Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
1)Έχουμε προγραμματίσει ταξίδι στη Βιέννη 22-27 Απριλίου. Παρακολουθούμε την εξέλιξη όλες αυτές τις μέρες και διαπιστώνουμε ότι είμαστε πιο κοντά να ακυρώσουμε το ταξίδι μας, όχι τόσο γιατί φοβόμαστε αυτή καθ' αυτή την επίσκεψη στη Βιέννη, αλλά γιατί το όλο κλίμα είναι τέτοιο που δε σε προδιαθέτει να είσαι χαλαρός για να γνωρίσεις μια νέα χώρα. Κοινώς έχουμε ξενερώσει.
2) συμφωνώ με όλους εκεινους που συστήνουν να είμαστε ψύχραιμοι, θεωρώ ωστόσο ότι από πλευράς κρατικής παρέμβασης δεν είμαστε επαρκώς προστατευμένοι. Και όταν εννοούμε προστασία, δεν εννοούμε μόνο το αν μας έχουν ενημερώσει επαρκώς για το πώς πρέπει να πλένουμε τα χεράκια μας, πως να αποφεύγουμε τις χειραψίες και τα σταυροφιληματα και πως εν τέλει μας πετάνε το μπαλάκι για να καλύψουν την γύμνια του κρατικού μηχανισμού. Δε λέω, για να προλάβω κάποιους, ότι δεν είναι σημαντικό να τα τηρήσουμε όλα αυτά. Σημαντικότατο είναι και να τα τηρήσουμε με το παραπάνω. Λέω όμως ότι δεν αρκούν για να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση παγκόσμιας όπως αποδεικνύεται εμβέλειας.Δεν πρέπει να μας περάσει κ εδω η νοοτροπία με την οποία μας έχουν διαπαιδαγωγήσει σε μια σειρά αλλά πράγματα, ότι δηλ τα πάντα είναι θέμα ατομικής λύσης και πάλεψε το μόνος σου. Για να μην ξεφύγω από το τοπικ, προστασία στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει να γίνουν χιλιάδες προσλήψεις ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού, να ανοίξουν οι κλειστές ΜΕΘ, να υπάρξει έκτακτη χρηματοδότηση στα νοσοκομεια και στα σχολεία (είμαι εκπαιδευτικός και εδώ και μια βδομάδα ψάχνουμε να βρούμε να παραγγείλουμε αντισηπτικό για τα χέρια στο σχολειο) και μια σειρά άλλα μέτρα για τα οποία χρειάζονται χρήματα που είναι πολιτική επιλογή να μη δίνονται σε αυτούς τους τομείς χρόνια τώρα, αλλά να δίνονται άνετα για εξοπλισμούς του ΝΑΤΟ πχ. Και μη μου πει κάποιος όπως είπε παραπάνω ότι τα πολιτικά σχόλια θα διαγραφονται(!!!) στο τοπικ, γιατί όλα μα όλα στη ζωή μας είναι πολιτικά ζητήματα. Ακόμη και το αν θα επιζησω ή θα πεθάνω από τον κορωνοιο είναι πολιτικό ζήτημα. Οποιος θέλει να το καταλάβει μια χαρά το καταλαβαίνει. Οι εργαζομενοι στο Αττικον που ειναι νοδοκομειο αναφορας εξεδωσαν ανακοινωση οτι πολεμανε χωρις οπλα. Διαβαστε την ανακοινωση τους. Ουτε μια προσληψη λενε δεν εγινε, ουτε μια μεθ δεν ανοιξε, εκφραζουν την ανησυχια οτι αν αυξηθουν τα κρουσματα που θελουν ιδιαιτερη φροντιδα, που θα γινει αυτο; στα ραντζα;;;Αποτέλεσμα αυτής της γύμνιας και της διαπαιδαγώγησης είναι να το έχουμε ρίξει στον ατομισμό και να επαφίεται στη συνείδηση του καθενός να προστατέψει τον εαυτό του και το κοινωνικό σύνολο.
3) σε συνέχεια των προηγούμενων και για να συμφωνήσω με κάποιους συμφορουμιτες παραθέτω δημοσίευμα της τοπικής εφημερίδας της πόλης μου, το οποίο Δυστυχώς είχα τη δυνατότητα να επιβεβαιώσω ως αληθές και γι αυτό και μόνο το παραθέτω https://xaidarisimera.gr/quot-poios...no-molis-gyrisan-apo-toys-agioys-topoys-quot/
Κατά τ' άλλα μέσα σε όλα αυτά, θεωρώ εντελώς απαράδεκτα όσα ειπώθηκαν από στόματα γιατρών για τη θεία κοινωνία και τη δήθεν μη μετάδοση του ιού από αυτήν. Ξεκαθαρίζω, δε θεωρώ απαράδεκτη τη θέση της εκκλησίας, τη θεωρώ αναμενόμενη, τραγικά για το κοινωνικό σύνολο αναμενόμενη. Απαράδεκτο θεωρώ να εξατμίζονται αυτά από γιατρούς που με το κύρος της ιδιότητας που κουβαλούν, παραπλανούν την κοινή γνώμη και δη τους πιστούς. "Ορίστε τα λένε κ οι γιατροί, όχι μόνο η Εκκλησία ", θα σου πει ο παππούλης και η γιαγιάκα σου και άντε να τους απαντήσεις μετά. Απαράδεκτη και η σιωπή της πολιτείας σε αυτά. Η μόνη φωτεινή εξαίρεση είναι η Ομοσπονδία των νοσοκομειακών γιατρών, που δίνουν ψυχή και σώμα με αυταπάρνηση στο λειτούργημα τους κ προς τιμήν τους είναι οι μόνοι που πήραν θέση, επιστημονικά τεκμηριωμένη μάλιστα. Κάτι τέτοιες ανακοινώσεις διαβάζω και δεν χάνω την αισιοδοξία μου. Υπάρχει ελπίδα τελικά να βγούμε κάποτε από το σκοτάδι.
https://www.thetoc.gr/koinwnia/arti...-gia-koronoio-den-exairoun-ti-theia-koinonia/

1583770438154.png



Για να μην ξεφύγω από το τοπικ, προστασία στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει να γίνουν χιλιάδες προσλήψεις ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού, να ανοίξουν οι κλειστές ΜΕΘ, να υπάρξει έκτακτη χρηματοδότηση στα νοσοκομεια και στα σχολεία (είμαι εκπαιδευτικός και εδώ και μια βδομάδα ψάχνουμε να βρούμε να παραγγείλουμε αντισηπτικό για τα χέρια στο σχολειο) και μια σειρά άλλα μέτρα για τα οποία χρειάζονται χρήματα που είναι πολιτική επιλογή να μη δίνονται σε αυτούς τους τομείς χρόνια τώρα, αλλά να δίνονται άνετα για εξοπλισμούς του ΝΑΤΟ πχ. Και μη μου πει κάποιος όπως είπε παραπάνω ότι τα πολιτικά σχόλια θα διαγραφονται(!!!)

______________________

Δεν μας τα λες καλά

Έχεις καταλαβει ότι το 2009 φαλιρίσαμε ;
και ρίξαμε το μεγαλύτερο κανόνι στην παγκόσμια ιστορία ;
και ότι δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να ισοσκελισουμε τα έξοδα με τα έσοδα ;

γιατι ΔΕΝ θέλουμε να μειώσουμε τις κρατικές δαπάνες - υπερφορολογουμαστε κατα 9 Δις για διατηρούμε ένα κρατικοδίαιτο κράτος με φαραωνικά οργανογραμματα προσωπικού για να ζητάνε οι συνδικαλιστες προσλήψεις; για να δίνουμε συντάξεις από τα 45 ; για διατηρουμε καραβιές διοικητικού προσωπικού για ψηφοθηρία αντί για κρίσιμες ειδικότητες; για να επιδοτούμε ΔΕΗ ΕΛΤΑ ΛΑΡΚΟ κτλ ...

Δεν υπάρχει ευρώ τσακιστό, δεν μας δανείζουν οι κακές αγορές, το κεφάλαιο μετεγκατασταθηκε αλλού και οι φορολογουμενοι του ιδιωτικού τομέα δεν αντέχουν άλλο


Γιατί εδώ και μια εβδομάδα ψάχνετε και όχι πριν ένα μήνα ?
Ποιος σε διαπαιδαγωγησε οτι το κράτος πατερουλης θα σου καλύπτει όλες σου τις ανάγκες ;

δίνονται άνετα για εξοπλισμούς του ΝΑΤΟ

Ποιος σε εμπόδισε να πληροφορηθεις ότι το 67% των σχετικών δαπανών πάει για τη μισθοδοσία του προσωπικού και 18% για τις λειτουργικές δαπάνες και μόνο 15% για τις εξοπλιστικές δαπάνες άρα ακόμα και όλες να πήγαιναν για νατοικιες (που δεν πάνε ) αυτές είναι 0.2 % του ΑΕΠ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
11 νεα κρουσματα εδω για τα 4 απο τα οποια δεν εχει βρεθει ο συνδεσμος (απο που μπορει να κολλησαν). Δεν καταλαβαινω πως ελεγχει ο εοδυ.. Φιλη που λογω εργασιας ερχεται καθημερινα σε επαφη με εκατονταδες κοσμου απο ολο τον κοσμο συμπεριλαμβανομενων περιοχων με εξαρση αρρωστησε (πριν 2-3 μερες) και οταν πηρε τον εοδυ να ρωτησει αν πρεπει να εξεταστει μονο που δεν την εβρισαν γιατι δεν ειχε ιστορικο ταξιδιου η αμεσης επαφης με γνωστο κρουσμα.. Τους 4 που προφανως για να μην ξερουν απο που κολλησαν θα ισχυει το ιδιο πως ετυχε και τους εξετασαν? Δεν το γραφω κραξιματικα, πραγματικα εχω απορια πως λειτουργει το συστημα, δεν εχω καλοκαταλαβει
Νομίζω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές ήδη το ερώτημα σου...
Για να σου κάνουν στην Ελλάδα το τεστ ανίχνευσης του Covid-19 πρέπει να έχεις έντονα συμπτώματα (πυρετός, βήχας) και δύσπνοια και να έχεις ταξιδέψει σε χώρες με πολλά κρούσματα ή να είσαι στενή επαφή με κάποιο επιβεβαιώμένο κρούσμα και να σε έχουν βρει μέσω ιχνηλάτισης των επαφών του.
Εδώ δεν είμαστε Ιταλία που τα έχουν μπόλικα και φθηνά τα κιτ ανίχνευσης και κάνουν τεστ και στους 80 χρονους που πεθαίνουν στο σπίτι όπως αναφέρθηκε.... :rolleyes:
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Βρε ναι, αυτο λεω κι εγω.. αφου δεν τεσταρουν αν δεν ισχυει κατι απο τα 2 παραπανω πως βρεθηκαμε με 4 κρουσματα που δεν ξερουν απο που την επαθαν? Λογικα θα επρεπε να πουν απο ταξιδι εκει η απο τον α αντι να πουν ψαχνουμε ακομα να βρουμε πως..

Edit: μολις διαβασα οτι νοσηλευονταν με πνευμονια καιτους εκαναν ελεγχο δειγματοληπτικα, λυθηκε το μυστηριο. (Να πω και οτι εξεπλαγην ευχαριστα, δεν το ειχα στις ελληνικες αρχες να κανουν τετοιους προληπτικους ελεγχους, μπραβο)
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βρε ναι, αυτο λεω κι εγω.. αφου δεν τεσταρουν αν δεν ισχυει κατι απο τα 2 παραπανω πως βρεθηκαμε με 4 κρουσματα που δεν ξερουν απο που την επαθαν? Λογικα θα επρεπε να πουν απο ταξιδι εκει η απο τον α αντι να πουν ψαχνουμε ακομα να βρουμε πως..
Νομίζω ότι κάπου υπάρχει και η προστασία των προσωπικών δεδομένων... Δεν θα μας δίνουν αναλυτική αναφορά για το κάθε κρούσμα... Αυτό καταντάει και "κουτσομπολιό"!
Λένε όσα τους επιτρέπονται να λένε...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σύμφωνα με το Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορων της Ιταλίας δεν υπάρχει περιορισμός στη διαμεταφορα αγαθών από και προς τις περιοχές με περιορισμό.
Και ρωτάω τώρα εγώ η άσχετη. Πόσα αυτοκίνητα, πλοία και αεροπλάνα πηγαινοερχονται Ελλάδα Ιταλία καθημερινά με σκοπό την μεταφορά αγαθών και πόσοι άνθρωποι απασχολουνται σε αυτό το τομέα; Και ας μου εξηγήσει κάποιος την έννοια της καραντίνας καθώς είμαι και λίγο αγραμματη...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Νομιζω το δεν ξερουμε πως μολυνθηκαν οι συγκεριμενοι αλλα ψαχνουμε να βρουμε ειναι ξεκαθαρο και δεν εχει να κανει ουτε με προσωπικα δεδομενα ουτε με κουτσομπολιο. Ετσι κι αλλιως και σε ολα τα αλλα κρουσματα ελεγαν και λενε η οτι ειχε ταξιδεψει προσφατα σε χωρα με εξαρση η οτι ειναι στενη επαφη προηγουμενου κρουσματος χωρις λοιπες λεπτομεριες
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βρε ναι, αυτο λεω κι εγω.. αφου δεν τεσταρουν αν δεν ισχυει κατι απο τα 2 παραπανω πως βρεθηκαμε με 4 κρουσματα που δεν ξερουν απο που την επαθαν? Λογικα θα επρεπε να πουν απο ταξιδι εκει η απο τον α αντι να πουν ψαχνουμε ακομα να βρουμε πως..

Edit: μολις διαβασα οτι νοσηλευονταν με πνευμονια καιτους εκαναν ελεγχο δειγματοληπτικα, λυθηκε το μυστηριο. (Να πω και οτι εξεπλαγην ευχαριστα, δεν το ειχα στις ελληνικες αρχες να κανουν τετοιους προληπτικους ελεγχους, μπραβο)

Δες παρακάτω τον ορισμό για το ποιος θεωρείται "Ύποπτο κρούσμα" το οποίο
θα πρέπει να υποβάλλεται ΑΜΕΣΑ σε εργαστηριακό έλεγχο για το νέο κοροναϊό SARS-CoV-2.


https://www.in.gr/2020/03/05/greece/koronaios-poios-einai-o-orismos-krousmatos-pos-anixneyetai/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζω το δεν ξερουμε πως μολυνθηκαν οι συγκεριμενοι αλλα ψαχνουμε να βρουμε ειναι ξεκαθαρο και δεν εχει να κανει ουτε με προσωπικα δεδομενα ουτε με κουτσομπολιο. Ετσι κι αλλιως και σε ολα τα αλλα κρουσματα ελεγαν και λενε η οτι ειχε ταξιδεψει προσφατα σε χωρα με εξαρση η οτι ειναι στενη επαφη προηγουμενου κρουσματος χωρις λοιπες λεπτομεριες
Κι εχει γουστο να εχουν κολλησει απο κουταλι εκκλησιας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom