Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Σχετικα με την ιταλια το τρομακτικο δεν ειναι ο αριθμος των νοσουντων (μαλλον σε καμια-δυο βδομαδες η μιση ευρωπη θα εχει τετοια νουμερα) αλλα ο αριθμος των νεκρων. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι στην αρχη της επιδημιας ειχε βγει μια βρωμα οτι ξεκινησε η μεταδοση ενδονοσοκομειακα. Δεν το παρακολουθησα να για να δω αν τελικα ισχυει αλλα αν συνεβει εξηγει καπως γιατι υπαρχουν δυσαναλογα πολλοι νεκροι. Οι περισσοτεροι που νοσηλευονται καποιο προβλημα υγειας εχουν προφανως και την πατανε πιο ευκολα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ποσα τεστ Έχει κάνει η Ιταλία και ποσα οι άλλες χώρες;.Και τι πληθυσμό Έχει η κάθε χώρα; Θεωρώ ότι εκεί βρίσκετε η απάντηση στο γιατι η Ιταλία Έχει τόσα κρούσματα.
Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το μέγεθος του πληθυσμού ή τον αριθμό των τεστ (αν και πράγματι σε περίπτωση που υπήρχε ένας τρόπος να έκανε όλος ο πληθυσμός μιας χώρας τεστ θα βρίσκονταν ο πραγματικός αριθμός των φορέων και η θνησιμότητα θα έπεφτε σε λογικότερα επίπεδα). Έχει να κάνει με το ότι η Ιταλία και πολλές χώρες της Δύσης έχουν πιο γερασμένο πληθυσμό με μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής απ' ό,τι η Κίνα, το Ιράν ή άλλες χώρες, όπου οι ασθενείς επειδή είναι σχετικά νεότεροι αναρρώνουν.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Σρι Λάνκα πώς τους ήρθε; Ένα κρούσμα δεν έχει μέχρι στιγμής;
Κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Πιθανολογώ ότι μπορεί να έχουν πολλούς μετανάστες από εκεί όπως π.χ. έχει πολλούς από το Μπανγκλαντές το Ομάν.
 
  • Like
Reactions: Pel

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τον πληθυσμό. Έχει να κάνει ότι η Ιταλία και πολλές χώρες της Δύσης έχουν πιο γερασμένο πληθυσμό με μεγαλύτερα προσδόκιμα ζωής απ' ότι η Κίνα, το Ιράν ή άλλες χώρες, όπου οι ασθενείς επειδή είναι σχετικά νεότεροι αναρρώνουν.
Ναι αλλα ο αριθμος των νεκρων ειναι πολυ μεγαλος σε σχεση με τα κρουσματα της ιδιας ηλικιακης ομαδας
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
https://it.sputniknews.com/italia/2...us-capo-stato-maggiore-esercito-dellesercito/
Εδώ ο Ν.1 στρατηγός και αρχηγός των Ενόπλων δυνάμεων του Ιταλικού στρατού νοσήσε και τιθεται σε Καραντίνα.... φαντάζεστε...τι έχει να γίνει ....
Ε καλα και στη Γαλλια νοσησαν 2 βουλευτες, στο Ιραν πεθανε ενας/μια και σε καραντινα εχουν τεθει, οχι ομως επειδη νοσησαν, ο Παπας και ο Πορτογαλος προεδρος.
 

elme

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
Ναι αλλα ο αριθμος των νεκρων ειναι πολυ μεγαλος σε σχεση με τα κρουσματα της ιδιας ηλικιακης ομαδας
Ναι όντως είναι... Αλλά σκέφτομαι μήπως ακόμα κ αυτό να έχει να κάνει με τα τεστ. Πχ φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα αν πεθάνει ένας ηλικιωμένος 80 χρόνων στο σπίτι του η και στο νοσοκομειο με η χωρίς προβλήματα υγείας δεν θα κάνουν τεστ να δουν αν είχε κορονοιο. Μήπως στην Ιταλία εξετάζουν πλέον την κάθε περίπτωση με τεστ;( δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή στο το ακριβώς εννοώ αλλά δεν είμαι καλή στο γραπτό λόγο )
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι όντως είναι... Αλλά σκέφτομαι μήπως ακόμα κ αυτό να έχει να κάνει με τα τεστ. Πχ φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα αν πεθάνει ένας ηλικιωμένος 80 χρόνων στο σπίτι του η και στο νοσοκομειο με η χωρίς προβλήματα υγείας δεν θα κάνουν τεστ να δουν αν είχε κορονοιο. Μήπως στην Ιταλία εξετάζουν πλέον την κάθε περίπτωση με τεστ;( δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή στο το ακριβώς εννοώ αλλά δεν είμαι καλή στο γραπτό λόγο )
Μια χαρα κατανοητη εισαι. Ισως ειναι μια εξηγηση αλλα περιεργο. Οπως περιεργο ειναι και η Γερμανια οπου με 1000+ κρουσματα δεν εχει κανενα θανατο. Αντθετα ανακοινωθηκε πριν λιγο ο θανατος ενας Γερμανου που νοσηλευοταν στην Αιγυπτο και αποτελει τον πρωτο θανατο στην Αφρικη.
 

elme

Member
Μηνύματα
7
Likes
22
Μια χαρα κατανοητη εισαι. Ισως ειναι μια εξηγηση αλλα περιεργο. Οπως περιεργο ειναι και η Γερμανια οπου με 1000+ κρουσματα δεν εχει κανενα θανατο. Αντθετα ανακοινωθηκε πριν λιγο ο θανατος ενας Γερμανου που νοσηλευοταν στην Αιγυπτο και αποτελει τον πρωτο θανατο στην Αφρικη.
Γενικα ολη η ιστορια με τον κορονοιο είναι περίεργη για μενα και δεν μου κολλάνε πολλά πράγματα που γίνονται...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γενικα ολη η ιστορια με τον κορονοιο είναι περίεργη για μενα και δεν μου κολλάνε πολλά πράγματα που γίνονται...
Τι δεν καταλαβαίνεις; Από μηχανής Θεού λύση για το ασφαλιστικό πρόβλημα των γηρασμένων ευρωπαϊκών οικονομιών! :bleh:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
1. Γιατι αοριστο; ειναι σε εξελιξη η επιδημια. Οπως ελεγε ενας αναλυτης ισως η χωρα ειναι ενα βημα πιο μπροστα. Χτες ειχε 1000 κρουσματα, σημερα τα εχει η Γαλλια. Σημερα εχει 6000 ισως σε λιγες μερες να τα εχει η Γαλλια. Πολυ νωρις λοιπον για τετοιες αναλυσεις ενω η επιδημια εξελισσεται. Κατσε να δουμε το τελος κ τα ξαναλεμε.
2. Απο τα καλυτερα του πλανητη.
Σχετικά με την απίστευτη εξάπλωση στην Ιταλία αυτά που με προβληματίζουν ειναι:
1. Πώς είναι δυνατόν σε μία χώρα που λέτε ότι έχει ένα από τα καλύτερα συστήματα υγείας να πεθαίνει περίπου το 5% των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων από επιπλοκές μιας ίωσης που μέχρι χθες όλοι την χαρακτηρίζαμε ως μια νέα "γρίπη"...
2. Τι ακριβώς συμβαίνει στο βορρά και φεύγουν κατά χιλιάδες στο νότο; Τι είναι αυτοί που μετακινούνται ξαφνικά; Φοιτητές που επιστρέφουν τώρα στα σπίτια τους στο νότο ενώ ήταν ήδη κλειστά τα Πανεπιστήμια εδώ και μέρες;
Ταξιδιώτες που πήγαν για σκι στο βορρά και θυμήθηκαν τώρα να επιστρέψουν;
Κάτοικοι της Λομβαρδίας που τρέχουν να σωθούν;
Και γιατί διαμαρτύρονται οι κάτοικοι του Νότου; Μήπως γιατί δεν υπάρχουν επαρκή νοσοκομεία στον φτωχό νότο;
Δεν ξέρω όλη αυτή η κατάσταση στη γειτονική χώρα με τρομάζει!
Εάν γίνεται ανεξέλεγκτη η κατάσταση σε μια τόσο πλούσια χώρα, τι να περιμένουμε να δούμε από τις υπόλοιπες;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom