Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι αλλά δεν μπορείς να πεις ένας αθλητισμός, πολλοί αθλητισμοί όπως και περίπου κανένας πέραν του οργάνου δε λέει πάμε να κάνουμε δύο αθλήσεις αλλά πάμε να κάνουμε δύο αθλήματα, n' est-ce pas;

Για να μην αναφέρω τα λάθη του αγαπημένου σου γιατρού στις απογευματινές ενημερώσεις που είναι περίεργα για επιστήμονα αυτού του βεληνεκούς (πχ χρησιμοποιεί αριθμούς αντί για αριθμητικά επίθετα).
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Από πότε τα μέρη της Ελλάδος ορίζουν και την σωστή ορθογραφία;; εφόσον μπορείς να πεις μια γωνία, μια ουσία, μια ρίζα γιατί δεν μπορείς να πεις μία άθληση.. η άθληση δεν είναι ουσιαστικό θηλυκό ή η λέξη μία δεν είναι αριθμητικό θηλυκό;; n' est pas?
Η άθληση ανήκει στα μη αριθμήσιμα ουσιαστικά, τα οποία έχουν μόνο ενικό ή μόνο πληθυντικό αριθμό και δεν αριθμούνται. Δεν λέμε ποτέ "οι αθλήσεις", "το μαθηματικό", "οι φυσικές", "οι χημείες" και κατ' επέκταση "η μια άθληση" ή τα "δύο μαθηματικά".
Να θίξω - όμως - και το ότι η ορθή χρήση της ελληνικής γλώσσας (γραμματική, συντακτικό, ορθογραφία) δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει μόνο με το σχολείο και τους βαθμούς. Συναναστρέφομαι καθημερινά, ας πούμε, επιστήμονες οι οποίοι έχουν τελείωσει σχολές με βάσεις εισαγωγής 18.000 μορίων και άνω και κάνουν σημαντικά λάθη. Παρατηρήστε πόσα λάθη προστακτικής ακούτε ή γράφετε καθημερινά. Αυτό μόνο αρκεί. Προσωπικά, δεν δέχομαι τη δικαιολογία "είμαι θετικός επιστήμονας, λογικό είναι". Είμαι κι εγώ στον τομέα των θετικών επιστημών αλλά ακούω τα ίδια λάθη και από φιλολόγους. Από την προσωπική μου εμπειρία, το παν είναι τα λογοτεχνικά βιβλία. Αυτά μας κρατούν τη γλώσσα ζωντανή και μας επισημαίνουν τα λάθη μας.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το οτι εχουν ληφθει πρωτοφανη μετρα και καποιοι κανουν ακομα κουλες συγκρισεις σαν να ειχαμε και περυσι-προπερσι κτλ τα ιδια μετρα, αποτελει ερευνητικο πεδιο αλλης επιστημης, ιατρικης.
Παντου υπαρχει ενα Οχαιο, τι να κανουμε. Ευτυχως δεν υπαρχει παντου Τραμπ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Υπάρχουν λέξεις που δεν χρησιμοποιούμε πληθυντικό όπως ο αθλητισμός ή που να μην ακούγονται καλά στον πληθυντικό όπως η άθληση γιατί προτιμούμε το "άθλημα" αλλά δεν είναι γραμματικό λάθος να πεις μια άθληση.. "πάω για μια άθληση χαλαρή στην αρχή, εξοντωτική στη συνέχεια"....

Εγώ όμως θέλω να μου πεις αν εσύ έχεις κάνει ποτέ λάθη στον προφορικό λόγο;; θα απαντήσεις σε αυτό..

Ο αγαπημένος μου γιατρός θα είναι όταν όλα τελειώσουν καλά.. ούτε στη μέση δεν είμαστε.. μέχρι τώρα του δίνουν τα εύσημα πολύ πιο ειδικοί απο μένα και απο σένα πάντως...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αντιεμβολιαστες, flat earthers, τωρα και οι ειναι μια απλη γριπουλα, στο πανθεον της καθε ψεκασμενης. Προφανως κ η μονη σοβαρη συζήτηση πλεον ειναι πως θα γυρισουμε σιγα σιγα στη κανονικοτητα κ ποια μετρα θα παρθουν για να μη πεθανει κοσμος κι απο τη καταρρευση της οικονομιας.
FB_IMG_1587377117320.jpg
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πήγαινε διάβασε τι έγινε με την 'πανδημία' του 2009 και για την πρεμούρα των γιατρών-ειδικών να εμβολιάσουν τον πληθυσμό και να προωθήσουν συγκεκριμένο φάρμακο για την καταπολέμησή της (όταν στο τέλος αποδείχτηκε ότι δεν ήταν ούτε τόσο επικίνδυνη όσο η εποχική γρίπη) γιατί σε βλέπω σε δυο τρεις μήνες που θα έχουν βγει τα πραγματικά στοιχεία, να χώνεις την ουρά στα σκέλια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ab_OsterhausOsterhaus has been criticised for what has been described as a 'fear campaign', for exaggerating the consequences of the 2009 flu pandemic and pushing for extensive measures, even though the pandemic influenza (H1N1) is now treated as if it were a common flu. Physician and microbiologist Miquel Ekkelenkamp called Osterhaus a 'scaremonger' in an opinion piece in nrc.next and said: "'Expert' Osterhaus should be banned indefinitely from television. Everything he claimed turned out to be untrue: we're not all going to die like we did in 1918, not everyone needs a vaccination, we are not going to give Tamiflu to everyone and the virus has not mutated into something much more dangerous."[8] Osterhaus claimed he has not exaggerated the risks. During debate 'De Kwestie live' he said "I have named a wide spectrum of possibilities and minister Ab Klink decided to go for the worst-case scenario" [8][9]

In September 2009, a controversy arose when it became known Osterhaus has a 9.8% share in ViroClinics B.V, a pharmaceutical company that supposedly benefits from the 34 million vaccines Health minister Ab Klink bought based on his advice as government consultant. Osterhaus maintains he did nothing against the law and that he does not personally benefit from the order.
 
Last edited by a moderator:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλησπέρα! Να προσθέσω ότι η λέξη "μία" μπορεί να είναι και αόριστη αντωνυμία;;;
(Δεν το πιστεύω ότι ασχολούμαι με αυτό αλλά δεν κρατήθηκα...🌸)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα ήθελα να κάνω δύο αθλησες,αλλά έκανα μια άθληση το πρωί και θα κάνω την άλλη το απόγευμα.
Οκ έκανε ένα λάθος.Μην το συνεχίζουμε.
Μα το θέμα μου δεν είναι αυτό ...ποσώς με ενδιαφέρει ποιο είναι το σωστό .. αυτό που θέλω να πω κυρίως είναι οτι είμαστε αυστηροί στην κρίση μας έναντι των άλλων για λάθη και παραλείψεις που κάνουμε και μεις κατά κόρον..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Μα το θέμα μου δεν είναι αυτό ...ποσώς με ενδιαφέρει ποιο είναι το σωστό .. αυτό που θέλω να πω κυρίως είναι οτι είμαστε αυστηροί στην κρίση μας έναντι των άλλων για λάθη και παραλείψεις που κάνουμε και μεις κατά κόρον..
Γι αυτό είπα να μην το συνεχίζουμε.
Απολαμβάνουμε την μια καραντίνα. :haha:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom