Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παντως αλλος ενας μυθος που καταρριφθηκε ειναι οτι οι ταξιδιωτες ταξιδευουν για την αναζητηση της περιπετειας. Βεβαια εγω το ηξερα απο παλια, για σας το λεω που το συνειδητοποιειτε τωρα. Βεβαια καλου κακου, εγω λεω να ριχνουμε και καμια σφαλιαρα στους τουριστες ενιοτε και κανεναν ξυλοδαρμο, μην καταταγουμε και στους τελειως βαρετους προορισμους. Αν και δεν νομιζω το υπουργειο τουρισμου να υιοθετησει μια τετοια ρηξικελευθη πολιτικη. Δυστυχως αιρετικα μυαλα σαν το δικο μου μενουν παντα στην απ' εξω. Το 'χει η μοιρα μας! :)
Νικολα θα μας κυνηγουν οι Σουηδεζες το Καλοκαιρι και θα κρυβομαστε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ακόμα και οι Κινέζοι υιοθέτησαν κορντόν σανιτέρ γύρω από πόλεις μόνο. Δεν έβαλαν ποτέ σε καραντίνα ολόκληρες επαρχίες πολύ περισσότερο ολόκληρη τη χώρα. Πχ δεν καταλαβαίνω γιατί ο Πατερούλης έχει την Κρήτη σε καραντίνα αφού δεν υπάρχει κανένα νέο κρούσμα τις τελευταίες μέρες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Εμενα παλι μου κανει εντυπωση..απο οτι καταλαβα,μας αμολανε σταδιακα και σεμνα.και ερωτω.Εμβολιο βρηκαμε?Φαρμακο μηπως?αν ξανακολλαμε?τεστ να δουμε αν το περασαμε?ποσο μακρυα?κανει κατι η ζεστη η μπα?η υγρασια βοηθαει εμας η τον κορωνα?ποσο ευκολα κολλαμε?Μ αλλα λογια,ξερουμε ΘΕΤΙΚΑ κατι παραπανω απο την αρχη,η παπαρολογουμε με επιστημη η ανευ και ειμαστε παλι στο απολυτο μηδεν?εχω το φοβο πως εχω δικιο..Οσο για μενα..κουραστηκα.Αρχισα ηδη οση δραστηριοτητα μου αφηνουν τα κλειστα ολα,βλεπω κοσμο και νοιωθω καλυτερα.Φτανει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης είναι απόλυτα κατανοητό να προτιμηθεί η τροποποίηση ήδη υπάρχοντων χώρων και εξοπλισμού από τη δημιουργία εξ ολοκλήρου νέων ΜΕΘ. Τώρα που μας δίνεται χρόνος όμως, θα πρέπει σύντομα να βελτιωθούν οι συνθήκες σε ό,τι ήδη ετοιμάστηκε (πρόχειρα ομολογουμένως) και να δημιουργηθούν και νέες κλίνες. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα ακολουθήσει νέο κύμα. Το θέμα είναι να γίνει ομαλά με τέτοιο τρόπο που να προσφερθεί η καλύτερη δυνατή περίθαλψη στους βαρέως πάσχοντες. Γι αυτό ήταν απαραίτητη η καραντίνα και δυστυχώς δεν αποκλείεται να ξαναχρειαστεί να επιβληθεί ως μέτρο και στο μέλλον.
Φυσικά ήταν θέμα τύχης ότι η γειτονική μας Ιταλία πλήγηκε πριν από μας τόσο έντονα ώστε μας δόθηκε η ευκαιρία να παραδειγματιστούμε και να λάβουμε νωρίς μέτρα. Και σε άλλες χώρες δόθηκε η ευκαιρία όμως και δεν την εκμεταλλεύτηκαν.
Ισχυουν τα νουμερα που εμφανιζουν τραγικη μειωση εισαγωγων ασθενων με σοβαρα νοσηματα περα του κορονοιου στα νοσοκομεια; Ποια ειναι οι εικονα που εχεις; Ειναι ανησυχητικη η κατασταση ή οχι προς το παρον;
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
https://www.in.gr/2020/04/24/health...ntisomaton-einai-kleidi-gia-tin-epomeni-mera/
"Αν βασίσουμε την αποκλιμάκωση στην ύπαρξη ανοσίας, η καμπύλη δεν θα παρουσιάσει έξαρση. Αν συνεχίσουμε να έχουμε κλειδωμένους τους ανθρώπους στα σπίτια τους και μία μέρα τους επιτρέψουμε να βγουν, χωρίς να έχουμε καλλιεργήσει τις συνθήκες για γενικευμένη ανοσία πληθυσμού, τότε απλά θα έχουμε μεταφέρει την έξαρση μερικούς μήνες αργότερα. Μέχρι να υπάρξει εμβόλιο η ερώτηση δεν είναι αν θα κολλήσει κάποιος, αλλά πότε θα κολλήσει."

Απλά, κατανοητά και επιστημονικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
https://www.in.gr/2020/04/24/health...ntisomaton-einai-kleidi-gia-tin-epomeni-mera/
"Αν βασίσουμε την αποκλιμάκωση στην ύπαρξη ανοσίας, η καμπύλη δεν θα παρουσιάσει έξαρση. Αν συνεχίσουμε να έχουμε κλειδωμένους τους ανθρώπους στα σπίτια τους και μία μέρα τους επιτρέψουμε να βγουν, χωρίς να έχουμε καλλιεργήσει τις συνθήκες για γενικευμένη ανοσία πληθυσμού, τότε απλά θα έχουμε μεταφέρει την έξαρση μερικούς μήνες αργότερα. Μέχρι να υπάρξει εμβόλιο η ερώτηση δεν είναι αν θα κολλήσει κάποιος, αλλά πότε θα κολλήσει."

Απλά, κατανοητά και επιστημονικά.
" Μέχρι η ανοσία του πληθυσμού να φτάσει σε ένα επίπεδο 30-35%, οπότε και στη συνέχεια θα μειωθεί η μεταδοτικότητα."
Ο γρηγορος τροπος να καταλαβεις οτι λεει μπουρδες.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
" Μέχρι η ανοσία του πληθυσμού να φτάσει σε ένα επίπεδο 30-35%, οπότε και στη συνέχεια θα μειωθεί η μεταδοτικότητα."
Ο γρηγορος τροπος να καταλαβεις οτι λεει μπουρδες.
Μόνο μπούρδες θα μπορούσε να πει κάποιος που έχει ενεργή συμμετοχή για 25 χρόνια σε έρευνα που πήρε nobel. Γι΄αυτό το έβαλα να σχολιάσουμε οι ανώνυμοι φωτενοί παντογνώστες του forum :p
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ο γρηγορος τροπος να καταλαβεις οτι λεει μπουρδες.
Από την μία λες ότι ο @North66 κτλ που ακούει καθηγητές με hindex κτλ λέει μπούρδες.
Από την άλλη το μέλος @x7777ανέβασε άρθρο με έναν παγκοσμίου φήμης επιστήμονα και λες ότι λέει μπούρδες.
Από την άλλη το μέλος @thrylosveria λέει να ακούμε 2-3 επιστήμονες και συμφωνείς μαζί του.

Αφού καταβάθος λέτε να ακούμε μόνο Τσιόρδα γιατί δεν το λέτε ξεκάθαρα?

Όποιος άλλος επιστήμονας έχει αναφερθεί εδώ στο φορουμ και έχει αντίθετες απόψεις με τον Τσιόρδα έχει απορριφθεί αν έχω καταλάβει καλά?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μόνο μπούρδες θα μπορούσε να πει κάποιος που έχει ενεργή συμμετοχή για 25 χρόνια σε έρευνα που πήρε nobel. Γι΄αυτό το έβαλα να σχολιάσουμε οι ανώνυμοι φωτενοί παντογνώστες του forum :p
Παρακολουθω με ενδιαφερον τα σχολια ενω απολαμβανω τα μετρα καραντινας που εδω και 40 μερες εληφθησαν επειδη οι μπουρδες του in.gr θεωρηθηκαν μπουρδες. Εσεις συζητηστε τον πονο σας.
Πεθαμενος να ηταν η εμμονη για τα μετρα, θα του ειχαμε ηδη κανει μνημοσυνο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom