Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
μιας ίωσης που μέχρι χθες όλοι την χαρακτηρίζαμε ως μια νέα "γρίπη"...
Τι σας εκανε να συγκρινετε τον ιο που δεν εχει εμβολιο και θεραπεια με τη γριπη που εχει και εμβολιο και θεραπεια? Απορω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι όντως είναι... Αλλά σκέφτομαι μήπως ακόμα κ αυτό να έχει να κάνει με τα τεστ. Πχ φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα αν πεθάνει ένας ηλικιωμένος 80 χρόνων στο σπίτι του η και στο νοσοκομειο με η χωρίς προβλήματα υγείας δεν θα κάνουν τεστ να δουν αν είχε κορονοιο. Μήπως στην Ιταλία εξετάζουν πλέον την κάθε περίπτωση με τεστ;( δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή στο το ακριβώς εννοώ αλλά δεν είμαι καλή στο γραπτό λόγο )
Δηλαδή πιστεύετε ότι στην Ιταλία θα κάνουν τέστ στον 80χρονο που θα πεθάνει στο σπίτι του για να διαπιστώσουν από τι πέθανε;
Και για ποιο λόγο να το κάνουν; Για να αυξήσουν τον αριθμό των νεκρών τους από τον ιό;
Υπάρχουν διεθνή πρωτόκολλα που εφαρμόζονται στα κράτη.
Εάν πάω τώρα με πυρετό σε δημόσιο νοσοκομείο δεν θα μου κάνουν το τέστ.
Θα πρέπει να έχω δύσπνοια, βήχα και έντονα συμπτώματα για να προβληματιστούν ή να έχω ταξιδέψει σε χώρα με πολλά κρούσματα, όπως η Ιταλία.
Στην Ιταλία δεν είναι στη φάση 1 της ιχνηλάτισης στενών επαφών.
Δεν ξέρω σε ποια φάση έχει φτάσει, αλλά σίγουρα δεν ξοδεύει τα αντιδραστήρια της για να ελέγξει πιθανά κρούσματα που εμφανίζουν ήπια συμπτώματα...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Που εχει ρε παιδια η Ιταλια απ τα καλυτερα συστηματα υγειας ;

Ιταλοι φοιτητες ιατρικης που ερχονται Εrasmus ξερουν τα μισα απ αυτα που ξερουν ο Ελληνες στο ιδιο επιπεδο, επιβεβαιωνεται απο πολλες πηγες αυτο. Απο πλευρας γνωσεων το προσωπικο τους μονο μια χαρα δεν ειναι (ως μεσο ορο).

Η Ιταλια εχει επισης τεραστιο ποσοστο ηλικιωμενων, νομιζω το μεγαλυτερο στην Ευρωπη. Παιζει ρολο κι αυτο προφανως..

Επισης η Ιταλια ακολουθησε πολυ κατα γραμμα τα διεθνη πρωτοκολλα, αλλες χωρες δεν κανουν τεστ σε οποιον δεν ειναι σε ευπαθη ομαδα και δν εχει βαρια συμπτωματα. Ο Τραμπ εχει δωσει εντολη να μην γινονται πολλα τεστ ωστε να μενουν χαμηλα τα νουμερα για να μην πληγει η προεκλογικη του εκστρατεια, ειδικα σε πολιτειες με Ρεπουμπλικανο κυβερνητη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τι σας εκανε να συγκρινετε τον ιο που δεν εχει εμβολιο και θεραπεια με τη γριπη που εχει και εμβολιο και θεραπεια? Απορω.
Ποτέ δεν έκανα εγώ αυτήν τη σύγκριση.
Αντιθέτως!!
Για αυτό έβαλα τη λέξη γρίπη μέσα σε εισαγωγικά. Αυτή είναι η αντιμετώπιση των περισσότερων εδώ μέσα που θεωρούν ότι ο κωρονοιός είναι μια νέα " γρίπη"...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το αν πράττει σωστά η Ολλανδία θα φανεί. Ήδη τα κρούσματα αυξάνονται γρήγορα και επίσης πολλοί ακυρώνουν ταξίδια στη χώρα.
.......
Συνεπώς ο κόσμος αντιδράσεις σαν των Ολλανδών, ούτε πάντα τις εγκρίνει, ούτε απαραίτητα βοηθούν στον τουρισμό μιας χώρας, ούτε στον περιορισμό της εξάπλωσης του ιού. Θα δείξει.
Εγώ πάντως πήρα ποπ κορν και μετράω από εχθές τα κρούσματα στην cool Ολλανδία που δεν λαμβάνει μέτρα!!
Ή έχει καλύτερο σύστημα υγείας από την Ιταλία ή θέλει να λύσει το δημογραφικό της πρόβλημα και να εξαφανίσει πρόωρα τους συνταξιούχους άνω των εβδομήντα...
Ή μήπως σε 20 μέρες ανθίζουν οι τουλίπες και αρχίζει η πιο υψηλή τουριστική σεζόν;...
Θα μάθουμε σε μια εβδομάδα...
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Εδω λεστινιτσα...οβερ...αγιασαν οι ιερεις τα δισκοποτηρα...επεβαλαν τον αγιασμο και την κοινωνια σε ολα τα δημοτικα 3 εχουμε γυμνασιο λυκειο επαλ και θεολογικη σχολη φιλησαν εικονες,εκαναν παρελασεις μικροι μεγαλοι...βγαλαν τα οπλα οι εθνοφυλακες και παρελασαν...μετα γιορτες και καθαροδευτερες φαγαν ταραμαδες απο κοινο πιατο εκαναν παπαρα σε χωριατικες...φτυστηκαν μην τους ματιασουν...δεν εστειλα τον γιο μου εκκλησια σαββατιατικο...δεν εχω φιλους εδω δεν πηγα παρελαση να θαυμασω κανεναν...εχω μια ταση για εμμετο με οσα βλεπω...ηρθαν οι εθελοντριες απο ολλανδια να στειρωσουμε αδεσποτα...το μονο καλο της εβδομαδας...εδω γιατρο δεν εχουμε ουτε νοσοκομειο φορα ο καθενας την μπλε χαντρα του ομως...ωραια περναμε εν λεστινιτσι
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα!
Αυτό που λέτε δηλαδή είναι πως ίσως η Ιταλία έχει καλύτερο σύστημα καταγραφής των κρουσμάτων κι έτσι λίγο πολύ παρουσιάζεται η πραγματική εικόνα ενώ οι υπόλοιποι πετάνε χαρταετό;
Διότι αν όντως μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού το περνάει ελαφριά με ένα συνάχι και βηχαλάκι και δεν πάει καν να εξεταστεί τότε η διασπορά του ιού είναι πολύ μεγαλύτερη....Ξαναλέω η Ράιαν πετάει ακόμα κανονικά κάθε μέρα από Βόρεια Ιταλία με αεροπλάνα φίσκα και στο Μακεδονία δεν υπάρχει ούτε μισό μέτρο...Δεν είναι παράξενο που βγήκαν μόνο 2 κρούσματα στη Θεσσαλονίκη;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Κοίταξα στα στοιχειά του ΟΟΣΑ για τις διαθέσιμες κλίνες ανα 1000 κατοίκους. Όχι πως λέει κατι από μόνο του αλλά είναι μια ένδειξη για τα συστήματα υγείας:
Ιαπωνία : 13,3
Γερμανία : 8.28
Γαλλία: 6,28
Ελλάδα : 4,24
Ιταλία : 3,31
Ηνωμένο Βασιλειο : 2,76
Πιστευετε πως μπορεί να κάνει τη διαφορά στο ποσοστό θνητότητας? Εγώ το πιστεύω
Πηγη: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_OECD_countries_by_hospital_beds
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Αν είναι αλήθεια..Μεγάλη διάψευση για όσους ακόμη πιστεύουν οτι οι απαγορεύσεις μπορεί να λειτουργήσουν στην Ελλάδα και γενικότερα σε δυτικές(προηγμένες ; ) και μη συγκεντρωτικές χώρες τύπου Κίνα κτλ.

https://www.iefimerida.gr/ellada/dimarhos-pyrgoy-gia-koronoio-0
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Υπεύθυνοι στάση υπεύθυνων πολιτών !!! Τι να πω, αν πιστεύουμε ότι με αυτη την συμπεριφορά θα μπορεσουμε να αποφύγουμε το να γινουμε Ιταλία μαλλον γελιόμαστε !!! Τελικα αυτο που φοβάμαι περισσοτερο εδω στην Ελλάδα είναι ακριβώς αυτο...το γεγονός ότι είμαστε ατίθασοι και απειθαρχοι ως λαος όπως ακριβώς οι γείτονες μας!!! Τώρα αν πω ότι θα έπρεπε να τραβάνε αυτούς τους ανθρώπους όπως στην Γιουχαν με το ζόρι και να σφραγίζουν τα σπίτια τους θα ήμουν υπερβολική;
https://www.newsit.gr/ellada/koronoios-anthropoi-se-karantina-vgai/2990111/
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.465
Ταξίδι-Όνειρο
???
Και πάλι επιλεκτικά και εύκολα μέτρα. Κλείνουν γή
Υπεύθυνοι στάση υπεύθυνων πολιτών !!! Τι να πω, αν πιστεύουμε ότι με αυτη την συμπεριφορά θα μπορεσουμε να αποφύγουμε το να γινουμε Ιταλία μαλλον γελιόμαστε !!! Τελικα αυτο που φοβάμαι περισσοτερο εδω στην Ελλάδα είναι ακριβώς αυτο...το γεγονός ότι είμαστε ατίθασοι και απειθαρχοι ως λαος όπως ακριβώς οι γείτονες μας!!! Τώρα αν πω ότι θα έπρεπε να τραβάνε αυτούς τους ανθρώπους όπως στην Γιουχαν με το ζόρι και να σφραγίζουν τα σπίτια τους θα ήμουν υπερβολική;
https://www.newsit.gr/ellada/koronoios-anthropoi-se-karantina-vgai/2990111/
Σοβαρές και υπεύθυνες οι δηλώσεις του Δημάρχου:" Κυκλοφορούν ελεύθεροι. Δεν ξέρουμε πόσοι είναι, σίγουρα είναι αρκετοί με βάση και τα διαγνωσμένα κρούσματα και με βάση αυτούς που έχουν τεθεί σε καραντίνα."
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom