Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αυτό που με εντυπωσιάζει σε αυτή την απίστευτη καταστροφολογία και πανικό των τελευταίων ημερών είναι πώς ακόμα και οι 'ανθρωπιστές-αντιρατσιστές' που δε σήκωναν μύγα στο σπαθί τους για το δικαίωμα μεταναστών και προσφύγων να διασχίζουν χώρες χωρίς χαρτιά και έλεγχο, τώρα μπροστά στο φόβο της δικής τους υγείας προτείνουν κλείσιμο συνόρων, καραντίνα ανθρώπων και πόλεων, κατηγοριοποίηση των ανθρώπων ανάλογα με την εθνικότητά τους, ρατσιστική συμπεριφορά εναντίον ανθρώπων με ασιατικά χαρακτηριστικά κτλ. Μιλάμε για στροφή 360 μοιρών!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Οι επιπτώσεις πάντως ολοένα και γίνονται σοβαρότερες: Ήδη το Ισραήλ έχει απαγορέψει πτήσεις στο έδαφός του από Ν. Κορέα. Η NZ ακυρώνει κι αυτή πτήσεις προς Σεούλ, ακολουθώντας άλλες αεροπορικές. Πόσες θα ακυρώσουν ακόμα προς Ν. Κορέα; Θα ακυρωθούν και πτήσεις από/προς Μιλάνο όπως πάει το πράγμα; Εκεί θα γελάσουμε.
Στο μεταξύ ο ιός πάει να εξελιχθεί σε πανδημία και καλώς ή κακώς θα μάθουμε να ζούμε με αυτόν, όπως μάθαμε με τόσους και τόσους νέους ιούς (και μάλιστα πιο θανατηφόρους).
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Αυτό που με εντυπωσιάζει σε αυτή την απίστευτη καταστροφολογία και πανικό των τελευταίων ημερών είναι πώς ακόμα και οι 'ανθρωπιστές-αντιρατσιστές' που δε σήκωναν μύγα στο σπαθί τους για το δικαίωμα μεταναστών και προσφύγων να διασχίζουν χώρες χωρίς χαρτιά και έλεγχο, τώρα μπροστά στο φόβο της δικής τους υγείας προτείνουν κλείσιμο συνόρων, καραντίνα ανθρώπων και πόλεων, κατηγοριοποίηση των ανθρώπων ανάλογα με την εθνικότητά τους, ρατσιστική συμπεριφορά εναντίον ανθρώπων με ασιατικά χαρακτηριστικά κτλ. Μιλάμε για στροφή 360 μοιρών!
Εμένα αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η εντυπωσιακή ετοιμότητα των 365-ημερών-το-έτος ρατσιστών να δήθεν "προβληματιστούν" για να δημιουργήσουν κλίμα υπέρ των στενόμυαλων ιδεών τους.

Μιλάμε για στροφή 360 μοιρών!
Γέλασα κάνοντας μία στροφή 360 μοιρών στην καρέκλα μου για να βρεθώ και πάλι εκεί που ήμουν.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την σοβαρότητα της κατάστασης, το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων μεταφέρει κάπως πιο καθησυχαστικά δεδομένα, προς το παρόν τουλάχιστον.

"Περισσότερα από τέσσερα στα πέντε κρούσματα (πάνω από το 80%) της νόσου COVID-19 που προκαλεί ο κοροναϊός SARS-COV-2, είναι σχετικά ήπια, όπως προκύπτει από την μεγαλύτερη έως τώρα κινεζική μελέτη.

Σύμφωνα με την έρευνα του Κινεζικού Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (CCDC), περισσότερο κινδυνεύουν οι ηλικιωμένοι και όσοι πάσχουν ήδη από κάποια άλλη ασθένεια καθώς και το ιατρικό προσωπικό. Το κέντρο μελέτησε 72.314 κρούσματα της νόσου που διαγνώσθηκαν στην Κίνα έως τις 11 Φεβρουαρίου, μεταξύ των οποίων ασθενείς με τη λοίμωξη αλλά χωρίς συμπτώματα, καθώς επίσης ύποπτα περιστατικά, σύμφωνα με το BBC και τον Guardian.

Τα βασικά συμπεράσματα είναι τα εξής:

- Σχεδόν το 81% των λοιμώξεων είναι ήπια και οι ασθενείς θα ανακάμψουν σχετικά εύκολα. Σχεδόν το 14% των κρουσμάτων είναι σοβαρά (πνευμονία, δύσπνοια κ.α.) και μόνο το 5% κρίσιμα για τη ζωή του ασθενούς (αναπνευστική ανεπάρκεια, σήψη, πολυοργανική ανεπάρκεια).

- Το ποσοστό θανατηφόρων κρουσμάτων μεταξύ των ασθενών είναι 2,3%. Στην επαρχία Χουμπέι, όπου είναι το επίκεντρο και έχει εκδηλωθεί το 94% των κρουσμάτων, η θνησιμότητα φθάνει το 2,9%, ενώ στην υπόλοιπη Κίνα είναι μόνο 0,4%.

- Το μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας (σχεδόν 15%) έχουν ασθενείς άνω των 80 ετών.

- Δεν έχουν υπάρξει καθόλου θάνατοι σε παιδιά έως εννέα ετών, ενώ πολύ χαμηλό είναι το ποσοστό θυμάτων σε ασθενείς έως 39 ετών (μόνο 0,2%). Το ποσοστό θανάτων αυξάνει σε 0,4% για τους ασθενείς 40-49 ετών, 1,3% για 50-59 ετών, 3,6% για 60 έως 69 ετών και 8% για 70 έως 79 ετών.

- Οι άνδρες είναι πιθανότερο να πεθάνουν από ό,τι οι γυναίκες.

- Οι ασθενείς με καρδιαγγειακές παθήσεις κινδυνεύουν περισσότερο από τον ιό και στη συνέχεια όσοι έχουν διαβήτη, χρόνια πνευμονική πάθηση και υπέρταση.

- Η καμπύλη εξέλιξης της επιδημίας στην Κίνα δείχνει κορύφωση των συμπτωμάτων στις 23 έως 26 Ιανουαρίου και στη συνέχεια μια αργή μείωση, πιθανώς επειδή έχουν αποτέλεσμα τα αυστηρά μέτρα περιορισμού των κινεζικών αρχών. Όμως δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι η πτωτική τάση θα αναστραφεί.

Στο μεταξύ, η Κίνα ανακοίνωσε ότι, μετά από κλινική δοκιμή σε 70 ασθενείς (τα αποτελέσματα δεν έχουν δημοσιευθεί ακόμη), ενέκρινε για χρήση στην περίπτωση της νόσου COVID-19 το αντιικό φάρμακο favilavir (γνωστό προηγουμένως ως fapilavir), που έχει αναπτυχθεί από την κινεζική φαρμακευτική εταιρεία Zhejiang Hisun για φλεγμονές της μύτης και του λαιμού.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ"
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εμένα αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η εντυπωσιακή ετοιμότητα των 365-ημερών-το-έτος ρατσιστών να δήθεν "προβληματιστούν" για να δημιουργήσουν κλίμα υπέρ των στενόμυαλων ιδεών τους.
Όταν δηλώνεις 'ανθρωπιστής-αντιρατσιστής' για θέματα που δε σε αφορούν άμεσα αλλά την ώρα που θες να σώσεις το τομάρι σου αρχίζεις να μιλάς για καραντίνες ανθρώπων και profiling τότε είσαι ρατσιστής και δεν το ήξερες.

Γέλασα κάνοντας μία στροφή 360 μοιρών στην καρέκλα μου για να βρεθώ και πάλι εκεί που ήμουν.
Είναι περίφημη ατάκα του μεγάλου ηγέτη.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
ηδη κινεζοι εδω αλωνιζαν λες και δε συνεβαινε τιποτα και ουτε κανεις δεν επαιρνε κανενα μετρο προστασιας...θα ξεχασω εγω μαγαζια στο κολωνακι γνωστης μαρκας τιγκα στο κινεζο να ψωνιζει και οι υπαλληλοι μεσα να ναι λες και δε συμβαινει τιποτα;
Σε όλα τα ακριβά μαγαζιά και στο κέντρο και σε άλλες περιοχές όπως σε μπουτίκ στην Γλυφάδα(και όχι μόνο) έχει αρκετούς Κινέζους.Οι υπάλληλοι τι να κάνουν; Αν δεν τους εξυπηρετήσουν πιθανόν να δεχτούν επίπληξη ή ακόμα και κίνδυνο να χάσουν την θέση τους, εφόσον η εταιρία θέλει να πουλήσει.
Οι αποφάσεις λαμβάνονται από όσους κυβερνούν μια χώρα, για την είσοδο ή μη πολιτών τρίτων χωρών στο έδαφος της. Νομίζω οι υπάλληλοι των καταστημάτων είναι οι τελευταίοι που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Αυτα να τα προσεχαν αφου οταν αρχισε το κρουσμα στη Κινα οι ηδη κινεζοι εδω αλωνιζαν λες και δε συνεβαινε τιποτα και ουτε κανεις δεν επαιρνε κανενα μετρο προστασιας...θα ξεχασω εγω μαγαζια στο κολωνακι γνωστης μαρκας τιγκα στο κινεζο να ψωνιζει και οι υπαλληλοι μεσα να ναι λες και δε συμβαινει τιποτα;και για να μην παει προς ρατσιστικο το σχολιο που κανω,ισως ιταλια να την παθαν και καπως αναλογα για να αυξηθηκαν τοσο πολυ τα κρουσματα μεσα σε λιγες μερες...το μονο θετικο(αν δε ψοφισουμε ολοι)ειναι οτι θα χουμε νησια χωρις κινεζους και λογικες τιμες στα καταλυματα για καλοκαιρι...αν και αν αρχισουν τα κρουσματα ελλαδα,κλαφτε τα ολα με υποδομες 0 σ αυτη τη χωρα....

Με δύο λέξεις 'Τέρας ψυχραιμίας'
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Οποιος έχει ταξιδεψει Ταυλάνδη και Πουκετ καταλαβαίνει ότι ο αριθμός ο επίσημος 32 και απο αυτούς οι 10! έχουν ήδη αναρρώσει είναι εντελώς ψευδής. Δεν χρειάζεται να μας πληροφορήσουν ότι είναι ψέμματα. Η Ταυλάνδη είναι ο πρώτος κινέζικος προορισμός και έχουν λιγότερους απο ότι στη Γερμανία? Εμεις ακυρώσαμε, στεναχωρεθήκαμε αλλά δεν μπορούσαμε με τίποτα να ζήσουμε όλη αυτή την αγωνία.
Η Ταυλανδη θα σκάσει σαν βόμβα.
Μέχρι 10 Μαρτιου. Βάση λογικής πάντα.
Επιστρεφω σήμερα απο δυο εβδομάδες διακοπων σε Μπανγκόκ και πουκετ.
Οπως είχα πει πως θα σας ενημερωνα οταν γυρνουσα, να πω πως δεν αντιμετωπισαμε κανενα πρόβλημα, καμια σύγχυση και κανεναν πανικο. Ειναι ολοι αρκετα προετοιμασμενοι να υποδεχτούν τους τουρίστες με ασφάλεια. Ολοι οι υπάλληλοι, οι οδηγοί και γενικα Όσοι εργάζονται οπουδήποτε, φορανε μασκες και τηρουν αυστηρα τα μετρα για την ασφάλεια της υγείας. Οι τουρίστες μπορω να πω οτι ηταν όλοι χαλαροι και δεν αντιμετωπισαν κανενα πρόβλημα. Και στα αξιοθέατα και οπουδήποτε ειχαν διαθέσιμα αντισηπτικα για τον κοσμο.
Στα αεροδρόμια Επίσης κύλησαν ολα πολυ ομαλα δεν υπηρξε κανενας χαμος, πανικος ή τίποτε που να σε κανει να νιωσεις ανασφάλεια.
Σήμερα επιστρεφουμε και για την ωρα ειμαστε στο αεροδρόμιο του πουκετ όπου μπαίνοντας μας μέτρησαν με θερμόμετρο ολους.
Καταλαβαινω την αγωνια οσων ετοιμάζονται να ταξιδέψουν και ειναι φυσιολογικο εγώ ομως μιλώντας αποκλειστικά για την δικη μου επιλογη διακοπων μπορω να σας πω πως χαίρομαι που δεν ακυρωσα το ταξίδι μας γιατι ολα πηγαν οπως έπρεπε φυσιολογικοτατα.
Το βραδυ (απογευμα για Ελλάδα) πεταω απο Μπανγκόκ,εαν υπαρξει καποια διαφορετική κατάσταση εκει εννοείται πως θα σας ενημερώσω!
 

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
"Οι μαθητές από 10 σχολεία της χώρα που βρίσκονται στην Ιταλία για εκδρομή, καθώς δεν τίθεται θέμα καραντίνας , λόγω της εξάπλωσης του κορωνοϊού στην γειτονική χώρα. Συγκεκριμένα δύο σχολεία βρίσκονται στο Μιλάνο και μαθητές από οχτώ σχολεία στην κεντρική και νότια Ιταλία, σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Παιδείας"

Μιλάμε για σοβαρά μέτρα ασφαλείας σε αυτή τη χώρα...
Πραγματικα οτι και να πει κανεις ειναι λιγο!
Ας ελπισουμε να τρομοκρατηθηκαν οι γονεις τουλαχιστον και να λαβουν τα μετρα τους!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Τα διάβασα και εγώ τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι η πρόσφατη έξαρση στην Ιταλία είναι καθόλα ανησυχητική καθώς προβληματίζει:
α) η ευκολία στην εξάπλωση του ιού στην γείτονα χώρα καθώς φαίνεται να ξεκινά μέσα από ένα νοσοκομείο- ένα πλήρως προστατευμένο και υποψιασμένο περιβάλλον όπου σίγουρα θα πάρθηκαν στοιχειώδη μέτρα,
β) δεν έχει βρεθεί ακόμη ο ασθενής μηδέν
γ) ξαφνικά από τα 3 κρούσματα που υπήρχαν μέχρι την Παρασκευή, βρισκόμαστε σε 150 και δεν συμαζεύεται.

Εμείς είχαμε προγραμμάτισει το ταξίδι σε 1 μήνα αλλά μάλλον θα ακυρώσουμε με κίνδυνο μάλλον να χάσουμε και όλα τα λεφτά- τα αεροπορικά είναι Ryanair (μάλιστα με επιστροφή από Μιλάνο) οπότε δεν βλέπω σωτηρία και το ξενοδοχείο είναι non refundable. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω για να μην χρεωθώ όλο το ποσό ως ακυρωτικό τόσο στην Ryanair όσο και στο ξενοδοχείο.

Ο κύριος λόγος της ακύρωσης πέρα από το προφανές ρίσκο να αρρωστήσεις σε ένα μέρος που έχει ήδη αρκετά κρούσματα, είναι και η πιθανότητα πηγαίνοντας εκεί, να υπάρξει κάποιο κρούσμα και γυρνώντας πίσω να αναγκαστείς να μπεις σε καραντίνα και τρελές περιπέτειες....
Σίγουρα πιστεύω τις επόμενες μέρες θα υπάρξει σχετική υστερία, ειδικά αν εμφανιστεί το πρώτο κρούσμα στην Ελλάδα.
224 τα κρουσματα και 4ος θανατος ενος 84χρονου ανδρα που σηλευοταν στο νοσκομειο της Μπεργκαμου...

Επιστρεφω σήμερα απο δυο εβδομάδες διακοπων σε Μπανγκόκ και πουκετ.
Οπως είχα πει πως θα σας ενημερωνα οταν γυρνουσα, να πω πως δεν αντιμετωπισαμε κανενα πρόβλημα, καμια σύγχυση και κανεναν πανικο. Ειναι ολοι αρκετα προετοιμασμενοι να υποδεχτούν τους τουρίστες με ασφάλεια. Ολοι οι υπάλληλοι, οι οδηγοί και γενικα Όσοι εργάζονται οπουδήποτε, φορανε μασκες και τηρουν αυστηρα τα μετρα για την ασφάλεια της υγείας. Οι τουρίστες μπορω να πω οτι ηταν όλοι χαλαροι και δεν αντιμετωπισαν κανενα πρόβλημα. Και στα αξιοθέατα και οπουδήποτε ειχαν διαθέσιμα αντισηπτικα για τον κοσμο.
Στα αεροδρόμια Επίσης κύλησαν ολα πολυ ομαλα δεν υπηρξε κανενας χαμος, πανικος ή τίποτε που να σε κανει να νιωσεις ανασφάλεια.
Σήμερα επιστρεφουμε και για την ωρα ειμαστε στο αεροδρόμιο του πουκετ όπου μπαίνοντας μας μέτρησαν με θερμόμετρο ολους.
Καταλαβαινω την αγωνια οσων ετοιμάζονται να ταξιδέψουν και ειναι φυσιολογικο εγώ ομως μιλώντας αποκλειστικά για την δικη μου επιλογη διακοπων μπορω να σας πω πως χαίρομαι που δεν ακυρωσα το ταξίδι μας γιατι ολα πηγαν οπως έπρεπε φυσιολογικοτατα.
Το βραδυ (απογευμα για Ελλάδα) πεταω απο Μπανγκόκ,εαν υπαρξει καποια διαφορετική κατάσταση εκει εννοείται πως θα σας ενημερώσω!
Ευχαριστουμε για την ενημερωση. Μια ερωτηση μονο. Οταν μπηκατε στη χωρα σας μετρησαν;;;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom