Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
[/QUOTE]
Ηδη από χθες συνειδητοποιώ ότι ...με αποφεύγουν! Ούτε η μάνα μου θέλει να με δει για 15 μέρες λέει για να είμαστε σίγουροι!!
Σημείωση : εργαζόμαστε 800 άτομα σ αυτό το ρημαδοκτίριο! Πως να αντιδράσω στην υπερβολή;;;;
Δεν μπορεις να αντιδρασεις νομιζω. Ο αλλος φοβαται με 3,5% θνησιμοτητα αυτη τη στιγμη, δεν θελει να βρεθει σε καμια εντατικη στα καλα καθουμενα κλπ. Μπορεις να φανταστεις ποσες ευχες για "ψοφο" θα διατυπωθουν σιωπηρα η φωναχτα απο οποιονδηποτε γονιο δει το παιδι του αρρωστο γιατι YOLO o διπλανος του? Και τετοια θα ακουσουμε και πολλα αλλα. Η ανθρωπινη φυση εχει κανονες στους οποιους δεν μπορουμε να επεμβουμε.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Δυστυχώς θα σε απογοητευσω αλλά μεταφέρεται απο ανθρώπους που ταξίδεψαν. Αν μου λες οτι τωρα έγινε το κακό θα σου πω ότι μπορεί να μεγαλώσει απο την "ανεμελια" και το "ότι να ναι" που έχουν μερικοι σαν μότο. Ο κοροναιος μεταφέρθηκε απέξω δεν γεννήθηκε εδω.
Σαν να λέμε δηλαδή πως "φταίνε" αυτοί που ταξιδεύουν. Αν όλοι αναβάλαμε τα ταξίδια μας, η Ελλάδα δεν θα είχε κρούσματα! Αν δεν πήγαινε η γυναίκα στο Μιλάνο, δεν θα υπήρχε κρούσμα στην Ελλάδα! Φταίνε οι "ανέμελοι" και αυτοί που έχουν το 'ότι να ναι" σαν μότο. Συγγνώμη, αλλά δεν ζω σε σαπουνόφουσκα. Θα συναντήσω εκατοντάδες ανθρώπους την ημέρα. Στη δουλειά μου, στην μετακίνησή μου, στη διασκέδαση μου. Στο βενζινάδικο βρήκα οδηγό φορτηγού με ιταλικές πινακίδες. Κάτι έφερε από Ιταλία, μπορεί τα Barilla που αγοράζω από το σουπερ μάρκετ. Τι έπρεπε να κάνω όταν τον είδα? Να τον σπάσω στο ξύλο, όπως δέρνουν κάποιοι άλλοι τους κινέζους στο δρόμο? Να βάλει ο βενζινάς πινακίδα ότι δεν εξυπηρετεί ιταλούς οδηγούς ή κινέζους ή δεν ξέρω γω ποιους άλλους? Και τα σύνορα να κλείναμε, πάλι τον ιό καποια στιγμή θα τον υποδεχόμασταν.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Χθες φύγαμε από Χονγκ Κονγκ και ηρθαμε Σιγκαπούρη για 6 μέρες! Καμία σχέση η αντιμέτωπη του ιού εδώ σε σχέση με το Χονγκ Κονγκ. Στο Χονγκ Κονγκ ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν φορούσαν μάσκα! 5 μέρες ίσως να είδαμε το πολύ 10 άτομα άνευ! Εδώ τώρα πλην εργαζομένων σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν είδαμε αλλου μάσκες! Στο Χόνγκ Κονγκ μερικές δραστηριότητες είχαν κλείσει όπως το τελεφερίκ που σε πάει στον Βούδα (πας με λεωφορείο) καθώς και τα δρομολόγια προς Μακάο! Επίσης στο ξενοδοχείο κατά το τσεκ ιν (Χονγκ Κονγκ) υπήρξε θερμομετρηση καθώς και κατά την αναχώρηση από το αεροδρόμιο! Στην Σιγκαπούρη μόνο θερμικές κάμερες έχουμε συναντήσει μέχρι στιγμής! Εύχομαι να πραγματοποιηθούν τα ταξίδια σας χωρίς κολλήματα!
Λαζαρε θα ειμαστε Σιγκαπουρη την Δευτερα και η ενθαρρυντική ανταποκριση σου απο το μετωπο μας μετριασε τις ανησυχιες μας σχετικα με το τι προληπτικα μετρα πρεπει να λαβουμε και αν αυτα ειναι αρκετα.
Ελπιζω να περασεις καλα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν μπορεις να αντιδρασεις νομιζω. Ο αλλος φοβαται με 3,5% θνησιμοτητα αυτη τη στιγμη, δεν θελει να βρεθει σε καμια εντατικη στα καλα καθουμενα κλπ. Μπορεις να φανταστεις ποσες ευχες για "ψοφο" θα διατυπωθουν σιωπηρα η φωναχτα απο οποιονδηποτε γονιο δει το παιδι του αρρωστο γιατι YOLO o διπλανος του? Και τετοια θα ακουσουμε και πολλα αλλα. Η ανθρωπινη φυση εχει κανονες στους οποιους δεν μπορουμε να επεμβουμε.
[/QUOTE]
Συμφωνώ μόνο που οι αρχές αποφάσισαν ότι είναι ασφαλές να είμαστε εδώ και να εξυπηρετούμε κόσμο. Προσωπικά για να καταλάβεις το παράλογο διεκπεραιώνω μάλιστα τις δαπάνες που έχουν σχέση με τον κορωναιό!! Οι προμηθευτές που θα πάρουν χρήματα δεν φοβούνται το τετ α τετ....ο κοινωνικός μου κύκλος μου ανησυχεί περισσότερο. Παράλογο:::

Οπως είπε παραπάνω ο φίλος μας @poised αν παραγίνει θα πάω ένα ταξιδάκι μόλις φθηνήνουν να ξεχαστώ :clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Νομιζω πως πρεπει να κανεις υπομονη. Ε τι θα κανεις, θα μαλωσεις? Ολοι μπορει να βρεθουμε σ αυτη τη θεση και να θεωρηθουμε "επικινδυνοι". Θα μαθουμε να δειχνουμε κατανοηση.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Δυστυχώς θα σε απογοητευσω αλλά μεταφέρεται απο ανθρώπους που ταξίδεψαν. Αν μου λες οτι τωρα έγινε το κακό θα σου πω ότι μπορεί να μεγαλώσει απο την "ανεμελια" και το "ότι να ναι" που έχουν μερικοι σαν μότο. Ο κοροναιος μεταφέρθηκε απέξω δεν γεννήθηκε εδω.
Είναι ωραίο να ανταλλάσουμε απόψεις ιδέες και εμπειρίες με σεβασμό όμως προς τους συνομιλίτες μας.
Αν σου πω δηλαδή ότι στο επικείμενο ταξίδι προς το Βιετνάμ θα πάμε οικογενειακως με την 6 Χρόνη κόρη μου... Πόσο παραπάνω 'ότι να ναι' θα με θεωρείς?.?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Συμφωνώ μόνο που οι αρχές αποφάσισαν ότι είναι ασφαλές να είμαστε εδώ και να εξυπηρετούμε κόσμο. Προσωπικά για να καταλάβεις το παράλογο διεκπεραιώνω μάλιστα τις δαπάνες που έχουν σχέση με τον κορωναιό!! Οι προμηθευτές που θα πάρουν χρήματα δεν φοβούνται το τετ α τετ....ο κοινωνικός μου κύκλος μου ανησυχεί περισσότερο. Παράλογο:::
Εγώ πάντως συνειδητά φέτος, καθώς λόγω ασθένειας άργησα να εμβολιαστώ για γρίπη, προσπαθούσα για μήνες να κρατώ "αποστάσεις ασφαλείας" από ηλικιωμένους, εγκύους και όχι μόνο. Και για ουσιαστικούς λόγους (είπαμε, είμαι κάθε μέρα για ώρες στα ΜΜΜ, είναι πολύ εύκολο να κολλήσω κάτι και να το μεταφέρω σε άλλους), αλλά και για τυπικούς, όπως πχ στη δουλειά όπου "η γυναίκα του Καίσαρα δε φτάνει να είναι τίμια, πρέπει να φαίνεται και τίμια". Το ίδιο ξεκίνησα να κάνω πάλι όταν πήγε ο κορονοϊός στην Ιταλία, όπου όλοι ξέραμε ότι ήταν θέμα χρόνου να ανακοινωθεί κρούσμα και στην Ελλάδα. Τι θέλω να πω; Ότι προσωπικά κατανοώ τον φόβο των άλλων, καθότι είναι στη φύση του ανθρώπου, αλλά και επειδή εντείνεται μέσω του μιντιακού πάρτυ που λαμβάνει χώρα. Απλά δε σκοπεύω ούτε να πληρώνω καθημερινά 20άρικα σε ταξί για να πηγαίνω στη δουλειά για να το "παίξω" ηθική, ούτε να ακυρώσω η ίδια προγραμματισμένα ταξίδια σε προορισμούς για τους οποίους δε θα συντρέχει εκείνη τη στιγμή κάποιος σοβαρός κίνδυνος.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ο καθένας πράττει όπως πιστεύει.

Με αυτή τη λογική πρέπει ολος ο πληθυσμος να απομονωθεί στο σπίτι του και να μη πηγαίνει πουθενά. Γιατί εντάξει ακύρωσες το ταξιδι δεν κυκλοφορείς στον δρόμο; Ακόμα και σε μεσα μαζικής μεταφοράς να μη μπαίνεις δεν περπατάς στο δρόμο; Για να διασχισεις τη διάβαση στο Σύνταγμα περνάς αναμεσα από 50 ανθρώπους τη φορά, στο Πειραιά που επίσης κατεβαίνω καθημερινά άλλος χαμός από κόσμο που ταξιδεύει.. Προσωπικά καθημερινά μπαινω σε μετρό και λεωφορεία, εχθές για παραδειγμα στο τέρμα του 040 στο Σύνταγμα είχαμε 2 Ασιατες με τις χειραποσκευες, προχθες μπήκα στο μετρό της Αγιας Παρασκευής, ο συρμός ερχόταν από το αεροδρόμιο με δεκάδες τουρίστες.

Εργάζομαι σε τουριστικό γραφείο και προχθές ήρθε συνεργάτιδα από Ιταλία. Τι έπρεπε να κάνουμε να τη διώξουμε; να σηκωθούμε να φύγουμε; Εγω πιστευω ότι οι περισσότεροι θα το περάσουμε, όπως και με τη γρίππη .... 77 οι νεκροί από τη γρίππη στην Ελλαδα φέτος..
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Ο ιος δεν εχει θνησιμότητα σε νεους αλλά όλοι οι νέοι δεν είναι μανιτάρια που φύτρωσαν σε αυτη τη ζωή. Όλοι μας έχουμε ηλικιωμένους ή ανθρώπους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Δηλαδή δεν νοιάζονται μερικοί αν γίνουν φορείς και φύγουν 2-3 άνθρωποι απο τη δική τους χαριτωμένη (κατα τ'αλλα) ανεμελιά; Αναρωτιέμαι ανθρώπινα.
Τη ζωη μου δε θα ήθελα να κολλήσω και να μεταφέρω σε άλλο άνθρωπο και να γίνει το στραβό. Δε με νοιάζει να πεθάνω εγω, με νοιαζουν οι άνθρωποι που αγαπώ να μην κολλήσουν.

Το ταξίδι που πρόκειται να αναβάλλεις ή το καρναβάλι που δεν θα πας δε το κάνεις μόνο για σένα. Κυρίως για τους άλλους. Για αυτούς που αγαπάς. Μη στεναχωριέσαι αν δεν πας ταξίδι σημερα ή αύριο ή αν έχεις πληρώσει πολλά, γιατί τωρα κάνεις ενα ταξίδι ανθρωπιάς. Δε σου δίνετε συνέχεια αυτή η ευκαιρία.
Σωστή τεκμηρίωση, τότε να μη βγαίνουμε και από το σπίτι, γιατί μπορεί να έχω ένα τροχαίο και να αφήσω πόνο στους δικούς μου.

Καλημέρα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Από τη μία απαγορεύουν καρναβαλικές εκδηλώσεις που θα καταστρέψουν οικονομικά πόλεις που στηρίζονται σε αυτές με τη δικαιολογία πιθανής εξάπλωσης του ιού, απ' την άλλη δεν απαγορεύουν τους αγώνες της Super League ούτε τις συναθροίσεις σε ναούς όπου μαζεύονται κατά πλειοψηφία πιο ευάλωτα στον ιό άτομα. Αλλά προφανώς είναι πιο εύκολο και ανώδυνο να επιβάλεις την άποψη σου σε δημάρχους παρά στους φορείς του ποδοσφαίρου και στους παπάδες. Αυτό επίσης δείχνει ότι κάποια μέτρα απλά παίρνονται για να ηρεμήσει ο κόσμος, γιατί αν ήθελαν πραγματικά να προφυλάξουν τη δημόσια υγεία θα ακύρωναν όλο τον όγκο κοινωνικών συναθροίσεων και δραστηριοτήτων.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom