Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γειά χαρά.

Είμαι Βερολίνο και προσπαθώ να κλείσω εισιτήριο με το λεωφορείο για κρακοβία με την polskibus.com. δεν ξέρω τη να κάνω, γιατί μόλις επιλέγω το συγκεκριμένο δρομολόγια για την πέμπτη το πρωι, το βάζω στο καλάθι μου, αλλά δεν υπάρχει πουθενά ένδειξη για αγορά. Τι πρέπει να κάνω για να το αγοράσω; μήπως φταίει ότι το επιχειρώ μέσω ταμπλετ; πες μου σε παρακαλώ γιατί έχω πελαγώσει. Ήμουν το πρωί στον σταθμό στο βερολίνο για να αγοράσω εισιτήριο από εκεί, αλα μου είπαν πως μόνο μέσω ιντερνετ μπορώ να το κάνω. Εν τω μεταξύ έχω ήδη κλείσει δωμάτιο για κρακοβία κ δεν ξερω αν θα πρέπει να το κυρώω ή όχι. Μπορεις να με βοηθήσεις;
Κανονικά με το που βάζεις ένα ταξίδι στο καλάθι σε βγάζει σε καινούργια σελίδα που κάνεις review το καλάθι, συμφωνείς με τους όρους και κάτω δεξιά έχει πράσινο κουμπί που γράφει pay. Δεν τα βλέπεις όλα αυτά;
 
Last edited:

4eleni

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
νεα υορκη, κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
σευχελλες
Κανονικά με το που βάζεις ένα ταξίδι στο καλάθι σε βγάζει σε καινούργια σελίδα που κάνεις review το καλάθι, συμφωνείς με τους όρους και κάτω δεξιά έχει πράσινο κουμπί που γράφει pay. Δεν τα βλέπεις όλα αυτά;
***Μιά συμβουλή:Πάντα να εχετε μαζί σας τηλεφωνα πρεσβειών και προξενείων.!!!!!!!
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αριζόνα
Αυτή τη στιγμή βγάζει αυτό :
"Please note - PolskiBus.com will shortly be going offline for maintenance. You cannot add a journey to your basket at this time. We apologize for any inconvenience."
Και στη κεντρική σελίδα "Our site will go offline tonight at 11.30 for essential system updates. Sorry for any inconvinience"
Για δοκίμασε αύριο.
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
θα βρίσκομαι και γω Πολωνία από 12 μέχρι 21 ιουλίου. οποιαδήποτε νέα πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. Σήμερα έκλεισα το εισιτήριο και προσπαθώ να οργανώσω το ταξιδάκι μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
***Μιά συμβουλή:Πάντα να εχετε μαζί σας τηλεφωνα πρεσβειών και προξενείων.!!!!!!!
Μια πάρα πολύ χρήσιμη συμβουλή, και ιδιαίτερα σχετική με το παρόν θέμα, μιας και τα τηλέφωνα πρεσβειών και προξενείων δε θα μπορούν να βρεθούν με κανένα τρόπο αν υπάρξει ανάγκη όσο είστε στο ταξίδι... (2014 έχουμε, ε; )
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Μια πάρα πολύ χρήσιμη συμβουλή, και ιδιαίτερα σχετική με το παρόν θέμα, μιας και τα τηλέφωνα πρεσβειών και προξενείων δε θα μπορούν να βρεθούν με κανένα τρόπο αν υπάρξει ανάγκη όσο είστε στο ταξίδι... (2014 έχουμε, ε; )
Μα γιατί το λες αυτό; Εξάλλου αν δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο πας στην πρεσβεία και σου βγάζουν αυτοί...
 

yianportok

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Ο γύρος της Πορτογαλίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αρκτική
Καλησπέρα

Ετοιμάζομαι για ταξίδι στην Βαρσοβία - Κρακοβία στις 13 Αυγούστου και θέλω να ξέρω μερικές πληροφορίες.Στην Βαρσοβία βρήκα μία εξαιρετική τιμή στο ξενοδοχείο splendor το οπόιο όμως είναι εκτός της πόλης. τελικά έχω κάνει καλή επιλογή ή όχι .
Όταν θα είμαι στην Κρακοβία θα επισκεφτώ το Αουσβιτσ. Χρειάζετια να ξέρω κάποια πράγματα για να μην ταλαιπωρηθούμε με τις αναμονές .
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Το Αουσβιτς ουσιαστικα ειναι 2 στρατοπεδα,το ομωνυμο και το Μπιρκεναου.Στο πρωτο μεχρι τις 3 το μεσημερι γινονται ξεναγησεις κι εχει πολυ κοσμο.Εμενα δεν μ ενδιεφερε η ξεναγηση,πηγα πρωτα στο Μπιρκεναου-μην το χασεις-που εχει ελευθερη εισοδο και μετα τις 3 πηγα στο Αουσβιτς και δεν ειχε καθολου κοσμο.Η μεταξυ τους αποσταση ειναι 3 χλμ και καλυπτεται με λεωφορεια δωρεαν.Αυτα ισχυαν το 2011 που πηγα.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπέρα

Ετοιμάζομαι για ταξίδι στην Βαρσοβία - Κρακοβία στις 13 Αυγούστου και θέλω να ξέρω μερικές πληροφορίες.Στην Βαρσοβία βρήκα μία εξαιρετική τιμή στο ξενοδοχείο splendor το οπόιο όμως είναι εκτός της πόλης. τελικά έχω κάνει καλή επιλογή ή όχι .
Όταν θα είμαι στην Κρακοβία θα επισκεφτώ το Αουσβιτσ. Χρειάζετια να ξέρω κάποια πράγματα για να μην ταλαιπωρηθούμε με τις αναμονές .
Καλημέρα. Μπορείς να μπείς σε αυτό το site και θα βρείς ότι πληροφορίες ζητάς !!!! είναι πάρα πολυ κατατοπιστικό. http://en.auschwitz.org/m/

Παιδιά θέλω και εγώ βοήθεια γιατί έχασα το φώς μου. :eek: Θα πάμε και εμεις Πολωνία (όπως πολλάκις έγραψα) και θα μείνουμε Κρακοβία και Βαρσοβία. Ψάχνω για τρένο από την μια πόλη στην άλλη. έστειλα email στην εταιρεία με τα τρένα και μου έγραψαν ότι κάθε εισητήριο είναι 127 PLN !!!!! μονή διαδρομή το κάθε άτομο. δηλαδή εγώ θέλω 5 εισητήρια (είμαστε οικογένεια)
127 χ 5 = 635 PLN την κάθε διαδρομή δηλαδή Χ 2 = 1270 PLN (317,5 Eυρω !!!!!!!!!!!! ).

Μου είπαν επίσης ότι υπάρχει και οικογενειακό εισητήριο αλλά μπορώ να το αγοράσω μόνο από εκεί και όχι από το διαδίκτυο και έχει 32% έκπτωση δηλαδή να πληρώσω 216 ευρω.

Είχα την εντύπωση ότι υπήρχαν πιο φθηνές διαδρομές Κρακοβία - Βαρσοβία και αντίθετα !!!!:rolleyes-80:

Ευχαριστώ !!!!!!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Καλημέρα , ναι μάλλον σου έδωσαν τιμή για το .. ακριβό τους τραίνο μόνο. ( Ίσως και για First class ticket )

Υπάρχουν 2 είδη τραίνων το αργό και το γρήγορο ( που όμως κάνουν την ίδια ώρα να φτάσουν , χα ! )
, άρα το παλιό και το σύγχρονο ας πούμε. Το παλιό - φθηνό λέγεται TLK κάνει περίπου 50 PLN η διαδρομή και επίσης υπάρχουν εκπτώσεις για τα παιδιά/φοιτητές

http://www.intercity.pl/en/ Δες και αυτό το site για 5 άτομα τα 3 παιδιά περίπου 215 PLN η διαδρομή , δηλαδή 100 ευρώ πήγαινε έλα.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλημέρα , ναι μάλλον σου έδωσαν τιμή για το .. ακριβό τους τραίνο μόνο. ( Ίσως και για First class ticket )

Υπάρχουν 2 είδη τραίνων το αργό και το γρήγορο ( που όμως κάνουν την ίδια ώρα να φτάσουν , χα ! )
, άρα το παλιό και το σύγχρονο ας πούμε. Το παλιό - φθηνό λέγεται TLK κάνει περίπου 50 PLN η διαδρομή και επίσης υπάρχουν εκπτώσεις για τα παιδιά/φοιτητές

http://www.intercity.pl/en/ Δες και αυτό το site για 5 άτομα τα 3 παιδιά περίπου 215 PLN η διαδρομή , δηλαδή 100 ευρώ πήγαινε έλα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! είχα την εντύπωση ότι το TLK κάνει 5 ώρες ή κάνω λάθος ? θα το ψάξω πάντως αν είναι 100 ευρώ το πήγαινε έλα είναι πολύ καλά :xalara:
Ευχαριστώ !!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Υπάρχουν κάποια TLK που ( δεν ξέρω τον λόγο ) κάνουν 5 ή 6 ώρες. Τα περισσότερα κάνουν 3:30 ώρες ενώ το γρήγορο τραίνο κάνει 3:15.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom