Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

spk90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Θα πάμε Πολωνία 26/04/19. Η πτήση μας φτάνει στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε στις 8 το βράδυ.
ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Τι τρόπος υπάρχει για να πάμε απο το αεροδρόμιο κατευθείαν στην Κρακοβία και να διανυκτερεύσουμε εκεί που είναι και η αρχική μας στάση γι'αυτό το ταξίδι?
Εαν τα καταφέρουμε, θα έχουμε 3 ολόκληρες μέρες στην Κρακοβία. Λέμε να πάμε ξεχωριστή μέρα αλατωρυχεία και ξεχωριστή στο Άουσβιτς.
ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Τα απογεύματα και μια ολόκληρη μέρα είναι αρκετά για να δούμε την Κρακοβία? Και επίσης σκεφτόμαστε να πάμε μόνοι μας Άουσβιτς και αλατωρυχεία, θα κάνουμε καλά ή μπα?
Σχετικά με το υπόλοιπο ταξίδι, θα πάμε Βαρσοβία για άλλες 3 μέρες που πιστεύω πως είναι οκ μετά και απ'οσα διαβάσαμε. Μυστικά της Βαρσοβίας και what to do ευπρόσδεκτα βέβαια!
Ευχαριστούμε!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Τα απογεύματα και μια ολόκληρη μέρα είναι αρκετά για να δούμε την Κρακοβία? Και επίσης σκεφτόμαστε να πάμε μόνοι μας Άουσβιτς και αλατωρυχεία, θα κάνουμε καλά ή μπα?
Ναι είναι καλά. Θα δειτε τα βασικά. Και εμείς περίπου ετσι το ειχαμε κάνει. Μια γεματη μερα, μια μέρα μετα τα αλατωρυχεία και την μια μερα από τις 12.00 που φτάσαμε.
Αλατωρυχεία πας μόνος σου εύκολα. Το λεωφορειο είναι σε ένα δρόμο κάθετα στο εμπορικο. Άουσβιτς δεν πήγα.
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα! Θα πάμε Πολωνία 26/04/19. Η πτήση μας φτάνει στο αεροδρόμιο του Κατοβίτσε στις 8 το βράδυ.
ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Τι τρόπος υπάρχει για να πάμε απο το αεροδρόμιο κατευθείαν στην Κρακοβία και να διανυκτερεύσουμε εκεί που είναι και η αρχική μας στάση γι'αυτό το ταξίδι?
Εαν τα καταφέρουμε, θα έχουμε 3 ολόκληρες μέρες στην Κρακοβία. Λέμε να πάμε ξεχωριστή μέρα αλατωρυχεία και ξεχωριστή στο Άουσβιτς.
ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Τα απογεύματα και μια ολόκληρη μέρα είναι αρκετά για να δούμε την Κρακοβία? Και επίσης σκεφτόμαστε να πάμε μόνοι μας Άουσβιτς και αλατωρυχεία, θα κάνουμε καλά ή μπα?
Σχετικά με το υπόλοιπο ταξίδι, θα πάμε Βαρσοβία για άλλες 3 μέρες που πιστεύω πως είναι οκ μετά και απ'οσα διαβάσαμε. Μυστικά της Βαρσοβίας και what to do ευπρόσδεκτα βέβαια!
Ευχαριστούμε!
Η flixbus έχει λεωφορείο κατευθείαν από το αεροδρόμιο του Κατοβιτσε για Κρακοβια,αν μπεις στο σάιτ θα δεις τα δρομολόγια!
Προσωπικά δεν είχα πάει Αουσβιτς ούτε αλατωρυχεια. Ίσως τα αλατωρυχεια να μην σου πάρουν και όλη την μέρα, όποτε ίσως να έχεις λίγο χρόνο παραπάνω, κάτι που θα ήταν πολύ καλό. Θεωρώ ότι δυο μέρες χρειάζονται σίγουρα για να πεις ότι έχεις απολαύσει την πόλη.
 

VickyAll

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας κ από εμένα!Εμείς φεύγουμε για Κρακοβία στις1-5..Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει κάποιος τι ρούχα να παρουμε(κυρίως τι πανωφορι) με εκτιμώμενη θερμοκρασία 15 έως 20 και ηλιοφάνεια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας κ από εμένα!Εμείς φεύγουμε για Κρακοβία στις1-5..Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει κάποιος τι ρούχα να παρουμε(κυρίως τι πανωφορι) με εκτιμώμενη θερμοκρασία 15 έως 20 και ηλιοφάνεια.
Τα λεοπάρ φοριούνται πολύ φέτος!!!

Τι ακριβώς να σου πούμε; Ό,τι φοράς κι Ελλάδα στους 15-20 με ηλιοφάνεια.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Τα λεοπάρ φοριούνται πολύ φέτος!!!

Τι ακριβώς να σου πούμε; Ό,τι φοράς κι Ελλάδα στους 15-20 με ηλιοφάνεια.
Εεε νταξ. Ας πάρει και κανένα μπουφανακι γιατί εκεί οι θερμοκρασίες πέφτουν πολύ το βράδυ. Επίσης, συχνα έχει αρκετό αέρα, όποτε θα έλεγα να μην πάει και με κοντομάνικα. :p
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εεε νταξ. Ας πάρει και κανένα μπουφανακι γιατί εκεί οι θερμοκρασίες πέφτουν πολύ το βράδυ. Επίσης, συχνα έχει αρκετό αέρα, όποτε θα έλεγα να μην πάει και με κοντομάνικα. :p
Το ερώτημα ήταν για θερμοκρασίες 15-20 με ηλιοφάνεια κι απάντησα αντίστοιχα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Κάποιος που να έχει επισκεφτεί το δάσος Μπιαλοβιέζα;; Από Πολωνία (φαντάζομαι) ή από Λευκορωσία; Τι εποχή πήγατε, πού μείνατε; Είδατε βίσονες;; Είναι εντυπωσιακό;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κάποιος που να έχει επισκεφτεί το δάσος Μπιαλοβιέζα;; Από Πολωνία (φαντάζομαι) ή από Λευκορωσία; Τι εποχή πήγατε, πού μείνατε; Είδατε βίσονες;; Είναι εντυπωσιακό;
Το έψαξα ελάχιστα όταν ήταν να πάω Μινσκ αλλά τελικά παράτησα το ψάξιμο γιατί δεν προλάβαινα να πάω. Νομίζω η ενδιαφέρουσα πλευρά είναι στη Λευκορωσία, γι'αυτό και υπάρχουν εκδρομές από την Πολωνία που καταλήγουν εκεί. Επίσης είναι visa free όταν μπαίνεις από Πολωνία. Βίσονες δε νομίζω ότι βλέπεις εύκολα αλλά γενικά είναι ένα όμορφο, αρκετά ανέγγιχτο μέρος και νομίζω αξίζει η επίσκεψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το έψαξα ελάχιστα όταν ήταν να πάω Μινσκ αλλά τελικά παράτησα το ψάξιμο γιατί δεν προλάβαινα να πάω. Νομίζω η ενδιαφέρουσα πλευρά είναι στη Λευκορωσία, γι'αυτό και υπάρχουν εκδρομές από την Πολωνία που καταλήγουν εκεί. Επίσης είναι visa free όταν μπαίνεις από Πολωνία. Βίσονες δε νομίζω ότι βλέπεις εύκολα αλλά γενικά είναι ένα όμορφο, αρκετά ανέγγιχτο μέρος και νομίζω αξίζει η επίσκεψη.
Η Λευκορωσια ειναι visa free απο Πολωνια οδικως? Πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom