Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.731
Likes
14.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αν ολοι νιωθετε τρελη ανασφαλεια και οτι μπαινει σε κινδυνο η ασφαλεια εργαζομενων και παιδιων, δειτε παλι τα σχετικα αρθρα του Δημοσιουπαλληλικου Κωδικα και της Εκπαιδευτικης Νομοθεσιας ωστε να προστατευτειτε. Περιγραφουν ολες τις ενεργειες ακομη και για αποφασεις παρανομες η επικινδυνες.
Για κάτι τέτοια δε θέλησα ποτέ να γίνω διευθυντής!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Για κάτι τέτοια δε θέλησα ποτέ να γίνω διευθυντής!!
Θα σε στεναχωρησω, αλλα ο ΔΥ Κωδικας λεει οτι εισαι υποχρεωμενος να ελεγχεις τη νομιμοτητα των εντολων που σου λενε να εφαρμοσεις :p.
Παω να ξαναδιαβασω τον Πυργο του Καφκα, μπηκα στο mood :p.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Όποιος ταξιδέψει σε χώρα της ΕΕ , καλό είναι να μην ξεχάσει να εκδώσει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.
Μακάρι να μην χρειαστεί σε κάτι άλλα κρίμα να χρειαστεί να πληρώσετε σε δημόσιο νοσοκομείο ενώ μπορείτε να το αποφύγετε.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όποιος ταξιδέψει σε χώρα της ΕΕ , καλό είναι να μην ξεχάσει να εκδώσει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας.
Μακάρι να μην χρειαστεί σε κάτι άλλα κρίμα να χρειαστεί να πληρώσετε σε δημόσιο νοσοκομείο ενώ μπορείτε να το αποφύγετε.
Of topic ναι μεν, αλλά ευκαιρίας δοθείσης να σας πω αυτό που έμαθα κι εγώ πριν λίγο καιρό. Μου είπαν από το ΙΚΑ ότι αν δεν έχεις την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, μπορεί το νοσοκομείο να στείλει e mail με τα στοιχεία του ασθενή που νοσηλεύτηκε και βέβαια τις ακριβείς ημερομηνίες και το ΙΚΑ κάνοντας διασταύρωση, αν αυτός έχει ασφαλιστική ικανότητα τις ημερομηνίες εκείνες, τακτοποιούν εκείνοι το λογαριασμό.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μα καλά? Δεν είδες το μήνυμά μου?? Τόση αγάπη σου έδωσα, και εσύ με πέταξες σαν στημένη λεμονόκουπα για....την πρώτη τυχαία??
Ma σου έστειλα like ή όχι? Πάντως θυμάμαι ότι από παλιά είχαμε μια αρκετά καλή επικοινωνία
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ma σου έστειλα like ή όχι? Πάντως θυμάμαι ότι από παλιά είχαμε μια αρκετά καλή επικοινωνία
Τι like?? Εγώ είμαι στο Βενιζέλος με βαλίτσα (τελικά πήρα χειμωνιάτικα γιατί δεν μου είπες για τον καιρό, ελπίζω να έκανα καλά) και σε περιμένω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μιλούσα με φίλη μου στην Αργεντινή πριν λίγο και μου είπε πως πήγαν Ιταλοί εκεί για το τάνγκο και τους πήγαν τον ιό!!! Έχουν κ αυτοί τα πρώτα κρούσματα κ είναι λέει θέμα χρόνου η κυβέρνηση τους να τους απαγορεύει τις εκδηλώσεις του τάνγκο που γι αυτούς είναι σαν το δικό μας καρναβάλι αλλά μόνιμα!
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Of topic ναι μεν, αλλά ευκαιρίας δοθείσης να σας πω αυτό που έμαθα κι εγώ πριν λίγο καιρό. Μου είπαν από το ΙΚΑ ότι αν δεν έχεις την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, μπορεί το νοσοκομείο να στείλει e mail με τα στοιχεία του ασθενή που νοσηλεύτηκε και βέβαια τις ακριβείς ημερομηνίες και το ΙΚΑ κάνοντας διασταύρωση, αν αυτός έχει ασφαλιστική ικανότητα τις ημερομηνίες εκείνες, τακτοποιούν εκείνοι το λογαριασμό.
Ισχύει, αλλά αν μπορέσεις να συνεννοηθείς μαζί τους. Εγώ τα Χριστουγεννα χρειάστηκε να πάω σε νοσοκομείο στην Βουδαπεστη (οδοντιατρική κλινική ) και δεν μίλαγαν γρι αγγλικά, ούτε μπήκαν στη διαδικασία της νοηματικής καν!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μιλούσα με φίλη μου στην Αργεντινή πριν λίγο και μου είπε πως πήγαν Ιταλοί εκεί για το τάνγκο και τους πήγαν τον ιό!!!
Αυτό είναι πραγματικά περίεργο! Αν υποθέσουμε ότι κάθε μέρα υπάρχουν δυο πτήσεις για Αργεντινή και μετακινούνται 200-300 Ιταλοί στην Αργεντινή, ποια η πιθανότητα ένας φορέας να είναι σ' αυτούς τους 200-300; Απειροελάχιστη έως αμελητέα με βάση τον πληθυσμό της Ιταλίας. Αυτό σημαίνει ότι οι φορείς πρέπει να είναι πολλαπλάσιοι απ' όσους δηλώνουν οι Ιταλοί, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιος βαθμός εξάπλωσης λόγω Ιταλών. Επίσης, για να συνεχίζουν τα ταξίδια σημαίνει ότι ή εκείνη τη στιγμή βρίσκονται στα πρώτα στάδια του ιού ή ο ιός έχει πολύ ήπια συμπτώματα που δεν τους εμποδίζει να ταξιδέψουν στην άλλη μεριά του κόσμου.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Απειροελάχιστη έως αμελητέα με βάση τον πληθυσμό της Ιταλίας.
Η απλά ο λάθος άνθρωπος βρέθηκε τη λάθος στιγμή στο λαθος μέρος!
Μην ξεχνάς πως ένα χαρακτηριστικό του ιού είναι πως μπορεί σε κάποιους να είναι ασυμπτωματικός αλλά αυτοί τον μεταδίδουν κανονικά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σήμερα σε παράσταση με πάνω από τα μισά εισιτήρια πωλημενα, το γήπεδο ήταν θλιβερά άδειο.

Επίσης σήμερα, οι γονείς μου επιβιβάστηκαν κανονικά για ολιγοήμερη κρουαζιέρα. Το καράβι όχι φουλ, αλλά αρκετά γεμάτο, μερικά μεγάλα ρωσικά γκρουπ. Οδηγίες από τα μεγάφωνα για συνεχές πλύσιμο χεριών, ούτε μάσκες ούτε λήψη θερμοκρασίας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom