινωνήσεις ή να μην φιλήσεις τις εικόνες αν δεν θες, δεν το έχεις σκεφτεί;

Αντε κουράστηκα και πάω για υπνο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αντε να το πω μια ακόμη φορά, Ουτε τα δικαστήρια, έκλεισαν, ούτε ο Δήμος, ούτε η Πολεοδομία κλπ. Μερικοί όμως επιμένετε να ξεχωρίζετε την εκκλησία. Τελευταία φορά γράφω ότι στα δικαστηρια εκατονταδες κατηγορουμενοι, μαρτυρες, διάδικοι και δικηγόροι βρέθηκαν εκεί σε αυτές τις πόλεις απο υποχρέωση. Αλλά μάλλον αν κλείσουν οι εκκλησίες θα είνια ολα καλά,
Για τα λοιπα αν πιστεεύει κάποιος, σε τι πιστεύει και γιατί, αν έχει όρεξη στο social όπως προειπα,

Καλο σου βράδυ
O Δημος, η Πολεοδομια, τα δικαστηρια ειναι υπηρεσιες που ανθρωποι διεκπεραιωνουν δουλειες, οι οποιες αν δεν γινουν δυσκολευουν τη συνεχιση των εργασιων τους και την καθημερινοτητα τους. Αν αναβληθει η δικη μου για παραδειγμα κι εχω αναγκη την αποφαση θα ταλαιπωρηθω μεχρι να περιμενω να γινει. Αν κλεισει η εκκλησια τι θα παθω; Θα μου βαλει απουσια ο θεος;

Καλο βραδι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
στους δε Δήμους υπάγονται τα Κ.Α.Π.Η και μέσα σ αυτά εκτός των ιατρείων υπάρχουν καφενεία-ουζερί όπου συναθροίζονται και κάθονται και περνούν τις ώρες τους ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ
Προφανως βεβαια δεν εισαι ενημερωμενη καλα γιατι τα ΚΑΠΗ εκλεισαν

https://www.thebest.gr/article/571745-kleista-stin-patra-scholeia-paidikoi-stathmoi-kai-kapi
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ απλά ρώτησα αν τις έκλεισαν γενικά επειδή ανησυχώ και δεν θέλω να χάσω τον εκκλησιασμό μου την Κυριακή. Μάλλον, παρεξηγήθηκε η γραφή μου.
Εισαι μεγαλο τρολλ...Je kiffe!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προφανως βεβαια δεν εισαι ενημερωμενη καλα γιατι τα ΚΑΠΗ εκλεισαν

https://www.thebest.gr/article/571745-kleista-stin-patra-scholeia-paidikoi-stathmoi-kai-kapi
για δύο μέρες;;επομένως το θέμα με τις εκκλησίες που σας απασχολεί τόσο πολύ είναι για σήμερα (που δεν έχει λειτουργία )και για αύριο;;θα μου πείτε για τους χαιρετισμούς;;2ωρες το βράδυ,μάλιστα
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
ΥΓ Θα τρελαθουμε εδω μεσα, ποτε σε κανενα μουσειο, δικαστηριο, θεατρο ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο δεν εχω φιλησει εικονες ουτε ειχε καποιο κοινοχρηστο κουταλακι. Πως ειναι το ιδιο επικινδυνο αυτο;
Αυτο το λες εσυ. Ρωτα μας κι εμας τις ομορφες που οπου βρεθουμε, μουσειο, δικαστηριο, Πολεοδομια, Δημο, θεατρα παντου μας λενε "Φτου σου, κοριτσαρα, μη σε ματιασω" . Παντου κινδυνευουμε το ιδιο με το κοινο κουταλακι. Παρτο αποφαση, αφου λειτουργει το δικαστηριο, εκκλησια δεν κλεινει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
για δύο μέρες;;επομένως το θέμα με τις εκκλησίες που σας απασχολεί τόσο πολύ είναι για σήμερα (που δεν έχει λειτουργία )και για αύριο;;θα μου πείτε για τους χαιρετισμούς;;2ωρες το βράδυ.
Εμενα δεν με απασχολει τιποτα, Και θα προτιμουσα να ειναι ανοιχτα τα παντα. Κι οποιος κοφτεται να φυλαχτει ας φυλαγεται. Η ευνοια που εχει η εκκλησια σε συγκριση με αλλους χωρους ψυχαγωγιας ειναι προκλητικη και αδικη. Αυτο θιχτηκε αλλιως κανεις δεν θα ασχολουνταν μαζι της.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πωπω έχουν ξεφύγει μερικοί. Απο την υστερία ως τις κατηγορίες γιαβοσους έκαναν ό,τι επιτρέπει ο νόμος και μάλιστα σε χώρα με λιγοτερα κρούσματα από την Ελλάδα.

Διαβάζοντας το νημα, σε κάποια φάση νόμιζα ότι είχαμε καταμέτρηση κρουσμάτων AIDS ή εμπολα. Τέλος πάντων λογικά θα έχουμε μερικές εκατοντάδες κρούσματα σε λίγες μερες, θα σταματήσουμε να τα μετράμε κάθε πρωί και η ζωή (Και ο θανατος) θα συνεχισθούν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom