Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

MelinaM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλό μεσημέρι Σαββάτου..
Σε 10 μέρες πρόκειτε να ταξιδέψω στη Βιέννη για 5 ημέρες..
Το θέμα Κοροναιός με ανυσηχει λιγάκι όπως και η αβαιβεότητα το άν θα γίνουν οι πτήσεις της Rayanair κανονικά..Μέχρι αύριο θα πρεπει να κάνω ακύρωση του ξενοδοχείου που έκλεισα για να λάβω ολοκληρη την επιστροφή χρημάτων..
ΠΛΙΖ ΧΕΛΠ ΜΙ..Εσείς θα πηγαίνατε??θα το ρισκάρατε?
Σας ευχαριστώ ..Φωτεινή
Ρε παιδια ελεος με αυτον τον κορωναιο. Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζουν. Μια γριπη είναι και μονο γι'αυτους που εχουν θεματα υγειας ειναι επικινδυνος. Εγω στη θεση σου θα πηγαινα παντως. Βασικα τον Απριλιο εχω πτηση για Βερολινο και θα παω. Από οσο ξερω δεν επιστρεφονται τα χρηματα απο τις αεροπορικες εταιρειες σε περιπτωση ακυρωσης, οποτε γιατι να χασεις τα χρηματα σου; Πανε και περνα καλα! Είναι πανεμορφη η Βιέννη!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κ το μοναδικο κρουσμα της υποσαχαριας αφρικης ιταλος ηταν απο το Μιλανο. Με γυροφερνουν απο δω κι απο κει να φαω κοκκινη στα συνορα. Ελεος.
Εχουν αδικο μετα οι μαυρικιανοι που εδωσαν κοκκινη κ τους γυρισαν πισω στο 330 της Alitalia? Εχει αδικο ο κυβερνητης της Σικελιας που ειπε οι τουριστες απο το βορρα ας κατσουν σπιτι τους καλυτερα? Καθηστε σπιτι σας 1 μηνα δεν θα παθετε κ τπτ. Εχουμε κ δουλειες κ ταξιδια να κανουμε με την ησυχια μας...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το ποσοστό θνησιμότητας απο τον κοροναιο ειναι 1-2% σε μεγάλες ηλικίες σε μεγάλο ποσοστό με τα μέχρι τώρα στοιχεία.
Το ποσοστό θνησιμότητας απο τη γρίπη είναι 0,05% σύμφωνα με το CDC https://www.cdc.gov/flu/about/burden/preliminary-in-season-estimates.htm
Στην καλύτερη περίπτωση 20 με 40 φορές μεγαλύτερο δηλαδή.
Στο δικό μου το μυαλό δεν είναι σαν τη γρίπη.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως ένας σχετικά υγιής ανθρωπος αν κολλήσει γρίπη κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάει καν στο νοσοκομείο άρα δεν θα απασχολησει προσωπικό και εργαστήρια ενω ο ίδιος ανθρωπος αν έχει έστω τα συμπτώματα του κοροναιου θα παει σε νοσοκομείο και θα απασχολήσει και προσωπικό και εργαστήρια.
Έχω κανονίσει να πάω στο Μαντσεστέρ Μεγάλη Εβδομάδα. Για την ώρα δεν το σκεφτομαι καν γιατι μέχρι τότε το μόνο σίγουρο οτι τα δεδομένα θα ειναι τελείως διαφορετικά απο ότι είναι σήμερα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Φτάσαμε τα 5 φίλη της ασθενούς 0...οι Ιταλοί έχουν ξεπέρασε τα 1200 και πάνε ντουγρου να κοντραρουν τους Ιρανούς. Οι Γάλλοι πάτησαν 100αρα και μόλις ακύρωσαν τον διεθνή ημιμαραθώνιο του Παρισιού με πάνω από 30.000 συμμετοχές.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποσοστό θνησιμότητας απο τον κοροναιο ειναι 1-2% σε μεγάλες ηλικίες σε μεγάλο ποσοστό με τα μέχρι τώρα στοιχεία.
Το ποσοστό θνησιμότητας απο τη γρίπη είναι 0,05%
Καμμια σχεση. Λαθος καθε συγκριση. Η γριππη εχει συστημα καταγραφης ως influenza like illness (πυρετος+βηχας η πονολαιμος), καταγραφονται τα παντα δηλ. που φτανουν στο συστημα υγειας. Μονο εκτιμησεις μπορουν να γινουν για τη θνησιμοτητα του νεου ιου κι αυτες με μεγαλη επιφυλαξη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ρε παιδια ελεος με αυτον τον κορωναιο. Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζουν. Μια γριπη είναι και μονο γι'αυτους που εχουν θεματα υγειας ειναι επικινδυνος. Εγω στη θεση σου θα πηγαινα παντως. Βασικα τον Απριλιο εχω πτηση για Βερολινο και θα παω. Από οσο ξερω δεν επιστρεφονται τα χρηματα απο τις αεροπορικες εταιρειες σε περιπτωση ακυρωσης, οποτε γιατι να χασεις τα χρηματα σου; Πανε και περνα καλα! Είναι πανεμορφη η Βιέννη!
Να υποθέτω οτι εισαι γιατρός με ειδικότητα στις επιδημίες;
Γιατι γραφεις με μεγάλη σιγουριά για το θέμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ρε παιδια ελεος με αυτον τον κορωναιο. Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα παρουσιαζουν. Μια γριπη είναι και μονο γι'αυτους που εχουν θεματα υγειας ειναι επικινδυνος. Εγω στη θεση σου θα πηγαινα παντως. Βασικα τον Απριλιο εχω πτηση για Βερολινο και θα παω. Από οσο ξερω δεν επιστρεφονται τα χρηματα απο τις αεροπορικες εταιρειες σε περιπτωση ακυρωσης, οποτε γιατι να χασεις τα χρηματα σου; Πανε και περνα καλα! Είναι πανεμορφη η Βιέννη!
Αυτο δεν μπορει να ειναι κριτηριο αποφασης. Γνωμη μου ενας ανθρωπος που φοβαται να παει ταξιδι (για τους δικους του χ,ψ λογους) ειναι καλυτερο να μην παει. Αν καποιος αποφασισει να παει θα πρεπει πρωτα να αποβαλει ολους τους φοβους του και μετα να φτιαξει βαλιτσα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Να υποθέτω οτι εισαι γιατρός με ειδικότητα στις επιδημίες;
Γιατι γραφεις με μεγάλη σιγουριά για το θέμα.
KIKI αυτός μπορεί να μην έχει ειδικότητα στις επιδημίες,αλλά βλέπω εδώ μερικούς να έχουν ντοκτορά και πάνω. :haha:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο, δεν είναι περίεργο να έχουν κολλήσει τόσοι Ιταλοί και εδώ στην Ελλάδα, ενώ είχαμε 4-5 κρούσματα που ήρθαν σε επαφή με αρκετό κόσμο, να μην εχει κολλήσει περισσότερος κόσμος;
Κατά τ’αλλα και εγώ υποτίθεται ότι πετάω για Αυστρία στις 19/3 και μετά θα πάω Σλοβενία. Αν δεν αλλάξουν δραματικά τα πράγματα, δεν νομίζω να το ακυρώσω αλλά θα προσπαθήσω να είμαι πολύ προσεκτική με την υγιεινή των χεριών μου κτλ. Ίσως και να μην βγω από το σπίτι μου 2-3 μέρες αφού γυρίσω :p Εμείς μπορεί να μην κινδυνεύουμε αλλά κρίμα να μεταδώσεις τον ιό σε κάποιον ηλικιωμένο ή κάποιον με προβλήματα υγείας...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom