Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πωπω έχουν ξεφύγει μερικοί. Απο την υστερία ως τις κατηγορίες γιαβοσους έκαναν ό,τι επιτρέπει ο νόμος και μάλιστα σε χώρα με λιγοτερα κρούσματα από την Ελλάδα.

Διαβάζοντας το νημα, σε κάποια φάση νόμιζα ότι είχαμε καταμέτρηση κρουσμάτων AIDS ή εμπολα. Τέλος πάντων λογικά θα έχουμε μερικές εκατοντάδες κρούσματα σε λίγες μερες, θα σταματήσουμε να τα μετράμε κάθε πρωί και η ζωή (Και ο θανατος) θα συνεχισθούν.
Το AIDS, για την ακριβεια ο HIV (γιατι ειναι διαφορετικο πραγμα απο το AIDS) δεν μεταδιδεται με παρομοιο με τον κοροναιο τροπο και δεν διατρεχεις κανενα κινδυνο να κολλησεις αν ακουμπας πραγματα που ακουμπησε ο φορεας, αν συζητας μαζι του, αν βηχει πανω σου, αν τον φιλησεις. Προφανως και τα γνωριζεις εσυ αυτα αλλα τα γραφω γιατι ορισμενοι μπορει να νομιζουν ακομα πως AIDS παθαινουν οι αμαρτωλοι ομοφυλοφιλοι. Μια αποψη που καποτε ηταν ευρεως διαδεδομενη στους κολπους της εκκλησιας και ακομα υπαρχουν ηγετικα της στελεχη που δεν την αρνουνται.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Να ανοίξουν οι φυλακές τώρα.Άκου να συνωστίζονται τόσοι σε περιορισμένο χώρο.
Κακώς υπάρχουν στρατόπεδα με φαντάρους.ΚΨΜ τέλος.Στα λεωφορεία κανείς.Όλοι με τα πόδια.
Έχουμε λαλήσει με τον έμπολα.Λάθος κορονοιό.

Ρωτα μας κι εμας τις ομορφες που οπου βρεθουμε, μουσειο, δικαστηριο, Πολεοδομια, Δημο, θεατρα παντου μας λενε "Φτου σου, κοριτσαρα, μη σε ματιασω"
Το έκανα εικόνα!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οι χθεσινοβραδινοί διάλογοι είναι ένα δείγμα του πόσο δύσκολα αγγίζεται το θέμα "εκκλησία" στη χώρα μας (και όχι μόνο). Ξεκινούν και οι χαιρετισμοί σήμερα και πραγματικά θα χρειαστούν όσες θειικές επικλήσεις γίνεται για να μην διασπαρεί ο ιός ακριβώς στην ομάδα που κινδυνεύει περισσότερο.
με 21 νέα κρούσματα χθες και τη λογική ότι ο ένας κολλάει άλλους 2-3, βάλτε μέσα και τους μερικά ασυμπτωματικούς που τη βγάζουν με ένα βηχαλάκι και δεν εξετάζονται....εύκολα σε μια βδομάδα θα είμαστε στα 100+ μη πω χειρότερα. Ολα είναι πιθανά. Και Πάσχα δίχως κόσμο στις εκκλησίες και αγώνες κυπέλλου με άδειες κερκίδες. Όπως και τα παιδιά στερήθηκαν την εκδρομή που περίμεναν όλη τους τη σχολική ζωή. Πονάει το ίδιο.
Ρώτησαν σε μια συνέντευξη τον Klopp τον προπονητή της Λίβερπουλ για τον ιό και αν ανησυχεί για την ομάδα και απάντησε επικά πως δεν καταλαβαίνει γιατί η γνώμη ενός προπονητή είναι σημαντική για ένα τόσο σοβαρό θέμα το οποίο δεν κατέχει! Ρησπεκτ και μακάρι και άλλοι πολλοί αναρμόδιοι να τον μιμηθούν.
Γιατί να διαφωνούμε λοιπόν εμείς αν κολλάει από το κουταλάκι της κοινωνίας ή το φίλημα των εικόνων, τα μουσεία η δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Υποτίθεται έχουμε αρχές να μας προστατέψουν με ότι μέτρα θεωρούν αναγκαία. Το μόνο βέβαιο είναι πως όλοι θέλουμε το ίδιο πράγμα...να είμαστε υγιείς! Σα γονείς έχουμε υποχρέωση να προστατέψουμε τα μικρά παιδιά μας αλλά και σαν παιδιά των γονιών μας τους μεγαλύτερους γιατί δεν τα έχουν όλοι τετρακόσια....αν εμένα η μάνα μου (που έχει και πνευμονοπάθεια) μου πει σήμερα ότι θα πάει στους χαιρετισμούς επικαλούμενη τη θειική παρέμβαση ενώ στέλνει εμένα στη λαική θα την κλειδώσω σπίτι με το ζόρι. Μπορεί να κάνω και λάθος. Θα την προστατέψω όπως νομίζω καλύτερα μέχρι να αποφασίσει το κράτος τι πρέπει και τι όχι
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οι χθεσινοβραδινοί διάλογοι είναι ένα δείγμα του πόσο δύσκολα αγγίζεται το θέμα "εκκλησία" στη χώρα μας (και όχι μόνο). Ξεκινούν και οι χαιρετισμοί σήμερα και πραγματικά θα χρειαστούν όσες θειικές επικλήσεις γίνεται για να μην διασπαρεί ο ιός ακριβώς στην ομάδα που κινδυνεύει περισσότερο.
με 21 νέα κρούσματα χθες και τη λογική ότι ο ένας κολλάει άλλους 2-3, βάλτε μέσα και τους μερικά ασυμπτωματικούς που τη βγάζουν με ένα βηχαλάκι και δεν εξετάζονται....εύκολα σε μια βδομάδα θα είμαστε στα 100+ μη πω χειρότερα. Ολα είναι πιθανά. Και Πάσχα δίχως κόσμο στις εκκλησίες και αγώνες κυπέλλου με άδειες κερκίδες. Όπως και τα παιδιά στερήθηκαν την εκδρομή που περίμεναν όλη τους τη σχολική ζωή. Πονάει το ίδιο.
Ρώτησαν σε μια συνέντευξη τον Klopp τον προπονητή της Λίβερπουλ για τον ιό και αν ανησυχεί για την ομάδα και απάντησε επικά πως δεν καταλαβαίνει γιατί η γνώμη ενός προπονητή είναι σημαντική για ένα τόσο σοβαρό θέμα το οποίο δεν κατέχει! Ρησπεκτ και μακάρι και άλλοι πολλοί αναρμόδιοι να τον μιμηθούν.
Γιατί να διαφωνούμε λοιπόν εμείς αν κολλάει από το κουταλάκι της κοινωνίας ή το φίλημα των εικόνων, τα μουσεία η δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Υποτίθεται έχουμε αρχές να μας προστατέψουν με ότι μέτρα θεωρούν αναγκαία. Το μόνο βέβαιο είναι πως όλοι θέλουμε το ίδιο πράγμα...να είμαστε υγιείς! Σα γονείς έχουμε υποχρέωση να προστατέψουμε τα μικρά παιδιά μας αλλά και σαν παιδιά των γονιών μας τους μεγαλύτερους γιατί δεν τα έχουν όλοι τετρακόσια....αν εμένα η μάνα μου (που έχει και πνευμονοπάθεια) μου πει σήμερα ότι θα πάει στους χαιρετισμούς επικαλούμενη τη θειική παρέμβαση ενώ στέλνει εμένα στη λαική θα την κλειδώσω σπίτι με το ζόρι. Μπορεί να κάνω και λάθος. Θα την προστατέψω όπως νομίζω καλύτερα μέχρι να αποφασίσει το κράτος τι πρέπει και τι όχι
Καταρχήν κανείς στο φόρουμ δεν έγραψε ότι στην εκκλησία δεν υπάρχει κίνδυνος διασποράς του ιού. Ούτε ότι ο ιος δεν κολλάει από την Θεία κοινωνία με θεική παρέμβαση.
Αυτό που γράφτηκε είναι ότι οι πιθανότητες είναι ίδιες με οιαδήποτε άλλη μαζική συνάθροιση αλλά όσοι δεν γουστάρουν για τους δικούς τους λόγους (και δικαίωμα τους είναι) την εκκλησία προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο.
Κάποιοι λύσσαξαν με το κουταλάκι και τις εικόνες, λες και κάποιος παπάς θα τους υποχρεώσει να κοινωνήσουν ή να φιλήσουν τις εικόνες. Επαναλαμβάνω ότι κατά τους ειδικούς ο ιος ειναι ανθεκτικός σε ΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σκληρή επιφάνεια. Τι δεν καταλαβαίνετε;

Το θέμα είναι ότι στο φόρουμ με αφορμή τα κρούσματα από το γκρουπ στο Ισραήλ και την βλακεία που έιπε ενας υπαλληλος του ΕΟΔΥ εκφράζοντας προσωπική άποψη, όπως είπε, ξεκίνησαν δεκάδες μηνύματα για τους παπάδες και την εκκλησία, άσχετα με το αντικείμενο του τόπικ.
Οι ίδιοι που λένε ότι θα ταξιδέψουν ακόμη και σε χώρες που έχουν αυξημένα κρούσματα, αδιαφορώντας αν κολλήσουν και διασπείρουν τον ιό στην Ελλάδα, μόνο τον αφορισμό του ιερέα δε ζήτησαν, επειδή πρίν 15 ημέρες ταξίδεψε με γκρουπ σε χώρες που δεν είχε κρούσμα. Και γράφτηκαν ειρωνικά μηνύματα που δεν έχουν θέση πιστεύω στο φόρουμ.
Δηλαδή εσείς έχετε δικαίιωμα να ταξιδέψετε, όπου γουστάρετε, αλλά πρέπει να απαγορεύσουμε τα ταξίδια στους Αγίους Τόπους;

Διαβάσαμε επίσης ότι οι εκπαιδευτικοί κινδυνεύουν με ΕΔΕ αν συνοδέψουν τα παιδιά στην εκκλησία και μετά κολλήσουν ιό.
Ποια πλευρά γράφει υπερβολές λοιπόν είναι σαφές, αλλά δεν θέλετε να το δείτε.

Το τόπικ έχει ξεφύγει. Αυτό που είπα στην αρχή, είναι ότι όσοι θέλουν να βάλουν κατά της Εκκλησίας, να μιλήσουν για τις θρησκείες, τον αθεισμο κλπ ας ανοίξουν ένα τόπικ στο social και όχι στα ταξιδιωτικά επίκαιρα.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Πρόσεξε κανείς τον αριθμό των κρουσμάτων σε Γερμανία και Γαλλία; Σε μια εβδομάδα πήγαν από το ~50 στο ~500. Ενώ Ιταλία και Ιράν εναλλάσσονται στην τρίτη θέση στα ~3500, η Γερμανία αύριο φαίνεται πως θα ξεπεράσει και το κρουαζιερόπλοιο. Από την άλλη οι κινέζοι αναφέρουν κάπου 150 νέα κρούσματα τη μέρα τα οποία στα 80k+ "χάνονται".

Μπορεί να ακούγεται ποδοσφαιρική η περιγραφή, αλλά βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον στο πως μέσα σε μία βδομάδα έρχονται τα πάνω κάτω και μετά δεν υπάρχει σταματημός.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
όσοι δεν γουστάρουν για τους δικούς τους λόγους (και δικαίωμα τους είναι) την εκκλησία προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο.
Κάποιοι λύσσαξαν με το κουταλάκι και τις εικόνες, λες και κάποιος παπάς θα τους υποχρεώσει να κοινωνήσουν ή να φιλήσουν τις εικόνες. Επαναλαμβάνω ότι κατά τους ειδικούς ο ιος ειναι ανθεκτικός σε ΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σκληρή επιφάνεια. Τι δεν καταλαβαίνετε;
Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις πως κανένας δεν το έγραψε αυτό γιατί έχει θέμα με την πίστη του καθενός.
Προφανώς και δεν είναι ίδιες οι πιθανότητες να κολλήσεις τον ιο αν πας στο θέατρο με το να πας στην εκκλησία και φιλήσεις τις εικόνες, το χέρι του παπά ή αν μοιραστείς το ίδιο κουτάλι με όλους.

Φυσικά και δεν σε υποχρεώνει κανένας να κάνεις τα παραπάνω αλλά ο μέσος όρος αυτών που πάνε στην εκκλησία πιστεύεις ειλικρινά πως είναι αυτής της άποψης και δεν θα το κάνουν; Γιατί εγώ από χθες σε συζητήσεις με ανθρώπους γύρω στα 30+ έχω ακούσει τα απίστευτα, του στυλ δεν κολλάς, ο θεός μας θέλει εκεί και αφού είναι το σπίτι του θα μας προστατεύσει κτλ κτλ που δεν χρειάζεται και μεγάλη φαντασία για να βρεις τι έλεγαν.

Όταν λοιπόν τα ακούω (και τα διαβάζω) αυτά από νέους τότε σίγουρα φαντάζομαι πως οι κυρίες από σήμερα θα σταματήσουν να φιλάνε εικόνες γιατί σίγουρα αυτή είναι η φιλοσοφία τους.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ανευθυνοτητα του παπα που οργανωσε εκδρομη και πηρε γκρουπ αυξημενου κινδυνου(ηλικιωμενους)και τους τραβηξε σε ταξιδακι...αλλα ειπαμε οσοι πανε σε ταξιδια με θρησκευτικο περιεχομενο,κοινωνανε και πανε καθε κυριακη εκκλησια δε κολλανε....τι οχι;;;;ασε τις εξυπναδες λοιπον και δες ποιοι ανεβασαν τα κρουσματα και ποιοι θα τ ανεβασουν σε λιγο καιρο κ αλλο....
Ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ κι επαναφέρεις το θέμα στη σωστή του βάση. Άντε όλοι μαζί τώρα να προσευχηθούμε στην εκκλησία και ραντεβού αύριο στους Χαιρετισμούς. Γιατί μόνον η Πίστη σώζει! Κι ας αφήσουμε τους άπιστους να πάνε στους Βούδες και στους Βελζεβούληδες. Κι αν δεν γυρίσουν, ακόμη καλύτερα!
Το θεμα ειναι : εχω δικαιωμα να του απαγορευσω ως εκπαιδευτικος να φιλησει εικονα η να κοινωνησει αν το αποφασισει το ανηλικο? Οχι. Τρωω καταγγελια που του το επετρεψα αν κολλησει κορωνοιο στην εκκλησια και παω για ΕΔΕ? Ναι.
Αυτά θυμηθηκα στα γρήγορα @jimp
Τέρμα το ζήτημα από εμένα. Νομίζω κούρασε.

Kαλά ταξίδια να έχουμε και μακριά από τις εκκλησίες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αυτά θυμηθηκα στα γρήγορα @jimp
Τέρμα το ζήτημα από εμένα. Νομίζω κούρασε.

Kαλά ταξίδια να έχουμε και μακριά από τις εκκλησίες.
Μα επειδή έγραψαν αυτά θεωρείς πως έχουν θέμα με την εκκλησία ή τα γράφουν αυτά γιατί βλέπουν μία χαλαρότητα (στην καλύτερη) απ'τη μεριά της εκκλησίας ως προς τις ευαίσθητες ομάδες;

Δες εδώ βίντεο στον ερτ1 τι λέει ο καλεσμένος παπάς.

Μετά από τα όσα λέει πιστεύεις πως όσοι πάνε στην εκκλησία θα προφυλαχθούν;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@jimp
O, τι ήταν να γράψω επί του θέματος το έγραψα, όπως προείπα
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Πάμε παρακάτω και ας γραφτεί κάτι πιο on topic
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp
O, τι ήταν να γράψω επί του θέματος το έγραψα, όπως προείπα
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Πάμε παρακάτω και ας γραφτεί κάτι πιο on topic
Μα On topic είμαστε, δεν κατακρίνει κανένας την πίστη του καθενός.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μετά από τα όσα λέει πιστεύεις πως όσοι πάνε στην εκκλησία θα προφυλαχθούν;
Δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζονται οι απόψεις ανθρώπων που ανήκουν στην ίδια ομάδα ούτε μπορούμε να κρίνουμε τις επίσημες θέσεις ενός οργάνου απ' τις προσωπικές απόψεις κάποιον μελών του.
...
Γιατί ασχολείστε με τις δηλώσεις ενός παπά, αλλά αγνοείτε ανακοινώσεις μητροπόλεων για το θέμα.
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom