Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Πραγματική άκρη με αυτό το ποσοστό δεν βγαίνει τουλάχιστον τώρα.. Στην Ευρώπη τα στοιχεία φαίνεται ότι όσο πιο νότια τόσο πιο πολύ θνησιμότητα.. Και εξηγούμαι..Γερμανία Σκανδιναυικές δεν έχουν κανένα θάνατο και ας είναι συνολικά 1500.. Γαλλία 11 στους 1000 περίπου και μετά Ισπανία 17 στους 700 και Ιταλία 360 στους 7400..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Και? Ο ελεγχος γινεται σε αεροδρομια, σταθμους, διοδια κ δειγματοληπτικα αλλου. Δεν εχουν φτιαξει χαρακωματα ακομα...μιλαμε για 16 εκατομμυρια κοσμο...
Οποιος θελει να βγει μπορει ακομα να το κανει (αν κ η κινηση απο τις καμερες στους δρομους εχει μειωθει 70-80%..). Οπως μπορει να παει κ με 200 χιλιομετρα,. Αν σε πιασουν ομως...200€, αυτοφωρο με τουλαχιστον 3μηνες κλπ κλπ. Οι θαρραλεοι ενα βημα μπροστα...
Ακριβως αυτο. Πλήρης και απολυτη καραντινα δεν υπαρχει, με ο,τι αυτο συνεπάγεται.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
το coronovirus data δεν δουλεύει; δεν βλέπω πλεον κόκκινους γλόμπους..

ακυρο.. δουλευει..
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πραγματική άκρη με αυτό το ποσοστό δεν βγαίνει τουλάχιστον τώρα.. Στην Ευρώπη τα στοιχεία φαίνεται ότι όσο πιο νότια τόσο πιο πολύ θνησιμότητα.. Και εξηγούμαι..Γερμανία Σκανδιναυικές δεν έχουν κανένα θάνατο και ας είναι συνολικά 1500.. Γαλλία 11 στους 1000 περίπου και μετά Ισπανία 17 στους 700 και Ιταλία 360 στους 7400..
πιστεύετε ότι ίσως έχει να κάνει ότι στις βόρειες χώρες δίνουνε αντιβίωση με το σταγονόμετρο? k συνεπώς αντιδρούνε πιο εύκολα σε αντιβιώσεις οι ασθενείς?
ενώ στην ελλάδα (ίσως k σε άλλες χώρες δεν ξέρω) αντιβίωση παίρνεις πολύ εύκολα....

υποθέσεις κάνω...δεν είμαι γιατρός βεβαια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πραγματική άκρη με αυτό το ποσοστό δεν βγαίνει τουλάχιστον τώρα..
Το νούμερο που θα μας βοηθούσε πολύ αν το γνωρίζαμε είναι το πόσοι άνθρωποι άνω κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας (πχ τα θύματα του ιού) πέθαιναν προ του ιού στην Ιταλία κάθε μέρα από αναπνευστικά προβλήματα, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω αλλιώς το μεγάλο αριθμό θυμάτων που είχαν οι Ιταλοί χτες απ' το πουθενά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
πιστεύετε ότι ίσως έχει να κάνει ότι στις βόρειες χώρες δίνουνε αντιβίωση με το σταγονόμετρο? k συνεπώς αντιδρούνε πιο εύκολα σε αντιβιώσεις οι ασθενείς?
ενώ στην ελλάδα (ίσως k σε άλλες χώρες δεν ξέρω) αντιβίωση παίρνεις πολύ εύκολα....

υποθέσεις κάνω...δεν είμαι γιατρός βεβαια
Ούτε και γω είμαι αλλά ειναι γνωστό οτι υπεραγαπάμε τις αντιβιώσεις που καταστρέφουν με αλόγιστη χρήση το ανοσοποιητικό συστημα αλλά εδω θα θέλαμε να ξερουμε στην Ιταλία τι κάνουν..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
το coronovirus data δεν δουλεύει; δεν βλέπω πλεον κόκκινους γλόμπους..
Κατά το βραδάκι θα δούμε τα νέα κρούσματα. Το ίδιο έγινε και χθες με την Ιταλία. Αργά ανέβηκαν τα νέα κρούσματα και οι νέοι θάνατοι σε αυτό τον σύνδεσμο:
https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Το νούμερο που θα μας βοηθούσε πολύ αν το γνωρίζαμε είναι το πόσοι άνθρωποι άνω κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας (πχ τα θύματα του ιού) πέθαιναν προ του ιού στην Ιταλία κάθε μέρα από αναπνευστικά προβλήματα, γιατί πραγματικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω αλλιώς το μεγάλο αριθμό θυμάτων που είχαν οι Ιταλοί χτες απ' το πουθενά.
Μα και πάλι είναι μεγάλο το νούμερο των θανόντων.. δηλαδή πόσοι πεθαίνουν σε μια μέρα απο λοίμωξη του αναπνευστικού;; η πιο πιθανή εξήγηση ειναι ότι οι προσβληθέντες να είναι πολύ περισσότεροι και οχι 7400.. Η ιχνηλάτηση μέχρι ποιου βαθμού μπορεί να γίνει;; όταν πλησιάζεις τα 10k πάμε σε αλλα μετρα πιο δραστικά και αυτό βλέπουμε να γίνεται πλέον..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Πωπω εχει να πεσει πολυ "αυτοκαθισμα" στην Αμερικη (μτφ google).

View attachment 300345
H εκκλησία είναι επισκοπική.Η Θεία κοινωνία μοιράζετε με ποτηράκια που συνήθως τα ετοιμάζουν
οι διάκονοι.Αν υπάρχει φόβος μετάδοσης από την χειραψία και μόνο.Ούτε την μοιράζει ο ιερέας.
Έχεις πάντως απίστευτη εμμονή με τις εκκλησίες.Λες και δεν υπάρχουν αλλού συγκεντρώσεις
ατόμων.Πχ κοινοβούλια,μπουζουξίδικα,καφετερίες,εστιατόρια κλπ.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
11 νεα κρουσματα εδω για τα 4 απο τα οποια δεν εχει βρεθει ο συνδεσμος (απο που μπορει να κολλησαν). Δεν καταλαβαινω πως ελεγχει ο εοδυ.. Φιλη που λογω εργασιας ερχεται καθημερινα σε επαφη με εκατονταδες κοσμου απο ολο τον κοσμο συμπεριλαμβανομενων περιοχων με εξαρση αρρωστησε (πριν 2-3 μερες) και οταν πηρε τον εοδυ να ρωτησει αν πρεπει να εξεταστει μονο που δεν την εβρισαν γιατι δεν ειχε ιστορικο ταξιδιου η αμεσης επαφης με γνωστο κρουσμα.. Τους 4 που προφανως για να μην ξερουν απο που κολλησαν θα ισχυει το ιδιο πως ετυχε και τους εξετασαν? Δεν το γραφω κραξιματικα, πραγματικα εχω απορια πως λειτουργει το συστημα, δεν εχω καλοκαταλαβει
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom