Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Να θυμίσω ότι δεν υπήρχε καμιά ταξιδιωτική οδηγία ή απαγόρευση εξόδου ή ακύρωση πτήσεων.Τυπικά και ουσιαστικά όλοι ήταν και είναι ελεύθεροι να πάνε όπου θέλουν και κατά την κρίση τους.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Να θυμίσω ότι δεν υπήρχε καμιά ταξιδιωτική οδηγία ή απαγόρευση εξόδου ή ακύρωση πτήσεων.Τυπικά και ουσιαστικά όλοι ήταν και είναι ελεύθεροι να πάνε όπου θέλουν και κατά την κρίση τους.
Πολυ σωστη παρατηρηση αλλα με λιγη λογικη οταν εισαι σ ενα γκρουπ οπου εχεις μια ηλικια θα πρεπε να το σκεφτεις λιγο παραπανω(εδω το σκεφτομαι εγω που δεν εχω τα μισα του χρονια ακομα)αλλα ειπαμε πηγαν προσκυνηματικη εκδρομη,η δυναμη του χριστου ηταν μαζι τους και δε θα κολλαγανε γι αυτο αλλωστε μ ενα ντεπονακι γιναν περδικι οπως δηλωσε ο ιερεας....δε ξερω αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω.....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν καταλαβαίνω μερικούς. Όπως όλοι μας είμαστε ελεύθεροι να ταξιδέψουμε όπου θέλουμε και αν πάει κάτι στραβά θα πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας, έτσι και ο ιερέας και το γκρουπ του είχε το δικαίωμα να ταξιδέψουν και τώρα υφίστανται τις συνέπειες.
Θα μου πείτε βέβαια ότι διεσπείραν τον ιο και προκαλέσαν προβλήματα,
Καταρχήν στις χώρες που ταξίδεψαν δεν υπήρχε κανένα κρούσμα.
Μερικά δε σχόλια προέρχονται από άτομα που λένε ότι έχω κλείσει για Ρώμη, Ταυλάνδη Παρίσι κλπ και δεν ακυρώνω με τίποτα. Εσείς αν νοσήσετε δεν θα διασπείρετε τον ιό;
Στο συγκεκριμένο περιστατικό είναι προφανές ότι δεν έγινε σωστη αξιολόγηση του και μπορεί να πάρει έκταση
Τώρα σχόλια για την πίστη του καθενός, αν κολάει με την Θεία κοινωνία, αν κολλάνε οι Μωαμεθανοί, οι Καθολικοί και οι Προτεστάντες καλό είναι να αποφεύγονται.
Ουσιαστικά είναι οφ τοπικ.
Αν θέλει να ανοίξει θέμα στο social να συζητήσει για θρησκείες και συναφή ζητήματα.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αυτός ο ιός αν δεν είναι δημιούργημα των ασφαλιστικών, εντάξει μωρέ δεν είμαι συνομωσιολόγος αλλα λέμε τώρα, τότε σίγουρα πρέπει να του κάνουν εικόνισμα.. ξεπαστρεύει τους συνταξιούχους.. ταμαμ .. συνταξη στα 68 και κοροναΐός στα 70 και αντε στο καλό..

ΥΓ. γυναίκα: να πάω καλέ μου αύριο στους χαιρετισμούς;
άνδρας : να πας, αλλά άμα γυρίσεις θα σου έχω γραμμένα τα χαιρετίσματά μου και θα πάω να μείνω στης κουμπάρας, που δεν θα πάει εκκλησία..
 

evikal

Member
Μηνύματα
19
Likes
71
20 Μαρτίου θα πάμε Ισραήλ μεσω Ιορδανίας και αγχώθηκα με την εκδρομή του παπά που ανεβαζει τον αριθμό των κρουσμάτων μην μπουμε σε καμια μαυρη λιστα του Ισραηλ οπως Γερμανοι ,Γαλλοι ,Ισπανοι αν ξεφυγει η κατάσταση. Πλέον εχουμε και τους γονείς καθε φορά που ακούνε Ισραήλ στην τηλεόραση ακολουθεί η φράση ''μήπως να μην πάτε??'' που αν το εκανα drinking game θα ημουν τύφλα απο το μεσημέρι ..αλλα εντάξει προχωράμε.. :clap:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πολυ σωστη παρατηρηση αλλα με λιγη λογικη οταν εισαι σ ενα γκρουπ οπου εχεις μια ηλικια θα πρεπε να το σκεφτεις λιγο παραπανω(εδω το σκεφτομαι εγω που δεν εχω τα μισα του χρονια ακομα)αλλα ειπαμε πηγαν προσκυνηματικη εκδρομη,η δυναμη του χριστου ηταν μαζι τους και δε θα κολλαγανε γι αυτο αλλωστε μ ενα ντεπονακι γιναν περδικι οπως δηλωσε ο ιερεας....δε ξερω αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω.....
Μην βιαζόμαστε να κρίνουμε τους άλλους, πριν από τον εαυτό μας...
Όταν αναχώρησε το γκρουπ για την εκδρομή στους Άγιους Τόπους στις 19 Φλεβάρη, η Ελλάδα, όπως και το Ιστραήλ δεν είχε κανένα κρούσμα και η Ιταλία ελάχιστα! Τουλάχιστον δέκα σχολεία δικά μας έκοβαν βόλτες στην Ιταλία και πόσα ακόμη με προγράμματα ERASMUS ήταν ήδη εκεί....
Αρκετοί από εμάς συνεχίζαμε κανονικά απτόητοι τα ταξίδια μας στο εξωτερικό και δεν μας τρόμαζε τίποτα!
Όπως οι Ελληνες ταξιδιώτες μολύνθηκαν από κάποιον φορέα του ιού που ήταν ήδη στο γκρουπ μαζί τους (πιθανά έτσι εξηγείται το πολύ μεγάλο ποσοστό μετάδοσης μεταξύ των μελών του γκρουπ), έτσι μπορεί να είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε από εμάς που θα ταξιδέψουμε σε μία χώρα με ελάχιστα κρούσματα, όπως η Πορτογαλία, και θα συνεισφέρουμε στην εξάπλωση του ιού στη χώρα!!
Οι Ιστραηλινοί τρέχουν σήμερα και δεν φτάνουν και θα θεωρήσουν υπεύθυνο το γκρουπ από την Αμαλιάδα για την εξάπλωση του ιού στη χώρα τους... :eek::eek:
Συνεπώς, ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του και μετά ας κρίνει τις αποφάσεις των άλλων ένα μήνα πριν...
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
20 Μαρτίου θα πάμε Ισραήλ μεσω Ιορδανίας και αγχώθηκα με την εκδρομή του παπά που ανεβαζει τον αριθμό των κρουσμάτων μην μπουμε σε καμια μαυρη λιστα του Ισραηλ
Μην ανησυχείς, όπως πάει το πράγμα σε 15 μέρες θα έχουν καμια 500ρα κρούσματα και αυτοί και δε θα σε απασχολεί μη τους κολλήσεις αλλά το αντίθετο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
υπαρχει μεταλαξη του ιου και σε λιγο θα αφορα μονο ολη τη κοινοτητα..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom